m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Witam w Jerozolimie !!! Jerozolima nazywana jest Świętym Miastem trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W takiej też kolejności Jerozolima stawała się świętym miastem dla tych religii. Na zdj. Kneset Jako pierwsi Jerozolimę swym świętym miastem uczynili Żydzi. I to nie z własnej woli, ale z woli Boga, który wyprowadził ich z Egiptu, zorganizował w naród, dał prawo. ON to właśnie wybrał- jak sam objawia nam w swym Słowie- Jerozolimę, aby tam przebywała Jego Obecność, aby tam gromadzili się wyznawcy religii mojżeszowej i oddawali tam swemu Bogu cześć. Dla chrześcijan świętość Jerozolimy jest nierozerwalnie złączona z życiem i śmiercią Jezusa z Nazaretu.
Jako Żyd przychodził do jerozolimskiej świątyni w okresie świąt żydowskich. Tu nauczał, tu spędził ostatnie chwile swego życia, tu oddał swe życie na okup za wszystkich. Dla muzułmanów Jerozolima jest święta, gdyż wierzą, że ich wielki prorok stąd właśnie udał się do nieba. Jerozolima to miasto, które zawsze budziło wiele emocji i kontrowersji. Kiedy w średniowieczu wojska pogańskie otoczyły Jerozolimę, pozostającą wówczas pod władzą krzyżowców, pogański dowódca zapytany cóż znaczy Jerozolima (zniszczona, brudna, zaniedbana, daleko odbiegająca od chwały ówczesnych miast w tym regionie), odpowiedział: ”Nic, a zarazem Wszystko.” Od dnia, w którym Bóg obrał Jerozolimę jako swą ziemską stolicę, jako znak swej Obecności tu na Ziemi, odtąd o Jerozolimę toczyły się nieustanne spory i wojny.
Biblijna historia o Lucyferze (szatanie) podaje, że ów sprzeciwiając się Bogu zapragnął być Mu równy. Nic zatem dziwnego, że nieustannie próbuje zawładnąć Bożą stolicą na Ziemi. Jak ważna była, jest i będzie dla Żydów Jerozolima wynika z ich wiary i historii tego miasta. Pochodzenie nazwy Jerozolima nie jest w pełni jasne. W Pięcioksięgu nazwa w takim dokładnie brzmieniu „Jeruszalaim” nie występuje. Czytamy tam natomiast o Melchizedeku, królu miasta Salem (Szalem), który był „kapłanem Boga Najwyższego” (Gen 14:18) i któremu Abraham złożył dziesięcinę. Pierwsza znana nam dziś historyczna wzmianka o Jerozolimie znajduje się w tekstach egipskich.
Nazwa miasta pojawia się na inskrypcjach glinianych mis i fiolek pochodzących z dziewiętnastego wieku przed naszą erą. Znane są jako Teksty Przeklinania, gdyż nakładały klątwę na potencjalnie buntownicze miasto. Pięć wieków późniejsze jest znalezisko dokonane w archiwach w Środkowym Egipcie w el-Amarna, które było przez krótki czas stolicą Egiptu. Pośród dokumentów znalazły się listy pisane przez Abdi Hepa, króla Jerozolimy, który poszukiwał u egipskich monarchów pomocy w walce przeciwko swym sąsiadom.
Ówczesne Salem to najprawdopodobniej późniejsze Jer’Szalaim. Powiązania Abrahama z Jerozolimą pojawiają się raz jeszcze: w próbie ofiarowania Izaaka. Bóg jako miejsce ofiarne wybiera górę Moria, na której później Salomon wybuduje Świątynię Jerozolimską. W taki oto sposób już od zarania Bóg stara się spleść losy Izraelitów z tym miejscem, które nazywamy Jerozolimą. Nazwa Jeruszalaim powstaje z połączenia dwóch słów w dwu możliwych kombinacjach:

1) Ir (z hebr: miasto) + Szalem (dawna nazwa, z herb: pokój)- Miasto Pokoju 2) Jereh (z hebr: Pan Widzi) +Szalem. Jereh, czyli Pan Widzi to nawza jaką Abraham nadał temu miejscu przy ofiarowaniu Izaaka: Abrahamie, Abrahamie! ... Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna...I dał Abraham miejscu temu nazwę Pan widzi (Rodzaju 22:13,14)
Pełna nazwa Jeruzalem po raz pierwszy pojawia się w księdze Jozuego, we fragmencie traktującym o tym jak to ówczesny król Jerozolimy sprzymierzył się z czterema innymi królami z południa przeciwko Izraelitom, którzy w tym czasie zasiedlili już tamte okolice. Jozue używa równolegle także innej nazwy dla Jerozolimy: Jebus- miasto zamieszkane przez Jebusytów. Według ówczesnego zwyczaju każdorazowy zdobywca miasta zmieniał jego nazwę. Niewykluczone, że Jebusyci byli w Jerozolimie pierwszymi następcami po królu Melchizedeku i zmienili jego nazwę z Salem na Jebus. Izraelici przywrócili miastu pierwotną nazwę, nieco ją modyfikując (poprzez dodanie do Salem Jir).  Księga Sędziów 1:21 podaje, że „Synowie Beniamina nie wypędzili Jebuzejczyków mieszkających w Jeruzalemie i Jebuzejczycy mieszkają z synami Beniamina w Jeruzalemie”. Chociaż Izraelici osiedlali się w Jerozolimie, to jednak aż do czasów Dawida oficjalne rządy w samym mieście sprawowali królowie Jebusytów. Także na początku rządów Saula, była ona nieizraelską enklawą w kraju. Stanowiła dziedzictwo przeznaczone dla pokolenia Beniamina (Joz 18:21-28)
Po podboju miasta przez Dawida, Jerozolima stała się oficjalną rezydencją króla i stolicą nowego królestwa. Na zdj.Kopuła na Skale również nazywana jako Meczet Omara na wzgórzu Moria. Dawid wprowadził Arkę Przymierza do miasta z zamiarem wybudowania Świątyni Panu i uczynienia z Jerozolimy religijnego centrum dla ludu Izraela. Jednak Pan powstrzymał Dawida przed budową Świątyni, ponieważ jego ręce były rękoma żołnierza, mające na sobie krew walki. Do wybudowania Świątyni Pan wyznaczył jego syna i następcę Salomona. Świątynia została wzniesiona na górze Moria, na ziemi zakupionej przez Dawida od Jebusyty (Jebuzejczyka) Ornana. Na zdj. Po prawej str. częściowo widoczne wzgórze Moria i resztki świątyni z ścianą płaczu. Kiedy Świątynia została poświęcona, Jerozolima stała się duchowym centrum jednoczącym cały naród, miejscem do którego tłumy hebrajczyków z całego kraju pielgrzymowały trzy razy do roku w święta pielgrzymie judaizmu.
Miejsce, które wybrał sobie Pan, aby Żydzi tu przybywali i w tym mieście oddawali cześć Panu Zastępów.
Zaczerpnięto :Hatikvah.pl 

Państwo Izraelskie jest jednym z najmniejszych państw na świecie. Jego terytorium jest mniejsze od połowy Szwajcarii, a ludności ma mniej niż Berlin ma mieszkańców. Jeżeli chodzi o bogactwa mineralne to jest ich bardzo niewiele. Nie ma ani węgla, w który obfituje Zagłębie Rhury, ani rudy żelaza, jaką ma Szwajcaria, ani nawet lasów, jakimi pokryte są góry Szwarcwaldu. Na zdj. Cmentarz żydowski na zboczu góry Oliwnej Ropy naftowej jest tylko odrobinę, za to jest nieprzebrane ilości piasku i kamieni. Do tego odczuwalny jest wielki brak wody. Na zdj. Grobowce żydowskie w Jerozolimie . Jak Państwo  izraelskie założone było przez Jozuego a zniszczone było przez Babilończyków. Drugie z kolei zostało zbudowane przez Ezdrasza i Nehemiasza, a obrócone w zgliszcza i popioły przez Rzym. Na zdj. Schody prowadzące z Góry Oliwnej pod mury Jerozolimy Dwadzieścia sześć lat temu rozpoczęliśmy już po raz trzeci odbudowę naszego państwa pod przewodnictwem Dawida Ben Guriona.
Ile trzeba mieć optymizmu i zupełnie bezpodstawnej nadziei, aby budować państwo żydowskie wśród całego morza nieprzyjaźni, a jednak wierzyć, że przyszłość przyniesie pokój. Na zdj. Mur oddzielający część izraelską od palestyńskiej. Dziekuje i zapraszam niebawem do kolejnych galerii z Jerozolimy.

najbliższe galerie:

 
Jerozolima - dzielnica muzułmańska
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Jerozolima - centrum świata
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jerozolima nocą
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Izrael cz.I - Jerozolima
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Jerozolima - na styku islamu i judaizmu
1pix użytkownik michal1988 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 28.03.2011 23:04

Piękna galeria. Mam tylko jedną uwagę! Świątynia na Skale (zdj. 37) nie jest meczetem i w tym tkwi cały szkopuł. Zachęcam do zgłębienia jej historii ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.01.2011 15:12

Niesamowite miasto,wywołujące emocje,targane wiecznymi konfliktami.Czy kiedykolwiek zapanuje tam pokój i zgoda nie wiadomo,ale to święte miejsce dla trzech religii powinno być zgodnie czczone.Przez ciągłe konflikty zagrożone jest jego dziedzctwo kulturowe.Mam nadzieję że kiedyś przyjdzie opamiętanie i nie będzie za póżno.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 30.12.2010 11:52

Witam Was Wszystkich bardzo serdecznie i dziękuje za wizytę. Do Siego Roku !

Pozdrawiam .

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 30.12.2010 08:29

Witamy - jak zwykle dobra galeria z bardzo dobrym opisem - Pozdrawiamy

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 29.12.2010 23:23

Dużo wiadomości i dużo bardzo ciekawych zdjęć. Z przyjemnością obejrzałam całość:-) Podoba mi się początek i koniec galerii:-) Pozdrawiam:-)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 29.12.2010 19:44

Zdj. 37 to moje ulubione. Widok tak charakterystyczny, że wcale nie trzeba być w Jerozolimie aby go rozpoznać.
Fajne pomyślany początek i koniec. Pozdrawiam serdecznie

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 29.12.2010 18:23

Gratuluję! Piękne zdjęcia, oddające klimat Jerozolimy. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!