m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Widoczna ponad budynkami attyka gotyckiego kościoła św. Mikołaja z drugiej poł. XIV w. Kościół św. Mikołaja był jedyną ocalałą budowlą sakralną Śródmieścia i w związku z tym jest jedną z najstarszych budowli sakralnych Gdańska. Postawiony w 1969 r. pomnik „Tym co za Polskość Gdańska” - upamiętnia poległych za polskość miasta w okresie od rzezi gdańskiej (1308) do końca II wojny światowej. Przez kilkaset lat Gdańsk był wielkim ośrodkiem produkcji rzemieślniczej, a wyprodukowane tu meble, zegary, a zwłaszcza wyroby złotnicze rozchodziły się w promieniu setek kilometrów od miasta. W porcie, każdy polski szlachcic mógł korzystnie sprzedać zboże ze swojego folwarku i w zamian kupić najbardziej wyszukane zamorskie towary. Baszta Łabędź wybudowana została na fundamentach rozebranej w 1454 r. Baszty Rybackiej, która była pozostałością fortyfikacji zamku komturskiego.
Do XIX w. nabrzeża portowe znajdowały się w obrębie Głównego Miasta, wzdłuż brzegów Motławy. Centralne Muzeum Morskie to niewątpliwie jedno z najciekawszych i największych muzeów gdańskich. Główna siedziba muzeum znajduje się naprzeciwko Żurawia, po drugiej stronie Motławy, na wyspie zwanej Ołowianką. Rudowęglowiec, pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej to obecnie statek - muzeum, jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska. Druga część muzeum mieści się w trzech odbudowanych spichlerzach (Panna, Miedź i Oliwski).  Zgromadzono tutaj kilka tysięcy eksponatów, które ukazują polskie dzieje morskie od wczesnego średniowiecza do współczesności.
W zachowanym do dzisiaj słynnym gdańskim Żurawiu, który za pomocą prymitywnych dźwigów przenosił najcięższe pakunki, mieści się  trzecia część Centralnego Muzeum Morskiego. W czasach największej świetności Gdańska na terenie Wyspy Spichrzów, znajdowało się ponad 300 ogromnych spichlerzy, w których magazynowano zboże przywożone Wisłą z głębi Polski. Po wielkim pożarze z 1945 r. ocalał tylko jeden spichlerz. Po wojnie tylko kilka z nich odbudowano w dawnym kształcie, pozostałe rozebrano do fundamentów lub do dzisiaj pozostawiono w ruinie. Dziś zabytkowe spichlerze przekształcane są w ekskluzywne hotele. 
Na zdjęciu : Hotel Królewski na wyspie Ołowianka. Umiejscowiona tuż nad Motławą, siedziba restauracji Miasto Aniołów znajduje się w miejscu zniszczonego w czasie wojny spichlerza, oferującego min. artykuły chemiczne. Przystań jachtowa Marina Gdańsk wybudowana została w 1997 r. z okazji obchodów 1000-lecia miasta. Jest jedną z najnowocześniejszych marin w Polsce.
Przystań położona jest w centrum miasta, naprzeciwko Żurawia. Przez kilkanaście lat istnienia gościła setki wspaniałych jachtów z całego świata. Co roku na jej terenie organizowany jest międzynarodowy zlot żeglarzy Baltic Sail Gdańsk. Stwarza on okazję do zwiedzenia pięknych jachtów i posłuchania szant. Udana rewitalizacja zrujnowanej częściowo poprzemysłowej zabudowy wyspy Ołowianki jest elementem projektu powrotu miasta frontem do rzeki. Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe z zapleczem rekreacyjno-hotelowym, które jest największym takim ośrodkiem w kraju powstało na terenie ponad 100-letniej elektrociepłowni. Ma tu swoją siedzibę Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. Sala Główna przygotowana dla 1000 osób wyposażona jest w 95 -głosowe organy symfoniczne pochodzące z katedry w Lozannie.
Słynna Promenada Gwiazd z Międzyzdrojów ma od kilku lat swoją kontynuację w Gdańsku. Związany z nią Festiwal Gwiazd został w 2006 roku przeniesiony do Gdańska i odbywa się w budynku Filharmonii. W trakcie finału, zgodnie z tradycją, zaproszeni artyści zostawiają odcisk swojej dłoni na promenadzie. Z Ołowianki i Wyspy Spichrzów rozciąga się najpiękniejsza panorama gdańskiej Starówki. Natomiast patrząc w odwrotną stronę - z Długiego Pobrzeża w okolicach Żurawia podziwiać możemy podświetloną przystań,... ... muzeum morskie na Ołowiance... i Wyspę Spichrzów.
Przez Bramę Mariacką wkraczamy na jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska - ulicę Mariacką. Z drugiej strony uliczkę zamyka budynek ogromnego kościoła Mariackiego z podświetlonym krzyżem na szczycie wieży. W XVI w. średniowieczne daszki nad zejściami do piwnic mieszczańskich domów, przybrały formę zbliżoną do murowanych ganków usytuowanych pomiędzy ulicą a wejściem do kamienic, zwanych przedprożami. Zyskały one ozdobne kowalskie i rzeźbiarskie wykończenia podobnie jak wąskie i bogato dekorowane fasady kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. W okresie powojennym z pietyzmem starano się przywrócić dawny charakter ulicy Mariackiej. Odbudowano kamienice i odtworzono większość ozdobnych detali. Podczas odbudowy Bramę Mariacką połączono z sąsiednim budynkiem Domu Towarzystwa Przyrodniczego i całość przeznaczono na siedzibę Muzeum Archeologicznego. Od strony Motławy Długi Targ zamyka renesansowa Zielona Brama (nazwa  pochodzi od dawnego drewnianego, malowanego i złoconego Zielonego Mostu).
Zielona Brama jest największą i jedną z najładniejszych bram. 

Długi Targ to reprezentacyjna ulica Gdańska, która biegnie przez środek Głównego Miasta i pełni funkcję rynku. Ratusz Głównego Miasta
był najokazalszą budowlą świecką Gdańska. Mieścił siedzibę władz miasta. Po spaleniu w 1945 r. został odbudowany i przeznaczony na Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Biały budynek z prawej strony to bogato zdobiona fasada Złotej Kamienicy, wzniesionej przed 1609 r.dla burmistrza Jana Speymanna, kupca i mecenasa sztuk oraz jego żony Judyty z Bahrów.  Dwór Artusa jest jednym z dworów, które powstawały w całej Europie, jako miejsca spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników na wzór legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. Naprzeciwko Dworu Artusa mieszczą się tzw. Królewskie kamienice. Były one kwaterami królów polskich i ich rodzin. Gościli tu - Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński. Fontanna Neptuna
stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa jest symbolem Gdańska. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Odlana została w 1615 roku w Augsburgu.
Według jednej z legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, że do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią ziołowy likier. Uica Piwna zamknięta gmachem Wielkiej Zbrojowni.
Recepturę likieru Goldwasser opracował Holender, Ambroży Vermoellen. Mocny, korzenny likier okrasił płatkami czystego złota, dogadzając  próżności najbogatszych obywateli Gdańska. Manierystyczna Wielka Zbrojownia (zwana też Arsenałem) powstała w latach 1602-1605. Dziś mieści pasaż handlowy i sale Akademii Sztuk Pięknych. Mały Młyn nigdy nie był młynem. Służył wyłącznie jako skład ziarna i produktów pochodzących z Wielkiego Młyna. Wzniesiony został nad Kanałem Raduni przekopanym w XIV wieku przez Krzyżaków. Wielki Młyn
zbudowany w połowie XIV w. na kanale Raduni, był największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku. Łączył trzy funkcje: młyna, magazynu i piekarni.
Z prowadzących do młyna mostków można obserwować spiętrzoną wodę. Na skwerze przy Wielkim Młynie znajduje się pomnik Jana Heweliusza. W głębi widać Ratusz Staromiejski, który jest obecnie siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

najbliższe galerie:

 
Gdańsk 6 - Główne Miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Gdańsk:  kościół św.  Katarzyny.
1pix użytkownik cestaw odległość 0 km 1pix
Gdańsk - ulica Mariacka
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Gdańsk cz. 1
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Gdańskie spacery (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Gdańsk 2018 cz. 2
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
falasarna użytkownik falasarna(wpisów:19) dodano 09.05.2011 20:33

Nocne zdjęcia Gdańska są super :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 16.04.2011 10:17

Zibid : Kręciłam się głównie po małym zakątku miasta. Czasu jak na Gdańsk zawsze jest zbyt mało... Mam jeszcze trochę zdjęć ale chyba na nich z lekka poległam i nie mogę się zdecydować na dorobienie kolejnej części do tego projektu. Miłego dnia :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 16.04.2011 09:58

Gdańsk nocą jest uroczy.......
pokazałaś tylko malutki zakątek gdańska, z klimatem - po tytule ....... hm - wiecej się spodziewałem....... :)

Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.04.2011 21:36

Jadwigaewa : Ależ nie mam nic przeciwko. Możecie sobie rozmawiać pod moimi galeriami do woli. Może coś ciekawego z tego wyniknie, jak np. gotowanie zupy pod galerią z Kazimierza ;))))))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 07.04.2011 21:32

Jadwigaewa...no Twoja opowieść jest barwna jak moja.
Dzięki-)
Każdy ma swoje wspomnienia.
Serdecznie pozdrawiam-)

jadwigaewa użytkownik jadwigaewa(wpisów:17) dodano 07.04.2011 21:27

Konwalia, chcesz moją opowieścś ze spotkaniem z Gdańskiem? - Dzień przed egzaminami wstępnymi na Polit. brałam udział w rejsie żeglarskim. Zaraz za falochronami szalony wiatr machnął żaglówka jak łupinką, wywrotka. Wyłowili nas , dali po sztakanie wódki, rejs z powodu za dużego wiatru odwołany, ja zgubiłam wszystko co miałam na pokładzie, łącznie z moimi bucikami. Na egzamin zjawiłam się w pożyczonych za dużych klapkach plażowych mojego chłopaka !!!!!!!
Pierwszy dzień w akademiku - ja siedzę w pokoju, wchodzi druga mieszkanka pokoju i wyrwało jej się zamiast powitania : O Boże, to ta w klapkach!
Potem byłyśmy przyjaciółkami. .
To tak a pro pos Twojego wpisu.

mgfoto- mam nadzieję, że nie masz mi za złe wpisu nie na temat.
Galerie oglądam i podziwiam. Przepiękny Gdańsk by night.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 14.01.2011 20:54

Mieczysaw : Gdańsk w nocnej oprawie jest naprawdę uroczy. Mam porównanie bo fotografowałam w podobnej scenerii inne miasta. Na moich fotkach najsłabiej wypadł Kraków, Wrocław też wyszedł chyba gorzej niż Gdańsk. A na Mariackiej można spędzić z aparatem pół dnia i wrócić na powtórkę ;) Pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 13.01.2011 17:13

Miałem przyjemność widzieć Gdańsk tylko w promieniach słonecznych.Widzę,że w nocy wygląda też pięknie.Ulica Mariacka zrobiła na mnie duże wrażenie i uważam ją za najpiękniejsza jaką widziałem.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 11.01.2011 21:56

Konwalio : Nie widzę problemu, daj znać kiedy zaczynamy :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 11.01.2011 21:55

Marcin1980 : Miło, że Ci się podobało. Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 11.01.2011 08:39

ładnie pokazane uroki Gdańska

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.01.2011 05:48

Mgfoto...ja się zapisuje do Ciebie na prywatne korepetycje.
Nie przebrnełam przez 200 stron instrukcji obsługi aparatu,to dla mnie nie do strawienia.
Potrzebuje kogoś normalnego.
A ten Gdańsk naprawdę fajnie Ci wyszedl.
Pozdrawiam-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 11.01.2011 01:00

Agata : Instrukcja obsługi to czasami za mało, szczególnie gdy za mądrze (lub wręcz przeciwnie) napisana. Sama wolę jak ktoś sensownie doradzi i podpowie. Łatwiej zrozumieć i zapamiętać. Mistrzem fotografii to nie jestem ale coś tam mogę podpowiedzieć więc nadal podtrzymuję propozycję. Pozdrawiam :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 10.01.2011 23:21

Mgfoto, dziekuję za chęć pomocy! W tym sęk, że nauczyciela nie miałam żadnego. Mam tylko Instrukcję Obsługi i próbuję, ale tak jak pisałam, coś nie wychodzi. Zmieniłam aparat na ciut lepszy (nie lustrzanka) ale w dalszym ciągu jestem w punkcie wyjścia:))) Napewno w przyszłości skorzystam z Twoich rad. Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.01.2011 11:54

Agata : Nie przesadzaj, nie taki marny! Może po prostu nie miałaś dobrego nauczyciela ;) W razie czego służę radą. Parę prób i efekt murowany. Pozdrawiam :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 09.01.2011 11:44

Miły spacer po pięknym Gdańsku. Pamiętam go również z czasów dzieciństwa - jedna z wycieczek kolonijnych - potem już nigdy tam nie byłam. Zdjęcia nocne robią wrażenie. Mnie jakoś nie chcą wychodzić.....marny ze mnie fotograf-((( Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2011 22:08

Surykatka : Zgadzam się z Tobą po całości, chociaż... i do Poznania mam lekką słabość. Może dlatego, że byłam tam tylko raz i to bardzo krótko i pozostała mi tzw. "niedosyta" ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2011 22:05

Magdalena : Hotel też mi się podobał, tyle, że sama mieszkałam "nieco" skromniej ;) Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7263) dodano 07.01.2011 21:56

Gdańsk należy, jak dla mnie, do wielkiej trójki najpiękniejszych polskich miast : Wrocław -Gdańsk - Kraków. Po zmroku wydobywa się całe jego piękno. :-) pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 07.01.2011 21:54

Podoba mi się hotel w spichlerzu:-) Słowo "spichlerz" trochę mi "przejadło" ostatnimi czasy i już się bałam, że przez gardło mi nie przejdzie, ale jakoś dałam radę;-) Fajne nocne:-) Szczególnie podoba mi się 31 i 47. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2011 20:38

Pipol : Waćpan pięknie komplementuje ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2011 20:36

Konwalia : Widzę, że Gdańsk nieźle Cię zahartował Nieustraszona Podróżniczko ;) Ja bywałam tu kilka razy. Czasem króciutko a czasem troszkę dłużej. Ale przyznam, że ten ostatni wyjazd, który zaserwowałyśmy sobie z koleżanką na koniec sezonu wspominam chyba najmilej. Niespieszne, listopadowe spacery bez nieprzebranych tłumów turystów mają nieoceniony urok. Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 07.01.2011 20:36

całkiem zacne nocniki.pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2011 20:30

Anikm : Gdańsk zadbał o oprawę świetlną. Robienie wieczornych zdjęć jest tu przyjemnością. A ograniczeniem tylko sprzęt i umiejętności. Pozdrawiam :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 07.01.2011 20:09

Gdańsk to jedno z moich ukochanych miast.
Wysłano mnie tam jako kilkunastoletnie dziecko na kolonie letnie.
Myslałam,że jadę na koniec świata i nigdy nie wrócę.I pewnie bym nie wróciła,bo wlazła mi drzazga za paznokiec,jeździłam wieczorami do szpitala.
Najpierw urwano mi paznokieć,potem zmieniano opatrunki.Potem dostałam choroby morskiej, jak nas wysłano w rejs gdzieś w morze.
Pamiętam straszny upał i moje sandały,które zostały w roztopionym asfalcie.
Same nieszczęścia.
Ale pamiętam cudne stare miasto i jarmark Dominikański.
I to mi zostało.
Obraz pięknego,pełnego uroku miasta.
Dzieki za galerie.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.01.2011 20:07

Pięknie prezentuje się Gdańsk po zmroku.Szczególnie Mariacka wygląda baśniowo.
Fajny spacerek.
Pozdrawiam:)

elise użytkownik elise(wpisów:969) dodano 07.01.2011 19:40

Mgfoto-pozdrawiam.Dołączam się czasami do szkolnej wycieczki z przewodnikiem i spaceruje po Gdańsku, dlatego wyobrażałam sobie ze idę z przewodnikiem po przecudownym zabytkowym Gdańsku.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2011 19:07

Elise : Pochwała z ust gdańszczanki to nobilitacja ;) Cieszę się, że sprawiłam Ci przyjemność. Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:969) dodano 07.01.2011 18:51

Z wielka przyjemnością pospacerowałam po moim rodzinnym Gdańsku. Przewodnikiem moim był mgfoto. W okolicy pomnika na fotce 3 jest Poczta POLSKA w której dzielnie bronili się obrońcy poczty w 1939 roku.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!