m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Na zdj. panorama Zebrzydowic oraz dawny zamek Zebrzydowskich z XVI w., przebudowany na wspomniany szpital bonifratrów, przy tym miejscowy kościół parafialny p.w. Michała Archanioła. Wśród zabudowań gospodarskich spichlerz klasycystyczny z 1833 r., murowany, o trzech kondygnacjach. Fundatorem konwentu i szpitala w Zebrzydowicach był marszałek wielki koronny Mikołaj Zebrzydowski, który w 1611 roku przekazał Bonifratrom prowadzenie utworzonego wcześniej szpitala dla rannych żołnierzy i kalek, wraz z dworem i przyległymi doń rozległymi włościami. Pierwszym przeorem konwentu był Melchior Bonawentura, który sprowadził braci z Krakowa do Zebrzydowic i powierzył im prowadzenie szpitala oraz opiekę nad chorymi i ubogimi mieszkańcami okolic. Służbę tę bracia pełnili przez dwa stulecia, aż do rozbiorów Polski, kiedy to klasztor został włączony do prowincji austriackiej. Dzięki hojnemu zapisowi Elżbiety hr. Wielopolskiej w roku 1839 klasztor udało się podźwignąć z ruiny, w jaką popadł w pierwszym porozbiorowym okresie, kiedy to zarząd nad nim przejęły cywilne władze austriackie. Mimo rozlicznych klęsk żywiołowych i trudności politycznych bracia nieśli pomoc okolicznej ludności, zwłaszcza w ciężkich latach kilkakrotnie powracających epidemii cholery i tyfusu, w okresach głodu, chorób i niedostatku.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku bracia przystąpili do odbudowy zniszczonego klasztoru, szpitala i gospodarstwa, a dla miejscowej ludności uruchomili przychodnię, w której lekarze szpitalni świadczyli bezpłatną pomoc ludziom nękanym groźnymi chorobami, zwłaszcza częstymi wśród biedoty jaglicą i gruźlicą.  W latach kryzysu gospodarczego zdesperowanych brakiem pracy i możliwości jakiegokolwiek zarobku ludzi bracia żywili, wydając po kilkadziesiąt posiłków dziennie.  W 1938 roku na mocy porozumienia przeora o. Linusa Danela z dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie utworzono w Zebrzydowicach filię szpitala dla umysłowo chorych, w której znalazło opiekę 30 pacjentów. Wybuch II wojny światowej przyniósł zakonowi rekwizycję majątku i pobór pracowników do wojska oraz zajęcie przez Niemców większości klasztornych pomieszczeń na wojskowe kwatery. W maju 1942 roku Niemcy zlikwidowali oddział dla umysłowo chorych,których wywieziono do Oświęcimia i stracono.
 Stałe przemarsze wojsk zniszczyły pola uprawne i ogołociły klasztor z dobytku. Po wojnie bracia przystąpili do odbudowy szpitala i gospodarstwa. Na mocy nowej umowy ze szpitalem w Kobierzynie do Zebrzydowic powrócili pacjenci z chorobami umysłowymi. Na zdj. Otaczający park, cały zespół budowli Zebrzydowskich. W marcu 1950 roku upaństwowiono gospodarstwo konwentu oraz należącą do Bonifratrów aptekę. Na zdj. Figura NMP w parku Wobec niewywiązywania się z podjętych zobowiązań Zarząd Prowincjalny Zakonu Bonifratrów w 1981 roku rozwiązał umowę ze szpitalem w Kobierzynie, Na zdj. Elementy dekoracyjne postumentu  z figura NMP. a po podpisaniu umowy z Zarządem Głównym Caritasu utworzono w Zebrzydowicach Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.Na zdj. wizerunek Św. Jana Bożego założyciela Br. Bonifratrów - czyli na j.pl. dobrzy bracia.
Zmiany polityczne, jakie dokonały się w Polsce po zwycięstwie Solidarności, pozwoliły braciom odzyskać prawo własności zarówno do historycznego budynku, jak i do gospodarstwa, na którym w latach pięćdziesiątych utworzono PGR. Bracia odzyskali także swą aptekę w centrum Zebrzydowic, w której oprócz leków gotowych pacjenci mogą także realizować recepty na leki robione. Na zdj.Jubileuszowa tablica pamiątkowa na murze klasztornym. Prowadzony przez Bonifratrów Dom Opieki podlega obecnie pod Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej. Podobnie jak w przypadku innych bonifraterskich placówek, tak i tu dokonują się stale zmiany modernizacyjne mające na celu podniesienie poziomu opieki. Do takich działań należą fachowo prowadzone warsztaty terapii zajęciowej, opieka psychologiczna i duszpasterska. Miejscowy kościół parafialny p.w. Michała Archanioła pochodzi z lat 1599 —1602; na miejscu poprzedniego. Orientowany, murowany, z wyposażeniem późnorenesansowym (XVII w.).  Po bokach jego nawy znajdują się dwie czworościenne wieże z lokalnościami. Empory otwarte są do wnętrza arkadami.
Wnętrze nawy rozczłonkowane jest pilastrami. Na zewnątrz znajdują się częściowo szkarpy, częściowo lizeny. Fasada zwieńczona jest trójkątnym frontonem, na osi znajduje się portal z pilastrami dźwigającymi belkowanie i trójkątny przyczółek,... Wnętrze świątyni -  w kościele znajduje się m.in. ołtarz główny z ok. 1600 r. z barokowym obrazem Zwiastowania Najświętszej Panny Marii i z posągiem Matki Boskiej na lwie z ok. 1400 r. (na szczycie ołtarza).Pozostałe wyposażenie jest głownie barokowe. ...ponad nim widnieje zamurowane okno, po bokach zaś cztery nisze (w dolnych posągi świętych). Wieże o dwóch kondygnacjach, nakryte są namiotowo. Na zdj. Fasada świątyni i schody prowadzące po skarpie do wejścia głównego. Widoczny fragment świątyni od strony północno zachodniej.
Aleja prowadząca z kościoła na cmentarz parafialny. Barokowy kościół cmentarny z czasów Zebrzydowskich. Fronton z herbem - Radwan, Rodu Zebrzydowskich.  Widok cmentarza Widok na kościół parafialny p.w. Michała Archanioła, a w oddali na horyzoncie  góra Żar na wysokości 600 m.n.p.m.  i zespół klasztorny OO.Bernardynów Widok na Bazylikę p.w. Matki Bożej Anielskiej i Klasztor Bernardynów z XVII w. w Kalwarii Zebrzydowskiej. (UNESCO) Położone są na pd. od miasta, u szczytu Góry Kalwarii. Na pd. i wsch. od nich znajdują się kościółki, kaplice i kapliczki dróg Męki Pańskiej i Matki Boskiej. Założenie jest fundacją rodu Zebrzydowskich: Mikołaja, Jana i Michała. Kościół i klasztor zostały zbudowane przez architekta Jana Marię Bernardoni i architekta i złotnika flamandzkiego Pawła Baudartha, który wzniósł prawie wszystkie kaplice kalwaryjskie. Ale to już kolejny temat przedstawiony w galeriach na OŚ. - ZAPRASZAM.

najbliższe galerie:

 
Kalwaria Zebrzydowska
1pix użytkownik vipepol odległość 1 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZ. Szopka Betlejemska 2017r.
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-Klasztor OO. Bernardynów
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Kalwaria Zebrzydowska-śladem Dróżek Kalwaryjskich
1pix użytkownik piotr54 odległość 2 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZYDOWSKA- Sanktuarium w zimowej szacie.
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Kalwaria - kilka obrazków
1pix użytkownik felix odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 01.02.2011 19:04

Jak zawsze u Ciebie dużo informacji na temat miejsca ,w którym byłeś.Lubię takie galerie.Wielokrotnie przejeźdżałem przez Zebrzydowice,ale nie było mi pisane zwiedzać.Nie wszędzie można być.Dobrze,że jest taki portal,który pozwala uzupełniać wiedzę.Pozdrawiam

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 30.01.2011 00:12

Ave. Twoja galeria potwierdza teorię, że każde miejsce ma swoją ciekawą historię, tylko trzeba się na chwilę zatrzymać i umieć ją usłyszeć. :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.01.2011 20:52

Ciekawe miejsce i historia klasztoru.Liczne przeciwności losu na szczęście nie doprowadziły do straty tak pięknego obiektu,a Bracia zadbali o to by klasztor nadal mógł służyć ludziom.
Pozdrawiam serdecznie:)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 27.01.2011 17:29

Dobra wycieczka i lekcja historii, dzięki

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!