m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Zamek Kowieński wybudowany prawdopodobnie przez Krzyżaków, początkowo jako forteca Ritterwerder. Przy budowie pracowało 60 tys. ludzi, dzięki czemu trwała zaledwie 6 tygodni (1384 r.).
Zamek został zdobyty przez Witolda i Jagięłłę a w walkach brał udział Konrad Wallenrod. Do naszych czasów przetrwały tylko dwie narożne baszty i fragmenty murów. Degradacji budowli sprzyjały osuwiska powodowane przez częste wylewy Wilii. Rzeka pochłonęła ponad 60% terenu zamkowego. Pomnik prawdopodobnie przedstawiający boga Perkunasa. Był to bóg dawnych Litwinów, Łotyszów i Prusaków i czczony był w świętych gajach, był bowiem bogiem burz i piorunów. Pochmurny poranek po deszczowej nocy, nie dodawał uroku ubogim częściom Kowna. Kościół Trójcy Świętej i klasztor Bernardynek. 
Kościół jest trójnawową budowlą halową, zamkniętą półkolistym prezbiterium. W środku najcenniejszy jest cudowny obraz Matki Boskiej, umieszczony w ołtarzu. Reklama.
Fragment Placu Ratuszowego. Niektóre z tych kamienic kryją m.in kryształowe sklepienia z XVI wieku. Kościół św. Franciszka Ksawerego. Najpierw był w rękach jezuitów do 1824 roku kiedy został przejęty przez Rosjan i zmieniony na cerkiew św.A.Newskiego. Po II WŚ mieściła się w nim sala gimnastyczna. Od 1992 znów jest pod opieką zakonu jezuitów.  Katedra kowieńska św. Piotra i Pawła.
Piękna, gotycka budowla z czerwonej, nietynkowanej cegły. Jest to jedyny na Litwie gotycki kościół w formie bazyliki. Prace budowlane trwały ponad 200 lat. Pierwotnie katedra miała trzy wieże, ale po pożarze odbudowano tylko jedną. Nawa główna bazyliki jest oświetlana przez wysoko umieszczone okna. Przepiękna, smukła ambona. Ołtarz główny wykonany w 1775 roku przez Tomasza Podhajskiego, przedstawia ukrzyżowanie Jezusa w otoczeniu 12 apostołów.
Ołtarz główny - zbliżenie na centralny obraz. Wnętrze jest niezwykle bogato zdobione. Zachowały się fragmenty polichromii z XVII wieku, oraz wiele cennych obrazów w tym dzieła Michała Elwira Andriollego. Wiele obrazów okryto srebrnymi koszulkami, inne wyeksponowano w szczególny sposób. Kunsztowne organy. Chciałoby się usłyszeć jak brzmią... Ratusz zwany Białym Łabędziem. Swego czasu uważany był za najpiękniejszą budowlę Rzeczypospolitej Ulica Wileńska. To główna arteria Starego Miasta gdzie znajduje się cała masa kafejek i sklepów z pamiątkami. Większość budynków to kamienice z XVI wieku.
Kowno otwiera się na turystów ;) Piękny późnogotycki szczyt Domu Perkuna, wykonany w stylu gotyku płomienistego, przypominający architekturę kościoła św. Anny w Wilnie. Nazwa Dom Perkuna wiąże się z legendą o istniejącej tu w początkach historii miasta pogańskiej świątyni. 
Obecnie jezuici urządzili tu Muzeum Adama Mickiewicza. Kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w XVII wieku. Wewnątrz zachował się drewniany, barokowy ołtarz. Kościół Wniebowzięcia NMP to najstarszy kościół w Kownie. Zwany jest też kościołem Witolda, bo został ufundowany przez wielkiego księcia Witolda. 
Na murze od strony Niemna zaznaczano poziomy rzeki podczas wielkich powodzi.
Gotyckie mury świątyni tylko częściowo są autentyczne. Kolorowy most nad Niemnem. Kwiatowa reklama na zboczu. Mocno rozrośnięty winobluszcz zdobi wejście do kamienicy. Zniszczony budynek w centrum Starego Miasta z informacją o sprzedaży. Jest ktoś chętny? ;) Budki telefoniczne architektonicznie dopasowane do klimatu jaki narzuca wielka bazylika.

najbliższe galerie:

 
Litwa - Kowno (Kaunas)
1pix użytkownik marioli odległość 4 km 1pix
Kowno (Kaunas) - Stare Miasto
1pix użytkownik dreptak odległość 4 km 1pix
Kowno cz.  1
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Kowno cz.  2
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Litwa - Kowno
1pix użytkownik kryjan odległość 4 km 1pix
Litwa cz. 3 Kowno.
1pix użytkownik halszka odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.08.2012 09:44

Dzięki za wirtualny spacer po Kownie. Zwiedzałam parę lat temu,dzięki za przywołanie wspomnień:)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 16.03.2011 10:21

13, 17, 18 najpiekniejsze! ciekawie opisany album!

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 21.01.2011 08:48

Ave. Kowno jest ładnym miastem. Widzę, że od czasu, gdy tam byłam bardzo wypiękniało. :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 21.01.2011 08:26

Muszę się poprawić, bo kolejność fotek uległa zmianie. Podobające to: 13,17,18 i jeszcze 19. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.01.2011 22:48

Najbardziej podoba mi się 18. Chyba nigdy nie widziałam zdjęć z Kowna więc tym ciekawsza wydaje mi się Twoja galeria. Pozdrawiam :)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 20.01.2011 21:39

dispar, dopiero się uczę i nie umiałam dodać wszystkich opisów na raz. Teraz już jest tak jak miało być właściwie od początku ;)

zibid, zamek jest w stałym remoncie.

Dzięki wszystkim za dobre słowo. Mam nadzieję, że wybaczycie błędy początkującego użytkownika portalu ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.01.2011 21:17

Witaj Katia:)
Całkiem niezły debiut.
Najbardziej podobają mi się zdjęcia 18,19 i 27.
Pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.01.2011 20:56

czy to zamek jest w odbudowie?

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 20.01.2011 20:06

Nieźle. Nie rozpisałaś się za bardzo, ale wiadomo - zwięzłość to dar. Byle bez przesady. 10,11,17 - podobające. Witam na portalu. Powodzenia. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!