m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Widok bazyliki od strony południowej Droga na Bugaju Las w okolicach klasztoru Kilka widoczków z okolicy Dróżek Kalwaryjskich jw. jw.
Ratusz Piłata -jest to jedna z najdawniejszych kaplic (1605), a także jedna z większych i piękniejszych. Wybudował ją Paweł Baudarth na rzucie krzyża greckiego. Strop zdobiony bogatą sztukaterią gipsową. W trzech ołtarzach obrazy J. Jerzyczka Gradusy - Święte Schody - pochodzą z około 1630 roku. Jest to kaplica kryta, która zawiera 28 stopni. Pielgrzymi idą po nich na klęczkach. W stopniach umieszczone są relikwie i ziemia z pamiątkowych miejsc Palestyny.
Kaplica Włożenia Krzyża - pierwotna zbudowana była w latach 1620-32, obecna, zbudowana w formie krzyża, pochodzi z lat 1834-43. Specyfiką kalwaryjską jest praktykowanie nabożeństwa „Dróżek Pana Jezusa”, również „Dróżek Matki Bożej” i za zmarłych, przez ludzi świeckich, lub pod kierunkiem świeckiego przewodnika. Zwyczaj ten ukształtował się w połowie XVII wieku i jest świadectwem istnienia w Kalwarii Zebrzydowskiej apostolstwa świeckich na długo przed II Soborem Watykańskim. Kaplica I-go Upadku - pochodzi z roku 1614. Ma we wszystkich czterech ścianach duże (na kształt bram) otwory, otoczone żelazną kratą. Wewnątrz znajduje się kamienna figura Pana Jezusa upadającego po raz pierwszy pod ciężarem krzyża. Kaplica Serca Maryi - (1615, arch. P. Baudarth) - zbudowana jest na rzucie w kształcie serca. Upamiętnia ona spotkanie Matki z Synem - Matki Bolesnej z Jezusem podczas Drogi Krzyżowej. Obrazy malowane na srebrnej blasze przez Władysława Lisowskiego (1936)przedstawiają Matkę Bożą Bolesną i Chrystusa pod krzyżem.
„Tu wzajemnie się przenikają Maryja i Jej Syn, Jego dzieło i Jej uczestnictwo. Dlatego też dróżki są pomyślane bardzo znamiennie. Pierwsze to Dróżki Pana Jezusa — Jego rozszerzona Droga Krzyżowa. Równocześnie ta sama Droga Krzyżowa Pana Jezusa w innym wymiarze i kierunku stanowi Dróżki Matki Bożej, na których rozważamy Jej boleści, Jej pogrzeb... wreszcie Jej Wniebowzięcie.

Karol Wojtyła w Kalwarii Zebrzydowskiej — 29 kwietnia 1969 roku Kaplica Cyreneusza - (po 1632) jest to kaplica pojedyncza, ze wszystkich stron otwarta. Na postumencie figury: kamienny Chrystus i drewniany Cyrenejczyk, który pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi. Mijając kaplicę Cyrenejczyka przechodzimy wiaduktem nad torami kolejowymi łączącymi trasę Kraków - Zakopane. Widok alei Dróżek a po środku kaplica św.Weroniki a po prawej stronie zarysy Pałacu Heroda. Kaplica św. Weroniki - (po 1632) kapliczka otwarta, cała rzeźbiona w kamieniu. Wewnątrz figura św. Weroniki. W perspektywie następna stacja DK. jako - Kaplica II-go Upadku (Brama Zachodnia Jerozolimy)
Widok alei Dróżek a w tle kaplica II upadku PJ i św.Weroniki Pałac Heroda - (1609, arch. P. Baudarth) - jest to wyniosła kaplica z kopułą. Mieści w sobie również trzy ołtarze z obrazami J. Jerzyczka: Chrystus odchodzący od Heroda, Ścięcie św. Jana i Uwolnienie św. Piotra z okowów (ok. 1811). Polichromia S. Jachymowicza. „To, co tutaj stale pociąga na nowo, to właśnie owa tajemnica zjednoczenia Matki z Synem i Syna z Matką. Tajemnica ta jest opowiedziana plastycznie i szczodrze przez wszystkie kaplice i kościółki, które rozłożyły się wokół centralnej bazyliki.

Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej — 7 czerwca 1979 roku. Pałac Heroda kaplica która znajduje sie nieco z boku głównej alei, do której warto zboczyć z powodu architektonicznego piękna tej budowli i położenia. To wszystko stanowi jakąś niezbywalną warstwę mojej duszy, mojego doświadczenia, mojej wiary i mojej miłości. Rozprzestrzenia się to na tyle miejsc umiłowanych, do Sanktuariów Chrystusa i Jego Matki, żeby wspomnieć Mogiłę i Ludźmierz i Myślenice, Staniątki czy Rychwałd, a przede wszystkim Kalwarię Zebrzydowską z Dróżkami, po których tak bardzo lubiłem wędrować. Jan Paweł II ,Watykan 23 X 1978 r. Kaplica II-go Upadku (Brama Zachodnia Jerozolimy) - wybudował ją w latach 1615-1616 P. Baudarth: Jest to jedna z większych kaplic - dwukondygnacyjna. Polichromia Karola Polityńskiego (1924).
Jedno z wielu zabudowań drewnianych usytuowanych wzdłuż Dróżek Kalwaryjskich. Aleja wysadzana dębami która doprowadzi nas do kaplicy Płaczących Niewiast, widok wstecz przez ramie. Kaplica Płaczących Niewiast - wystawiona w roku 1782, przebudowana w 1902 roku. Kaplica Płaczących Niewiast Od Kaplicy Płaczących Niewiast wspinamy się dość stromo po kamienistej drodze na wzgórze Golgoty i widoczny Kościół Trzeciego Upadku PJ. Kościół III-go Upadku - Już za czasów Jana Zebrzydowskiego (po 1624) na Golgocie, tj. na kalwaryjskim Żarku, stanął mały kościółek. Po ponad stu latach na jego miejscu wybudował Franciszek z Rudz Russocki okazały kościół (1754). Znajduje się w nim dwustronny ołtarz z kamienną figurą Pana Jezusa trzeci raz upadającego pod krzyżem. Figura uchodzi za cudowną. Potwierdzają to liczne wota.
Już tylko kilkaset metrów dzieli nas do szczytu Ukrzyżowania w zasięgu wzroku Kaplica Obnażenia, Namaszczenia i Kościół Ukrzyżowania. Wcześniej jeszcze napotykamy kolejna stacje DK. Kaplica Obnażenia. Kaplica Obnażenia (1624) - stoi prawie u szczytu Golgoty. Na jej dachu umieszczono dwie kamienne figury: Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej Bolesnej. Kościół Ukrzyżowania - jest to pierwszy (historycznie rzecz biorąc) obiekt, który dał początek całemu sanktuarium kalwaryjskiemu. Jako skromna kapliczka stanął w 1600 roku na Żarku, a ufundował ją Mikołaj Zebrzydowski Wojewoda Krakowski. Wewnątrz kościoła znajdują się 4 wspaniałe obrazy pędzla o. Franciszka Lekszyckiego: Przybicie do krzyża, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża i Namaszczenie. Kaplica Namaszczenia - pochodzi z roku 1936 ufundowana przez Asystę Cieszyńska, a wewnątrz niej obraz Kazimierza Bieńkowskiego: Namaszczenie Chrystusa. Na zdj. Ta niewielka kapliczka. Kościół Grobu Pana Jezusa - należy również do najwcześniejszych budowli kalwaryjskich (1609, arch. P. Baudarth).
Jest to kościółek, ostatnia stacja na Dróżkach Pana Jezusa: Przy budowie Grobu Paweł Baudarth wzorował się na modelu kaplicy Grobu Chrystusa, przywiezionym z Jerozolimy.
Schodzimy z wzguża Ukrzyżowania nieco niżej gdzie napotykamy jeszcze Pustelnie  Pustelnia św. Heleny - z kaplicą znalezienia Krzyża Świętego powstała za czasów Jana Zebrzydowskiego po 1632 roku na północno wschodnim stoku góry Żar. Pustelnia św. Heleny - widok od strony południowej wschodniej. Pustelnia św. Heleny - widok od strony północnej Od pustelni stopniowo pośród lasu w dół schodzimy do głównej alei prowadzącej do klasztoru i bazyliki
Aleja prowadząca do bazyliki ok. 200 metrów w dół. Plac Rajski - otrzymał na szkicu numer zero. Tu kończą się Dróżki Matki Bożej i pielgrzymi udają się do Bazyliki.  Tutaj także rozpoczynają się Dróżki Pana Jezusa. Fundatorami sanktuarium kalwaryjskiego byli Zebrzydowscy, przede wszystkim Mikołaj, wojewoda krakowski, jego syn Jan oraz wnuk Michał. Po nich opiekę nad sanktuarium sprawowała rodzina Czartoryskich. Stróżami tych miejsc świętych są od początku oo. Bernardyni. Kościół i klasztor usytuowany został na północno-wschodnim zboczu góry Żar, zwanej również Żarkiem. Budowle te powstały w latach 1602-1609, a ich twórcami: byli Jan Maria Bernardoni, włoski jezuita-architekt [jeden z budowniczych monumentalnego kościoła Św. Piotra i Pawła w Krakowie], i Paweł Baudarth, architekt i złotnik flamandzki z Antwerpii. 

DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-Klasztor OO. Bernardynów
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZ. Szopka Betlejemska 2017r.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Kalwaria - kilka obrazków
1pix użytkownik felix odległość 0 km 1pix
Dróżki Kalwaryjskie - Śladem JANA PAWŁA II. (Cz.II)
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
WESOŁYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA !
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2010 ROKU
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hzgora użytkownik hzgora(wpisów:16) dodano 16.04.2017 18:57

Kalwaria jest piękna o każdej porze roku. Bardzo się cieszę z każdej fotografii dotyczącej tego miejsca. Dziękuję. Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6324) dodano 17.11.2013 15:12

bardzoładnie to pokazaeś w zimowej scenerii

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 23.08.2012 12:51

Interesująca galeria,ciekawe kadry kapliczek. Byłam w Kalwarii Zebrzydowskiej kilka razy,ale nigdy zimą. Mam w swoich zbiorach zdjęcia Sanktuarium oraz kapliczek zrobione latem czy wczesną jesienią. Zimowe ujęcia są równie urokliwe,dobrze się ogląda w te letnie upały:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 24.12.2010 18:10

Zima w pelni.
Wszystkiego dobrego.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 24.12.2010 17:29

Dziękuje Wszystkim i pozdrawiam gorąco - Wesołych Świąt !

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 23.12.2010 23:13

Śnieg i słońce dodały urody temu miejscu:-) Pozdrawiam Mocar i życzę Ci spokojnych Świąt:-)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 23.12.2010 16:26

Sanktuarium w zimowej szacie nabrało prawdziwego smaczku.
Po prostu pięknie.
Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.12.2010 13:43

Jak tam pięknie zimą !
Ja byłam w lecie więc sceneria była odmienna - więc tym bardziej miło mi jest zobaczyć Kalwarię w zimowej szacie .
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!