m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Widok z tarasów pomnika Wiktora Emanuela II. Biel tej budowli ma się kojarzyć ptakom z morskim brzegiem i stąd liczne tu mewy (?). Forum Romanum. Wnętrze kościoła S. Giuseppe dei Falegnami w którego podziemiach - fundamentach było więzienie Mamertyńskie w którym więziono św. Piotra. Wnętrze świątyni Romulusa na Forum. Freski z tej świątyni.
Rzymianie z Łuku Tytusa. Bardziej współczesne przedstawienia Rzymian. Łuk Konstantyna. Kościół św. Klemensa jest przykładem kościoła warstwowego. Najwyższa warstwa i tak jest poniżej poziomu ulicy. XVIII wieczna fasada skrywa XII wieczną bazylikę. Dziedziniec i otaczające go krużganki dają wytchnienie w gorące dni.
Środkowa warstwa skrywa kościół z IV w. ... ... z freskami z XI w. ( tu zdjęcie zdjęcia).
Najniższa warstwa to świątynia boga Mitry z I w. Dzwonnica z XIII w. zbudowana na ruinach antycznej świątyni Klaudiusza. Z dzwonnicą sąsiaduje bazylika s. Giovanni e Paolo. Jej początki sięgają IV w. Wiosenna pogoda sprzyjała zakochanym. Tu kryją się między przyporami powyższej bazyliki.
Rzym słynie z licznych skuterów i motorów. Na Piazza Navona straszyły nas srogie postacie z fontanny. Inne były zdecydowanie łagodniejsze. A niektóre mogły wzbudzić tylko czułość. Wiele budynków za reprezentacyjną fasadą kryło mniej efektowną architekturę licznych przybudówek. Pomnik Giordana Bruna na Campo di Fiori patrzy na bałagan pozostawiony przez handlarzy.
W miejscu tym ten filozof spłonął na stosie a obecnie są tu słynne stragany z kwiatami i warzywami. (choć po południu tego nie widać). Rzym jest miastem wielu kościołów skrytych w ciasnych uliczkach. A prawie każdy jest wart zobaczenia. Area Sacra z IV-III w. pne obecnie zamieszkałe przez dziesiątki (?) kotów. Nad brzegami Tybru leżała dzielnica żydowska. Czyżby to było TO Koloseum ? Nie to Teatr Marcellusa.
Most prowadzący na wyspę na Tybrze. Zniszczone przez wieki rzeźby na moście. Na wyspie leży kościół fundacji cesarza niemieckiego Ottona III w którym złożył on relikwie św. Wojciecha otrzymane od Bolesława Chrobrego. Obecnie patronuje kościołowi św. Bartłomiej. Na Tybrze jest most zwany angielskim. Organizacja ruchu spowodowała, że tylko tu jest on lewostronny. S. Maria in Cosmedin z słynnymi ustami prawdy.
Rzym jest piękny. Przygotowując tę galerię znowu za nim zatęskniłem. I na koniec moje spostrzeżenie przed mającą nastąpić beatyfikacją. Z trzech kolejek w Watykanie (na kopułę, do bazyliki i do podziemi) najdłuższa była ta która prowadziła do grobu naszego papieża.

najbliższe galerie:

 
Rzym - centrum świata cz-2
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 0 km 1pix
Rzym - spacer po mieście
1pix użytkownik kropla_wody odległość 0 km 1pix
RZYM  cz.II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Rzymska opwiesc- czesc pierwsza
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 0 km 1pix
Italia - migawki z Rzymu
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 24.01.2011 20:57

Ciekawe spojrzenie na Rzym.Fajnie że kolejna galeria z tego miasta wnosi coś nowego :)
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2752) dodano 24.01.2011 20:43

Praktycznie w Rzymie spędziłem na zwiedzaniu cały tydzień, dotarłem do tych miejsc i innych lecz w twoim wydaniu wygląda to nieco inaczej i tez bardzo ciekawie zwłaszcza z tymi zwierzątkami i mewami :)

Pozdrawiam .

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 24.01.2011 19:23

Rzym to bardzo rozległe miasto i na pewno wiele ciekawych miejsc można znaleźć włócząc się po jego ulicach. Ja niestety zaliczałam same atrakcje. Typowe klasyczne Włochy i to już kilkanaście lat temu. Ostatnio coraz częściej myślę, że chętnie bym jeszcze raz odwiedziła "wieczne miasto". Oglądając Twoją galerię utwierdzam się w tym przekonaniu :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1067) dodano 24.01.2011 17:33

Dziękuję. Chciałem właśnie zasygnalizować miejsca które widziałem, które nie są w czołówce "żelaznych" atrakcji Rzymu a jednocześnie warte są w mojej ocenie zobaczenia.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 24.01.2011 16:46

Oprócz tego co znam znalazłam tu wiele miejsc, których nigdy nie widziałam. Podoba mi się Twoje subiektywne spojrzenie na Rzym. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!