m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Przemierzając Galileę nie można pominąć Góry Tabor. Nie da się. Widać ja z wielu kilometrów, kłuje w oczy, wyróżniając się w Dolinie Jezreel.Otoczona pasmem równin samotnie wznosi się swą majestatyczną bryłą z charakterystycznie spłaszczonym szczytem na wysokość 588m n.p.m. Niejednokrotnie była wspominana w Biblii i ceniona od najdawniejszych czasów, jako doskonały punkt obronny. Stanowiła nawet miejsce kultu bałwochwalczego, który tak mocno ganił prorok Ozeasz. Współcześnie utożsamiana jest z górą Przemienienia Chrystusa. Jako pierwszy pogląd, że jest to miejsce przemienienia się Jezusa wyraził św. Cyryl Jerozolimski (+387), a za nim św. Hieronim (+420), potem zaś cała tradycja. W czasie podróżowania po Izraelu i ja docieram do Góry Tabor. Nie tak prosto ją zdobyć. Droga, po której jeżdżą autokary kończy się na dużym parkingu, na wysokości ok. 300 m n.p.m.. Dalej na szczyt można wjechać taksówkami, zwanymi tutaj szerutami lub wspiąć się na nogach (niczym apostołowie). Droga wije się serpentynami i jest wąska, ma 5 km długości. Stara droga dla pielgrzymów miała 4343 stopnie wykute w skale, jednak teraz drogę wytyczono na nowo i pokryto asfaltem tak, by mogły nią przejechać auta osobowe. Pierwszą świątynię wzniosła na szczycie góry Tabor św. Helena - matka cesarza Konstantyna Wielkiego.
W tym wspaniałym kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajdowały się dwie kaplice - Mojżesza i Eliasza. Podczas V Soboru Konstantynopolitańskiego w 553 r. Tabor podniesiono do rangi stolicy biskupiej. Około 637 r. Galileę (i znajdującą się na jej terenie górę Tabor) opanowali Saraceni. W 1099 r. zostali wyparci z tych terenów przez wojska krzyżowców.  W 2 lata później Tankred, łaciński książę Galilei, powierzył Tabor Benedyktynom. Odbudowali oni sanktuarium, w niewielkim stopniu zmieniając jego kształt pierwotny. Kościół otrzymał wezwanie Najświętszego Zbawiciela. Wznieśli także klasztor i hospicjum dla pielgrzymów w 1113 r. następne wieki dla Gór Tabor i Sanktuarium były burzliwe i zmienne,  Sanktuarium przechodziło z rąk do rak było burzone i odbudowywane aż w 1631 r. osadzono tu Franciszkanów którzy pozostają do dnia dzisiejszego. Ostatecznie kamień węgielny pod nowy kościół Przemienienia Pańskiego położono w 1919 r., a prace wykopaliskowe podjęto w 1921 r. Budowę kościoła zakończono w 1924 r. Od tego czasu pełni swą służbę nieprzerwanie.
Obecna świątynia zbudowana wg projektu Antonio Barlozziego w 1919-1924 roku ma dwie wieże, które swymi bokami łączą się z kościołem. Wnętrze kryje także dwie kaplice: poświęcone Mojżeszowi i Eliaszowi. Grube kolumny i masywne arkady dzielą bazylikę na 3 nawy. W zasadzie tuż po wejściu jednym rzutem oka można objąć wzrokiem całe wnętrze świątyni, starożytną kryptę z ołtarzem oraz absydę z mozaiką przedstawiającą ewangeliczną scenę Przemienienia. Bazylika swym kształtem nawiązuje do wzorów architektonicznych z okresu z IV-VI wieku. W krypcie, do której schodzi się po stopniach rozciągniętych na całą szerokość nawy głównej zobaczyć można mury i ołtarz dawnej świątyni, odkrytej podczas wykopalisk archeologicznych. Całkowitą uwagę skupia mozaika przedstawiająca niezwykłe, ewangeliczne zdarzenie, przemienienia się Chrystusa wobec trzech apostołów: Piotra, Jakuba i Jana.  To wydarzenie niezwykłej rangi, skoro szczegółowy opis umieścili w swych ewangeliach wszyscy synoptycy, jak również i Piotr w swym liście. Św. Łukasz dodaje ponadto, iż działo się to podczas modlitwy Jezusa.
To niesamowicie istotny szczegół. Zwraca bowiem uwagę na sferę wewnętrznego życia Boga-Człowieka i znaczenie modlitwy.
 Objawienie się Chrystusa w Boskiej chwale ukazuje Jego Osobę w nieznanym dotąd wymiarze, mówiąc dokładniej - w bezmiarze Jego Boskości. Każdy z nas ma bowiem swoją górę Tabor, gdzie poznaje Chrystusa, łączy się z Nim i przez to doświadczenie staje się innym człowiekiem, człowiekiem przemienionym; takim, z którym dobrze być razem. Tylko wówczas, gdy doświadczymy osobiście Jego, możemy zejść do życia codziennego, do zwykłych zajęć, rzeczy pozornie szarych i nie doświadczyć prawdziwego dramatu. Na zdj. Mozaika z IV w n e Owszem schodząc z góry na nizinę codzienności odczuwamy ściskanie w gardle i czujemy ból serca, ale potrafimy już trwać, kochać, iść naprzód ... bo doświadczenie Taboru nieustannie procentuje.  Tabor ma w sobie coś z alpinizmu, zarówno tego fizycznego, jak i duchowego. To wspinaczka w górę, na spotkanie z Bogiem i mozolne schodzenie w dół, do rzeczywistości. Z góry widać lepiej i piękniej, ale to na dole przemieniony człowiek ma lepiej widzieć i piękniej służyć...
Komentarz do galerii zapożyczyłem z artykułu Małgorzaty Głowackiej. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Mój pierwszy Izrael cz.  1
1pix użytkownik katia odległość 7 km 1pix
Nazaret
1pix użytkownik ryzykant odległość 9 km 1pix
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Nazaret
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix
Izrael - Galilea
1pix użytkownik marucha odległość 17 km 1pix
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Przemierzając Galileę
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix
Mój pierwszy Izrael cz.  2
1pix użytkownik katia odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
hzgora użytkownik hzgora(wpisów:16) dodano 19.09.2011 12:55

Dane ci było tu być wiosną, gdy wszystko kwitnie. Ja byłem tu późną jesienią, ale i tak było tu pieknie. Dzięki, że nie pozwalasz zapomnieć tak wspaniałych chwil spedzonych w Ziemi Świętej. Mam nadziję, że to nie ostatnie takie zdjęcie z Ziemi Świętej. Ja chciałbym tam wrócić jeszcze raz. Chyba wiesz co mam na myśli. Pozdrawiam. Mam nadzije, że wkrótce sie spotkamy.

kamyk155 użytkownik kamyk155(wpisów:4) dodano 06.01.2011 21:35

21-zdjęcie i opis stanowią całość, rewelacja:) pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 09.12.2010 18:51

Jeszcze nie obejrzałam całej Krety a tu już Izrael. Skąd ty na to wszystko bierzesz czas?
Też kiedyś chciałabym podążyć tym szlakiem. Czekam na ciąg dalszy, mając nadzieję, że z moim wolnym czasem będzie trochę lepiej. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 08.12.2010 22:04

Tak na żywo i świeżo po powrocie, następne w przygotowaniu.Dziękuje i pozdrawiam .

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.12.2010 21:58

Z przyjemnością spędziłam czas z kolejną Twoją galerią z serii ZIEMIA ŚWIĘTA.Cieszę się że mogę ją poznawać wraz z Tobą:)
Pozdrawiam:)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 08.12.2010 21:54

I kolejna intersująca galeria , ale u Ciebie to standard :))) Pozdrawiam ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!