m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Po powitaniu z autochtonami przyszedł czas na zwiedzanie greckiego dorobku architektonicznego i krajobrazów...Widok z klasztoru Św.Stefana na miasteczko Kalambaka położone w Tesalii,największej równinie greckiej. Prace wykopaliskowe dowiodły,że teren ten był zamieszkany ponad 100 000 lat temu. „Zeus ze swoimi sprzymierzeńcami opanował śnieżne szczyty Olimpu. Ze szczytów Olimpu bez przerwy ciskał pioruny, które dniem i nocą wykuwali cyklopi. Gromy rozbiegały się po górach, a na równiny lał się ogień święty...”
„...ziemia pękała w płomieniach, lasy całe paliły się jak smolne pochodnie...” -być może w greckich mitach tkwi ziarno prawdy dotyczące ewolucji tego przedziwnego masywu skalnego? Bardziej realistycznie mówiąc,piaskowiec jako skała miękka nie oparła się procesom erozyjnym.....Masywy skalne ukształtowały się w niezwykłe formacje. Mnisi wieszali drabinki i kładli pomosty mające pomóc w dotarciu na górę,aby się tam zadomowić z dala od pędzącego ku cywilizacji świata... ...i problemów z wywozem nieczystości,które wylewali przez okno,a te z kolei wraz z upływem lat odbarwiały na skale szlak,którym podążałały....
Nieprzystępna lokalizacja zapewniała „święty spokój” a nadmiar energii można było wykorzystać na „doskonaleniu duchowym”-niezaprzątaniu sobie głowy prozaicznością.....
Dla zwiedzających udostępniono 6 klasztorów. Jednym z nich jest klasztor Przemienienia Pańskiego(Metamorfosis) -Wielki Meteor jest najstarszym,największym i najwyżej położonym klasztorem(613m.). Został założony około 1340 roku przez Św.Athanasios,ucznia mnicha z Góry Athos.Legenda mówi,że został on wyniesiony na skałę na skrzydłach orła.
Do 1923 r. wchodzono do klasztoru po sznurkowej, wiszącej drabinie lub wciągano ludzi w koszu. Dzisiaj wchodzi się do klasztory wykutymi w skale korytarzami i schodami liczącymi 115 stopni. Gdy XIX-wieczny mnich zapytany jak często zmieniają linę,odpowiedział ”Tylko wtedy gdy się zerwie”...
Ściany cerkwi (katholiconu) zdobione są bogato malowidłami (XIV-XVI w.) Tron biskupi inkrustowany macicą perłową,rzeźbiony ikonostas z XVIIIw.,bogato inkrustowane pulpity i ikony. Niestety obowiązuje ścisły zakaz fotografowania.
Hmm...jak w takim przepychu można skupić się na doskonaleniu się w skromności? W Ossuarium (kaplicy czaszek) wśród relikwii leżących i poukładanych w rządku na drewnianych półkach znajdują się czaszki założycieli Joasafa i Athanasjosa oraz poprzednich opatów. Klasztor Św.Mikołaja Odpoczywającego. Jest najmniejszym z meteorów. Ograniczona powierzchnia skał zmusiła budowniczych do wybudowania piętrowego budynku. Kościół jest bardzo wąski i długi, południową ścianę stanowią skały.. Ze starych źródeł pisanych dowiadujemy się, że znajdowało się 10 cel mnichów i cela przeora. Współcześnie żyje tu tylko jeden mnich - opat archimandryta Polikarpos .
W klasztorach turyści mogą zakupić świeczki, które następnie palą w intencji zmarłych i oferują je wraz ze swoimi modlitwami Bogu. Na dziedzińcu w klasztorze Św.Stefana. Zamieszkany obecnie przez 28 zakonnic. Najcenniejszym elementem wystroju kościoła jest bogato rzeźbiony drewniany ikonostan z 1814, zaliczany do najpiękniejszych w Grecji, zdobiony kunsztowną plątaniną motywów roślinnych, zwierzęcych i antropoidalnych.
Niestety znowu ścisły zakaz fotografowania... Klasztor został zbombardowany podczas II wojny światowej a jego freski sprofanowane w późniejszych czasach przez komunistów. Kryje w sobie najcenniejszą relikwię monastyru - czaszkę św. Charalambosa. Kapliczka na terenie podwórza klasztornego przedstawiająca Michała Archanioła. W klasztorze znajduje się sklep z pamiątkami,w którym zakonnice sprzedają ręcznie haftowane płótna i ozdoby sakralne.
Klasztor Wszystkich Świętych Warlaam,stoi na drugiej co do wielkości skale meteorów. Po długich latach opuszczenia i zaniedbania monastyr rozpoczął nową egzystencję w 1961, kiedy powtórnie zaludnili go mnisi, wśród których znajdowali się m.in. późniejsi hierarchowie Greckiego Kościoła. W 2008 w monastyrze mieszkało siedmiu mnichów .
Roussanou Monastery jest drugim żeńskim klasztorem. Wizerunek strusiego jaja w katolikonie ma ciekawą symbolikę: struś jest jedynym ptakiem, który nie wysiaduje jaj, tylko obserwuje je z daleka do momentu kiedy wyklują się młode. Podobnie Bóg czuwa nad wiernymi, póki się nie narodzą do wiary i nie zaczną iść za nim.
Klasztor Świętej Trójcy. Gromadzenie materiałów do budowy miało trwać prawie siedemdziesiąt lat a sama budowa -18 lat. Klasztor został splądrowany podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Cenne manuskrypty oraz skarbiec z cennymi sprzętami liturgicznymi i kodeksami zostały zdziesiątkowane, a utracone skarby bezpowrotnie stracone... W sumie wybudowano 24 klasztory (każdy na innej skale). Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i otwartych dla zwiedzających. Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie (dla mężczyzn ) i spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona (dla kobiet ). Przy wejściu możliwe jest otrzymanie chust dla zakrycia nadmiernie wyeksponowanych wdzięków.
Szukali ciszy i spokoju aby kontemplować oderwanie od rzeczywistości ale i tu dosięgneła ich cywilizacja i komercja. Domy pobliskich miasteczek podchodzą pod same skały ,na których znajdują się meteory. Zaś klasztory stały się żyłą złota dla mnichów,gdyż do każdego klasztoru należy zakupić bilet wstępu. A zwiedzających ludzi jest masa.

najbliższe galerie:

 
Grecja - Saloniki
1pix użytkownik omektron odległość 30 km 1pix
SALONIKI
1pix użytkownik wo odległość 31 km 1pix
Saloniki
1pix użytkownik keith_1989 odległość 32 km 1pix
Grecja - Saloniki
1pix użytkownik kamila_kula odległość 32 km 1pix
POKOCHAJ NIEBO 8. SALONIKI-WARSZAWA
1pix użytkownik afrodyta odległość 33 km 1pix
GRECJA - TESALONIKI - Η Θ
1pix użytkownik afrodyta odległość 33 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2267) dodano 15.08.2011 14:06

Po prostu - to trzeba zobaczyć. Ciekawie opisałaś. Pozdrawiam

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 31.01.2011 14:13

Też byłam zaskoczona tym faktem. Ekscytujące miejsce niedaleko położone, myślałam, że będzie można przebierać w galeriach o meteorach jak w ulęgałkach... ;-)
Pozdrawiam!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:874) dodano 31.01.2011 10:52

Ciekawa galeria i ku mojemu zdziwieniu chyba pierwsza z tego miejsca.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 30.01.2011 22:43

Polecam się na przyszłość :-)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 30.01.2011 19:41

Potwierdzam to co napisali poprzednicy.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.01.2011 11:57

Ładnie prezentujesz Meteory,do tego ciekawy komentarz.Z przyjemnością obiejrzałam i przeczytałam.
Pozdrawiam:)

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 30.01.2011 00:36

Ave. Twoja galeria przenosi oglądającego w inny, duchowy wymiar. Do tego ciekawy komentarz. :)))) Cieszę się, że podzieliłaś się z nami swoimi zdjęciami i wiedzą. :)))

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 29.01.2011 12:58

Dziękuję!

pipol użytkownik pipol(wpisów:8847) dodano 29.01.2011 11:55

Tylko dla orłów :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 29.01.2011 10:46

Ciekawie. Podobalo mi sie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 29.01.2011 10:08

Podobało się. Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2638) dodano 29.01.2011 00:53

Galeria z dreszczykiem :) ciekawie .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!