m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Koloseum 
Ten starożytny amfiteatr stanowi nieodzowny symbol Rzymu znany na całym świecie. Nazwa pochodzi od pozłacanego kolosa przedstawiającego Nerona. Inna nazwa zabytku to Amfiteatr Flawiusza. 

Koloseum wznosi się w miejscu spotkania trzech wzgórz rzymskich o nazwach: Palatyn, Celius i Oppius. Jego budowa rozpoczęła się w roku 72 ne, a po jej zakończeniu 50 tys. widzów mogło ogladać organizowane tu walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz męczeństwo pierwszych chrześcijan. 

W późniejszych wiekach wspaniałe Koloseum było bezrozumnie niszczone, gdy służyło jako kamieniołom marmuru i trawertynu. Ten proceder zakończył Benedykt XIV, kiedy to w 1780 roku uznał Koloseum za miejsce święte. Watykan Witraż w Bazylice Gwardzista Łuk triumfalny Wspomnienia z Watykanu
Forum romanum widziane z okna Koloseum Trochę wody dla ochłody :) Samotne drzewo Forum Romanum Forum Romanum cd Widok na Rzym
Forum Romanum cd Forum Romanum cd Forum Romanum cd Legionista Symbol Rzymu Plac Wenecki 
Jest to popularne miejsce spotkań turystów. Nad placem dominuje Ołtarz Ojczyzny - piękna budowla z białego marmuru, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. We wnętrzach udostępnione są muzea. 

Przy placu stoi również renesansowy Pałac Wenecki z XV wieku, w którym również mieści się muzeum prezentujące kolekcję zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu stoi fontanna przedstawiająca zaślubiny Wenecji z morzem. Boczna elewacja pałacu łączy się z fasadą kościoła Świętego Marka z IV wieku.
Bazylika św. Jana na Lateranie 
Jako jedyna nosi tytuł arcybazyliki, gdyż jest katedrą biskupa Rzymu. Potwierdza to napis: Onmius Ecclesiarrum Urbis et Orbis Mater et Caput - Matka i Głowa wszystkich kościołów miasta i świata. Kościół został zbudowany na początku IV wieku. Schody Hiszpańskie podczas zjazdu młodzieży włoskiej. Popularne Schody Hiszpańskie znajdują się przy Placu Hiszpańskim. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych pozostałości po baroku. Schody powstały z inicjatywy papieża Innocentego XIII w latach 1723-26. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Sw. Trójcy. Nowy znajomy czy też znajoma :) Koncert na dniach młodzieży włoskiej Tybr Zamek Świętego Anioła 
Inaczej Mauzoleum Hadriana - grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. W 1277 roku papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem korytarzem istniejącym do dnia dzisiejszego. Od 1752 roku budynek zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Obecnie w zamku siedzibę ma watykańskie muzeum średniowiecznej broni.
Fontanna di Trevi 
Fontanna ta powstała w 1732 roku. Jest to najbardziej znana fontanna Rzymu, a przy tym najbardziej wartościowa pod względem artystycznym. W centralnej niszy tej barokowej budowli została umieszczona statua boga Oceana, który powozi rydwanem w kształcie wielkiej muszli, zaprzeżonym w dwa skrzydlate konie morskie. W dwóch mniejszych niszach umieszczono statuły Zdrowia i Obfitości. Jeśli chcesz wrócic do Rzymu, wrzuć do fontanny kika monet stojąc do niej tyłem :) Tybr widziany z Mauzoleum Hadriana Bazylika Św. Piotra 
To najpopularniejsza i najważniejsza dla turystów rzymska bazylika patriarchalna. Zbudowano ją w latach 1506-1626 na placu Św. Piotra w Watykanie. 

To największy kościół na świecie i jedno z najważniejszych świętych miejsc dla Chrześcijan. Według tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku Św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża i Opokę kościoła katolickiego. Jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i jej podziemiach znajdują się również groby innych papieży, w tym naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II. Fasadę bazyliki wieńczą charakterystyczne rzeźby przedstawiające 12 apostołów wraz z centralnie ustawioną figurą Chrystusa. Nad wejściem do świątyni znajduje się sala połączona z pałacem papieskim. Z jej balkonu nowo wybrany papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi - Miastu i Światu.

najbliższe galerie:

 
ROMA 2014
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix
RZYM - ZAUŁKI MIASTA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik elle odległość 1 km 1pix
WŁOCHY. Rzym starożytny
1pix użytkownik caprio72 odległość 2 km 1pix
Roma(nce)
1pix użytkownik marinafurdyna odległość 2 km 1pix
Włochy-Rzym cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 23.08.2012 20:56

Ciekawie pokazałeś kilka ważnych miejsc z Rzymu-14,20 i 25 dobre-pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.01.2011 22:21

Spacerek mi się podobał. Wrzuciłam pieniążek kilkanaście lat temu w czasie mojej pierwszej zagranicznej podróży. Może pora wrócić do wiecznego miasta i najpiękniejszej fontanny? Pozdrawiam :)

cichy73 użytkownik cichy73(wpisów:11) dodano 19.01.2011 21:14

Bardzo dziękuję wszystkim za komentarze i serdecznie pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.01.2011 20:21

Do Wiecznego Miasta jeszcze nie dotarłam,ale ponoć ,,wszystkie drogi prowadzą do Rzymu",więc pewnie kiedyś tam dotrę:)
Tymczasem przyjemnie mi było zobaczyć co tracę,a co na mnie tam czeka.
Pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6801) dodano 19.01.2011 19:06

Fajne fotki:) a ja kasę jakąś do fontanny wrzuciłam i za 3 tygodnie znowu tam będę:)))

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 19.01.2011 18:50

Ave. Rzym zawsze wart jest zdjęcia. :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 19.01.2011 12:34

Do fontanny di Trevi nie wrzuciłam monety.
Ale chciałabym do tego miasta jeszcze wrócić.
Pozdrawiam.

cichy73 użytkownik cichy73(wpisów:11) dodano 19.01.2011 11:10

Dziękuję mocar i również Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 19.01.2011 10:54

Piękne wybrane miejsca Rzymu i fotki też super.

Pozdrawiam .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!