m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Zamek Mamure Kalesi w Anamur jest najlepiej zachowaną i największą twierdzą obronną w całym basenie Morza Śródziemnego. W kierunku Anamur ruszamy z Alanyi zostawiając za sobą widok na tutejsze Wzgórze Zamkowe. Przez wiele kilometrów wybrzeże usiane jest licznymi plażami i hotelami. Po jakimś czasie droga pustoszeje, wiedzie przez strome zbocza gór, lasy i zarośla. Choć z Alanyi do Anamur wydawałoby się, że jest 'tylko' 100 km, podróż samochodem przeciąga się ze względu na urozmaicenie terenu do 2,5-3 godzin. W końcu docieramy na miejsce, potężna twierdza wyłania się jakby z morza.
Zamek został wybudowany w XII w.przez ormiańskich władców królestwa cylicyjskiego (tzw. Armenii Cylicyjskiej) Prawdopodobnie mury obronne w tym miejscu stały już w III w. pne., a pewne jest że Rzymianie postawili tu twierdzę  w III w. ne. Otwór strzelniczy w potężnym murze obronnym. Z murów zamkowych widok na niewielka wysepkę opodal. Na jednym z trzech dziedzińców zamku stoi niewielki meczet.
Meczet jest nadal czynny o czym świadczy śpiew muezina dochodzący z minaretu o określonych godzinach. Chwila oddechu w cieniu drzewa figowego. Surowe mury twierdzy. Po wejściu na teren twierdzy za niewielką opłatą można swobodnie ją zwiedzać i poruszać się wszędzie, choć nie ma tu żadnych zabezpieczeń. Ogromny zamek ma mnóstwo zakamarków, przejść, wież i wieżyczek. Zachowało się 36 wież w całej twierdzy, podobno wszystkie jakie były zbudowane.
Na spalonym słońcem dziedzińcu znajduje się nieliczna roślinność, np. drzewko oliwkowe. Tuż obok zamku znajduje się piaszczysta plaża, a na niej zaznaczone są chronione miejsca lęgowe żółwi carreta. Zamek częściowo zbudowany jest na nadbrzeżnych skałach. Ziemia na dziedzińcu zamkowym spalona jest słońcem, temperatura powietrza dochodzi do 42 st. w cieniu, którego zresztą jest niewiele. Turystów nie widać wcale, nieprawdopodobne wydaje się, że tak wielki i wspaniały zabytek jest tak mało znany i nie odwiedzany przez innych.
Nagle, w jednym z przejść pojawia się 'czarna dama'... z kamerą. Okazuje się, że turystów jest 'już' kilkoro. Wśród nich muzułmańska rodzina. Choć kobiety w strojach bardzo ortodoksyjnych, to mężczyzna - przeciwnie. Kobieta całkiem okryta przyciąga jednak wzrok... Podziwiam noszenie się tak 'szczelnie' przy takich temperaturach na zewnątrz;) 'Drzewko pamięci' - nie wiem, czy to zwyczaj przypominający nasze wrzucanie monet do fontanny na przykład, czy też zupełnie coś innego?
Widok z wieży zamkowej na współczesne miasto Anamur. Po tak intensywnym nasłonecznieniu pozostaje już tylko wejść do wody. Przy wejściu do zamku podziwiać możemy kolonię żółwi pływających w fosie. Ten żółw na zbliżeniu wydaje się znacznie większy niż w rzeczywistości (20-30 cm).
Żółwie mają różne ubarwienie. Meczet Akdeniz Camii tuż przy trasie głównej w mieście. Największy meczet w Anamur - Ulu Camii - z czterema minaretami.
Współczesne Anamur to prawdziwe 'zagłębie bananowe'. Na obszarze wielu hektarów wokół miasta znajdują się liczne szklarnie, w których uprawia się bananowce.

najbliższe galerie:

 
Anamur
1pix użytkownik exorientelux odległość 9 km 1pix
Turcja.  Trasa Silifke-Alanya
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 14 km 1pix
Turcja 2010 - panoramicznie.
1pix użytkownik marucha odległość 33 km 1pix
Napotkane...
1pix użytkownik ciechas odległość 46 km 1pix
Twierdza Korykos i Zamek Panny
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 53 km 1pix
W drodze do Kanionu Sapadere
1pix użytkownik beatriche83 odległość 61 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 08.09.2012 08:00

Kilka galerii mówiących o tym samym miejscu i obraz wyłania się uzupełniony w nowe informacje. Z przyjemnością wędrowałam razem z Tobą. Pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.11.2011 20:31

Teraz żałuje że nie zwiedziłam tego zamku będąc w Mahmutlar :)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 01.02.2011 14:13

Imponująca budowla i ciekawa galeria. Najbardziej podobają mi się fotki: 1, 11, 18, 22, 25.
Nie wiedziałam że w Turcji jest bananowe zagłębie. Człowiek całe życie sie uczy :)
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 31.01.2011 20:32

Wschodnia część tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego jest słabiej zagospodarowana pod względem turystycznym,stąd mniej turystów.To tylko same plusy obcowania z tak piękną twierdzą.
Pozdrawiam:)

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 31.01.2011 18:51

Ave. Twierdza robi rzeczywiście duże wrażenie. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!