m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
To jest to ! Idziemy za tym znakiem... Maszerujemy po takich . wyszlifowanych przez lodowiec skałach, na których rosną dziwacznych kształtów drzewa iglaste. Krajobraz miejscami jest nieziemski. Mijamy torfowiska, maszerując po kładkach ułożonych nad nimi. Tu jest miejsce trudne do pokonania, bo trzeba przejść dość długi, stosunkowo pionowy odcinek /co szczególnie jest widoczne z daleka/ i to po wielkich głazach Momentami jest nieziemsko, powiedziałbym, że marsjansko. Podziw wzbudzają gładkie skały, które przez wieki szlifował płynacy lodowiec.
Jesteśmy już na 3/4 wysokości jaką mamy do pokonania... Są momenty, gdzie trzeba przejść przez miejsca zabezpieczone przed upadkiem, a to ze względu na kapiącą tu ciągle wode i powstające tu sezonowe lodowiska naskalne. Powoli zaczyna zwiększać się dawka piękna.... To jeszcze nie Preikestolen. To taka jedna z wielu półek bez zabezpieczeń, które w załozeniu winno pokonywać się w bezstrachu, szczególnie w okresie, gdy nie ma oblodzeń na skałach. Już jest ! To fiord o nazwie Lysefjord, nad którym znajduje się cel, do którego zmierzamy. To kolejna półka skalna, którą należy pokonać po drodze... Niektórzy już tu dostają zatoru i dalej nie chcą maszerować. Więc siadają w bezpiecznym miejscu i czekają na powrót swoich.
Tu ta sama półeczka w nieco większym zbliżeniu. Podglądam ludzi zmierzających w tym samym kierunku co ja. Wcale się tej pani nie dziwię, że poprawia makijaż, bo Preikestolen to naprawdę godna największego szacunku góra i nie wypada na nią wchodzić nieumalowanym - hahaha To jeszcze nie Preikestolen, ale kolejna półka, ostatnia taka na trasie. To kolejny widok na Lysefjord i jego otoczenie juz prawie z celu do jakiego zmierzamy. Jeszcze tylko przeskoczyć tę szczelinę tak, żeby w nią nie wpaść ... ....i już się prawie jest na w miejscu, gdzie zmierza cały świat.
Oto nasz Preikestolen !
Najpierw podziwiam otoczenie. Widoki, jakie oglądam z ambony są przepiękne ! Obserwuję ludzi, którzy tu dotarli. Niektórzy - jak widzę - boją się i siadają daleko od krawędzi... Inni wręcz przeciwnie... Wszyscy są podnieceni tym co widzą i miejscem, gdzie się znajdują... .... Tak przezentuje się Preikestolen spod tylnej ściany.
Niektórzy docierają tu w towarzystwie psów. Czy nie przesadzają ...? Reakcje ludzkie są rózne. Ten pan otwartymi rękami zaprasza na półkę, gdzie wszedł, żeby stwierdzić, że raczej półka od macierzystej skały się nie urwie, mimo tej szczliny, którą wcześniej musieliśmy wszyscy przekroczyć. Tu w tej grupie chyba trwa narada dot. zachowania bezpieczeństwa Całe moje zainteresowanie kieruję na dziewczynę, która wg mnie przesadza, trochę cierpnę na ten widok. Tutaj siedzi sobie na skraju klifu i pstryka zdjęcia, nogi zaś zwiesiła w przepaść... Inny ktoś już leży i ku-ka, kolejny osobnik porzygotowuje się do wychyłu ... No proszę - zrobiła sobie dziewczyna legowisko na skraju przepaści.... 
Facet w kraciastej koszuli zdaje się mówić do tego z plecakim na plecach: - jeszcze trochę bliżej, niech sie pan nie boi ...
Tu widzimy kolejne osoby w trakcie przygotowań do wychyłu... Atmosfera panująca na skale jest piknikowo - adrenalinowa. Każdy robi to na co ma ochotę. Nie ma tu policji, która by odganiała od skraju przpaści. Nie ma barierek ograniczających strefę bezpieczeństwa. Jest za to pełny luz i wolność ! Nie wiem, czy wyczyn dziewczyny podziwiać, czy ganić. W końcu każdy człowiek ma świadomość i sam decyduje o swoim losie. No nie ? Cały czas obserwuję z daleka reakcje ludzi, przeszywa mnie myśl, czy za chwilę nie stanę się świadkiem tragicznego zdarzenia, bo tak mi się wydaje, że ten człowiek siedzący na skraju przepaści zastanawia się: skoczyć czy nie skoczyć Zapraszam do spojrzenia w narożnik skały ... Tu komentarz każdy sobie stwarzą sam - haha Tu gdzie siedzą te dwie blondynki, powierzchnia Preikestolen jest pochylona w kierunku przepaści, a ten facet, który stoi tuż nad przepaścią, chyba przegiął pałę do kwadratu !
Dialog międzyludzki w takim miejscu, jest chyba niezwykły... Ogólny widok na Preikestolen Ta szczelina ma już rozwarcie na 0,5 - 1 m. ! Chyba wiecie, że lód kruszy skały, więc spieszcie się szybko, żeby zdążyć stanąć na Preikestolen, bo bez niego Norwegia nie będzie w pełni Norwegią. - hahaha Kolejny śmiałek ? czy samobójca ? Dostrzegam kolejnego turyste - śmiałka, który przyszedł tu podindać nogami w przestrzeni. Widać, że siedzi niepewnie, ale jakby nie było - bedzie sie mógł pochwalić przed kolegami w pracy, że siedział nad przepaścią i w nią nie spadł.
Tak się wygląda po wyprawie na współczesną wieżę Babel, która nazywa sie Preikestolen - hahaha

najbliższe galerie:

 
Norwegia. Preikestolen cz. II
1pix użytkownik jurasek odległość 0 km 1pix
Lysefjorden cz. III- w kierunku Kjeragbolten
1pix użytkownik oli odległość 3 km 1pix
Preikestolen
1pix użytkownik mirecque odległość 3 km 1pix
Norwegia - Bergen i Preikestolen
1pix użytkownik stewal odległość 5 km 1pix
Norwegia - droga na Preikestolen
1pix użytkownik zielonadesign odległość 5 km 1pix
Lysefjorden cz. II- Preikestolen
1pix użytkownik oli odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (52):

 
mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 02.12.2011 00:04

Co za magiczne, niesamowite miejsce.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 11.03.2011 15:35

Maximus - z wpisu dostrzegam, że znasz Norwegię. Dawaj tu swoje galerie z tym krajem związane. Pokaż co widziałeś.

maximus33 użytkownik maximus33(wpisów:167) dodano 15.02.2011 16:15

Wspomnienia wracają, pięknie!

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 09.02.2011 18:56

Deszcz - witaj !
Uważam, że w pierwszej kolejności ludziska tam wchodzą po to, żeby stanąć na krawędzi przepaści i żeby się choć na leżąco wychylić się . Gdy zaś tam wejdą, zdecydowana większość z tego zamiaru rezygnuje. Dopiero na drugim miejscu postawił bym to, że idą po "widoki". Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.02.2011 15:55

... ciekawa półka. Wzbudza dużo emocji. Choć pewnie dla podziwiania krajobrazu wchodzą tam ludzie. A nie dla próby przekonania się, że red bull dodaje skrzydeł. Pozdrawiam serdecznie.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 23.01.2011 19:05

Info-kajak ! Dziękuję za info, to co podałeś jest niezwykle interesujące. Pozdrawiam.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 22.01.2011 23:01

d-b - jak już chwyciłeś bakcyla na Norwegię, to trzymaj, nie pożałujesz, a nawet rozpalisz "większe ognisko"

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 21.01.2011 09:54

Jurasek prościej http://www.aleksanderdoba.pl/ W Olku podoba mi to że realizując cel podróży zagląda wielu miejsc i ludzi, na stronie www.arsobatravel.pl są dwa działy wyprawy - relacje i wyprawy - patronat w obu są fotki w wypraw Olka.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 20.01.2011 22:06

Info-Kajak ! Dziękuję za informację. Byłem na stronie, którą podałeś. Wspaniała wyprawa. Podziwiam tego podróznika. Link zapisałem i będę tam zaglądał.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 19.01.2011 21:29

Preikestolen tak mnie zainteresował że przeszukałem google, i znalazłem kilka zdjęć Olka Doby z wyprawy kajakowej ze Szczecina do Narviku, w czasie wędrówek kajakowych po fiordach dotarł na kazalnicę jak on tę półkę nazywa. Warto zerknąć na tę stronę ciekawie olek ukazuje Bajkał oczywiście z kajaka,
www.arsobatravel.pl/pl/WYPRAWY_-_patronat/Kajakiem_DOOKOLA_BAJKALU_w_pojedynke_::_lato_2009,strona,109.html Obecnie już mu tylko zostało 700 km. w linii prostej do Ameryki południowej

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 18.01.2011 20:50

Nie mów hop z tym "pomożemy";-) Pomógłbyś, jakbyś mi urlopu dołożył;-) Rok 2011 w grę już nie wchodzi, bo plany inne. 2012 też już "obsadzony". Norwegia musi czekać w kolejce, ale dzięki Tobie przepycha się do przodu;-)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 18.01.2011 20:34

hahahahaha - Magdalena - bombowy wpis. Trzymam za Ciebie kciuki, aby plan "pięcioletni" udało się zralizować. Przy pomocy i poparciu ludu pracującego miast i wsi , w tym "juraska" na pewno uda się go zrealizować. "Pomożemy " - hahahahahaha

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 18.01.2011 20:19

Ciarki mnie przechodzą jak patrzę na tę dziewczynę na zdjęciu 33! Dopisz mnie do zarażonych Norwegią:-) Ujęłam ją w planie pięcioletnim. Nie chcę się deklarować, że nastąpi to wcześniej, bo mogę słowa nie dotrzymać, ale pięciolatka jest realna:-) Pozdrawiam:-)

maximus33 użytkownik maximus33(wpisów:167) dodano 15.01.2011 23:08

Ekstra!

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 15.01.2011 18:17

Początek roku zazwyczaj skłania do podejmowania wyzwań i postanowień, chyba swoją galerią nam w tym dopomogłeś :-)
Pozdrawiamy.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 23:25

Konwalia i Surykatka - swoimi komentarzami jesteście nie - do - "chapnięcia" - hahaha. Uśmiecham się do Was - hahahaha .

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 13.01.2011 22:00

Jurasek - w sensie ,że niestrawne ? już będziemy grzeczne, ale galeria naprawdę bardzo mi się podoba, mówię poważnie, tylko my takie wariatki jesteśmy... wybacz

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 21:57

Konwalia i Surykatka - swoimi komentarzami jesteście nie - do - "chapnięcia" - hahaha. Uśmiecham się do Was - hahahaha .

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.01.2011 20:46

Tak...jest pieknie i romantycznie!!
I takiej wersji się będe trzymać ,jak niektórzy tej ambony.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 13.01.2011 20:43

oki, ja się będę trzymać wersji,że tu jest nie tylko pięknie, ale i romantycznie, dzięki Jurasek za tę galerię :-)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 20:42

Anikam - hahahaha. Nigdy nie jest tak strasznie, jak sie wydaje. Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 20:41

watcher - ino mi tu na ten Preikestolen przyjedź, nie zapomnij o zobowiązaniu, jakie tu dzis złozyłeś ! - hahaha Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.01.2011 20:40

Tak to konkretny trampek!!!!
Zeby sie nie zaczynało,dam Ci namiary na priw.
Masz go za kudły,obrót i pierdut o sciane,potem do wora i na Preikstolen.
Oby miał przyjemny lot!
A tutaj rozkoszujemy się pieknem natury i widokami-)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 20:39

Mieczysław - rozsądek ma być nade wszystko, ale proszę Cie nie rób się starcem, to raczej ja nim jestem, a nie Ty - hahahaha . Ja tez w młodości taki byłem gibki i staram sieęna ile i na jak długo takim pozostać . Dziękuję za miły komentarz . Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 13.01.2011 20:35

Mówisz o jakimś konkretnym trampku? (znowu się zaczyna :-))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.01.2011 20:30

Surykatka...zafundujesz mi wycieczke na Preikestolen.
Wczesniej ukatrupisz smierdzacego trampka.
Z tej ambony go spuscimy w dól.
A potem doczepimy sobie skrzydła i możemy tam latać!!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 13.01.2011 20:25

Konwalio, nie bądź taka prozaiczna! Mi tam by nie było wszystko jedno.
Oczywiście coś musiało mi się skojarzyć - jedna z ostatnich scen "Ostatniego Mohikanina", jak blondyna skacze w przepaść z żalu, że jej luby, przystojny i dobry Indianiec nie żyje, a ona w dodatku ma zostać kobietą drugiego złego Indiańca o twarzy zdeptanego trampka... straszne...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.01.2011 19:17

O rany!!! Ależ się bałam oglądając galerię że kolejne zdjęcie będzie przedstawiało jakąś tragedię.Aż zawrotów głowy dostałam patrząc na tę dziewczynę nad przepaścią.
Miejsce niesamowite,ale też bym się czołgała i to chyba już od tych wcześniejszych półek;)
Pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.01.2011 17:36

Surykatka i Andred...już Was widzę,jak lecicie z tej ambony w dół i zachwycacie się widokami!!!!!
Może w locie fotki będziecie robili!
Romantycy się znaleźli.
Jak się rozpaćkacie i gdzie, będzie wam wszystko jedno.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 13.01.2011 17:13

Idealne miejsce na zamiane swiatow.
Bardzo fajna relacja , Norwegia jeszcze ciagle przedemna.
Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 13.01.2011 16:59

Świetna opowieść poparta zdjęciami.Jak sobie przypomnę,że tak samo robiłem gdy byłem nieco młodszy to też mi ciarki przechodzą.Miałem też przyjemność przeskakiwać szczelinę z wielkim plecakiem.Chodziło się wąskimi trawersami widząc przepaście.Jak się ma poczucie równowagi strachu się nie odczuwa.Teraz już nie pozwolilbym sobie na taki wyskok.Dzięki za wspaniałą galerię.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 13.01.2011 16:46

Info -kajak - no pewnie że jestem romantyczką! :-)
Andred - uważam tak samo , jak Ty, rzucanie się z wieżowca jest banalne :-) a zresztą co to za przyjemność wylądować gdzieś na ulicy i rozplackać się np. na przejściu dla pieszych, jeżeli skakać , to w ostatniej chwili życia jeszcze się zachwycić cudnymi widokami :-)
Jurasek - pojadę tam na pewno, kiedyś :-)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 16:44

andred - co do braku wypadków na Preikestolen to / niby / jest prawda. Ja też mogę potwierdzić , że znam tą z informację, skąd - z internetu. Robiłem w internecie "dochodzenie" na ten temat i nic nie znalazłem. Wersja trochę nieprawdopodobna, że nic tam się w tym zakresie nie dzieje , bo z obserwując jak ludzie igraj życiem, winno być odwrotnie. Widocznie ....działają tam jakieś określone tajemne siły, które powstrzymują przed podejmowania ostatecznych takich tragicznych samobójczych decyzji - hahaha. Statystycznie - z mojej obserwacji - z ilości "wychyleń" winien tam być min. jeden "spadek" dziennie ... - hahaha. Pozdrawiam.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 14:53

michał - mam w sobie "szczyptę" rozsądku i dlatego tu jestem i te zdjecia pokazuję, chocc...nie mogę zaprzeczyc, że lubie adrenalinę.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.01.2011 14:31

Galerii Preikestolen na OB jest kilka. W jednej z nich ktoś napisał, że jeszcze nie było żadnego śmiertelnego wypadku. Dziwne, bo to świetne i spektakularne miejsce do zabijania sie w imię miłości. Rzucanie się z wieżowca trochę banalne. Galeria jak zwykle OK. Pozdrawiam, andred

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 13.01.2011 14:14

może gdybym tam był nie daleko poszedłbym to zobaczyć - z bezpiecznej odległości! ale w życiu nie wszedłbym na tę półkę. ciekawe ile osób rocznie spada w tę przepaść, trudno uwierzyć, że nikt nie popełnia błędu a są jeszcze tacy co chcą rzucić się w przepaść z miłości. masakra.
ty jurasku też chyba zbyt daleko się nie zapuściłeś...

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 12:32

zazula - dokładnie tak jest jak napisałaś. Pozdrawiam

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 12:31

konwalia - miło mi, że skierowałaś zainteresowanie na moją galerią. Fajną wyraziłaś opinię, uśmiechnąłem się czytając ją. Pozdrawiam.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 12:25

mgfoto - haha - dziękuję za opinię. Proszę Cię - porzuć strach. Absolutnie nie jest moim celem straszyć, ale informować. Po prostu opisuję to tak,k jak czułem i czuje do dziś. Ty masz tam pojechać - hahaha - to moje zyczenie dla Ciebie.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.01.2011 12:20

Agata - dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam Cię.

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 13.01.2011 08:45

Ave. Ta galeria jest kolejnym dowodem na to, że natura rzuca ludzi na kolana, a ich reakcje są czasem dość zaskakujące.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.01.2011 06:19

Mnie wystarczy Twoja galeria.
Nie piszę się na żadne szczeliny i ambony!
To nie dla mnie.Za duża dawka adrenaliny.
A skoczyć z miłości to można z wiezowca w pierwszym lepszym mieście.
A nie tarabanić sie po tych kamieniach na Preikestolen.
Jurasek pozdrowienia-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.01.2011 23:43

Nie wiem jak to robisz ale Twoje galerie niosą tak nieprawdopodobny ładunek emocji, że nie zdziwię się gdy wszyscy grzecznie spełnimy Twoje polecenie. :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 12.01.2011 23:27

Ale dawka adrenaliny.............:) Brak mi słów!!! Nogi mam jak z waty, jakbym wędrowała razem z Tobą. Niesamowite. Co do "śmiałków", to niektórzy rzeczywiście przeginają pałkę. Od samego patrzenia na zdjęcie robi sie gorąco, a co dopiero widzieć to wszystko na własne oczy. A ja moze zdaze zanim szczelina zrobi sie nie do przeskoczenia. Galeria SUPER!!!
Pozdrawiam serdecznie.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 12.01.2011 23:14

Słuchajcie moi mili goście: pipol - mocar - surykatka - mgfoto - to_ja - info-kajak !
- Powód dla którego zaprezentowałem to "moje" Preikestolen, jest jeden i tylko jeden - macie robić wszystko, żeby tam pojechać i przeżyć to w realu, bo najlepszy opis, ani zdjęcia nie oddadzą ducha tego miejsca.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 12.01.2011 22:59

Uff dech zapiera, super opisy zdjęć. Najpiękniejsze jest to że urzędnicy nie narzucają żądnych ograniczeń typu barierki tablice itp. Jak byłem w wieku tej z nr. 30 zrobiłem coś głupszego choć nie na takiej wysokości. Surykatka dawno Cię podejrzewałem żeś romantyczka.

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 12.01.2011 22:47

Ale nam thriller zafundowałeś. Dosłownie mnie zmroziło jak patrzyłam na niektórych. Ale myślę że warto było się tam wspinac. Super fotki.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.01.2011 22:13

Niezła adrenalinka. Nie jestem pewna czy nie utknęłabym przy jednej z półek po drodze :))) Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 12.01.2011 21:49

w takim miejscu rzucić się w przepaść z miłości - to musi być coś ! :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7297) dodano 12.01.2011 21:48

Piękna półeczka i łysy fiord też niczego sobie :-) Tez bym z chęcią podyndała ;-) pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2777) dodano 12.01.2011 21:22

No to żeś mi adrenalinę podregulował tą galerią.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 12.01.2011 20:45

fajnie tam być, szkoda, że pogoda nie dopisała

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!