m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Wybrzeże Amalfi to skaliste, strome zbocza nieziemskiej urody. Powyżej krętej jak spagetti szosy, budynki rozsiane po wyżynach zboczy Ravello to stara miejscowośc o bogatej i ciekawej historii. Stara kamienica na rogu rynku to zapowiedź tego, co czeka nas dalej. Romańska katedra Świętego Pantaleona (niedawno remontowana) swoją surowością nie zapowiada niczego nadzwyczajnego - tak się może wydawać. Wnętrze jednak  kryje skarby najwyższej miary Po lewej stronie wiekowa XI wieczna ambona. Mozaiki zawierają sceny z przypowieści o Jonaszu. Z prawej strony ryba połyka nieszczęśnka po lewej wydostaje się on z jej trzewi. A Jonasz ? Kapłan stając na szczycie ambony staje się Jonaszem Po przeciwnej stronie nawy znajdziemy drugą ambonę, młodszą ale również wiekową. XIII wieczna ambona zawiera przepiękne mozaiki zawierające wyobrażenia Jezusa, Maryji i innych świętych w otoczeniu ptaków i egzotycznych stworzeń... ... detal kolmuny. Wirtuozeria twórcy mozaik - jak się może wydawać jest niemożliwa dla XIII wiecznych twórców. Oczy jednak nie mylą.
W głebi w skromnym ołtarzu, za kratą stoi naczynie. Naczynie będące obiektem kultu. Zawiera krew Św Pantaleona (zm 27 lipca 305).
Jak głosi tradycja ok 28 lipca krew zawarta w ampułce upłynnia się. Jeśli się upłynni - co jest oczywistym cudem, dla mieszkańców okolic rok będzie urodzajny i sczczęśliwy. Jest 25 lipca 2009r. Krew wydaje się być półpłyna. Jak podaje nota obok za trzy dni cud ma szanse się dopołnić Pogrążeni w rozmyślaniach o marności ludzkiego żywota i cudach dostrzegamy drzwi do ambony. Mistrzostwo intarsjowanych drzwi jak również wspaniałe mozaiki - na długo zapada w pamięć. Przechodzimy do miejsca, które stanowi o dzisiejszej popularnosci Ravello. Villa Rufolo. Willa sięgajaca historią XIII wieku, wśród właścicieli ród bankierów Ruffolo. Dziś odbywa się tutaj Festiwal muzyki klasycznej. Okrążywszy średniowieczne zabudowania kierujemy się na tarasy Nad głowami śródziemnorskie pnącza i błekit nieba
Rzut oka w prawo. Klasztor Św Franciszka, cyprysy , palmy... Za nami rajski widok. Olenadry i inne rośliny bardziej zdobią niż ocieniają Tutaj kończy sie taraz zamkowy a zaczynają tarasy zstępne. W głębi morze Tyrreńskie. Schodzimy kilka schodów. Widoki wspaniałe Śródziemnomorska zieleń pachnie, kwitnie daje ochłodę, tu i ówdzie szemrze woda. Przewodniki nie kłamią. Ten widok jest rzeczywiście wspaniały. Jest to jeden z najpiękniejszych widoków Europy.
To takie miejsce, że nie chce się stąd wychodzić, chłoniemy urok i wsłuchujemy się w biecie dzwonów Sanktuarium Św Cosimo i Damiana. Wyobraźnia i foldery podpowiadają klimat tego miejsca w czasie koncertów.
Wspaniałości!.. Mimo że słońce grzeje klimat tego miejsca jest przyjemny. Półwysep Sorenntyński wysunięty jest kilkadziesiąt kilometrów w morze i to determinuje umiarkowny klimat jak na południe włoch. 26 stopni i delikatna bryza. Wracamy do rynku. Jeszcze wieża Villi Ruffolo... Zagłebiamy się w barwne wytwory ceramiki regionalnej. Wśród owoców króluje cytryna co widać na każdym kroku Słynne Limoncello - likier cytrynowy, który tutejsi mieszkańcy popołudniami popijają drobnymy łyczkami. Limoncello najlepiej smakuje zmrożone.
Wśród barwnej ceramiki znajdujemy piękne talerze malowane na wzór toskańskich ... wszystko ręcznie malowane. (thumb). Warto coś z tego wybrać. Takie precioza to regionalne produkty, oczywiście wszystko ręcznie wytwarzane. ... nie wszędzie można pozwolic sobie na misę świeżej cytryny, z drugiej strony takie formy świadczą o wielkim szacunku i miłości do żółtych owoców Jeśli nie stać nas na piekną misę pełną cytryn i innych owoców możemy zakupić paterę z kiczowatym wizerunkiem z Ravello. (Kiczowatość takich pater jest dyskusyjna w myśl zasady każdy lubi to co mu się podpoba...)
Zapraszam do zajrzenia do innych wycieczek mojego autorstwa. Darek Pawłowski

najbliższe galerie:

 
Ravello & Atrani
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Costiera Amalfitana & Capri
1pix użytkownik lukaszimilena odległość 2 km 1pix
Włochy -  Wybrzeże Amalfi
1pix użytkownik stewal odległość 2 km 1pix
Wybrzeże Amalfi
1pix użytkownik osso odległość 5 km 1pix
Włochy - Wybrzeże Amalfi
1pix użytkownik ragazza odległość 7 km 1pix
Amalfi i nie tylko - IV.2009
1pix użytkownik uncool_ben odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
darekpawlowski użytkownik darekpawlowski(wpisów:4) dodano 28.03.2011 23:09

Dzięki wszystkim za dobre słowo. Zdjęć mam o wiele wiecej ale brakuje mi czasu dotyczy to wszytkich galerii. W najbliższych planach: Monachium ciąg dalszy i - może półwysep Gargano - Włochy. A fotograficznie już niebawem jadę na Śnieżyce Wiosenne w Muszkowickim Lesie Bukowym. Pozdrawiam Darek :o)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 01.01.2011 21:36

Galeria piękna i ciekawa tylko nie pasuje mi to 1 zdjęcie do całości . Pozdrawiam - Nowo Rocznie .

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.01.2011 19:26

Margo : Nie wiem jak na południu ale w Umbrii czy Toskanii jak dobrze pobuszować po sklepikach z ceramiką to właściwie można znaleźć coś w każdym guście. Oczywiście zdecydowana większość jest bajecznie kolorowa, cytrynkowa itp. Ceny tych mniej typowych wyrobów bywają o dziwo bardziej przystępne, tak przynajmniej wynika z moich (już zeszłorocznych) doświadczeń zakupowych w Orvieto. Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 01.01.2011 19:00

Włochy to taki niewyczerpany temat.
Bardzo mi się to miejsce podoba, ale ja mam słabość to tego kraju.
Najbardziej na moje zmysły działa 18 i 20, dla takich widoków chciałoby się tam być.
Ceramika zaś - zdecydowanie nie w moim typie. Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.01.2011 16:41

Galerie z Włoch zawsze mile widziane. Popieram sugestię Mgfoto odnośnie wizytówki. Pozdrawiam i życzę miłych chwil na portalu:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.01.2011 16:13

Czy zauważyłeś, że jako wizytówkę galerii można ustawić dowolne zdjęcie? Ja wybrałabym np. 27. Wydaje mi się, że to pierwsze najmniej się do tego nadaje ;)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 01.01.2011 15:58

Witamy na pokładzie Obiezyswiata! Rozmarzyłam się przy 14 i 20... . Bella Italia!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.01.2011 15:53

Witamy :)
Niesamowite są te ambony w katedrze. Kolumny na 6 przypominają mi fasadę katedry w Orvieto a ceramika faktycznie przypomina toskańską i umbryjską. Fajne miejsce, fajna galeria. Przejrzyj tylko opisy i popraw literówki.
Pozdrawia :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!