m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Tajlandia leży w samym sercu Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim, pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym. Kraj o powierzchni 513 100 km² liczy 60 milionów mieszkańców, z których większość zamieszkuje żyzną Nizinę Menamu oraz stolicę Bangkok. Na zdj. Targ na wodzie w Kanchanaburi. Północ jest głównie górzysta, pasma górskie ciągną się również na zachodzie wzdłuż długiej granicy z Birmą. Północno-wschodnia część Tajlandii to region równinny i biedny. Na zdj. Wizyta w na farmie orchidei i w parku motyli. Na wschodzie znaczny odcinek granicy z Laosem biegnie doliną rzeki Mekong. Na zdj. Targ na wodzie w Kanchanaburi. Dalej na południe granicę z Kambodżą wyznaczają pasmo Dangrek i Góry Kardamonowe. W południowej części kraju, na Półwyspie Malajskim i przybrzeżnych wysepkach, znajdują się najpiękniejsze plaże Tajlandii.
Tereny na północy kraju, a także w części północno-wschodniej i środkowej mają dobrze rozbudowaną sieć dróg. Wyposażone w klimatyzację autobusy kursują między ważniejszymi miastami; obszar ten jest obsługiwany również przez wiele lokalnych linii. Połączenia drogowe są zawodne jedynie w odległych przygranicznych rejonach. Na zdj. Most na rzece  Kwai. Linie kolejowe łączą Bangkok z Niziną Menamu oraz z Chiang Mai i większością głównych miast na północnym wschodzie. Na zdj. Cmentarz wojenny w Kanchanaburi. W Bangkoku i Chiang Mai znajdują się lotniska międzynarodowe, a ważniejsze miasta Tajlandii mają krajowe połączenia lotnicze. Na zdj. Rzeka Kwai. Wybrzeża Tajlandii, piękne plaże oraz idylliczne przybrzeżne wysepki przyciągają nad Zatokę Tajlandzką i na południe kraju rzesze turystów.
Drogi o dobrej nawierzchni biegną od granicy z Kambodżą na wschodzie po granicę z Malezją na południu oraz wzdłuż wybrzeża Morza Andamańskiego na zachodzie. Na zdj. Pływający  hotel na rzece Między głównymi miastami regularnie kursują klimatyzowane autobusy.  Bangkok przecina linia kolejowa północ-południe, która łączy większość miast nad Zatoką Tajlandzką. Na zdj. Pływający  hotel na rzece gdzie spędziłem jedna noc. wybrzeża wschodniego do Bangkoku prowadzą drogi o dobrej nawierzchni, ale linia kolejowa kończy się w Sattahip. Na zdj. Pływający  hotel na rzece Ważniejsze wyspy mają częste połączenia promowe z portami na lądzie stałym; w Bangkoku można kupić łączone bilety pozwalające odbyć podróż pociągiem, autobusem i promem. Na Ko Samui i w innych miastach znajdują się lotniska krajowe, a na Phuket jest lotnisko międzynarodowe.
Położona w tropikalnej scenerii Tajlandia w oczach turysty jawi się niczym królestwo kulturowych i zmysłowych kontrastów. Długa historia i bogate dziedzictwo oraz obfitość zasobów naturalnych tego dumnego buddyjskiego narodu idą w parze z dynamicznym rozwojem kraju poddanego gwałtownej industrializacji. Tajlandia, pełna spokoju i czaru, subtelna i oślepiająca blaskiem, wprost zniewala swym pięknem. Chociaż kraj ten leży na żyznych ziemiach pomiędzy Indiami i Chinami, dwiema cywilizacjami, które ukształtowały Azję Południowo-Wschodnią, ma jednak odrębną kulturę. Pomimo, że Tajowie prawdopodobnie przywędrowali w I tysiącleciu naszej ery z południowo-zachodnich Chin, ich tonalny język w niczym nie przypomina chińskiego. Odmienny charakter ma również eleganckie pismo tajskie, aczkolwiek wywodzi się ze starożytnych południowych Indii.
Jedzenie tajskie jest ostre. Papryka chili, przywieziona z Nowego Świata w XVI w. przez europejskich kupców, jest powszechnie używana do wielu potraw (zwłaszcza odmiana o małych, ostrych strąkach). Nie brakuje też potraw łagodnych. Oczywiście podstawą jest ryż. Drugim co do popularności dodatkiem jest makaron ryżowy, podawany zarówno do drugiego dania, jak i do zupy.Kuchnia tajska jest pożywna i bardzo apetyczna. Mięso smaży się krótko, a warzywa się gotuje. Tajskie potrawy z makaronem wywodzą się z chińskich tradycji kulinarnych i do ich jedzenia służą pałeczki oraz łyżka. Drugim wyjątkiem od ogólnie przyjętych zasad jest kleisty ryż, który je się, bardzo delikatnie biorąc go palcami. Potrawy są podawane w kilku dużych miskach, a ryż dla każdego - w małych miseczkach. Zgodnie z tradycją najpierw podaje się ryż, a następnie łyżką nakłada się na niego potrawę ze wspólnych misek. Tajlandczycy trzymają widelec w lewej ręce, a łyżkę w prawej. Widelec służy wyłącznie do nakładania kęsów na łyżkę: jedzenie prosto z widelca uważane jest za prostackie. Noże nie są potrzebne, gdyż jedzenie - również mięso - przed przyrządzaniem jest krojone na kawałki.

najbliższe galerie:

 
Erewan National Park
1pix użytkownik darkopolo odległość 18 km 1pix
Kanchanaburi
1pix użytkownik reni3 odległość 47 km 1pix
Most na rzece Kwai
1pix użytkownik pipol odległość 59 km 1pix
Tajlandia.  Cmentarz,  most na rzece Kwai i Kolej Śmierci.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 60 km 1pix
Tajlandia czyli moje pierwsze spotkanie z Azja cz.  II
1pix użytkownik michal1988 odległość 61 km 1pix
Tajlandia - Kanchanaburi i most na rzece Kwai
1pix użytkownik nola76 odległość 62 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 19.01.2011 10:51

Dzięki za odwiedziny, to fakt była to wyjątkowa i egzotyczna wyprawa, która mam jeszcze ochotę powtórzyć na nowo, bez mała po 10 latach :)

Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 19.01.2011 10:08

Te targi na wodzie są super, moim marzeniem zrobić tam jeden jedyny raz drobne zakupy ;)
Bardzo egzotyczna i ciekawa galeria.Pozdrawiam: ))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.01.2011 18:44

Tak podróż musi być fajną przygodą ,pełną wrażeń.
Nie wiem dlaczego takie wyprawy mnie przerażają.Chyba za dużo kryminałów oglądam .
Pozdrawiam.

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 17.01.2011 22:16

Ave. Kolejna egzotyczna podróż. Warto było ją odbyć. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!