m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kiedy w 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska dwaj francuscy przemysłowcy przysięgli sobie, że jeżeli po wojnie ujrzą Paryż takim, jak przed wojną wybudują bazylikę. Rok później, po zakończeniu działań zbrojnych, okazało się, że Paryż został nietknięty a przemysłowcy postanowili wypełnić swoją obietnicę. Budowę rozpoczęto w 1876 a ukończono w 1914 roku. Wybudowana na szczycie wzgórza Montmartre Bazylika Sacré-Cœur (Najświętszego Serca) powstała w stylu romańsko-bizantyńskim. Jej kopuły mają 79 metrów wysokości. Elewacje pokryto trawertynem, który nazywany był białym granitem, stąd powstała potoczna nazwa - biała bazylika.
W północnej, najwyższej, bo liczącej 83 metry wieży bazyliki Sacré-Cour znajduje się „Sabaudka” („Savoyarde”), najcięższy na świecie, ważący 19 ton dzwon. Samo serce „Sabaudki” waży 500 kilogramów. Paryż jest miastem przyjaznym fotografom. Można fotografować wszystko i wszędzie. Spotkałam się tylko z jednym zakazem. Zanim mój palec dotknął spustu migawki z odległości kilku metrów rozległ się głośny krzyk strażnika...
... Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego można fotografować Wersal, Luwr i wszystkie kościoły a we wnętrzu Bazyliki Sacré-Cœur nie można używać aparatu fotograficznego??? Pamiętacie filmową Amelię i sceny rozgrywające się u stóp Bazyliki? Przy budce telefonicznej obok karuzeli (zielony daszek w głębi po prawej) Nino, czekał na znalazcę swojego cennego albumu a potem wędrował schodami w górę zgodnie ze wskazówkami Amelii... Montmartre - to historyczny fragment miasta, zabudowany starymi kamienicami, ciągnącymi się wzdłuż krętych i ostro wznoszących się, brukowanych uliczek i wąskich przejść ze schodami. Przypuszcza się, że na tym wzgórzu poniósł męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża Święty Dionizy z dwoma towarzyszami Rustykiem i Eleuterem, stąd nazwa Mons Martyrorum czyli Wzgórze Męczenników. Przy istniejącym od końca XI w. do czasów Rewolucji Francuskiej klasztorze benedyktynek istniała tu osada o podejrzanej sławie, a teren wokół niej miał charakter wiejski, z licznymi wiatrakami.
Już w połowie XIX wieku Montmartre stał się ulubionym miejscem artystycznej cyganerii. Dzielnica stała się centrum rozrywki i główną siedzibą bohemy artystycznej. Wydaje się, że dzisiaj słynny Place du Tertre objęli w posiadanie artyści. Nic bardziej mylnego przy bliższym spojrzeniu okazuje się,  że cały plac to jedna wielka restauracja... ...z przyklejonymi do niej stanowiskami dla współczesnych malarzy tworzących wizerunki miasta i portrety turystów. Ale przecież wystarczy odrobina wyobraźni : to właśnie tu mieszkali, chodzili po zaułkach i tworzyli wielcy artyści... ... Edgar Degas, Vincent van Gogh, Auguste Renoir, Pablo Picasso czy Henri Toulouse-Lautrec. Ten ostatni miał opinię duszy Montmartreu. Przedstawiał życie paryskich kabaretów, teatrów oraz burdeli. Często umieszczał w swoich pracach dwie spośród znajomych : śpiewaczkę - Yvette Guilbert oraz tancerkę i twórczynię francuskiego kankana - Louise Weber. Obecnie dzielnica jest niemal w całości opanowana przez przemysł turystyczny. Do wyboru do koloru - Wieża Eiffla w nieskończonych odsłonach...
Plac du Tertre nadal stanowi serce oraz centrum Montmartreu choć w pobliżu nie mieszka już Hector Berlioz, Paul Verlaine, Franciszek Liszt, Fryderyk Chopin czy Wacław Niżyński... Może uda się tylko posłuchać piosenek Brassensa w wykonaniu miejscowego muzyka... Najsławniejszy z lokali rozrywkowych, music-halli, teatrzyków i kabaretów to Moulin Rouge czyli Czerwony Młyn. Gdy trwa spektakl rewiowy skrzydła wiatraka się kręcą ... W pobliżu przy Placu Pigalle znajdziemy wiele innych atrakcji... Jazda motorami w korkach też ma swoje zalety... W Paryżu najstarsze dzieła sztuki prezentowane są w Luwrze, najmłodsze w Centre Georges Pompidou. My wracamy nad Sekwanę by zwiedzić Muzeum d'Orsay mieszczące się w budynku dawnego dworca kolejowego.
Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię, grafiki oraz sztukę użytkową (min. meble). Jest także dział poświęcony sztuce architektury, gdzie można znaleźć rysunki, projekty i modele budynków. Wśród zbiorów malarstwa największym powodzeniem cieszą się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów. Jednym słowem różnorodna i niezwykle cenna kolekcja dzieł sztuki. Zaprojektowany przez Lalouxa budynek miał eklektyczną fasadę i szklany dach oraz dwa ogromne zegary, zachowane do dziś (jeden znajduje się w głównym holu, drugi w kawiarni Café des Hauteurs). Uroczysta inauguracja odbyła się 14 lipca 1900 r., podczas wystawy światowej. Przez następnych 39 lat budynek pełnił rolę dworca kolejowego jednak z powodu elektryfikacji kolei długość pociągów znacznie się zwiększyła... ... i nie mieściły się one już na dworcu d'Orsay. Został więc zamknięty i przeznaczany na inne cele - mieścił się tu teatr, sale domu aukcyjnego , służył także jako scenografia do wielu filmów (m.in. Proces Orsona Wellesa). Propozycja wyburzenia budynku napotkała na sprzeciw społeczeństwa i w 1978 roku wpisano go na listę zabytków. Kilka lat wcześniej pojawił się też pomysł, by dawny dworzec przekształcić w muzeum sztuki XIX wieku.
Prace nad realizacją tej koncepcji prowadzone pod kierownictwem architekta Gae Aulenti rozpoczęły się w 1979 roku, a uroczystego otwarcia Musée d'Orsay 1 grudnia 1986 r. dokonał prezydent François Mitterrand. W salach muzeum znajdziemy prace wielu wybitnych artystów : Édouard Manet Olimpia 1863 Édouard Manet - Śniadanie na trawie 1863 Vincent van Gogh - Autoportret Claude Monet - Kobieta z parasolką, 1886r. Gustave Caillebotte  Jachty w Argenteuil, 1892r.
Pierre-Auguste Renoir Bal w Moulin de la Galette 1876 Paul Gaugin Tahitańskie kobiety na plaży 1891 To tylko kilka przykładów. Miłośnicy sztuki powinni zarezerwować na zwiedzanie sporo czasu... Rocznie muzeum odwiedzane jest przez ok. 4 miliony zwiedzających. Ogromna sala dawnego dworca z wydzielonymi salami ekspozycyjnymi to nie jedyna atrakcja w budynku. Warto pospacerować po piętrach i pustych korytarzach. Można dzięki temu zabłądzić do restauracji w jednej z zabytkowych sal dawnego dworca kolejowego...
... i podejmując decyzję o wypiciu kawy w tak pięknym wnętrzu usłyszeć zaproszenie w języku polskim od przemiłej kierowniczki sali - naszej rodaczki. Po wzmocnieniu kawą i chwilą odpoczynku można wyruszyć na dalsze poszukiwania... Nam udało się odnaleźć jeszcze jedną salę pamiętającą dawną świetność dworca d'Orsay. Zmęczeni i pełni wrażeń opuszczamy muzeum. Z dachu Tour Montparnasse można podziwiać niezapomniane widoki Paryża, sięgając wzrokiem do terenów odległych nawet o 40 km. Wieżowiec w latach 1973-90 był najwyższym budynkiem w Europie (poza Rosją). Obecnie jest to ciągle najwyższy budynek we Francji. Konstrukcja ma 210 m. a taras widokowy obejmujący całą powierzchnię dachu znajduje się na poziomie 59 piętra.
Na koniec jeszcze jedno spojrzenie na rozświetloną Wieżę Eiffla z tarasów przy pałacu Chaillot... ... i ujmujący widok Pól Elizejskich, na których światła śpieszących w obu kierunkach samochodów tworzą biało-czerwoną flagę.

najbliższe galerie:

 
Paryż - Montmartre
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Sacré-Cœ ur  - Bazylika Najświętszego Serca w Paryżu
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Paryz - Montmartre w dzien i w nocy
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
Paryż (cz.  VI)  - Montmartre
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Polski rock w Paryzu
1pix użytkownik kustonnka odległość 1 km 1pix
PARYŻ  Upiór w Operze. . .
1pix użytkownik heidi odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4094) dodano 15.05.2011 15:55

Ładne zdjęcia nocne z wieży. Piękna panorama.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 28.11.2010 19:30

Mieczysaw : Dziękuję :) Chyba nie doceniłam potencjału zdjęcia 49... Ciekawe...

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 27.11.2010 22:49

Trzeci zestaw podoba mi się bardzo.Dworzec imponujący.Bazylika piękna i wspaniale usytuowana. Zdjęcie 49 super.Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 26.11.2010 22:14

Lautrec'a już nie , ale tego gościa na 15 też mam na zdjęciu.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 26.11.2010 21:19

Zibid : Troszkę jednak się zmienia... Henri Toulouse-Lautrec już tu nie maluje... :) Zobaczymy jakie twarze wiosną uwieczni na fotkach Anikm. Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 26.11.2010 21:12

Byłaś dwa lata po mnie a ja rozpoznaje na Montmartre te same twarze. To miejsce się nie zmienia.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.11.2010 20:26

Mgfoto i tak na pewno będę uszczęśliwiona tym co zobaczę,a wiem że jest co podziwiać więc jestem nastawiona pozytywnie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 26.11.2010 20:01

Anikm : Jeśli polujesz na konkretny obraz to możesz nie trafić ale jeśli jesteś miłośniczką impresjonizmu to i tak znajdziesz coś pięknego do podziwiania w muzeum d'Orsay :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 26.11.2010 19:58

Michał : Ja też szukałam i nie znalazłam. Jeszcze krótko przed wyjazdem wszystko wskazywało na to, że mój faworyt gości akurat w d'Orsay a na miejscu okazało się, że pojechał na jakąś wystawę poza Paryżem. To trochę jak loteria. Miałam ochotę na polecany przez ciebie Marmottan ale wycieczka była zorganizowana a plan wypełniony szczelnie od świtu aż do nocy. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 26.11.2010 19:53

Watcher : Dzięki, masz rację - 39 już poprawiłam. Najwyraźniej zapatrzyłam się na środek kadru ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.11.2010 18:53

Dzięki Michał za radę ale będę musiała zdać się wyłącznie na szczęście,ponieważ będę jechała na wycieczkę zorganizowaną z polskim biurem podróży w Holandii,a Oni mają wyłącznie kilka opcji do wyboru w ciągu roku podczas dni ustawowo wolnych od pracy,więc nie mam wielkiego wyboru.

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 26.11.2010 18:22

anikm- dobrze zaplanuj sobie wyjazd jak chodzi o malarstwo. ja byłem w d'Orsay kilka dni przed mgfoto i szukałem kilku obrazów o których wiedziałem, że tam są. nie było ich, pojechały właśnie na wystawę do Tokyo... polecam za to Marmottan.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 26.11.2010 13:19

Fajne mgfoty. 49. 39 po przycieciu z lewa i prawa super, szkoda tylko ze to samiec tam siedzi.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 26.11.2010 09:39

Anikm : Ależ nie ma za co. Robiłam te galerie z prawdziwa przyjemnością wspominając wiosenne dni w Paryżu. To dobra pora roku na poznanie miasta. Na pewno przywieziesz wiele wspaniałych wrażeń i ... fotek :) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.11.2010 06:14

Dziękuję za Twoje paryskie galerie.Na wiosnę planuję mały wypad do Paryża więc z chęcią obejrzałam wszystkie Twoje wspomnienia.Szczególne podziękowania za kilka zdjęć obrazów impresjonistów-to mój ulubiony nurt w malarstwie:)
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!