m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zamek w Baranowie Sandomierskim to prawdziwa perła renesansu. Baranowski zamek to trzykondygnacyjna budowla założona na planie prostokąta. Jej naroża zdobią cztery okrągłe baszty zwieńczone charakterystycznymi hełmami. Zamek w Baranowie to jedna z niewielu znakomicie zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został przez Andrzeja i Rafała Leszczyńskich na przełomie XVI i XVII w.według projektu architekta pochodzenie włoskiego Santii Gucciego. Wnętrza dekorował Jan Chrzciciel Falconi,a Tylman z Gameren stworzył galerię dobudowaną do zachodniej elewacji zamku.
Tylman z Gameren też jest prawdopodobnie autorem bastionowego systemu obronnego. Środek elewacji frontowej zajmuje wysunięta wieża z główną bramą wejściową,która poprzez kamienny portal prowadzi na arkadowy dziedziniec. Zegar słoneczny nad głównym portalem z łacińską sentencjąAmicis qvalibet horaco znaczy Przyjaciołom o każdej porze. Fragment attyki. Krużganki na parterze. Dwie kondygnacje kolumnowych arkad wspartych na ozdobionych maszkaronami cokołach i dwubiegowa reprezentacyjna klatka schodowa z dziedzińca należą do najznakomitszych dzieł Santii Gucciego.
Słynne renesansowe schody paradne,prowadzące na piętro. Na początku XX w.zamek został odrestaurowany przez Tadeusza Stryjeńskiego.Przy odnawianiu wnętrz pracował również m.in.Jacek Malczewski. Dziedziniec zamku z interesującymi krużgankami. Sklepienia krużganków zdobione polichromią. Fragment klatki schodowej. Bogato zdobione krużganki na piętrze.
Dziedziniec zamkowy położony jest na wysokości piętra-wchodzi się na niego po schodach. Zdobienia jednego z portali. Arkadowe krużganki wzorowane na wawelskich. Wnętrza zdobią m.in.sztukaterie-dzieło Jana Baptysty Falconiego,liczne polichromie,obrazy i dzieła rzemiosła artystycznego. Maszkarony zdobiące kolumny krużganków.
Zwierzęco-ludzkie twarze maszkaronów. Rozjaśniona równym rzędem wielkich okien Galeria Tylmanowska. Bogata sztukateria i piękne obrazy w stiukowych ramach. Obrazy przedstawiają panoramy miast włoskich. Galeria nie jest oryginalna,bo została zrekonstruowana nieco dowolnie po wojnie,ale prezentuje się okazale.
Stylowo umeblowane komnaty. Portrety magnackie. Sztukateria baszty.
Na pierwszą kondygnację wchodzi się po zdobionych herbami szlacheckimi schodach. Klatka schodowa. Fragment dziedzińca i kolumny krużganków ozdobione maszkaronami.

najbliższe galerie:

 
BARANÓW SANDOMIERSKI 3- ZAMEK LESZCZYŃSKICH, KAPLICA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Baranów Sandomierski - zamek.
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix
Baranów Sandomierski - Zamek Leszczyńskich.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Baranów Sandomierski
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Zamek w Baranowie Sandomierskim
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix
Baranów Sandomierski w lipcu
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 16.11.2013 06:05

Gregy,Magdar...dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 16.11.2013 06:04

Wzsl...witaj na moim profilu.Dziękuję za miłe słowa.Pozdrawiam serdecznie:)

wzsl użytkownik wzsl(wpisów:20) dodano 13.11.2013 11:27

Widzę, że Tobie tak jak mi podobają się sztukaterie. Lubię te zamkowe magnackie klimaty. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!