m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Wczesnym rankiem autokar minął
pomnik Aleksandra Wielkiego na ulubionym koniu Bucefale.Nie ma wątpliwości,gdzie jesteśmy.
Sześciomilionowa metropolia budzi się do życia.Zza szyb
autokaru uchwyciłam ludzi idących do pracy. Przewodnik zaprowadził nas w miejsce,gdzie polscy archeolodzy
w centrum miasta prowadzą swoje wykopaliska.Warstwa po warstwie.To co widzimy -amfiteatr rzymski,ale co pod nim,to się dopiero okaże. Misternie ułożone mozaiki odkryto na terenie wykopalisk nieopodal jedynego amfiteatru rzymskiego w Egipcie. Archeolodzy dopatrzyli się wizerunku Kleopatry,wyrytego w kamieniu.Aleksandria dla Kleopatry,to znamienne miejsce-tu odebrała sobie życie,jak głosi jedna z legend. Na ślady chrześcijan-Koptów również  natrafiono w Aleksandrii.
Tak wygląda krzyż koptyjski. Z M.Śródziemnego wydobyto posągi faraonów z dynastii Ptolemeuszów.Przedsięwzięcie było na tyle kosztowne,że zaniechano dalszych prac ,opłacanych przez UNESCO.
W planach jest muzeum podwodne.
Sfinks w Aleksandrii wydobyty z wód M.Śródziemnego. Wanna ,w której kąpała się Kleopatra w mleku kozim... Fort Kajtbaja z XIV w na gruzach 120 metrowej latarni morskiej na
wyspie Faros.Szesnaście stuleci służyła statkom,dopóki nie zatonęła po licznych trzęsieniach ziemi.Sztorm w grudniu jest tu rzadkością.
Nie zniechęciło nas to do robienia zdjęć.
Nie tylko kobieta zmienną jest-
pogoda jak widać też. Cytadela zbudowana częściowo z bloków dawnej latarni. M.Śródziemne nie należy do spokojnych.Przewodnik nie wiedział,co to za ostaniec,ot ozdoba.Latarnie opierają się dzielnie falom.
Po nocnym sztormie woda przelała się przez wał.Jestem świadkiem usuwania szkód. Po zawierusze słońce pozwoliło uwieczniać współczesne mozaiki na nadbrzeżu i siebie,na dowód tego,że tam byłam. Z nadbrzeża pojechaliśmy do centrum.A tam najpiękniejszy 
meczet w Aleksandrii z 1943 r.
Niedostępny dla innowierców. Obiecano nam zwiedzenie meczetu w Kairze.Musiałam zadowolić się zewnętrznym pięknem tej budowli. Skrzydlata Kleopatra jest częstym motywem w Aleksandrii.
Legenda głosi,że kazała  służącej pchnąć się w odmęty wzburzonego morza,płynąc na koronację następcy Marka Antoniusza-Oktawiana?
My znamy wersję z kobrą w koszu z oliwkami ,w grobowcu,u boku Marka Antoniusza. Pomnik Kleopatry w niecenzuralnej pozie...
Biblioteka Aleksandryjska spłonęła
w 49 roku.Nowa w kształcie dysku
o 160 m,ustawionego pod kątem
względem podłoża jest równie atrakcyjna,co zbiory manuskryptów i historycznych fotografii Aleksandrii. Nowoczesne oblicze biblioteki. Przed biblioteką wycieczka szkolna
zgłębia tajniki zegara słonecznego. Ławka w kształcie otwartej książki przypomina o umiejętności czytania,jaką posiadł człowiek i oby o niej nie zapomniał. Wnętrze biblioteki zachęca do obejrzenia różnych wystaw. Tu głównie studenci zgłębiają wiedzę przy...komputerach.Biblioteka jest skomputeryzowana.
Dzieje cywilizacji zapisanej na kartach,za niedługo będą na twardym dysku. ,,Przez wiedzę do mądrościgłosi napis na bramie.Czy można lepiej  zachęci do czytania? A tu ciekawostka:
Jedyny egzemplarz zwoju,który nie spłonął podczas wielkiego pożaru biblioteki,bo nie został oddany w terminie... Pierwsza wzmianka o Aleksandrii 
napisana czcionką Gutenberga. Miedzioryty na ścianach biblioteki 
z motywem książek.
Miałam nieodparte wrażenie,że ten pan chce z książek dowiedzieć się ,jak zdobyć tę panią.Powodzenia. Na zewnątrz Biblioteki Aleksandryjskiej mur z alfabetem wszystkich narodów świata.Potwierdzam nasze litery tam były.
Aleksander na Bucefale. W bibliotece wystawa na wystawie i jak tu turysta ma nie mieć rozbieganych oczu? A to już inne nabrzeże w Aleksandrii z repliką słynnej latarni z Faros. Jedna z wielu uliczek Aleksandrii. Plac Sada Zaghlula-polityka,który w XX wieku pierwszy dążył do pełnej niepodległości Egiptu.
W Egipcie tylko w Aleksandrii spotkałam się z tramwajem. Letnia rezydencja prezydenta.
Prezydencki Park Montaza
z najładniejszą plażą w Aleksandrii. Prywatna plaża celebrytów w grudniu pusta. A morze wciąż wzburzone. Droga z Aleksandrii do Kairu wzdłuż nabrzeża.

najbliższe galerie:

 
2010. 11 Egipt Aleksandria,  Suez
1pix użytkownik klacia odległość 8 km 1pix
Aleksandria
1pix użytkownik yos odległość 15 km 1pix
Aleksandria
1pix użytkownik panda64 odległość 17 km 1pix
Egipt cz.II - Aleksandria.
1pix użytkownik wmp57 odległość 18 km 1pix
Egipt
1pix użytkownik beatah odległość 107 km 1pix
Kair - miasto wielu kontrastów
1pix użytkownik beatriche83 odległość 134 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 06.02.2011 23:16

Dispar ,
To nie zwidy,to mój talent komputerowy,ale poprawiłam i dziękuję za wskazówki.To ostateczna wersja Aleksandrii.Mam nadzieję,że następne będą lepsze.Pozdrawiam i zmykam zobaczyć Twoją galerię.

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 06.02.2011 23:11

Witaj Anikm,
Dziękuję za wskazówki techniczne.Coś jest na rzeczy,kiedy wiele lat temu zwiedzałam Jugosławię -wybuchła wojna i na dzień przed zbombardowaniem Dubrownika
zdążyłam go zobaczyć.Mało tego -nie wiedziałam,że wybuchła wojna!Dowiedziałam się po powrocie do Polski.Nie,nie będę sobie przypisywała aż tak katastroficznej mocy.
Pierwszą galerię uzupełniłam i zostawiam ją już w takiej formie.Pozdrawiam i pozwolę sobie zajrzeć do Twojej galerii.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 06.02.2011 00:55

Owszem, ale przed chwilą jeszcze był tam czubek palmy. Chyba, że miałem jakieś zwidy.
Przy tworzeniu galerii, jak już załadujesz zdjęcia to po ich lewej stronie jest napis "usuń". Jak się łatwo domyślić, służy do usunięcia zdjęcia. Jeszcze bardziej na lewo jest kółeczko. Klikając na nie wybierasz fotkę, która ma być wizytówką.
Możesz to teraz zmienić, klikając na zielony napis edytuj.
Jak już zmienisz (np. na 12), kliknij zatwierdź i gotowe.
Powodzenia.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.02.2011 00:49

Witaj Dzidka:)
Widzę że zdążyłaś poznać Aleksandrię w ostatnim momencie spokojności rzec można:)
Wizytówkę ustawiasz sama w edycji galerii zaznaczając kółeczko przy wybranym zdjęciu.
Pozdrawiam serdecznie:)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 06.02.2011 00:41

Witam Dispar.To moja pierwsza galeria,więc proszę o wyrozumiałość.A wizytówka Aleksandrii zrobiła się sama.Czy pierwsze zdjęcie ,to wizytówka galerii?

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 06.02.2011 00:34

Witamy Dzidka na portalu.
Fajne zdjęcie wybrałaś na wizytówkę, takie inne.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!