m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ain Karem, gdzie według najstarszej tradycji sięgającej początków chrześcijaństwa czci się miejsce przyjścia na świat Poprzednika Jezusa, św. Jana Chrzciciela. Sama nazwa Ain Karem, tłumaczona jako źródło winnicy, sugeruje iż okolica była pełna zieleni i obfitująca w wodę. Dzisiaj ten górzysty teren jest rezydencjalną dzielnicą Jerozolimy, oddaloną 8 km od Starego Miasta. Obecnie w Ain Karem znajdują się trzy sanktuaria poświęcone osobie św. Jana oraz jego rodzicom, Elżbiecie i Zachariaszowi. Sanktuarium domu rodzinnego i narodzin św. Jana oraz znajdująca się kilka kilometrów od centrum miasteczka odizolowana grota w górach, gdzie Elżbieta ukryła się ze swoim pierworodnym synem. Miejsce to tradycja chrześcijańska nazywa Pustkowiem św. Jana. Na zdj. Miejsce narodzin św.Jan Chrzciciela. Św. Łukasz, kończąc opis narodzin Chrzciciela, jednym wersetem streszcza lata jego życia poprzedzające rozpoczęcie publicznej działalności: Chłopiec zaś wzrastał i umacniał się na duchu, a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem (Łk 1,80). Na zdj. Miejsce narodzin św.Jan Chrzciciela.
Pierwszym jest sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję noszącą pod sercem wcielone Słowo Boże. W XIV w. sanktuarium opiekowali się przez pewien czas mnisi ormiańscy. Franciszkanie nabyli je w 1679. Tradycja umiejscawia w Ain Karem spotkanie Maryi ze swoją krewną Elżbietą. Brzemienna Dziewica wyruszyła, by spotkać się z oczekującą potomstwa. Tutaj Maryja wyśpiewała hymn uwielbienia - Magnificat: pieśń dziękczynienia Bogu, Zbawicielowi i Panu wieków Miejsce spotkania Maryi z Elżbietą w Ain Karem było pokazywane po raz pierwszy na początku XIV w.: Dom Zachariasza znajduje się w Górach Judei… Są tam dwa kościoły… pomiędzy nimi tryska obficie źródło. W pierwszym kościele, jak mówią miejscowi, Elżbietę pozdrowiła błogosławiona Dziewica Maryja. Mówi się również, że to właśnie tam ukryto Jana Chrzciciela w czasie rzezi młodzianków. Bóg się rodzi - tymi słowami zaczyna się piękna polska kolęda. Betlejem, choć położone tak daleko od Polski, co roku jest obecne przy naszych wigilijnych stołach i w naszych sercach. Łamiemy się wtedy opłatkiem z bliskimi i, wzruszeni, cieszymy się z narodzin Syna Bożego. Na zdj. Panorama miasta Betlejem 
 Obraz betlejemskiej stajenki, jakże bliski nam od najmłodszych lat, różni się od rzeczywistego miejsca narodzin Zbawiciela. Chrystus przyszedł na świat w grocie, w której Maryja i Józef znaleźli schronienie na czas pobytu w Betlejem.
Betlejem nie było dużym miastem. Przez wieki żyło w cieniu oddalonej zaledwie o 8 kilometrów Jerozolimy. Dziś na drodze między tymi miastami, tak jak za czasów Jezusa, można spotkać żołnierzy. Na zdj.Konwent Franciszkanów i Kościół św. Katarzyny Dawniej pilnowali oni porządku przy spisie ludności, dzięki któremu wypełniły się proroctwa i oczekiwany Mesjasz przyszedł na świat w Betlejem. Dziś strzegą przejścia między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Betlejem każdemu człowiekowi kojarzy się z historyczną grotą narodzenia Pana Jezusa. Mniej znanym aspektem jest 700 letnia obecność w tym sanktuarium synów św. Franciszka z Asyżu. Dokumenty przechowywane w archiwum Kustodii Ziemi Świętej dowodzą, że już w 1309 roku Bracia Mniejsi otrzymali od sułtana z Kairu prawo osiedlenia się w Betlejem. Wkrótce później, w 1347 roku, franciszkanie przejęli opiekę nad Grotą Narodzenia i bizantyńską bazyliką zbudowaną dla uczczenia miejsca przyjścia na świat Syna Bożego.

W połowie XVIII wieku franciszkanie i cała wspólnota katolicka stracili prawo do odprawiania liturgii w bazylice Narodzenia. Prawo strzeżenia tego świętego miejsca otrzymali od sułtana mnisi prawosławni. W tej nowej sytuacji katolicy utrzymali jednak przywilej celebrowania Mszy św. w Grocie Narodzenia przy żłóbku oraz odprawiania codziennej procesji z okadzeniem świętej groty. W 1882 roku, dla potrzeb parafian z Betlejem oraz pielgrzymów z całego świata, przy bazylice został wybudowany nowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to obecnie główna świątynia katolicka w Betlejem. Bazylika Bożego Narodzenia to jedyna świątynia w Ziemi Świętej,
która ocalała z najazdu Persów w 614 r. i - prawie nietknięta - przetrwała do naszych dni. Pielgrzym wchodząc do bazyliki musi pochylić głowę. Prowadzi do niej bowiem jedno niskie wejście zwane Drzwiami Pokory. 	Miejsce narodzin Jezusa było otaczane wyjątkową czcią już przez pierwszych chrześcijan. Z inicjatywy św. Heleny, matki cesarza Konstantyna Wielkiego, w IV wieku powstała tam pierwsza bazylika chrześcijańska. Ostateczny kształt budowli nadał cesarz Justynian. Wspaniałe kolumny i mozaiki świadczą o jej dawnym przepychu. Kamienne schody z Bazyliki wiodą do Groty Narodzenia - miejsca, w którym Maryja porodziła Syna Bożego.
Centralnym miejscem bazyliki jest Grota Narodzenia. Na zdj.Grota Narodzenia, opiekę nad tym miejscem sprawują Prawosławni. Świadomość, że właśnie w tym miejscu Jezus Chrystus rozpoczął swoją ziemską pielgrzymkę, wywołuje łzy wzruszenia. Grota Narodzenia. We wnęce pod ołtarzem umieszczono czternastoramienną srebrną gwiazdę. Łaciński napis głosi: Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus. Ojciec Święty JP II w Grocie Narodzenia 22 marca 2000 r. powiedział: Od 2000 lat kolejne pokolenia chrześcijan wypowiadają nazwę Betlejem z głębokim wzruszeniem i radosną wdzięcznością. Podobnie jak pasterze i mędrcy, tak i my przybyliśmy, aby znaleźć Dziecię owinięte w pieluszki i leżące w żłobie (Łk 2,12). Jak tylu pielgrzymów przed nami, klękamy w zachwyceniu i adorujemy niewysłowioną tajemnicę, która tutaj się dokonała. Na zdj. Jedyne wejście do Bazyliki Narodzenia
Pasterkę w Kościele św. Katarzyny odprawia łaciński Patriarcha Jerozolimy Michael Sabbah. Uroczystość jest transmitowana na cały świat. Po Pasterce Dzieciątko zostaje przeniesione z kościoła św. Katarzyny do Groty Narodzenia, a następnie do żłóbka, gdzie pozostaje do Trzech Króli. Sanktuarium Gloria in Excelsis na Polu Pasterzy. Pole pasterzy

Miejsce to jest położone ok. 3 km od Betlejem. Wedle tradycji, tam właśnie anioł zwiastował pasterzom narodziny Mesjasza. Plac z fontanna przed Sanktuarium Gloria in Excelsis na Polu Pasterzy Widok Sanktuarium Gloria in Excelsis na Polu Pasterzy, od strony wykopalisk archeologicznych.
Widok na współczesne Betlejem z Pola Pasterzy. Roślinność - (kaktusy) która zamieściłem w tej galerii to zdjęcia wykonane na Polu Pasterzy Ucieczka do Egiptu .Gdy Maryja porodziła Syna, nad Jego głową zawisło wielkie niebezpieczeństwo. Król Herod, gdy usłyszał o narodzinach króla żydowskiego, Na zdj. Ulica od placu Bazyliki Narodzenia do sanktuarium Groty Mlecznej idzie się kilka minut ulicą Milk Grotto. polecił wymordować w Betlejem i okolicy wszystkich chłopców do lat dwóch. Efektem okrutnego rozkazu Heroda była rzeź niewiniątek. Święta Rodzina zdołała uciec do Egiptu... Sanktuarium Groty Mlecznej znajduje się w Betlejem, nieopodal Bazyliki Narodzenia i jest pod wyłączną opieką franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej.Na zdj. Wejście do Sanktuarium Groty Mlecznej  Kościółek jest związany z miejscową legendą, która mówi, że Matka Boża w drodze do Egiptu zatrzymała się tutaj, aby nakarmić Niemowlę i kilka kropli mleka spadło na skałę, która w jednej chwili stała się mlecznobiała.
 Wykopaliska archeologiczne wykazały, że miejsce to cieszyło się czcią chrześcijan w okresie bizantyjskim i w czasie podbojów krzyżowców. Z tego okresu odnaleziono groby i posadzki mozaikowe, które 
Elewacja frontowa
w zasadzie układano tylko w kościołach. Fronton kościoła, ufundowany przez miejscowych, arabskich chrześcijan w roku 1935, jest wzniesiony z lokalnego kamienia o ciepłej, żółto-pomarańczowej barwie. Wchodząc do środka od razu zauważa się, że wchodzimy do naturalnej groty. W ołtarzu po lewej stronie znajduje się tabernakulum, w którym jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Obraz Matki Boskiej Karmiącej, nawiązujący do lokalnej tradycji, znajduje się w głębi groty. Tutaj przychodzą się modlić miejscowe kobiety, zwłaszcza 
Święta Rodzina
te oczekujące potomstwa. A co jest całkiem wyjątkowe, jest to chyba jedyne miejsce, gdzie zgodnie modlą się chrześcijanie i muzułmanie. Tutaj przychodzą także kobiety muzułmańskie, zwłaszcza wtedy, kiedy mają problemy z urodzeniem bądź wykarmieniem swojego dziecka. W niektórych miejscach, przez stulecia, palce pielgrzymów doskrobały się skały, która pod paznokciem sypie się mleczno-białym pyłem.
Przy wyjściu, które prowadzi przez nowy kościół, w niewielkim wgłębieniu skalnym znajduje się rzeźba przedstawiająca Świętą Rodzinę podczas ucieczki do Egiptu. Widoczna ulica Milk Grotto oraz część zabudowań sanktuarium.
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Mój pierwszy Izrael cz. 1
1pix użytkownik katia odległość 18 km 1pix
Nazaret
1pix użytkownik ryzykant odległość 19 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Nazaret
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Góra Tabor
1pix użytkownik mocar odległość 22 km 1pix
Izrael - Hajfa - najpiękniejsze miasto Ziemi Świętej
1pix użytkownik marucha odległość 23 km 1pix
Bet Szean (Beit She'an)
1pix użytkownik ryzykant odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.01.2011 14:31

Wróciłam do Twoich galerii z serii ,,Ziemia Święta",bowiem gdy je dodawałeś byłam na wyjeżdzie i nie miałam dostępu do internetu.Teraz więc nadrabiam zaległości,bowiem cała seria jest bardzo interesująca.
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 19.12.2010 11:06

irolek -
surykatka -

Dziękuje Wam pięknie i pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7286) dodano 18.12.2010 21:48

Bardzo odpowiednia galeria na zbliżające się Święta, pozdrawiam

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 18.12.2010 16:20

Super miejsce.Super galeria.POZDRAWIAM

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!