m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Buguobejmuje fragment dolnego Bugu. Podlaski Przełom Buguutworzono w 1994 r. Na terenie parku istnieje sześć rezerwatów o bardzo zróżnicowanym charakterze. Krajobraz Podlaskiego Przełomu Buguurozmaicają niewysokie łagodne wzgórza. Jednak głównym walorem przyrodniczym parku jest niepoddana regulacji,meandrująca rzeka Bug. Bug płynie przez terytorium Polski,Ukrainy i Białorusi.
Bug wypływa na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie,uchodzi w Polsce do Zalewu Zegrzyńskiego stanowiąc lewy dopływ Narwi. Łączna długość Bugu wynosi 772 km,z czego 587 km przypada na obszarze Polski. Bug jest typową nieuregulowaną rzeką nizinną i silnie meandruje,tworząc liczne zakola i starorzecza,miejscami powstają łachy i piaszczyste skarpy. Brzegi Bugu porośnięte są zaroślami,łąkami zalewowymi i lasami łęgowymi.
Dolina Bugu stanowi ostoję ptaków o randze światowej. Występują tu największe w kraju populacje derkacza,sieweczki obrożnej,brodźca krwawodziobego,rybitwy czarnej i jaskółki brzegówki.
Na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Buguutworzono w 1995 r.m.in.RezerwatSzwajcaria Podlaska. Celem ochrony jest zachowanie urozmaiconych drzewostanów położonych na skarpie rzeki Bug z licznymi drzewami o charakterze pomnikowym oraz dużym udziałem roślin rzadkich i chronionych.
Rezerwat położony jest w południowym końcu Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu i jest miejscem wyjątkowym. Teren rezerwatu położony jest na stromym zboczu doliny co spowodowało powstanie sieci głębokich wąwozów erozyjnych. Obecnie w wąwozach gęsto pokrytych drzewami i roślinnością krzewiastą proces erozji nieco ustał. Wieża widokowa-z której rozpościera się przepiękny widok na Bug,oraz Brześć leżący już na Białorusi,dalej na Południowe Podlasie.
Słup graniczny i po przeciwnej stronie już Białoruś. Na północny zachód od wsi letniskowej Neple,stoi na najwyższym wzgórzu,duży plaski kamień przypominający kształt krzyża zwany przez miejscową ludność kamienną babą. Jest to najprawdopodobniej dawny bałwanpogański,przekuty swego czasu na coś w kształcie krzyża.

najbliższe galerie:

 
SKOKI.  BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 5 km 1pix
Białoruś:  Twierdza Brześć
1pix użytkownik magdalena odległość 10 km 1pix
BRZEŚĆ.  TWIERDZA
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
BRZEŚĆ (1) .  BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 11 km 1pix
BRZEŚĆ (2)  .  BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 11 km 1pix
Lebiedziew-fort i mizar
1pix użytkownik tereza odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 28.02.2014 06:08

Wielkie dzięki.Pozdrawiam serdecznie:)

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 23.02.2014 19:48

piekna galeria zjec.na 10 tke.

przedstawione kamienne krzyze to - krzyze pokutne ( moim zdaniem) -ktore wystawiali mordecy jako wotum dla ofiar

Barsolis

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!