m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
W połowie XVI wieku bielscy protestanci założyli w miejscu obecnego kościoła własny cmentarz i wznieśli kościółek Św. Krzyża, który w latach 1604-1608 zastąpiony został budowlą murowaną. W 1654 roku świątynie przejęli katolicy i stanowił on odtąd kościół filialny parafii Św. Mikołaja. Aż do 1896 roku przykościelny cmentarz użytkowany był przez katolików i ewangelików, a następnie zamknięty i zamieniony w ogród. Świątynia niszczona pożarami została przebudowana w latach 1828-1831, wzniesiono wtedy m.in. wieżę i dobudowano nawę boczną. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 30-tych XX wieku. W okresie międzywojennym świątynia pełniła funkcję kościoła garnizonowego. W kościele znajduje się zabytkowy obraz św. Antoniego, krucyfiks z XVIII wieku, małe organy z 1883 roku, neorenesansowe konfesjonały i neogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Bielska Starówka powstała w oparciu o akt lokacji na prawie niemieckim zapewne jeszcze końcem XIII wieku. Zaplanowane i rozmieszczone zostały kwartały zabudowy i sieć ulic. Do dziś widoczny jest charakterystyczny średniowieczny układ placu (Rynku) i odchodzących od niego prostopadłych ulic. W obrębie starówki znajdują się nie tylko zabytkowe kamienice i Rynek, ale również Zamek oraz kościół św. Mikołaja.  Granice Starówki wyznaczają ulice Orkana, Zamkowa, Sobieskiego oraz ulica Schodowa.  Prace archeologiczne przeprowadzone w latach 1962-65 wykazały istnienie dwóch linii umocnień - wewnętrzną z basztami i zewnętrzną.
Fragmenty zewnętrznych murów widać dzisiaj na ulicy Orkana (dawna ulica Węglowa - tutaj kończyły swoją trasę wozy z węglem), wtopione w partery domów. Od zachodu przy ulicy Cieszyńskiej znajdowała się niegdyś Brama Górna, od wschodu u zbiegu ulicy Orkana i Wzgórze - Brama Dolna. Od północnego zachodu, u wylotu ulicy Krętej znajdowała się brama dla pieszych. Bielsko otrzymało prawo do cotygodniowego targu oraz do posiadania składu soli. Tak więc na Rynku co tydzień gromadzili się mieszkańcy i okoliczni kupcy.  W pierzei wschodniej znalazł sobie miejsce skład soli (od 1440 roku). W XVIII i XIX wieku na Rynku przy obecnej ulicy Celnej mieścił się Urząd Celny. Stąd też nazwa ulicy. Niestety do dziś nie ma pewności gdzie znajdował się ratusz, budowla tak istotna dla miasta. Czy ratusz znajdował sie na środku rynku, jak to zwykle bywa, czy może w którejś pierzei rynkowej? Odkrycia archeologiczne z lat 1995-96 wykazały istnienie budowli w zachodniej części rynku, studni oraz zbiornika wodnego.
Znajdujący się na placu przed kościołem ewangelickim w Bielsku-Białej pomnik Marcina Lutra jest jedynym tego typu w Polsce. Jego odsłonięcie miało miejsce 8 września 1900 roku, w momencie kiedy bielscy ewangelicy mieli za sobą 350 lat wyznania swej konfesji. W okresie tych lat, bielscy luteranie stanowili „sól ziemi bielskiej” tworząc niemal całą społeczność miasta oraz jego najbliższych okolic. Byli to ludzie niezmiernie pracowici, żyjący według nakazów Biblii oraz swojego najważniejszego nauczyciela - dr Marcina Lutra. Kościół ewangelicki w Bielsku został zbudowany w latach 1782-1790. W roku 1881 w setną rocznicę patentu tolerancyjnego cesarza Józefa II, jako upamiętnienie dziejów protestanyzmu przeprowadzono przebudowę kościoła w stylu neogotyckim. Przebudowy dokonano według projektu wiedeńskiego architekta Henryka Ferstla. Uporządkowano elewacje boczne, wprowadzając ostrołukowe wnęki, które ujmowały w rytm kolejnych pionowych osi istniejące już dwie kondygnacje okien. Główne wejście zostało przeniesione na portal zachodni. Wcześniej głównym portalem był bogato zdobiony portal Lutra (Luthertor) portal południowy. Budynek mieszkalny obok kościoła ewangelickiego , prawdo podobnie jako dawniejsza plebania. Wnętrze kościoła również uległo przeobrażeniu. Kościół ma postać halową i podzielony jest na trzy nawy poprzez filary między nawowe ze służkami zwieńczonymi roślinnymi głowicami. Nawy boczne posiadają dwa piętra empor.W latach 1895-1896 dokonano przebudowy wieży,
Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej rozpoczęła swoją działalność 1 października 1997 roku. Znajdująca się przy placu przed kościołem ewangelickim. Idea powołania w mieście szkoły wyższej, która kształciłaby pracowników dla specyficznych potrzeb społecznych regionu, zrodziła się w roku 1995 w Towarzystwie Szkolnym im. M. Reja, grupującym inteligencję Kościoła ewangelicko-augsburskiego z obszaru Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Jedna z wielu kawiarni na starym mieście Bielska. Gmach szkolny przy ulicy Słowackiego 24, wzniesiony w latach 1873-1883 według projektu Emanuela Rosta sen. Gmach ten stanowił siedzibę trzech szkół: Gimnazjum, Szkoły Realnej oraz Szkoły Przemysłowej.Bryła budynku jest niezwykle monumentalna. Oparta na rzucie podkowy obejmuje obszerny dziedziniec szkolny od ulicy Krasińskiego. Elewacj budynku są wieloosiowe, rytmiczne poprzez regularność podziałów okiennych. Główna fasada zachodnia posiada po bokach dwa ryzality oraz główny ryzalit środkowy, podkreślający wejście do budynku.Charakter tej architektury, jak i forma rzutu, przywodzi na myśl założenia pałacowe, niezwykle prestiżowe i monumentalne. Instytut Teologiczny im. Św. Jana Kantego w Biesku Białej jest wyższą uczelnią kościelną (rejestr Uczelni kościelnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Instytut jest afiliowany do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Siedziba Instytutu znajduje się w kompleksie zabudowań kurii diecezji bielsko-żywieckiej przy ul. Żeromskiego 5-7 w Bielsku-Białej. Jest to duży zielony budynek naprzeciwko dworca PKS i obok kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (kościół znajduje się tuż obok dworca PKS). Bezpośrednia bliskość dworca PKS i PKP ułatwiają dojazd do Uczelni. Projekt, wykonany przez prof. Jana Kucza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomnik przedstawia Jana Pawła II siedzącego w modlitewnym skupieniu w papieskim fotelu, z różańcem w dłoni. Pomnik wysoki na 2,5 metra, odlany w brązie postawiony przed Instytutem Teologicznym przy ul. Żeromskiego.

 

 To w tutejszym szpitalu pracował i zmarł Jego brat Edmund, a parafia na Złotych Łanach była ostatnią, którą wizytował jako kardynał Karol Wojtyła.

 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - kościół katolicki, budowę kościoła rozpoczęto 27 stycznia 1981 r. Ponad dwa lata później, 26 października 1986 r., miała miejsce konsekracja nowego kościoła. Architektura kościoła zaprojektowaneNajcenniejszymi elementami wnętrza są stacje drogi krzyżowej i metaloplastyka ołtarzowa z postacią Chrystusa autorstwa Bronisława Chromego.go przez Michała Kuczmińskiego reprezentuje późny modernizm. Wznosi się on na 82 betonowych filarach, osadzonych w studniach o głębokości 12 m każda. Wnętrze podzielone jest na trzy części.
 Wizawi kościoła kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduję się główny dworzec PKS. Dworzec Główny PKP został zbudowany w latach 1889-1890, a jego budowa trwała 140 dni roboczych. Powstał według projektu Karla Schulza z Bielska oraz Maxa Fabianiego z Wiednia, zaś samą budowa zajmowała się firma Karola Korna. Budynek został wzniesiony nieopodal dotąd istniejącego dworca, pochodzącego z 1860 roku, który Rada Miasta kazała zastąpić bardziej reprezentacyjnym. Nowy dworzec Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda miał połączenie z główną trasą, prowadzącą od Wiednia przez Morawy do Bogumina oraz przez Oświęcim do Krakowa. Na zdj. Kładka dla pieszych nad torowiskiem łącząca Bielso z Białą. Galeria SFERA jest najbardziej popularnym i prestiżowym centrum handlowo - rozrywkowym w Bielsku-Białej. Oddana do użytku w 2001 roku Galeria I oraz otwarta w 2009 roku Galeria II, zlokalizowane w samym centrum miasta, ożywiły zarówno Bielsko, jak i cały region Podbeskidzia. Na łącznej powierzchni 132.000 mkw, wynajętej w 100%, mieści się bogata oferta handlowa, usługowa, rozrywkowa i biurowa.

najbliższe galerie:

 
Bielsko - Biała
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Bielsko-Biała w nocnej scenerii.
1pix użytkownik piotr54 odległość 1 km 1pix
Bielsko-Biała
1pix użytkownik ilona odległość 2 km 1pix
Zaklinanie wiosny:) Galeria tymczasowa.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
Bielsko Biała  cz.1
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Imprezy: Operacja Południe 2009
1pix użytkownik kriss72 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 24.01.2011 11:40

Dziękuje za uznanie i wizytę .
Równie serdecznie Wszystkich pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 24.01.2011 10:32

Imponująca znajomość historii tego urokliwego miasta.
Obie galerie bardzo fajne.
Byłam w Bielsku wiele razy ale Twoje galerie pokazały go w innych realiach i jeszcze łyknęłam trochę historii.
Dzięki Mocar i pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.01.2011 17:20

Bielska starówka nie robi najlepszego wrażenia,ale to typowe dla polskich miast.Wyremontuje się budynki przy rynku,a w bocznych uliczkach tynk odpada płatami.
Pozdrawiam Mocar:)

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 23.01.2011 17:14

Ave. Nie ma tu świata przybranego w pawie pióra, jest szara codzienność, ale umiesz ją pokazać. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!