m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
W Lebiedziewie znajduje się jeden z fortów Twierdzy Brzeskiej-Fort VI Lebiedziew. Cały teren otacza fosa,w większości wypełniona wodą. Twierdza Brzeska należy do najwybitniejszych przykładów rozwoju sztuki fortyfikacyjnej przełomu XIX i XX w. Rozlokowana w strategicznym miejscu stała w centrum kluczowych wydarzeń historycznych. Burzliwa historia oraz różnorodność dzieł fortyfikacyjnych,z których większość przetrwała do naszych czasów,czynią ją niezwykle ciekawym obiektem. Twierdza Brzeska to zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie.
Fortyfikacje zaczęły powstawać w I połowie XIX wieku przy ujściu rzeki Muchawiec do Bugu,w pobliżu Brześcia. Fort w Lebiedziewie zbudowany został w latach 1913-1915. Fort jest mocno zdewastowany. Fort ma imponujące rozmiary;szyja szerokość 500 m i głębokość wzdłuż osi 300 m. Budzące zgrozę uzbrojenie fortu nigdy nie zostało wykorzystane. W dniach 8-12.VIII.1915 r.Rosjanie ewakuowali fort bez walki.
Drugą atrakcją tej niewielkiej miejscowości jest cmentarz tatarski. Dawny cmentarz tatarski-mizar ulokowany jest za wsią. Założony został prawdopodobnie przez pierwszych osadników muzułmańskich ok.1679 roku. Jan III Sobieski nadawał wówczas Tatarom w podzięce za wierną służbę ziemię i szlachectwo.
W Lebiedziewie osiadł wtedy płk.Samuel Murza Korycki wraz ze swoją kompanią. To jego nagrobek datowany na 1704 r.uważany jest za najstarszy nagrobek tatarski na ziemiach polskich. Jedną z najważniejszych postaci tu pochowanych jest Jakub  Buczacki,poseł na Sejm Walny Królestwa Polskiego,marszałek szlachty i sędzia pokoju powiatu bialskiego,zmarły w 1839 r. Cmentarz jest nieczynny od czasów I wojny światowej. Na cmentarzu znajduje się ok. 50 nagrobków z bogatą wschodnią ornamentyką:gwiazdy,półksiężyce z gwiazdą,wersety Koranu. Napisy na nagrobkach są w języku rosyjskim oraz arabskim.
Mizar w Lebiedziewie jest jednym z pięciu zachowanych cmentarzy w Polsce.Są one jedną z największych,dotąd raczej mało znanych atrakcji turystycznych Podlasia.

najbliższe galerie:

 
BRZEŚĆ.  TWIERDZA
1pix użytkownik wo odległość 7 km 1pix
Białoruś:  Twierdza Brześć
1pix użytkownik magdalena odległość 7 km 1pix
BRZEŚĆ. «Буг»
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
BRZEŚĆ (1) .  BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
BRZEŚĆ (2)  .  BIAŁORUŚ
1pix użytkownik wo odległość 12 km 1pix
Podlaski Przełom Bugu i Szwajcaria Podlaska
1pix użytkownik tereza odległość 12 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!