m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Mosteiro de Santa Maria da Vitoria, nazywane powszechnie Mosteiro de Batalha (Opactwo Bitwy), zostało zbudowane na pamiątkę zwycięstwa armii portugalskiej nad Hiszpanami w bitwie pod Aljubarrotą w 1385 r. Prace zaczęły się trzy lata po wygranej wojsk króla Jana I. Zewnątrz warto obejrzeć pokryte patyną budowle oraz konny pomnik Nuno Alvaresa Pereiry. Król Ferdynand I Portugalski zmarł w 1383 r., nie pozostawiwszy męskiego potomka. Pretensje do tronu zgtosit Jan I Kastylijski, powołując się na swe małżeństwo z córką Ferdynanda, Beatrycze.  Na drodze stanął mu nieślubny przyrodni brat zmarłego władcy, Jan I, którego armia była o wiele skromniejsza od sił hiszpańskich. Jan przysiągł, że w przypadku wygranej wzniesie wspaniałą świątynię ku czci Maryi. Okazało się, że pomoc wiernego pułkownika Nuno Älvaresa Pereiry i 500 angielskich łuczników przysłanych przez króla Ryszarda II wystarczyły, by odnieść zwycięstwo. Kolejne 200 lat upłynęło pod znakiem niepodległości i rządów rodu Avis. Portal główny.
Pole bitwy pod Aljubarrotą jest potożone 4 km na potudnie od Batalha, na terenie wsi Sao Jorge. Postawiono tam kapliczkę i otwarto muzeum wojskowości. Imponujących rozmiarów wnętrze zadziwia skromnością wystroju. Prace nad sklepieniem kapitularza, o imponującej wysokości 20 m, wiązały się z takim zagrożeniem, że do budowy zatrudniono więźniów skazanych na śmierć.
Autorem manuelińskiego maswerku zdobiącego pierwotny Claustro Real (Królewski Krużganek) jest Diogo de Boytac, twórca klasztoru w Belem. Można tam obejrzeć wszystkie symbole sztuki manuelińskiej, m.in. sfery armilarne, krzyże, poskręcane gałęzie oraz egzotyczne motywy roślinne.
Z jednej strony krużganku jest Sala do Capitulo (kapitularz), w którym złożono prochy dwóch nieznanych portugalskich żołnierzy. Jeden z nich zginął podczas I wojny światowej, drugi w wojnie w Afryce. Wojsko pełni przy nich wartę W dawnym refektarzu urządzono muzeum poświęcone obu bohaterom. Polskie akcenty.
Drugi krużganek nie jest już tak okazały.
W podcieniach trwają prace konserwatorskie. Przechodząc przez drugi krużganek docieramy do Capelas Imperfeitas (Niedokończone Kaplice), których budowę rozpoczął najstarszy syn Jana I, król Jan II Duarte. Miało to być królewskie mauzoleum miejsce spoczynku władcy i jego żony Leonory Aragońskiej.
Kaplice to chyba największa atrakcja całego kompleksu. Szczególny zachwyt budzi manueliński portal inspirowany sztuką Indii oraz ośmiokątna rotunda bez dachu. Niestety brak pieniędzy nigdy nie pozwolił dokończyć budowy kaplicy. I została ona bez dachu do dnia dzisiejszego. Podcięto tylko wystające kikuty żeby wyglądały bardziej estetycznie. Na koniec wracamy bocznym wejściem do wnętrza kościoła żeby zobaczyć jeszcze jedno ciekawe miejsce.

Tuż za wejściem, po prawej stronie, mieści się Capela do Fundador (Kaplica Fundatora), gdzie pod ośmiobocznym świetlikiem spoczywa Jan I i jego żona Filipa Lancaster. Sklepienie gwieździste znajduje tuż się nad sarkofagiem. Na sarkofagu wyrzeźbiono parę trzymającą się za ręce. Miało to symbolizować wielką miłość jaka podobno była między królewską parą. Sarkofag od tyły widać herby.
W kaplicy pochowano czterech młodszych synów króla, w tym Henryka Żeglarza. Zdecydowanie polecam zobaczyć to opactwo jeżeli będziecie w pobliżu Fatimy lub Nazare.

najbliższe galerie:

 
  BATALHA - KLASZTOR
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Batalha i Nazare
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix
O esplendor de Portugal - Batalha
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Batalha
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
Portugalia-Batalha
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
FATIMA SANKTUARIUM MB - 2017r
1pix użytkownik mocar odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.04.2017 23:49

piękne miejsce

grazyna44 użytkownik grazyna44(wpisów:10) dodano 23.05.2015 00:14

Swietne zdjecia,a miejsce magiczne.Pozdrawiam.

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 11.04.2012 21:34

Fantastyczne miejsce! I pięknie je pokazałeś, opowieści także interesujące. Nie byłam dotychczas w Portugalii, ale wszystko przede mną. Miejsce zapamiętuję... Lubię takie...

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 28.04.2011 23:35

Świetna galeria

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 01.12.2010 18:51

Piękne miejsce, przepiękne zdjęcia.
Po Twoich zdjęciach widać że świątynia to wdzięczny obiekt do fotografowania.
12, 27 - rewelacja.
Pozdr.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1373) dodano 28.11.2010 21:45

Ciekawa , dobrze oglądająca się galeria.Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 28.11.2010 20:37

Dobra robota. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!