m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Miasto jest położone w naturalnej niecce położonej na wysokości 320 mn.p.m. na stokach pięciu wzgórz (Nebi Sa'in, Romane, Kufze, Rajme i Mount Sheikh), które od północy ograniczają Dolinę Ezdrelon[1]. Leży 25 km od Morza Galilejskiego i 9 km na zachód od Góry Tabor. Nazaret jest nieformalną stolicą izraelskich Arabów, którzy stanowią zdecydowaną większość w mieście[2]. W Ewangeliach Nazaret zostało przedstawione jako miejsce dorastania Jezusa Chrystusa, w związku z czym stało się miejscem pielgrzymek chrześcijan. Na zdj. Bazylika Zwiastowania Miasto zapewne nie odgrywało żadnej znaczącej roli, skoro w ogóle nie jest wspominane w Starym Testamencie ani w żadnym dziele starożytnym. Po raz pierwszy wymienione jest w Nowym Testamencie. Nie sugerujmy się określeniem „miasto” jakiego używają ewangeliści (Mt 2,23; Łk 1,26.39; 4,29), czynią to wzorem greckiego tłumaczenia Starego Testamentu, Na zdj. Bazylika Zwiastowania które każdą miejscowość, duże miasto czy zapadłą wioskę nazywa „polis”, określenie tłumaczone jako miasto. Na zdj. Fronton bazyliki Zwiastowania Nazaret był raczej niewielką mieściną, aczkolwiek zamieszkaną na bardzo długo przed czasami Nowego Testamentu, najstarsze fragmenty ceramiczne znalezione w czasie wykopalisk pochodzą z ok. 900 roku przed Chrystusem.
Przez swe położenie geograficzne Nazaret był idealnym miejscem, aby chronić lata życia ukrytego Syna Bożego, z dala od „międzynarodowej trasy” Via Maris, która przebiegała w odległości ok. 10 km na południowy-wschód. Z dala od zgiełku światowego, w niewielkiej dolinie otoczonej górami, dokonały się tajemnice naszego zbawienia: Zwiastowanie i Wcielenie, tu uświęcając życie rodzinne wzrastał Zbawiciel. Na zdj. Wnętrze Bazyliki Zwiastowania Dzisiaj nad miastem dominuje potężna bazylika Zwiastowania, zbudowana przez franciszkanów w latach 1960-1969. Bazylikę zaprojektował włoski architekt Giovanni Muzio. Potężna stożkowata kopuła, zakończona kamienną latarnią wznosząca się na wysokość 57 m chroni relikwię - Grotę Zwiastowania. Na zdj. Kopuła Bazyliki Zwiastowania Jak wyglądał domek Maryi kiedy „wszedł do Niej anioł i pozdrowił” (Łk 1,28) nie wiadomo.
Lecz wiadomo z całą pewnością, że kolejne pokolenia chrześcijan otaczały tę Grotę szczególną czcią. Na zdj Kościół dolny z Grotą Zwiastowania Nowoczesna bazylika stanęła w miejsce kościoła z XVIII wieku, w którym pokazywano grotę. W grocie tej „według tradycji” - jak mówiono, miało miejsce Zwiastowanie. Na zdj. Matka Boża Polskich Uchodźców Kościół XVIII-wieczny, stosunkowo niewielki, z powodów politycznych wybudowany naprędce i niegodny tak ważnego wydarzenia zbawczego, postanowiono zburzyć i wybudować aktualną bazylikę. Na zdj. Ołtarz boczny Przy tej okazji przeprowadzono badania archeologiczne i odkryto, że tradycja ma stuprocentową rację. Na zdj. Pismo arabskie tzw. robaczkowe W tym samym miejscu już krzyżowcy w XII wieku wybudowali duży kościół. Na zdj.
Uciekli się do kilku sztuczek architektonicznych, zastosowanych tylko po to, aby chronić Grotę. Krzyżowcy nie przypadkiem wybrali to miejsce, bo już w V wieku mnisi mieli tu bizantyjską bazylikę, która czciła Grotę. Sensacyjne okazały się odkrycia najstarszej warstwy - już w trzecim, a może nawet w drugim wieku było tu miejsce kultu! Czyli już chrześcijanie pierwszych pokoleń, nawróceni z judaizmu, otoczyli Grotę czcią i przekształcili w kościół. Na zdj. Pielgrzymi zwiedzający miasto Nazaret zachodzą jeszcze do innego kościoła, skromniejszego i nie rzucającego się w oczy, do tak zwanego kościoła św. Józefa. Już bezpośredni spadkobiercy świadków życia i zmartwychwstania Chrystusa, gromadzili się tu na modlitwie i zapewne tak samo jak w Jerozolimie. Na zdj. Kościół ten swoim nastrojem dobrze upamiętnia ów cichy i skromny okres w życiu Jezusa, lata życia rodzinnego Jezusa z Maryją i Józefem.
„łamali chleb po domach ”(Dz 2,46), tak tu w Grocie-domu sprawowali Eucharystię. Mamy na to pewne, kamienne dowody.  Na zdj. Franciszkanie już w XVII wieku zainteresowali się ruinami w Nazarecie. Zakupiono wówczas ruiny kościoła z epoki krzyżowców, a w połowie XIX wieku wybudowali pierwszy kościół. Przy tej okazji odnaleziono fragment posadzki mozaikowej. Po kilkudziesięciu latach nabyli przylegający teren, przeprowadzili regularne wykopaliska archeologiczne i zdołano zrekonstruować plan kościoła. W podłożu odkryto cysterny, silosy, groty i inne pomieszczenia wykute w skale, które wskazują na to, że pierwotnie był to teren domu mieszkalnego. Już chrześcijanie pierwszych wieków czcili miejsce, gdzie Jezus wzrastał. Miejsce, gdzie św. Rodzina żyła przez lata, stało się miejscem kultu chrześcijańskiego, stało się kościołem. Na zdj. Makieta Sanktuarium w Nazarecie Do powyższych fotografii posłużyłem się tekstem opracowanym przez o. Marian B. Arndt ofm. Na zdj. Tablica informująca że wchodzimy do współczesnego miasta Nazaret Medina i tzw suki bazar miejski fotografowany w niedziele gdzie wszystkie kramy były zamknięte gdyż większość arabska jest religijna jako chrześcijanie w tym dniu nie pracuja
Uliczka z zamkniętymi kramamy w dzielnicy arabskiej. Natomiast w innym dniu poza niedzielą trudno sie tu przedrzeć. Zabytkowe bramy, ulice i place Nazaretu. Na ogół miasto wydało mi sie przygnębiające, obskurne delikatnie mówiąc, jak większość arabskich i żydowskich dzielnic. Cmęntarz muzułmański grobowce z jedną płytą to pochówek kobiety, natomiast dwie płyty mężczyzny.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Nazaret
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Mój pierwszy Izrael cz. 1
1pix użytkownik katia odległość 2 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Góra Tabor
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Betlejem
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix
Izrael - Galilea
1pix użytkownik marucha odległość 21 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Przemierzając Galileę
1pix użytkownik mocar odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 07.12.2010 23:36

Dzięki anikm owszem będzie galeria z z Betlejem oraz wiele innych z Ziemi Sw. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających moje galerie,

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.12.2010 22:41

Ciekawa galeria Mocar.Szczególnie w okresie przedświątecznym dobrze pooglądać i poczytać,bo jeszcze trochę i zapomnimy dlaczego te Świeta obchodzimy,bo teraz tylko konsumpcjonizm wszystko przysłania.Z Betlejem też będzie galeria bliżej Świąt?:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!