m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Park Vigelanda jest największym parkiem Oslo. Znajduje się w nim 212 rzeźb Gustawa Vigelanda. Prace nad dekoracją parku rozpoczęto w 1942 r. W 1950 r., 7 lat po śmierci Vigelanda większość rzeźb znajdowała się już w parku. Rozzłoszczony chłopiec, zwany Złośnikiem najsłynniejsza z rzeźb stworzonych przez Gustawa Vigelanda.
Na pierwszym planie - kwiaty, na drugim fontanna - sześciu gigantów dźwiga olbrzymie naczynie, w okół basenu fontanny znajduje się 20 grup postaci; w tle Monolit. Na granitowym moście znajduje się 58 rzeźb przedstawiających różne stadia życia ludzkiego.
Koło życia - rzeźba powstała w 1934 r., odzwierciedla niekończący się cykl życia człowieka. Monolit najwyższa znajdująca się w parku rzeźba (17 m.). Na kolumnie Monolitu Gustaw Vigeland przedstawił 121 splecionych ze sobą postaci, według niektórych interpretacji jest to obrazowo przedstawione dążenie do celu. Na cokole Monolitu znajduje się 36 kompozycji rzeźbiarskich, które przedstawiają kolejne etapy życia człowieka.
Kompozycja rzeźbiarsko - ogrodowa Gustawa Vigelanda, przedstawia życie człowieka, począwszy od narodzin, a na późnej starości skończywszy.
Vigeland i Ibsen. 
Żaden szanujący się norweski twórca nie pozostał obojętny na twórczość dramaturga Henrika Ibsena. Postać Ibsena była natchnieniem między innymi dla Vigelanda oraz Muncha.
Tu widzimy popiersia Ibsena. Podglądanie warsztatu Mistrza. Najpierw powstaje miniatura...., później rzeźba o pożądanych wymiarach. Więcej popiersi Ibsena... Jak model przekuwa się w kamień. Ważnym uzupełnieniem wizyty w Parku Vigelanda jest zwiedzenie Muzeum Vigelanda. Muzeum zostało zaprojektowane przez samego artystę, a powstało na mocy umowy pomiędzy Vigelandem a Radą Miejską w 1921 r. W zbiorach Muzeum znajdują się modele rzeźb z parku, odlewy pomników oraz stare fotografie dokumentujące powstanie parku.

Jak powstawał  Złośnik.
Szkielet Złośnika. Model fontanny z gigantami. Jedna z grup postaci otaczających fontannę. Monolit w wersji niejednolitej. Model parku. Muzeum Vigelanda, dawna pracownia Mistrza, uważana za jeden z najlepszych przykładów norweskiego neoklasycyzmu. Vigeland sam decydował o kolorystyce wnętrza. 
Gustaw Vigeland zmarł w 1943 r., urnę z prochami, zgodnie z Jego wolą umieszczono w wieżyczce pracowni.
Trójkąt - ta rzeźba znalazła się w parku w 1993 r.

najbliższe galerie:

 
Norge,  sierpień 2013r - cz.  I
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
VIGELANDA
1pix użytkownik bartekplk odległość 0 km 1pix
Norwegia - Oslo - Muzeum Fram
1pix użytkownik kryjan odległość 1 km 1pix
Norwegia-Oslo
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Oslo 17 maj
1pix użytkownik shell odległość 2 km 1pix
Oslo o smaku porzeczki
1pix użytkownik porzeczka odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 09.03.2009 15:28

Byłam i polecam. Tyle wspaniałych rzeźb w jednym miejscu. Widzę, że pogoda Tobie też nie dopisała. Fajna galeria. Pozdrawiam

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:355) dodano 08.12.2006 08:35

Bardzo, bardzo ciekawe miejsce. To ogromna frajda oglądać tyle ciekawych rzeźb w jednym miejscu. Zaznaczam sobie na swojej mapie jako punkt konieczny w trakcie pobytu w Norwegii.

knaga użytkownik knaga(wpisów:22) dodano 08.12.2006 00:06

No cóż… Trudno mierzyć się z Mistrzem. Tak genialny artysta jak Vigeland rodzi się raz na kilka lat ;-) Pozdrawiam.

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 07.12.2006 16:58

Rzeżby znacznie lepsze niż zdjęcia.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 23.11.2006 19:41

Bardzo udane rzeźby są w tym parku. Mówi się, że Norwedzy to taki zimny naród, a tymczasem niektóre z rzeźb są dosyć erotyczne :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!