m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Nesebyr to miasteczko, którego nie wolno pominąć. Od 1983 r. jest obiektem wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i znajduje się pod opieką UNESCO. Położony jest na półwyspie wychodzącym w morze, połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem. Miasto założyli Trakowie 3000 lat temu pod nazwą Mesambria. Przy drodze dojazdowej do Starego Miasta stoją 2 takie wiatraki, pochodzące z okresu bułgarskiego odrodzenia. Cerkiew Chrystusa Pantokratora należy do najpiękniejszych budynków starego Nesebyru. Pochodzi z XIII-XIV w. i jest jedną z najlepiej zachowanych cerkwi w całej Bułgarii. Cerkiew św. Jana Chrzciciela to malutka XI-wieczna świątynia o ascetycznym kamiennym wnętrzu. Cerkiew św. Paraskewy, pochodząca z XIII w. świątynia zwraca uwagę bogato dekorowaną fasadą. Cerkiew Stara Metropolia. Jest trójnawową bazyliką z V w. wzniesioną na ruinach starożytnej świątyni Apolla.
Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele malowniczych uliczek i domów mieszkalnych z XVIII i XIX w. Stare domy utrzymane są w unikalnym starobułgarskim stylu. Nie ma jak pograć sobie w piłkę wśród ruin świątyni sprzed kilkunastu wieków... Według przekazów średniowiecznych w mieście istniało 40 cerkwi i kaplic, z których do dziś zachowało się raptem kilka. Nesebyrskie domy tworzą niepowtarzalny kompleks urbanistyczny. Prezentują czarnomorski typ domostwa przystosowany do lokalnego klimatu i stylu życia. Parter wzniesiony jest z kamienia, a drewniane piętro występuje nad ulicę, tworząc przyjemny cień:) Z Nesebyru jedziemy do Warny. Warna zwana jest morską stolicą Bułgarii. To trzecie co do wielkości miasto po Sofii i Płowdiwie. Katedralna cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy jest drugą pod względem wielkości świątynią w Bułgarii, zaraz za sofijskim soborem Aleksandra Newskiego.
Uważana jest za jeden z symboli miasta. Powstała w latach 1880-86 jako wotum wdzięczności po wyzwoleniu z okupacji tureckiej. Z Warny docieramy do Bałcziku. Glony trochę odstraszały, ale można się było na leżaku położyć;) U bardzo miłych starszych ludzi spałyśmy w Bałcziku:) Bałczik. Pałacyk rumuńskiej królowej Małgorzaty, zbudowany został wraz z otaczającym go pięknym ogrodem w latach 1924-37. Z trzech stron otaczają go wysokie brzegi, dzięki czemu w całym kompleksie jest urokliwie i zacisznie:) Królowa przebywając w młodości w Egipcie przyjęła nową religię - bahaizm. To osobliwe połączenie chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Dlatego też na terenie parku oraz w samym pałacyku można odnaleźć rozmaite symbole i elementy orientalnych, trackich, rzymskich i chrześcijańskich kultur.
Przeplatają się one ze sobą w doskonałej harmonii:) Sam pałacyk ze względu na obecność wysokiej wieży przypominającej minaret, bywa czasem mylony z meczetem. Pięknie i cicho:) Sam pałacyk nie jest duży, ale bardzo malowniczy. Ogrody są przepiękne:) Ponieważ byłyśmy tam zaraz po 8.00 to nie było jeszcze zbyt wielu zwiedzających;) Warto się wybrać na spacer do sąsiadującego ogrodu botanicznego.
Rozpościera się on na powierzchni ponad 6,5 ha, gdzie oglądać możemy około 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Jak np. kaktusy;) Jest to dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne, pionowe niemal skały sięgające 70 m wysokości. Ja osobiście nie spodziewałam się, że w Bułgarii, która kojarzyła mi się z piaszczystymi plażami, będą takie cudne klify:) Jest to jedno z piękniejszych miejsc w tej części Bułgarii:)
Kaliakra to także miejsce historyczne i jeden z ważniejszych w kraju rezerwatów przyrody. Nazwę oznaczającą Cudowny Przylądek nadano prawdopodobnie dzięki występującemu tam różowemu wapieniowi. Jedna z legend głosi, iż kolor skały pochodzi z krwi obrońców fortecy, którą zbudowali w IV w. p.n.e. Trakowie dla obrony istniejącego tu miasta Tirizis. Inna legenda wyjaśniająca pochodzenie różowego koloru skał odnosi się do czasów, gdy w XIV w. Turcy podbijali Bałkany. Głosi ona iż, w oblężonej przez Turków twierdzy znajdowało się 40 kobiet, które obawiając się o swój los w razie upadku twierdzy, wolały zginąć niż poddać się najeźdźcom. Splotły razem włosy i wskoczyły do morza. Czerwone plamy na wapiennych klifach mają pochodzić z ich krwi.
Tymi schodkami nie dało się niestety zejść do morza;) Mała kaplica, która jest symbolicznym grobem św. Mikołaja, patrona żeglarzy, który w tym miejscu zginął uciekając tureckim prześladowcom. Widok stamtąd był niesamowity:) Na przylądku znajduje się restauracja urządzona w ogromnej jaskini. Pyszne jedzonko (tarator i szopska sałatka) i cudowne widoki na morze:))) Dalej udałyśmy się do Rumunii, a w drodze powrotnej z Turcji zawitałyśmy do słonecznego Achtopola... Achtopol jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe miast bułgarskich na wybrzeżu Morza Czarnego. ...by 2 godziny spędzić na takiej zabawie;)
Miasto jest reklamowane jako najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii. Posiada ponadto jedną z najdłuższych plaż na bułgarskim wybrzeżu. I już prawie koniec naszej wycieczki. Sozopol. Niewielkie, malownicze, urocze miasteczko. Najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża, założone w 610 r. p.n.e. przez Greków z Miletu pod nazwą Apollonia. Ja nie miałam niestety siły chodzić już po tym miasteczku, było około 40 stopni i dostałam udaru:( Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Słoneczny Brzeg - Nesebar
1pix użytkownik nata44 odległość 2 km 1pix
Wakacje  w Słonecznym Brzegu
1pix użytkownik gimper odległość 2 km 1pix
NESSEBAR
1pix użytkownik zbigniew odległość 3 km 1pix
Bułgaria ,  Nessebar
1pix użytkownik warusek odległość 3 km 1pix
Bułgaria-bułgarskie klimaty
1pix użytkownik tereza odległość 3 km 1pix
Nesebyr
1pix użytkownik patryk odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6667) dodano 01.04.2013 16:16

Travis dzięki i pozdrawiam:)

travis użytkownik travis(wpisów:154) dodano 01.04.2013 15:01

piekne miejsce i zdjecia

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6667) dodano 05.02.2012 11:23

dzięki Zibid za odwiedziny:) polecam Bułgarię jako miejsce na słoneczną wyprawę:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2267) dodano 04.02.2012 18:54

klif i Achtopol robi wrażenie. Ciekawe miejsce pokazałaś. Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.02.2011 10:10

Ogarnęła mnie nostalgia,oglądając Twoje zdjęcia...tam spędziłam niejeden urlop ,nawet serdeczna przyjaciółkę wydalam tam za mąż,żeby mieć okazje częściej odwiedzać Bułgarię:)))Pozdrawiam:)))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6667) dodano 07.02.2011 23:19

Agra60 - dzięki:) trochę się nawet bałam spoglądając w dół;)
Patryk_szymanski - dzięki:) naprawdę warto. Piękne miejsca, mili ludzie i nadal tanio:)
Mgfoto - dzięki:)
pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 07.02.2011 21:31

Podoba mi się zdjęcie 42. Pozdrawiam :)

patryk_szymanski użytkownik patryk_szymanski(wpisów:21) dodano 07.02.2011 20:16

Piękne zdjęcia, świetne opisy. Mam nadzieję, że kiedyś się tam wybiorę.
Pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1204) dodano 07.02.2011 15:01

Powiało wakacjami -urokliwa galeria -ładnie wyszłaś na fotce 31, jak patrzę w tę czeluść to mam ochotę Cię przytrzymać -pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!