m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Stany Zjednoczone Ameryki USA są czwartym pod względem wielkości krajem na świecie. Rozciągają się ze wschodu na zachód, między Oceanem Atlantyckim a Oceanem Spokojnym, obejmując aż 8 stref czasowych. Na zdj. Statue of Liberty Kraj podzielony jest na 50 stanów, w tym dwa nie przyległe do głównej części państwa Alaska - arktyczny półwysep graniczący od wschodu z Kanadą oraz Hawaje, archipelag gorących wysp na Oceanie Spokojnym. Na zdj. W drodze na Liberty Island. Statua Wolności czyli (Statue of Liberty) to niewątpliwie największy symbol Nowego Jorku jak i całych Stanów Zjednoczonych. Należąca do światowego dziedzictwa kultury UNESCO, i wysoka na 93 metry oraz ważąca 229 ton postać, przedstawia kobietę trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczona jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Na zdj. Statua Wolności - Największy Symbol Wolności w USA Statua Wolności zaprojektowana została przez francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego i jest darem rządu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce 28 października 1886 i dokonał tego prezydent Grover Cleveland. Nowy Jork jak i Manhattan, (potocznie zwany przez lokalne społeczeństwo jako city) to bez wątpienia największa metropoliczna atrakcja w Stanach Zjednoczonych. Na zdj. Liberty Island (Wyspie Wolności), u ujścia rzeki Hudson. Potężne i liczne drapacze chmur, mieszanka kulturowo rasowa, wspaniałe restauracje jak i nigdy nie śpiące ulice Nowego Jorku, Na zdj. Katedra św. Patryka jest siedzibą arcybiskupa Nowego Jorku oraz parafialnym kościołem w Nowym Jorku. Jest również największą neogotycką świątynią katolicką w Ameryce Północnej.
... przemierzane przez słynne żółte taksówki, sprawiają iż wycieczka do tego miasta jest marzeniem wielu turystów.  To właśnie w Nowym Jorku znajdują się najsłynniejsze symbole Ameryki. Na zdj. Katedra św. Patryka, położona jest przy Piątej Alei, pomiędzy Pięćdziesiątą i Pięćdziesiątą Pierwszą Ulicą w centrum Manhattanu, dokładnie naprzeciw Centrum Rockefellera. Rdzennymi mieszkańcami Stanów Zjednoczonych (USA), są Indianie, którzy przybyli na te tereny z Azji około 40 tys., lat temu. Pierwsi Europejczycy dotarli tutaj dopiero w XVI wieku. Waszyngton, założony w 1790 jako stolica USA. Budowany wg planów P.Ch. L’Enfanta. Od 1800 siedziba władz federalnych. 1814 podczas wojny amerykańsko-brytyjskiej zajęty i zniszczony przez Brytyjczyków. Silnie ufortyfikowany podczas wojny secesyjnej, kilkakrotnie szturmowany przez konfederatów. Od końca XIX w. rozwój przemysłu i rozbudowa. Główne miasto kraju, pełniące funkcje centrum administracyjno-politycznego. Na zdj.Biały Dom - siedziba prezydenta (1792-1800, rozbudowany w 1818 i przebudowany XX w.)  Kapitol, gmach kongresu USA w Waszyngtonie zbudowany w stylu klasycystycznym w latach 1793-1865, zwieńczony kopułą z posągiem Columbii na szczycie.  Architektura Waszyngtonu stanowi mieszankę różnych stylów. Na terenie Dystryktu znajduje się sześć budynków z pierwszej dziesiątki plebiscytu America's Favorite Architecture, zorganizowanego przez AIA w 2007 roku: Biały Dom, Washington National Cathedral, Pomnik Jeffersona, Kapitol, Pomnik Lincolna i Pomnik weteranów Wietnamu. Na zdj. Kapitol
Chicago potocznie zwane jako Windy City, czyli Wietrzne Miasto stanowi jedno z bardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez Polaków, udających się do USA. Licząca tutaj prawie 2 mln Polonia Chicagowska sprawia, iż niejednokrotnie odnosi się wrażenie, iż to jedno z Polskich miast. Chicago słynie głównie z nowoczesnej architektury i układu urbanistycznego oraz takich budowli i miejsc jak; Sears Tower (najwyższy wieżowiec USA mający 110 pięter przy wysokości 520 m), John Hancock Center, Chicago Board of Trade - budynek giełdy towarowo-rolnej wykonany w stylu Art Deco, Home Insurance Building, Reliance Building, Auditorium Building, Navy Pier (będący promenadą i pewnego rodzaju molo tuż nad brzegami jeziora Michigan, skąd możemy podziwiać downtown Chicago oraz udać się na rejs po jeziorze), Grant Park położony na wschód od Art Institute, gdzie znajduje się słynna w rejonie iluminowana nocą fontanna Buckingham, czy też słynne Brookfield Zoo - jeden z najlepiej wyposażonych ogrodów na świecie...
...i Lincoln Park Zoo oraz ogród Botaniczny (Chicago Horticultural Society, Botanic Garden). Bahaicki dom modlitwy w Ameryce Północnej jest usytuowany na brzegach jeziora Michigan, w Wilmette, na północ od Chicago. Aż 50 lat upłynęło od momentu podjęcia decyzji o budowie. do momentu oddania obiektu do użytkowania (1953 rok).Budowla ma kształt dzwonu o wysokości 58 metrów, w środku jest miejsce dla 1200 osób. Osiągnięciem jest przeszklenie budowli ozdobionej koronkowym ornamentem.
 Różne religie takie jak hinduizm (symbol swastyki), judaizm (gwiazda Dawida), chrześcijaństwo (krzyż) oraz wierzenia Indian amerykańskich odzwierciedlone są poprzez umieszczenie na filarach ornamentów nawiązujących do tych kultur. Forma budowli nawiązuje natomiast do tradycji islamu. Architekt Luis Bourgeis starał się, aby różnorodność różnych kultur była jednocześnie zespolona prostotą formy budynku, która ma odzwierciedlać fakt, iż różnorodność nie wyklucza jednocześnie podobieństw różnych religii. W 1978 roku budynek został wpisany na listę zabytków rządu USA. Rocznie odwiedza go 230.000 osób. Miasto to zasłynęło także za sprawą licznych produkcji filmowych o panujących tu niegdyś gangsterach formatu Al Capone, czy też ostatnio pełniąc rolę Gotham City w produkcji Batmana lub też popularnego serialu Prison Break (Skazany Na Śmierć). Osoby udające się do Chicago powinny również zobaczyć tutejsze muzea i galerie, jak Art Institute of Chicago gdzie można podziwiać dzieła (Rembrandta, El Greco, Moneta, Picassa, Van Gogha, Gaugina, Okeeffa, Cezara), Field Museum of Natural History, Shedd Aquarium i Oceanarium, Museum of Science and Industry (Muzeum Nauki i Przemysłu) oraz Adler Planetarium. Inne atrakcje to także przejażdżka autobusem (w stylu londyńskim) po mieście czy też rejs po rzecze Chicago i Jeziorze Michigan. Na zdj. Panorama miasta z Sears Tower.
Niagara Falls, miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, nad rzeką Niagara, która tworzy granicę między Kanadą i USA.
Po drugiej stronie rzeki jest kanadyjskie miasto Niagara Falls w prowincji Ontario.
Miasto ma 55,593 mieszkańców.
 Wodospad Niagara, leżący niedaleko centrum miasta, przyciąga co roku setki tysięcy turystów z całego świata. Wodospad Niagara (ang. Niagara Falls) to jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. Rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada w dół dwiema około 50-metrowymi kaskadami. Te dwie części to cześć amerykańska, w całości w USA, której kaskady American i Bridal Veil (welon panny młodej) rozdzielone są wąską wyspą Luna Island (51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości), i część kanadyjska Horseshoe (podkowa, 49 m wysokości i 900 szerokości).
Granica między USA i Kanadą biegnie środkiem tej drugiej części. Wodospad jest otoczony przez zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie, kanadyjskiego Niagara Falls (ludność 78 tys.) i amerykańskiego Niagara Falls (ludność 55 tys.) Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów gdyż ma się z niej widok prosto na spadającą wodę kaskady amerykańskiej, jak również dobry widok na kaskadę kanadyjską, choć ta jest z reguły częściowo zasłonięta obłokami kropelek nieustannie tworzonymi prez spadające masy wody. Z tego powodu większość infrastruktury turystycznej jest po kanadyjskiej stronie. Niestety, nie ma specjalnych ulg dla zagranicznych turystów na przejściu granicznym niedaleko od wodospadu, tak więc nawet krótki wypad na kilka minut by zobaczyć wodospad z drugiej strony rzeki wymaga pełnej wizy wjazdowej do danego kraju. Nocą wodospady są podświetlone. Szczególnie interesująco wyglądają zimą, kiedy zamarzająca woda tworzy dużych rozmiarów sople. Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej jak i amerykańskiej. W zależności od tego jaka ilość jest odprowadzana, poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia.Na zdj. Wiewiórka w parku nad wodospadem. Wokół wodospadu jest wiele atrakcji dla turystów oprócz samego widoku na wodospad. Najciekawsza z nich to rejs małym stateczkiem który podpływa prawie pod same kaskady. Warto także zwiedzić Jaskinię Wiatrów. Wejście do jaskini znajduje się na wyspie Goat Island rozdzielającej główne kaskady. Schodzi się wewnątrz skały na taras położony około 20 metrów nad poziomem rzeki. Spienione masy wody spływające z amerykańskiej części spadają kilka metrów od tarasu. Przemoczenie gwarantowane. Więc zatem wracamy do kraju, ja przynajmniej liniami KLM. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
USA - NEW YORK 8 Transit Museum
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
USA - NEW YORK 9 - Coney Island, Nowojorskie Drapacze Chmur
1pix użytkownik afrodyta odległość 5 km 1pix
USA - NEW YORK CITY 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 9 km 1pix
New York cz. 2 ( czyli rejs do kobiety)
1pix użytkownik pipol odległość 9 km 1pix
OCENKI a NY w gratisie
1pix użytkownik pipol odległość 9 km 1pix
Moja Ameryka - New York cz. II
1pix użytkownik andred odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.01.2011 10:35

Ciekawy przegląd wybranych miejsc USA.
Faktycznie niektóre zdjęcia są świetnej jakości jak na skany,ogólnie podobał mi się ten spacer na skróty.
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.01.2011 23:36

wmp57 - Skrótem przez USA, to znaczy że galeria skrócona z wybranych zdjęć i miejsc z pobytu w USA.
madeleine - Jest to możliwe, jak widać, gdy ma się dobry skaner i prawidłowo wykonane zdjęcie analogowe to można osiągnąć taki rezultat.

Dziękuje Wszystkim za wizytę i pozdrawiam .

mapa użytkownik mapa(wpisów:59) - Użytkownik usunięty. dodano 29.01.2011 22:56

Podoba mi się ta Twoja Ameryka.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 29.01.2011 22:20

Bardzo się podobało !!! Jakość naprawdę dobra, aż trudno uwierzyć, że niektóre zdjęcia to skany. Pozdrawiam serdecznie :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 29.01.2011 21:46

Podobalo sie. Fajnie sie dzis takie zdjecia oglada.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2307) dodano 29.01.2011 20:21

Co to znaczy "skrutem"?
A może powinno być "skrutem pszes USA"?
Lyderowi nie przystoi.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!