m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od Plaza  de Armas.Na środku pomnik marszałka J.Sucre,obok czynna fontanna,jest zielono i czysto. Wschodnia strona plaza - Municipalidad i Katedra. Katedrę (renesans + barok) budowano w latach 1612-71.Stonowana fasada kontrastuje z bogactwem wnętrza. Większość budynków wokół plaza powstała w XVI i XVII wieku,z charakterystycznymi podcieniami arkadowymi.Mieszczą się w nich ważne instytucje jak sąd,policja,urząd miejski,a także kawiarnie,restauracje,banki,kantory wymiany,sklepy pamiątkarskie itp. Strona zachodnia plaza - Casa Boza y Solis,XVII wiek,wewnątrz patio z fontanną. Z plaza ruszamy w kierunku południowym,ulicą 28 de Julio.
O Ayacucho mawiają,że na każdym rogu ulicy stoi kościół.Jest w tym sporo prawdy,są 33 kościoły i w większości czynne.
Templo de la Compaña de Jesus, powstały w 1605 r.,z barokową fasadą. Nieco dalej Arco de Triunfo (Łuk Triumfalny) zbudowany w 1910 r. dla uczczenia zwycięstwa w bitwie z Hiszpanami 02.05.1886,próbującymi odzyskać dawne kolonie. U wejścia do Mercado de Abastos,Hali Targowej z art. spożywczymi. Wewnątrz Hali.Peruwiańskie sery są całkiem smaczne,ceny porównywalne z polskimi. Bazar na zewnątrz Hali.Ruch niewielki - niedziela.
Z kupnem kwiatów nie ma problemu. Naprzeciw Hali Targowej,na rogu z Vivanco - Templo y Convento de San Francisco de Asis, pochodzący z 1568 r.,zaś klasztor z 1642 r. Na wieży największy dzwon w mieście. Dwie przecznice na zachód - Templo de Santa Clara, z 1568 r. Powstał dzięki zaangażowaniu właściciela kopalni srebra, Antonio Oré. Pomysłowy stragan na kołach. Zbliżamy się do końca ulicy 28 de Julio.
,tuż za mostkiem,powstały w 1690 r.,Templo de Santa Teresa.Fasada nie rzucająca się w oczy, lecz wnętrze uważane jest za arcydzieło - ołtarz rzeźbiony w drewnie,inkrustowany perłami i muszlami. Najstarszym kościołem Ayacucho,jest niepozorny,zbudowany w 1540 r.,Templo de San Cristobal. 
Widok od ulicy.

Wnętrze świątyni jest w dość opłakanym stanie.
W świątyni pogrzebano szczątki poległych w bitwie pod Chupas (1542 r.).Pamiątkową tablicę wmurowano w 1942 r.,z okazji 400-lecia bitwy. Dzielnica San Ramon.  Monumento de la Independencia - powstał dla uczczenia zwycięstwa nad Hiszpanami w bitwie pod Ayacucho w 1824 r.,które przyniosło niepodległość państwom Ameryki Płd. Sklepienie monumentu. Alameda Bolognesi to popularny szlak spacerowy,równoległy do rzeki. Okolice Alameda Bolognesi - uczniowie (może absolwenci) miejscowej szkoły gastronomicznej,dumnie prezentują swe dokonania.
Smakowitą przystawką przed daniem głównym są choritos a la chalaca (małże przybrane sałatką z papryki,pomidora cebuli,kukurydzy i posiekanej kolendry + oliwa,sok z limonek,sól i pieprz).Danie charakteryzuje niska zawartość tłuszczu i brak glutenu. Templo de Santo Domingo - fasada powstałego w 1548 r. kościoła należy do najładniejszych w mieście, ze sklepieniem łukowym z cegieł i kamienia.W czasach Inkwizycji był miejscem,gdzie torturowano i wieszano heretyków. Dzwony kościoła jako pierwsze ogłosiły niepodległość po zakończeniu zwycięskiej bitwy pod Ayacucho w 1824 r. Na Jr Londres poszukiwałem Restaurant Urpicha,zachwalanej w przewodniku.Restauracja od dawna nie istnieje,ale uliczka całkiem ciekawa. Powrót do centrum Jr 2 de Mayo, po prawej XVIII-wieczna Casa Ruiz de Ochoa.
W bocznej nawie katedry coś znajomego ... Na ten niewielki kościół trafiłem całkiem przypadkowo.Nie ma o nim nawet wzmianki w przewodniku,ani nie ma go na planie miasta.  
Templo el Calvario, pochodzi z XVIII wieku. Północne, mniej turystyczne rejony Ayacucho - Barrio de Magdalena. Plazoleta de Maria Bellido. Urocza,kiedyś śnieżnobiała Templo del Arco.Pochodzący z XVII wieku,jednonawowy,na planie prostokąta.Wewnątrz cudowny obraz El Niño Nakaq.
Z barokową fasadą,pochodzący z 1588 roku, Templo de Santa Maria Magdalena. Kościół znajduje się przy Parque Magdalena (Barrio Magdalena). ...Adios pueblo de Ayacucho,perlita mia,
mirame,ya me voy,perlita mia,
por mas lejos que me encuentre perlita mia,
nunca podré olvidarte ,perlita mia...
(ze znanej piosenki)

najbliższe galerie:

 
Okolice Ayacucho-Quinua i Wari
1pix użytkownik hardin77 odległość 8 km 1pix
W krainie Inków - 16.
1pix użytkownik jotwu odległość 142 km 1pix
Peru - Cuzco i okolice
1pix użytkownik filmdil odległość 153 km 1pix
Peru - Cusco - film
1pix użytkownik filmdil odległość 154 km 1pix
W krainie Inków - 18.
1pix użytkownik jotwu odległość 159 km 1pix
Peru - Machu Pichu - film
1pix użytkownik filmdil odległość 178 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 31.01.2011 16:53

Podobał mi się ten spacer po mieście Ayacucho:-) Pozdrawiam:-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 30.01.2011 16:35

Bardzo ciekawe miasto.
Co podają jako danie główne po tak pysznej przystawce?
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.01.2011 10:47

Ciekawe miasto i galeria z tego miejsca.Wyrażenie że,,Wnętrze świątyni jest w dość opłakanym stanie" co do najstarszej świątyni miasta wydaje się dość delikatnym określeniem,z zewnątrz prezentuje się nieżle,wnętrze to kompletna ruina niestety-szkoda.
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.01.2011 19:38

Jak że piękna, ciekawa i kompleksowa galeria.

Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 29.01.2011 16:14

Piekne miejsce.
Podobalo sie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!