m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Trafiamy w to miejsce przypadkiem - nikt z naszej grupy, jeszcze o tej placówce  nie słyszał. Właściwie, to tylko napis na żółtej tabliczce (bo byliśmy już po długiej wędrówce) zachęcił nas do odwiedzenia tego miejsca. Zachęceni przez obsługę postanowiliśmy, mimo wszystko, poczekać na przewodnika i zobaczyć co jest w tym młynie.
Po wysłuchaniu krótkiego wstępu, zaczynamy od „serca” -  to ten silnik napędzał większość urządzeń w tym młynie. Silnik o niespotykanej, jak na tamte czasy i chyba obecnie, mocy;  40 kW. Każde koło napędzało odpowiednie urządzenie na wyższej kondygnacji. Mlewnik walcowy - dawniej częściami roboczymi były kamienie młyńskie, tutaj para stalowych walców obracających się w przeciwnych kierunkach. Służy do mielenia zboża na mąkę, kaszę, śrutę.
Mlewniki walcowe zaczęto stosować w przemyśle młynarskim na początku XIX w. Prawdopodobnie w 1820 r. - na ziemiach polskich pierwszy mlewnik zastosowano w Warszawie w 1822 r. Zmielone zboże trzeba dalej transportować - służył to tego przenośnik kubełkowy. W głębi - tryjer - urządzenie w kształcie obrotowego cylindra, przeznaczone do sortowania zbóż, według kształtu. Służy do usuwania tak zwanego pośladu, czyli nasion uszkodzonych lub źle rozwiniętych.
Odsiewacz ramowy (pytel płaski) - służy do sortowania produktów przemiału zboża. Składa się z wielu poziomych sit położonych jedno nad drugim i wstrząsanych mechanicznie ruchem posuwisto - kołowym. W odsiewaczu oddziela się produkt przemiału na mąkę, kaszę, otręby. Jest to ciężkie, wiszące i mocno drgające urządzenie, w którym kołowe i wstrząsowe wahania oraz drgania odsiewaczy stanowiły zagrożenia dla budynku. W 1911 r. ulepszono jego konstrukcję poprzez wolno wiszący układ drgający składający się z dwóch skrzyń, dzięki czemu problemy związane z przenoszeniem drgań zostały częściowo usunięte. Łuszczarka (obłuskiwacz) - przeznaczona jest do obłuskiwania ziarna przerabianego na mąkę lub kaszę poprzez ocieranie go o szorstkie powierzchnie na bębnach obrotowych
Ważnym urządzeniem jest - szczotkarka, pracuje po łuszczarce. W niej usuwa się kurz, pył i inne drobne zanieczyszczenia. W młynach starego typu (wodnych i wiatrakowych) były ostatnim narzędziem czyszczącym zboże. Przenośnik śrubowy (przenośnik ślimakowy, żmijka) służy do przemieszczania materiałów sypkich za pomocą obracającej się śruby wewnątrz koryta. Materiał może być transportowany w poziomie, skośnie lub w pionie. Przenośniki śrubowe odbierają materiał spod różnego rodzaju zbiorników i silosów, a także służą do dozowania produktów w procesach technologicznych.
Młyn (a dokładniej), boczne schody przeciwpożarowe są dobrym punktem widokowym na Ustrzyki Dolne. Płn. część Ustrzyk i Kamienna Laworta 759 m n.p.m. Na płn. -  wsch. stronie tego wzniesienia znajduje się stacja narciarska o tej samej nazwie. Kierunek południowy - Gromadzyń 654 m n.p.m. też ze stacją narciarską. Charakterystyczna wieża ustrzyckiego kościoła pw. św. Józefa Robotnika.
Z górnych kondygnacji mąkę transportowano specjalnymi podajnikami. Jeszcze długo będzie się tutaj unosił zapach mąki. Po tak wyczerpującym zwiedzaniu, ponownie zasłużyliśmy na odpoczynek w dolnej części młyna ;-)

najbliższe galerie:

 
Bieszczadzkie krajobrazy II/1- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Ustrzyki - Tatry 1956.
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/7 –  Ustrzyki Dolne
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/2- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Bieszczadzki tryptyk (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Szlakiem  cerkwi i ikon
1pix użytkownik surykatka odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 24.11.2010 15:50

... maszyny czeskie i niemieckie. Anioły polskie. Piękny młyn. Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 22.11.2010 16:22

Widziałem przemiał zboża w wiatraku w moim mieście.(Dzisiaj już jest nieczynny) Jakże różni się on od tego co ty przedstawiłeś.Fajna galeria. Zastanawiam się skąd w tym młynie tyle akcentów religijnych.Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 22.11.2010 10:55

Romana – i jeszcze ten zapach :)
Surykatka – prawdopodobnie, porównałem z f. 9 na http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=12871 – część środkowa podobna, ale dwie pozostałe części różnią się znacznie.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7085) dodano 22.11.2010 10:11

nie wiedzialam o takim muzeum w Ustrzykach, dzięki, na fot.27 cerkiew w Równi? :-) pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 22.11.2010 10:04

Fajny ten młyn i widać, że wszystko jeszcze nowiutkie i świeże. Ciekawie pomyślana fotka 22
Bardzo mi się podoba :)
Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 21.11.2010 14:41

Konwalio – na białe bułeczki, kajzerki czy tez grahamki trzeba się trochę napracować :)
Anikm - „Anioły są takie ciche, zwłaszcza te w Bieszczadach, gdy spotkasz takiego w górach, wiele z nim nie pogadasz …” :) [SDM]
Pozdrawiam obie Panie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.11.2010 10:32

Ciekawa edukacyjna galeria.
Mi jak to kobiecie najbardziej przypadły do gustu deskowe anioły:)
Pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.11.2010 06:34

No popatrz,a ja myślałam,ze zboże wsypuje się do młynka,mieli i jest mąka;-)
A tu mamy mlewnik walcowy,przenośnik kubełkowy,tryjer,odsiewacz ramowy,szczotkarkę,przenośnik sróbowy,łuszczarkę,podajnik.
Normalnie fabryka!
Bardzo fajny ten młyn,a anioły klimatyczne.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!