m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Apollonia została założona przez Greków ok. roku 560 p.n.e. Nazwę nadano miastu na cześć boskiego Apollina z Delf, który za pośrednictwem wieszczki doradził emigrantom z Santorynu założenie kolonii w północnej Afryce. Kulisty kształt tego kamienia leżącego po zewnętrznej stronie murów miejskich jest bardzo nietypowy dla tego miasta pełnego kolumn. Do miasta wchodzimy przez bramę zachodnią. Taka nazwa została nadana przez archeologów przerwie w pozostałościach murów miejskich. Na terenie Apollonii z najdawniejszych - hellenistycznych - czasów zachowały się właściwie tylko mury na całym niemal ich przebiegu. Pozostałe budowle pochodzą z późniejszego - bizantyjskiego - okresu. Miasto zostało założone na malowniczych wzgórzach nad samym brzegiem morza, poprzecinanego licznymi formami skalnymi. Ziemia w Apollonii, tak jak w niemal całej północno-wschodniej części Libii, ma kolor pomarańczowy. Apollonia bywa nazywana „miastem kościołów”. Zachowało się w sumie pięć kościołów (wszystkie z czasów bizantyjskich), spośród których trzy zasługują na większą uwagę. To jest „kościół zachodni” zbudowany na planie bazyliki - ma nawę główną i dwie nawy boczne. A to już kościół centralny - chrześcijańska bazylika z czasów bizantyjskich. Przednie kolumny wykonane są z marmuru, a tylne z piaskowca - miejscowego materiału. Są dwie hipotezy takiego stanu rzeczy: budowniczym zabrakło pieniędzy na zakup kolumn marmurowych lub zatonął wiozący je okręt. W źródłach historycznych zachowało się stosunkowo niewiele relacji o dziejach Apollonii. Miasto zostaje wymienione z nazwy po raz pierwszy przez Strabona, greckiego geografa, historyka i podróżnika, żyjącego w latach 63 p.n.e. - 24 n.e.
Apollonia dzieliła swe losy z pobliską Cyreną, o której wiadomo znacznie więcej.  Przez ponad tysiąc lat stanowiła port Cyreny - największego i najważniejszego miasta w tej części Afryki, od którego nazwy region zwany był Cyrenajką. Apollonia - tak jak i cała Cyrenajka - przeżywała swe najlepsze chwile w II i III wieku n.e. za czasów cesarzy Trajana i Hadriana oraz za panowania dynastii Sewerów. Dobrobyt Apollonii zaczął się z chwilą przyznania miastu przez władze rzymskie samorządu i formalnym oddzieleniu go od Cyreny. Po uzyskaniu autonomii miasto nadal pełniło fukcję portu Cyreny, jednak odbywało się to już na innych zasadach finansowych. Tuż obok kościoła centralnego, nieco na wschód od niego, znajdują sie pozostałości łaźni rzymskich. Ich budowę rozpoczęto w 75 roku n.e. i zakończono pięćdziesiąt lat później. W tle za łaźniami widoczne jest tzw. kąpielisko Kleopatry - jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w Apollonii. Jest to skaliste wzniesienie szerokim łukiem oskrzydlające przystań od strony północno-zachodniej (wejście do portu znajdowało się od strony wschodniej). Z powodu osunięcia się ziemi jest ono obecnie w dużej części pogrążone w morzu. Pierwotnie mieścił sie tam kamieniołom. Na skałach były zlokalizowane urządzenia portowe (łącznie z latarnią morską), a ich krawędzie służyły starożytnym żeglarzom za pochylnie do remontu okrętów. Te podwodne ruiny z pewnością mogłyby stanowić doskonałe miejsce do eksploracji przez płetwonurków, jednak nie jestem pewna, czy nurkowanie jest w Libii dozwolone.
Kościół wschodni jest najokazalszym z kościołów w Apollonii. Cechuje go największa liczba marmurowych kolumn. Cyrena i Apollonia wraz z miastami: Ptolemeida, Teuchira i Berenice tworzyły w czasach rzymskich pentapolis, czyli grupę pięciu miast wzajemnie ze sobą powiązanych. Pięć starożytnych greckich miast tworzyło najbardziej znane w historii pentapolis, aczkolwiek istniały również inne grupy powiązanych ze sobą pięciu miast, jak choćby funkcjonujące pod tą nazwą od V w. do XI w. miasta: Rimini, Ancona, Fano, Pesaro i Senigallia na wybrzeżu Adriatyku na terenie obecnych Włoch. Tym, którzy w każdej - nawet najbardziej niewinnej - galerii dopatrzą się zawsze jakiejś „Sodomii i Gomorii” (cytat) podpowiadam, że - wymieniane w Księdze Mądrości Starego Testamentu - miasta Sodoma i Gomora również tworzyły - wraz z miastami Soar (Bela), Adma i Szeboim - pentapolis. Poprzez pentapolis ta galeria nawiązuje więc także do rozpusty;-) Spośród dawnych pięciu greckich kolonii położonych na terenie Cyrenajki tylko Cyrena i Apollonia stanowią stanowiska archeologiczne udostępnione zwiedzającym. W Ptolemais (Ptolemeida) od kilku lat prowadzą prace archeolodzy z Polski, którzy kontynuują dzieło włoskich (lata trzydzieste) oraz brytyjskich i amerykańskich (lata 50. i 60.) archeologów. Najprawdopodobniej za jakiś czas będzie można oglądać efekty ich pracy.
Na gruzach dawnej Teuchiry leży współcześnie miasto Tukra, a na gruzach Berenice leży Benghazi - drugie największe po Trypolisie miasto Libii, aktualna stolica historyczno-geograficznej krainy Cyrenajka. Pałac gubernatora - bizantyjskiego namiestnika. Wskutek wielkiego trzęsienia ziemi w roku 365 zniszczone zostały wszystkie miasta pentapolis (najmniej chyba ucierpiało Ptolemais), jednak o ile Cyrena nie została odbudowana, o tyle Apollonii przywrócono dawną świetność. W VI w. n.e. Apollonia przejęła wiodącą rolę w rejonie. Pałac namiestnika w Apollonii był największym tego typu obiektem w Cyrenajce. Do pałacu wchodziło się przez recepcję. Zachował się między innymi otwarty dziedziniec ze stołem gubernatora oraz biblioteka z szerokimi kamiennymi półkami, na których stały duże księgi. Bizantyjczycy wznosząc pałac rozebrali część budynków z okresu hellenistycznego i rzymskiego, aby pozyskać materiał do jego budowy.
W pałacu znajdowało się ponad 100 pokoi. W kompleksie pałacowym znajdował się również niewielki kościół. Kościół zachował się i jest jednym z pięciu bizantyjskich kościołów, które można zobaczyć w Apollonii. We wschodnim skrzydle pałacu znajdowały się 83 pokoje, w których pracowali urzędnicy. Ta liczba pomieszczeń świadczy, że w VI w. biurokracja była już nieźle rozwinięta. Brama południowa w murach miejskich nie wygląda zbyt imponująco. Tuż obok bramy miłe towarzystwo:-)
Kozy muszą być wielkimi miłośniczkami starożytnych ruin,... ... bo nic zielonego do skubania tu nie ma:-( Próbowałam wypatrzeć trochę życia w tej ceglastej glebie. Z trudem znalazłam tę roślinkę,... ... a przy użyciu lupy dojrzałam jeszcze tę (to jest prawie zdjęcie makro). Wrzesień to jednak początek pory deszczowej w Afryce i ta roślinka, która ledwo wyłoniła się z ziemi, pozwala się domyślać, że niedługo będzie ich tu więcej. Kozy towarzyszyły nam kawałek, jednak... ... gdy skończyły się ruiny zostaliśmy sami na otwartej przestrzeni pod palącym słońcem.
Cel naszego spaceru w kierunku wschodnim początkowo nie wyglądał zachwycająco,... ... jednak po wejściu na wzniesienie powyżej teatru byliśmy w pełni usatysfakcjonowani. Teatr pochodzi z okresu hellenistycznego, jednak jest późniejszy od murów. Za cesarza Domicjana (81-96 n.e.) został gruntownie przebudowany. Bizantyjczycy częściowo rozebrali teatr. Najlepiej zachowała sie widownia (cavea) o 28 rzędach miejsc siedzących. Widok ze szczytu teatru w kierunku wschodnim. Na wschód i zachód od murów miejskich znajdowały sie nekropolie Apollonii. Po wschodniej stronie teren pozostał niezabudowany, natomiast od zachodu nekropolie pokryła współczesna zabudowa miasta Susa. Portowe miasteczko Susa przylegające do ruin Apollonii zostało założone w 1897 roku. Osiedlili się tu uchodźcy tureccy z Krety, którzy opuścili wyspę po greckim powstaniu, w wyniku kórego państwo tureckie scedowało na Grecję swe posiadłości na Krecie. Uchodźców było tak wielu, że mieszkańców Susy do dziś charakteryzują rysy twarzy niespotykane w innych częściach Libii. Drogę powrotną do bramy zachodniej odbywamy brzegiem morza.
Nie miałam odwagi zajrzeć do tej dziury w skale. W skałach nad brzegiem wykute są od strony morza mniejsze i większe komory.  Służyły one najprawdopodobniej jako magazyny towarów odbieranych w porcie. Apollonia, tak jak i pozostałe starożytne miasta w Libii, została odsłonięta dotąd w niewielkim procencie. Mimo że od prawie czterdziestu lat pracują w Apollonii francuscy archeolodzy na odkopanie nadal czeka np. apolloński akropol. Pod względem archeologicznym Libia jest jednym z najzasobniejszych krajów na świecie, porównywalnym jedynie z Włochami lub Egiptem, jednak jeśli chodzi o zaawansowanie prac archeologicznych i stan badań pozostaje daleko w tyle nawet za znacznie mniej znaczącymi krajami basenu Morza Śródziemnego. Misja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego działa w Libii od jesieni 2001 roku. Polacy cieszą się wśród Libijczyków bardzo dobrą opinią. Przy wydawaniu zgody na prowadzenie prac zaproponowano nam do wyboru: Leptis Magna, Cyrenę (domena Włochów) i Ptolemais. Polacy zdecydowali się na najmniej znane Ptolemais i - przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod badawczych - osiągnęli już doskonałe wyniki. Efekty ich prac są nie gorsze niż archeologów innych europejskich państw działających w Libii od wielu lat.
Ruiny Apollonii ciągną się wzdłuż wybrzeża na długości jednego kilometra. Po dwukrotnym przejściu tego dystansu w upale, mimo sąsiedztwa morza czuliśmy się tak,... ... że mieliśmy ochotę położyć się w cieniu obok tego psiaka. Na szczęście obok był hotel z klimatyzowaną kafejką:-) Dziękuję za wspólny spacer:-)

najbliższe galerie:

 
Libia:  Cyrena
1pix użytkownik magdalena odległość 14 km 1pix
W Kreteńskiej Tawernie
1pix użytkownik awika odległość 297 km 1pix
Plaże Krety- Matala,  Elafonisi i Balos
1pix użytkownik czarnykot odległość 301 km 1pix
Elafonisi
1pix użytkownik dispar odległość 301 km 1pix
Kreta - Elafonisi
1pix użytkownik anula85 odległość 301 km 1pix
KRETA - Elafonisi
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 301 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.01.2017 15:13

takie miejsce lubię, super

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 09.02.2011 23:33

Magdaleno super galeria i jak zwykle dobry kawał historii. Kolory niesamowite. Dziękuję za fajny spacer wśród starożytnych riun.
Pozdrawiam serdecznie-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 09.02.2011 16:45

Witaj Deszcz! Ty mi tu kolumienek nie przesadzaj, tylko opowiadaj jak było w Birmie! Miło znowu Cię widzieć na portalu:-)))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.02.2011 15:17

... dzisiaj Apolonii. Witaj, dawno mnie nie było. Miło pospacerować z Tobą po Apollonii. Pola Negri też Apolonia niestety nie doczekała taaaakiego amfiteatru nad brzegiem morza. A Polonia w USA też pewnie nie wie, że wielką artystką filmową szczególnie w Ameryce była, Apolonia Chałupiec. Symbol seksu kina niemego. Pozdrawiam serdecznie i gratuluję, choć też tak jak Margo z pierwszej 20 - stki bym trochę tych " palików " przesadził na inną grządkę...

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 09.02.2011 12:53

Mnie się bardzo podoba super dopracowana galeria i nowa Twoja wizytówka.
Pozdrawiam-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 09.02.2011 07:31

:-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.02.2011 22:14

Osłupiałem widząc już same miniatury. Zresztą zgodnie z Twoją zapowiedzią.
Jak widać dla chcącego nic trudnego. Trochę pokrętna droga do tej rozpusty, ale co tam...
Podobająca mocno galeria.
Fajna też Twoja nowa wizytówka.
Pozdrawiam.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 07.02.2011 22:19

Magdalena - broń Cie Boże wyrzucać jakieś zdjęcia z niniejszej galerii ! Galeria jest Twoja i Ty ją tworzysz taką jak Tobie odpowiada. A jeżeli komuś dane zdjęcie nie odpowiada, niech go po prostu nie ogląda. Ja tak uważam. Pozdrówka ślę.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.02.2011 22:09

"Słupki" są w porządku! Pomarańczowy kolor napawa optymizmem i dobrą energią :) Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 07.02.2011 22:05

Bardzo Wam dziękuję za wizytę w Apollonii i za miłe komentarze:-)

Mocar, masz rację z tym psem (wygląda jak nieżywy), Margo, też masz rację, przydałoby się przetrzebić trochę te kolumny – zostawię jednak tak, jak jest, bo trochę dużo roboty bym miała z przeróbką tekstu:-)

Jurasek – nie zauważyłam w Apollonii nikogo, kto pilnowałby tych ruin, ani nikogo, kto by kasował za wstęp na teren wykopalisk, jednak podejrzewam, że opłata za zwiedzanie została uregulowana. Zajrzyj do galerii „Libia – Mrówki” i poczytaj jak wygląda zwiedzanie Libii (tam nie ma indywidualnej turystyki).

Info-kajak – ja też nadrabiam luki w edukacji;-) Żeby napisać najpierw muszę sporo poczytać;-) Historia nie była w czasach szkolnych moim ulubionym przedmiotem – od cyferek w historycznych datach wolałam cyferki na lekcjach matematyki:-)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.02.2011 21:30

Jak zawsze perfekcyjnie opisane i pokazane u Ciebie Magdaleno,ale przyzwyczaiłaś nas już do takiego stanu rzeczy,więc jak zobaczyłam że dodałaś nową galerię to już wiedziałam że będzie Cię za co chwalić i mnie nie zawiodłaś:)
Dziękuję za kolejną porcję kultury przedstawioną w tak przyjemny sposób:)
Pozdrawiam:)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 07.02.2011 18:52

Magdaleno dzięki Twoim i innym galeriom z tamtej części świata nadrabiam luki w mojej edukacji. Ogromne dzięki

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 07.02.2011 18:00

I znowu dzięki Magdalenie dowiedziałem się "ciekawą" ciekawostkę - hihihi.
Nigdy nie przypuszczałem, że moja babcia o imieniu Apollonia miała coś wspólnego z Libią !
Magdalena - Ty zawsze czymś zaskoczysz - mile !
Oglądałem i czytałem galerię z niezwykła ciekawością.
Czy za oglądanie tych ruin trzeba płacić ?
Czy to miejsce jako całość ktoś pilnuje ?
"Dzięki o Pani, składamy dzięki..."

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 07.02.2011 17:56

Piękna galeria tylko ten psina popsuł mi nieco wrażenia :)

Pozdrawiam .

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 07.02.2011 17:49

Nie zawsze mam czas żeby obejrzeć twoje galerie, ale dziś się udało. Nie da się przez ot tak po porostu przelecieć. Zdecydowanie są one najlepiej opisanymi na OŚ i trochę czasu trzeba im poświęcić.
Bardzo mi się Libia w twoim wydaniu podoba, ale jest jedno ale, takie maleńkie i dotyczące wyłącznie tej galerii. Wydaje mi się ona lekko za długa. Od zdj. 20 obejrzałam z wielkim zainteresowaniem, natomiast pierwszą 19 chyba trochę bym zredukowała. Pozdrawiam serdecznie

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 07.02.2011 17:43

Wyjątkowo urocze te ruiny (wiem, nie można nic banalniejszego napisać;-)). A galeria jak zwykle nienaganna.

zazula użytkownik zazula(wpisów:123) - Użytkownik usunięty. dodano 07.02.2011 14:06

Ave. Perfekcyjna galeria. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!