m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Mimo że na przestrzeni dziejów zamek ulegał wielu przebudowom i rozbudowom to jednak zachował do dzisiaj kilka pierwotnych, gotyckich elementów. Na zdj. Wąwóz prowadzący do ruin zamku Przez długi okres czasu podzielony był na dwie części będące w posiadaniu różnych właścicieli. Na zdj. Chata średniowieczna tuż przy ruinach zamku Jedną stanowił zamek górny z przedzamczem zachodnim, drugą zamek średni z przedzamczem wschodnim. Okres świetności Kamieńca przypada na wiek 16 i 17 kiedy to przebywali tu m.in. król węgierski Jan Zapoyla i przywódca ideowy arian Faust Socyn. Obecnie wejście znajduje się od strony wschodniej, ponieważ jest ona lepiej zachowana. Widać pozostałości zamkowych budynków, w tym kaplicy. Na zdj. Zamek Kamieniec Sredniwejście gł. Znajduje się tu też niewielkie muzeum z militariami i eksponatami związanymi z historią warowni.
Druga połowa zamku z najwyższymi murami, z powodu osunięcia się kamieni i trwających już kilka lat prac konserwatorskich jest zamknięta dla zwiedzających, ...ale idąc wałem po prawej stronie napotykamy na dziurę osłoniętą słabo umocowaną siatką, przez którą można się dostać do zamkniętej części. Z wału widać też potężną skałę, na której usadowiono mury zamku górnego z charakterystycznymi kolcami.   Na przedzamczu mamy piękny widok na mury zamku górnego oraz nowe spojrzenie na ciekawą okolicę. Kilka lat temu znajdowała się tu jeszcze baszta narożna ale niestety runęła ona w 2000 roku. Na zamku górnym znajduje się też pomnik Tadeusza Kościuszki z XIX wieku postawiony w setną rocznicę insurekcji. Pierwsze informacje o murowanym zamku w Odrzykoniu pochodzą z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, konkretnie z roku 1348.
Był on wtedy własnością królewską. Przypuszcza się, że wcześniej (IX w.) istniało tu miejsce kultu pogańskiego, następnie gród a jeszcze później zamek drewniany zniszczony przez Tatarów w XIII w. Początkowo zamek murowany nie miał wieży, a kamienny portal wejściowy znajdował się od strony północno-wschodniej.  Zachodnią część zajmowały pomieszczenia mieszkalne, natomiast wschodnia od przedzamcza przeistoczyła się z czasem w zamek średni.  Zamek górny miał bowiem dość małą powierzchnię, więc nowe budynki stawiano właśnie na wschodnim przedzamczu. A co mówią legendy o tym zamku : Nzwa Odrzykoń tłumaczona jest przez następującą opowieść. Otóż pierwszą drewnianą warownię wzniósł tu okrutny rycerz parający się rozbójnictwem. Na zdj. Zamek Kamieniec dolny Miał on bardzo dzikiego konia, który dodatkowo wyuczony przez swego pana rzucał się na ludzi, tratował ich i kaleczył. Na zdj. Muzeum z militariami i eksponatami związanymi z historią warowni.
Po pewnym czasie ludzie mieszkający w okolicy mieli już dość nieustannego nękania i terroru, postanowili więc zebrać się i spalić zbójeckie gniazdo. Tak też się stało, rozbójnicy zostali bez litości wybici, a konia który tylu ludziom zadał ból obdarto żywcem ze skóry. Istnieje legenda, iż gdy zamek został zdobyty przez Rakoczego, obrońcy nie zostali wybici lecz udało im się uciec tajnym lochem, który wiódł aż do samego Krosna. Inne podanie mówi o jeszcze dłuższym tunelu prowadzącym z zamku aż do góry Cergowa. Wyjście miało znajdować się w jednej z licznych na Cergowej jaskiń. Na zdj. Mikołaj Kamieniecki jego biografia nieco niżej w tej galerii. Aby ją odróżnić od pozostałych wycięto na niej herb Pilawa. Niestety po osunięciu się skał znak ten zniknął i nikt dziś nie wie o którą jaskinię chodzi. Trochę ciekawostek : Mikołaj Kamieniecki.
W maju roku 2000 jednostka logistyczna Wojska Polskiego z Rzeszowa przyjęła imię hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Kamienieckiego z Odrzykonia.
Na uroczystość wręczenia sztandaru jednostce przyjechało 12 potomków rodu Kamienieckich.  Nestor rodu Stanisław Kamieniecki zezwolił na używanie herbu rodowego Pilawa jako znaku rozpoznawczego jednostki. Mikołaj Kamieniecki piastował najważniejsze stanowiska w kraju i należał do najbardziej poważanych i zaufanych ludzi króla Zygmunta Starego. Od 1496 roku był kasztelanem krakowskim i sandomierskim, od 1503 r. hetmanem wielkim koronnym, później jeszcze starostą sanockim, wojewodą sandomierskim i krakowskim. Uważano go za człowieka bardzo uprzejmego, dowcipnego, ale zarazem poważnego i surowego w sprawach wojskowych. W 1506 r. wkroczył do Mołdawii i pod Czerniowcami rozbił tamtejsze wojska. Gdy kilka lat później hospodar mołdawski Bogdan napadł na Ruś i Podole, wyruszył przeciw niemu hetman Kamieniecki.
Jednak Hospodar na samą wieść o nadciągających Polakach wycofał się. Hetman ponownie wyruszył więc na wyprawę odwetową na Mołdawię i tam zadał Wołochom znaczne straty, zabierając bogate łupy. Wracając do kraju został zaatakowany na przeprawie przez Dniestr, ale po kilku dniach ciężkich walk odniósł sławne zwycięstwo, osobistym staraniem biorąc do niewoli znaczących dostojników mołdawskich. W 1512 roku pod Łopusznem mając do dyspozycji 5000 kawalerii wyciął w pień 24 tysiące Tatarów odbijając przy tym kilkunastotysięczny jasyr. Zmarł od szerzącej się zarazy w 1515 roku. Jeszcze jena ciekawostka z tego zamku: Karlica z Odrzykonia.
W Odrzykoniu mieszkała niegdyś karlica Kasia. Była wykształconą szlachcianką, została więc przyjęta do dworu Kamienieckich i zamieszkała na zamku. Na zdj. Pejzaż- okolice zamku Gdy do Odrzykonia zawitała z wizytą królowa Bona, zobaczyła Kasię i bardzo zapragnęła przyjąć ją do swego orszaku, bowiem na zachodzie mali ludzie świadczyli o dostojeństwie i splendorze dworu. Wojewoda Kamieniecki oczywiście spełnił prośbę królowej i odtąd Kasia zamieszkała na Wawelu, gdzie z woli Bony poślubiła karła Kornela.
o jakimś czasie królowa podarowała małą parę cesarzowi Karolowi V. Kasia znalazła się więc aż w Hiszpanii i choć niczego je nie brakowało to nie była szczęśliwa. Bardzo tęskniła za rodakami i piękną okolicą Odrzykonia. Na zdj. Chata średniowieczna tuż przy ruinach zamku Niestety zmarła na obczyźnie i mimo próśb, jej ciało nie zostało raczej pochowane w Polsce.
Ponoć jednak jej postać była wielokrotnie widziana w ulubionym miejscu w zamku czyli przed kominkiem. Pierwsza zobaczyła ją Barbara Kamieniecka, gdy jeszcze do Odrzykonia nie dotarły wieści o zgonie karlicy. Zdziwiona pomyślała, że Kasia wróciła jednak gdy podeszła bliżej postać zniknęła, domyślono się więc że był to duch karlicy. I faktycznie jakiś czas potem nadeszła informacja o śmierci Kasi...

najbliższe galerie:

 
Prządki - rezerwat skalny
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Odrzykoń - ruiny zamku Kamieniec
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Rezerwat przyrody Prządki
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
W krainie Zamieszańców
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Obiecana. . .
1pix użytkownik anek11 odległość 4 km 1pix
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
1pix użytkownik foto-jaro odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 05.06.2014 08:48

warto odwiedzić, potrafisz zainteresować.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 08.04.2013 16:04

Interesujące miejsce, fajnie, że je przedstawiłeś, bo i dla mnie było dotąd nieznane. Jako, że jestem miłośniczką tego rodzaju atrakcji, z zachwytem pospacerowałam sobie tymi bardzo fajnie utrwalonymi ścieżkami. Bardzo fajna galeria.
Miłego dnia :-).

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 03.11.2011 17:49

Ten zamek to dla mnie nowość .Ciekawy .Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 05.01.2011 10:06

mgfoto - Witaj - ooo jeszcze sporo, mam w planie odwiedzić i z fotografować oraz opublikować na tym Portalu :)
zazula - Dziękuje za uznanie po prostu wkładam w tą pasję nieco czasu i serca, ale i tak nie zawsze jestem z tego w pełni zadowolony to co czynie :)

Pozdrawiam !

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 04.01.2011 09:06

Podziwiam Twoją umiejętność pokazywania miejsc z pozoru mało efektownych, ale po bliższym poznaniu ciekawych, a na dodatek z barwną historią w tle. :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2011 00:28

Ile jeszcze zamków do zwiedzenia... O tym nie słyszałam a ciekawy. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!