m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Tabga: Góra Błogosławieństw tu znajduje się chyba najpiękniejsze sanktuarium, upamiętniające Jezusowe kazanie na górze, rozpoczynające się od ośmiu błogosławieństw:  Błogosławieni ubodzy w duchu, płaczący, cisi, spragnieni sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca, pokój czyniący, prześladowani (Mt 5,3-10). Nowoczesna (1936) świątynia zbudowana na ruinach starego kościoła z IV wieku,  ma kształt ośmioboku, w wymownym nawiązaniu do osiem błogosławieństw. Kościółek, jak i dom pielgrzyma, jest pod opieką włoskich sióstr. Jakże chciało by się tu przed świątynią usiąść i patrzeć na piękno Jezioro Galilejskie, widoczne jak na dłoni.
Wcale się nie dziwię, że talmudyści mawiali: Jeśli raj jest na ziemi, to jest nim Genezaret. Warto dodać, że to miejsce odwiedził Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Ziemi Świętej. W pobliżu przemawiał wobec stutysięcznego tłumu, głównie młodzieży. U stóp tej błogosławionej góry w Tabga, leżą jeszcze dwa sanktuaria: Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu. KOŚCIÓŁ ROZMNOŻENIA CHLEBA I RYB. Na zdj. Makieta Sanktuarium. Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb, zbudowany w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Miejsce, o którym wspomina Ewangelista: Jezus... oddalił się...  na miejsce pustynne, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy (Jezus) ... ujrzał wielki tłum i zlitował się nad nimi. (Mt 14,13-14). Wtedy nastąpiło cudowne rozmnożenie chleba. To wydarzenie upamiętnia kościół niemieckich benedyktynów. Nie tak dawno odkryto tu mozaikę posadzkową o motywach roślinnych i zwierzęcych, ze starodawnej bazyliki z V wieku. Ale jeszcze większe wrażenie robi znajdująca się pod ołtarzem inna starożytna mozaika posadzkowa, znana z licznych reprodukcji, przedstawiająca kosz z bochenkami chleba pomiędzy rybami. Symbol Eucharystii. Na zdj. okna z alabastru w wspomnianej świątyni. Dziękujemy tu Jezusowi za dar chleba powszedniego i eucharystycznego. KOŚCIÓŁ PRYMATU. Bardzo blisko stąd do Kościółka Prymatu, wyrastającego wprost z wód Jeziora Genezaret. Jest to mała kaplica zbudowana z czarnego bazaltu wulkanicznego,
 wspierająca się na fundamentach prastarej świątyni (IV i V w.) i zbudowana na skale wchodzącej w jezioro. W bieżącym roku poziom jeziora drastycznie obniżył się o kilka metrów z powodu dokuczliwej suszy. W kaplicy tej znajduje się część tej skały, którą nazywają Stołem Pana. Na zdj. Mensa Christi - Stół Pana Miejsce to upamiętnia następujące wydarzenia: cudowny połów ryb i posiłek rybny Zmartwychwstałego Pana Jezusa z Apostołami (J 21,1-14) oraz następujące po nim przekazanie Piotrowi najwyższej władzy w Kościele, czyli prymatu: Paś owce moje, paś baranki moje (J 21,15-23). To wydarzenie przedstawia piękna statua na tle Jeziora Genezaret tuż obok kościółka. Przejmujące są te rzeźby. Klęczący, zalękniony i zdumiony Piotr odbiera laskę pasterską z rąk Pana Jezusa, który unosi nad nim dłoń przekazując władzę pasterska nad całym Kościołem.
Niektórzy pielgrzymi tu pomodlili się za swoich proboszczów. Kaplica jest pod opieką franciszkanów. Przez pamięć na to miejsce i wydarzenie z połowem ryb i ucztą, także i my udaliśmy się do miejscowej restauracji aby zakosztować, jak smakują ryby z Jezusowego Jeziora, w tym także zachwalaną rybę Piotrową.
Kafarnaum było ważnym ośrodkiem działalności Jezusa. Ewangelia według św. Mateusza mówi o nim jako o Jego mieście.
 W czasach Jezusa była to znaczna osada rybacka, leżąca na trakcie Via Maris, czyli drogi prowadzącej z Egiptu przez Damaszek do Mezopotamii. Dlatego znajdował się tu mały garnizon wojskowy i urząd celny. Kafarnaum zasłynęło dokonanymi przez Jezusa cudami. Wielu ludziom Chrystus przywrócił zdrowie i siły, wielu uwolnił od ułomności. Sparaliżowanym wracała sprawność kończyn, niewidomi odzyskiwali wzrok, cierpiący wyzbywali się bólu.
 Na zdj. Synagoga Jezusa. Pielgrzymi odwiedzają w Kafarnaum ruiny synagogi z III/IV wieku. Udostępnienie im tych miejsc to zasługa ojców franciszkanów. Miasto, położone na północnym wybrzeżu Jeziora Genezaret, nie dotrwało do naszych czasów, w przeciwieństwie do Nazaret czy Betlejem. Znikło, zniszczone w VII w. przez silne trzęsienie ziemi. Spełniły się słowa Jezusa: A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz (Mt 11, 23). Oto kilka wydarzeń ewangelicznych: 1 / Wśród uzdrowionych przez Jezusa znalazła się teściowa Szymona Piotra. Trapiła ją wysoka gorączka. Jezus ujął kobietę za rękę, a ona natychmiast wyzdrowiała. 2 / Pan Jezus wskrzesił córkę Jaira, przełożonego synagogi. Przybywszy do domu Jaira rzekł: Dziewczynko, wstań - ona zaś, natychmiast, na oczach rodziców, podniosła się z posłania. 3 / O tym, jak wielkie tłumy otaczały Chrystusa w Kafarnaum, mogą świadczyć okoliczności uzdrowienia paralityka. Przyniesiono chorego do Jezusa, lecz ludzie niosący łóżko nie mogli się przebić przez tłum. Weszli więc na dach i przez otwór opuścili chorego wraz z łożem do pomieszczenia, w którym znajdował się Jezus.
Ojciec Święty J P II. w Kafarnaum 24 marca 2000 r.
Papież, pielgrzymując śladami Jezusa nad brzegami Jeziora Galilejskiego, modlił się w Sanktuarium Domu Piotra w Kafarnaum. Genezaret można nazwać Jeziorem Jezusa, gdyż wiele wydarzeń opisanych w Ewangeliach działo się właśnie nad nim lub na jego wodach. Nad brzegami Genezaret leży Kafarnaum, Tabgha oraz Tyberiada. Jezus wielokrotnie przepływał łodzią przez to jezioro. Kroczył po jego wodach do uczniów, uciszył jego wzburzone fale. Korzystając z łodzi nauczał tłumy, które zbierały się nad brzegami jeziora. Tu ukazał się po Zmartwychwstaniu i przekazał władzę pasterską
św. Piotrowi. Powierzchnia jeziora wynosi 144 km kwadratowych, a jego obwód 65 km. Jest długie na 21 km, jego szerokość dochodzi do 12 km, a głębokość wynosi 48 m. Tafla wody znajduje się ok. 210 m poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Jezioro zasilają wody Jordanu.
W różnych czasach nosiło ono różne nazwy. Kształtem przypomina cytrę, stąd jego hebrajska nazwa Kinneret. Od przylegającej do niego równiny Genezaret pochodzi nazwa Jezioro Genezaret, od krainy, w której się znajduje - Jezioro Galilejskie, a od największego miasta wybudowanego nad jego wodami - Jezioro lub Morze Tyberiadzkie. Oto kilka wydarzeń ewangelicznych: 1 / Jezus polecił Szymonowi Piotrowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieci. Choć wcześniej przez całą noc rybacy nic nie złowili, teraz ich sieci stały się tak ciężkie od ryb, że zaczęły się rwać.(Łk 5, 8-11). 2 / Uczniowie Jezusa przeprawiali się łodzią na drugi brzeg jeziora. W pewnej chwili dojrzeli, że ktoś zbliża się do łodzi, krocząc po wodzie. Ze strachu zaczęli krzyczeć. (Mt 14, 27-31). 3 / Podczas przeprawy Jezusa i Jego uczniów przez jezioro, zerwał się gwałtowny wiatr. Wzburzona woda zaczęła wdzierać się do łodzi. Uczniowie zbudzili śpiącego w łodzi Nauczyciela.(Mk 4, 39, 41).  Rzeka Jordan (hebr. Nehar Hayarden, arab.Nahr al-Urdun) jest mała i płytka, lecz bardzo ważna dla tych pustynnych okolic Izraela. Jordan nie jest na ogół szerszy niż 31 metrów ani głębszy niż około 3 metry, z tym, że zależnie od ilości opadów, mogą tu występować nawet znaczne zmiany. Rzeka ma długość 252 kilometry. To wyjątkowa rzeka. Rzeka nadziei i życia. Rzeka Jordan, w której został ochrzczony Pan Jezus Chrystus. Jardenit, miejsce chrztu gdzie licznie przybywają pielgrzymi oraz neofici, by przyjąć lub odnowić sakrament chrztu świętego. Najchętniej korzystają z niego baptyści, dokonujący chrztu przez zanurzenie w wieku dorosłym, oraz prawosławni, co roku obchodzący tzw. święto Jordanu (święto Chrztu Pańskiego). DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Izrael - Galilea
1pix użytkownik marucha odległość 5 km 1pix
Jezioro Tyberiadzkie
1pix użytkownik ryzykant odległość 7 km 1pix
Zielona Galilea - Izrael (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 9 km 1pix
Mój pierwszy Izrael cz. 2
1pix użytkownik katia odległość 16 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Góra Tabor
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix
Izrael-Egipt-Palestyna - III
1pix użytkownik mereks odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 14.02.2014 10:43

pięknie tam...

kamyk155 użytkownik kamyk155(wpisów:4) dodano 06.01.2011 19:35

Rzeczywiście masz rację: "Jeśli raj jest na ziemi, to jest nim Genezaret". Miejsce to jest przecudne, ale tak wspaniałych zdjęć niestety nie udało mi się zrobić. Jedyne, czego mi brakuje to kamieni w kształcie serc koło kościoła Prymatu Św. Piotra. Twoje ujęcie Galilei naprawdę odzwierciedla jej piękno, ciszę i obecność Boga.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 12.12.2010 21:32

ciekawa galeria, pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 12.12.2010 20:37

Bardzo interesująca galeria - Mocar.
Staranne kadrowanie - to lubię.
Nr 8 jak dla mnie - extra ustrzelone.

Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 11.12.2010 23:35

Konwalia - No pozostaje mi tylko życzyć Tobie tego :))

Pozdrawiam serdecznie !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.12.2010 21:26

Interesujące galerie z tej "SWIETEJ ZIEMI"
Mocar,po obejrzeniu wszystkich chyba święta zostanę.
Podoba mi się.Dziekuję.
Pozdrawiam-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 11.12.2010 21:03

Margo - Raul - Mgfoto - Dziękuje za uznanie. Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 11.12.2010 19:38

Bardzo ciekawie.
Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 11.12.2010 19:31

Ja dorzucę jeszcze 42. Podoba mi się sposób w jaki opisujesz swoje galerie. Widać, że nie robisz tego po łepku. Wszystko jest starannie przygotowane. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 11.12.2010 12:14

Anikm - Miło mi że odwiedzasz moje galerię oraz za konstruktywne komentarze. Pozdrawiam
Pipol - dziękuje i Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.12.2010 11:22

Widzę że popełniłam błąd pisząc ,,Iesus Christos Theu Hylos Siter",powinno być ,,Iesus Christos Theu Hylos Soter"-przepraszam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.12.2010 11:21

Bardzo ciekawie pokazane i opowiedziane.Statua na 23 faktycznie piękna.
Jeśli mowa o rybach to dodam może jeszcze że symbol ryby chrzescijanie przyjęli za swój tajny znak rozpoznawczy,a ryba z greckiego ichthys jest akronimem słów:Iesus Christos Theu Hylos Siter-Jezus Chrystus Syn Boży Zbawca.No i o chrzcie wspomnianym przez Ciebie przy ostatnich zdjęciach,jak piszesz że baptyści nadal chrzczą przez całkowite zanurzenie dodam że ich nazwa pochodzi właśnie od greckiego baptisma-zanurzenie,czyli chrzest.A samo zanurzenie i wynurzenie z wody to symbol śmierci i zmartchwywstania Jezusa.
Pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 11.12.2010 09:22

faworyt 22, pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!