m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jeden z najpiękniejszych kościołów na Podbeskidziu to Kościół Opatrzności Bożej. Z historią powstania kościoła wiąże się podanie o Baltazarze Damku, późniejszym pierwszym burmistrzu Białej, który w tym miejscu miał doznać wizji, a później postawił tam krzyż. W podzięce Bogu za ocalenie przed szwedzkim żołnierzem, ufundował na miejscu krzyża kaplicę Opatrzności Bożej. Zburzyli ją protestanci, ale Damek zastąpił ją jeszcze większą. Początkowo kościół Opatrzności Bożej był placówką jezuitów, którzy w ewangelickiej Białej prowadzili działalność rekatolizacyjną. Już od początków istnienia tego miasta powstawały rękodzieła z sukiennictwem na czele, a także rozwijał się przemysł włókienniczy. To właśnie w tamtych czasach miasto to było nazywane miastem wielokulturowym, gdyż zamieszkiwali je zarówno Polacy jak i Niemcy, Czesi i Żydzi...... Na zdj. Kamienica przy placu Wojska Polskiego 12, czyli tzw. kamienica pod Żabami to kolejne arcyciekawe dzieło bialskiej secesji. Budynek ten powstał prawdopodobnie początkiem XX wieku, niestety nie jest znany projektant tego obiektu. Stworzono budynek o nieregularnej bryle, spiętrzonej w narożniku wieżą, tworząc niezwykle ciekawy narożnik placu oraz perspektywę ulicy Targowej. Wspaniałe elewacje, o niespotykanej imiacji w tynku konstrukcji szachulcowe oraz fantazyjne wykroje asymetrycznie rozmieszczonych okien nadają całości wręcz bajkowy charakter. Nie można pominąć niezykle ciekawego portalu ściany północnej, zwieńczonego pełnoplastycznymi figurami dwóch żab ubranych w kuse fraczki, z których jedna gra na mandolinie, zaś druga trzyma w jednej ręce fajkę, a w drugiej kieliszek, opierając się na beczce, najprawdopodobniej beczce wina. Trzeba tu zaznaczyć , że ongiś oprócz mieszkań mieściła się tu znana winiarnia Rudolfa Nahowskiego.
.....To także dzięki nim miasto rozwijało się kulturowo oraz przemysłowo, a najwybitniejszym wynikiem ich pracy stał się obecny dziś ratusz. Bielsko - Biała (niem. Bielitz-Biala) leży na wysokości 300 - 400 m. n.p.m. u stóp trzech szczytów, które należą do granic administracyjnych miasta: Szyndzielni, Magurki i Koziej Góry. Dzielnica Bielska-Białej, Straconka czyli wschodnia część miasta sięga do stóp Beskidu Małego (do przełęczy Przegibek), natomiast południowa część - do Bramy Wilkowickiej. Obecnie Bielsko-Biała jest miastem, które dynamicznie się rozwija.  Cały czas przebudowywane są stare, opuszczone fabryki, po wymarłym już w tym regionie, przemyśle włókienniczym, na nowoczesne biurowce, czy lokale użytkowe.  Plac Wolności dawniej zwany placem Franciszka (niem. Franzensplatz) to drugi rynek w Białej. Kiedyś było to miejsce targu, dziś, podobnie jak i pierwszy rynek w tej części miasta, jest miejscem parkingowym.
 Również otoczony jest on z czterech stron zabytkowymi kamienicami, które w znacznej części są siedzibami urzędów, sklepów oraz pubów.
Znajdują się tutaj również mieszkania. Ratusz w Bielsku - Białej budowany był w latach 1895-1897. Powstawał w stylu neorenesansowym według projektu Emanuela Rosta na zlecenie Komunalnej Kasy Oszczędności i Rady Miejskiej Białej. Inspiracją dla projektanta był Pałac Sprawiedliwości w Wiedniu. .....Turystów do tzw. Małego Wiednia przyciąga przede wszystkim piękno architektury oraz przepiękne szlaki górskie, które mają swój początek już w centrum miasta. Bielsko-Biała tym się wyróżnia od innych miast, że jest otoczone wokół malowniczymi górami, które urzekają swym urokiem jak i różnorodnością krajobrazów. Bielsko-Biała to również stolica regionu turystycznego - zachęca turystów wyciągami narciarskimi oraz terenami rekreacyjnymi jak np. basenami czy torem saneczkowym.   Na zdj. Rzeka Białka która dziel miasto na dwie części Bielsko i Biała. Rzeka  przepływająca przez centrum miasta w okolicach centrum handlowego Sfera
Na uwagę zasługuje również kultura tego historycznego jak i nowoczesnego miasta.# W bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, które powstało w 1948 roku, tworzono kreskówki „Bolek i Lolek” oraz „Reksio”, „Podróże profesora Baltazara Gąbki, „Przygody błękitnego rycerzyka.
  Bielsko było drugim (zaraz po Wiedniu) najlepiej prosperującym miastem Cesarstwa Austro-Węgierskiego.Na zdj. Rzeka białka  w centrum miasta Bielsko-Biała posiada aż cztery rynki (Rynek, plac Bolesława Chrobrego, plac Wojska Polskiego i plac Wolności). Hotel Prezydent stanął przy głównej ulicy Bielska- Cesarskiej, która biegła od dworca kolejowego przez centrum miasta i należała do traktu z Wiednia do Krakowa. Budynek powstał w 1893 roku, a na cześć Franciszka Józefa I nazywany został Cesarskim. Nazwa Prezydent została nadana dopiero w 1922 roku w hołdzie pierwszemu prezydentowi Rzeczypospolitej - Gabrielowi Narutowiczowi.Na tle hotelu fontanna syrenka. Zamek w Bielsku powstał w miejscu najstarszego właściwego ośrodka osadniczego miasta (najstarsze ślady osadnictwa znajdują się na północy w tzw. Starym Bielsku), na wzniesieniu przy obecnej ulicy Wzgórze i 3 Maja. Początkowo był to niewielki książecy zameczek lub też obronna stażnica wzniesiona przez księcia cieszyńskiego Kazimierza w latach 1211-1234. Ostateczną, eklektyczną formę nawiązującą do romanizmu, gotyku i renesansu nadał mu wiedeński budowniczy Jan Pötzelmeyer w latach 1855 - 1864. 
Obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego, miejscem stałych i czasowych ekspozycji oraz koncertów muzyki kameralnej.
Plac Chrobrego dawniej był bardziej zabudowany niż obecnie. W otaczających go budynkach mieściły się: bank, drukarnia. Na placu miały postój omnibusy, fiakry i taksówki. Działała tam również stacja benzynowa, którą odkryto podczas niedawnego, generalnego remontu placu.

Dziś Plac Chrobrego to miejsce spotkań towarzyskich. Otoczony jest kawiarniami i pubami. Można tu również odpocząć, siadając na kamiennej fontannie autorstwa Mieczysława Hańderka, bielskiego rzeźbiarza. Co roku na Placu staje jedna z najpiękniejszych świątecznych choinek w Polsce.
Uliczki starego miasta obok zamku. barokowa kamienica introligatora Kałuży z połowy XVII wieku, część górna część dolna Ulica prowadząca na Stary Rynek
Na drugim planie -Teatr Miejski w Bielsku-Białej powstał wedlug projektu wiedeńskiego architekta Emila von Forstera, znanego między innymi jako twórca opery Komicznej we Wiedniu.Teatr Miejski otwarto w 1890 roku premierą Szekspirowskiego Snu nocy letniej. Budynek Teatru Miejskiego usytuowano w szczególnym miejscu miasta - w bliskim sąsiedztwie Zamku. Poprzedzony rozległym placem budynek teatru stwarzał interesującą oś widokową na trasie obecnej ulicy 3 Maja. To szczególne miejsce pokazywało jak istotnym i ważnym budynkiem dla miasta miał stać się teatr. Wąska uliczką wchodzimy do Starego Rynku Rynek Starego Miasta (niem. Ringplatz) to serce średniowiecznego Bielska, które otaczają barokowo-klasycystycznych kamienice z XVII-XVIII w.  Kamienice zostały przebudowane w wieku XIX po kilkakrotnych pożarach. Kiedyś wszystkie z nich miały podcienia, które po jednym z pożarów zamurowano. Dawniej mieściły się w nich ratusz, siedziba policji z więzieniem, muzeum miejskie, urząd pocztowy, szkoła miejska, szpital, gospody, piwiarnie.
W jednej z narożnych kamienic, u wylotu ul. Podcienie mieści się działająca do dziś najstarsza bielska apteka Pod Jeleniem założona w 1769 r., do której warto wstąpić, by zobaczyć piękne neorenesansowe meble i stolarkę. Przy ul. Orkana obejrzeć można pozostałości XVI-wiecznych murów miejskich z łamanego kamienia, miejscami sięgających 5 m. Plac ma kształt prostokąta i wymiary 80x65 metrów, delikatnie pochyla się ku wschodowi. Niedawno został poddany gruntownemu remontowi, na płycie Rynku postawiono repliki pomników, które dawniej znajdowały się w tym miejscu- św. Jana Napomucena  ....  i Neptuna; fontannę z zegarem wodnym i mostkiem.
Atrakcją Rynku są także fragmenty fundamentów wagi miejskiej oraz XVII-wieczna studnia. Stary rynek to miejsce spotkań młodszych jak i starszych w zachwycających swoim urokiem kawiarniach, restauracjach oraz pubach. O Bielsku-Białej można mówić jako o mieście różnorodnych imprez i festiwali. Jest to miejsce, w którym odbywa się wiele międzynarodowych wydarzeń kulturowych jak np. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej czy Bielska Zadymka Jazzowa. Coroczna tradycja organizowanych imprez (Dni Bielska-Białej, Festiwal Kultury, Nauki i Sztuki, itp.) zyskały sobie swoich zwolenników, również z innych miast. Widok Starego Rynku Uliczka prowadząca do Starego Rynku
 Katedra Św. Mikołaja - została wzniesiona w latach 1443-1447 w stylu gotyckim. Jej fundatorem był książę cieszyński Wacław I. Świątynię wzniesiono na miejscu drewnianego kościółka stojącego w Bielsku od chwili założenia miasta. Patron nowego kościoła stał się jednocześnie patronem Bielska. W latach 1559- 1630 kościół zamieniono na zbór luterański, później został zwrócony katolikom. Świątynia była kilkakrotnie niszczona przez pożary, m.in. w 1659, 1750, 1808 i 1860 r., przez co niemal całkowicie straciła swój gotycki wygląd. Ostatnia przebudowa kościoła, według projektu wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera, miała miejsce w latach 1908-10. Po przebudowie wieża kościelna była najwyższą budowlą w Bielsku. Na chwilę obecną świątynia, podniesiona w 1992 roku do godności katedry dla utworzonej diecezji bielsko - żywieckiej, przedstawia mieszankę stylów - gotyku, baroku, neoromanizmu i secesji.

najbliższe galerie:

 
Bielsko-Biała w nocnej scenerii.
1pix użytkownik piotr54 odległość 0 km 1pix
Bielsko - Biała
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Imprezy:  Operacja Południe 2009
1pix użytkownik kriss72 odległość 1 km 1pix
Zaklinanie wiosny:) Galeria tymczasowa.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
W świateczno-zimowym nastroju
1pix użytkownik lala odległość 2 km 1pix
Bielsko-Biała Cmentarz Żydowski
1pix użytkownik fotorazdwa odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 22.01.2011 19:04

fakt - ładne gajery mają.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 22.01.2011 18:57

ŻABY,czyż nie urocze?

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 22.01.2011 18:45

konwalia - zapytam, co tu ładnego jest?

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 22.01.2011 18:36

Byłam w tym mieście kilka razy.
B-B jest pieknie położone.
Ładna galeria.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.01.2011 11:48

Nie byłam nigdy w tym mieście więc z przyjemnością obejrzałam je w Twojej galerii.
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.01.2011 11:29

Z tego miasta znam tylko dworzec kolejowy, choć "znam" to chyba za dużo powiedziane, bo niewiele go pamiętam. Mimo troszkę ponurej aury udało Ci się mnie zachęcić. Zadziałało też magiczne dla mnie słówko Secesja :) Spacer mi się podobał. Pozdrawiam :)

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 22.01.2011 11:19

Ave. Wprawdzie łatwiej jest stworzyć galerię ze zdjęć, które robiliśmy, gdy zieleniły się drzewa i była ładna pogoda, ale gdybyśmy do tego się ograniczali, to nie można by zobaczyć wielu ciekawych miejsc. Umiesz, jak zawsze, pokazać mniej znane miejscowości i zachęcić do ich odwiedzenia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!