m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Objazdówki mają to do siebie,że dzień zaczyna się bladym lub szarym świtem.
Wodną taksówką zostajemy odholowani na drugi brzeg,tam zatankowani kawą od razu świat 
widzimy w kolorach. Słońce i Nil ,to nieodłączne atrybuty Egiptu. Mam okazję poczuć przedsmak wrażeń ,które mnie czekają.Balony wyruszają zaraz po nadmuchaniu. Nasz balon...pytam z taką nieśmiałością,czy oby na pewno poleci z nami pilot?Jest to pytanie retoryczne,bo zamieszanie tu wielkie.Kosz pomieści 21 osób.
Orzesz...adrenalina buzuje. Pikniku przy ognisku nie będzie,czymś tam (azotem?)wypełniają wnętrze balonu.Dopalanie będzie nas unosiło. Lecimy.Nasz balon odbija się na wzgórzach,gdzie wczoraj podziwiałam Świątynię Grobową  kobiety-faraona-Hatszepsut.
Wzgórza Teb(Luksoru)mają swój urok. To się dzieje naprawdę.90 procent terenu Egiptu to pustynie,a 99 procent ludności tłoczy się na 3 procentach jego powierzchni,w  żyznych  dolinach Nilu i przy jego ujściu. Pilot leci z nami,a my robimy zdjęcia i podziwiamy krajobrazy. Lecimy nad domami Tambylców.
Charakterystyczną cechą tych domostw jest brak dachów,domy są w ciągłej budowie,a to zwalnia Egipcjan od płacenia dzierżawy . Mijamy domy bogatsze i te budowane z mułu nilowego. Z pól Egipcjanie trzy razy w roku zbierają plony,głównie kukurydzę ,trzcinę cukrową,ryż.
Słońce wzeszło,jakość zdjęć będzie lepsza. Od strony Nilu-zielono,od strony pustyni -skały i piach.Tu widać ,jak trwa odwieczna walka człowieka z pustynią.Każdy skrawek użyźnionej ziemi ,wyrwanej pustyni,jest na wagę złota. Atrakcją balonowej przejażdżki jest zaniżanie lotu i wznoszenie się.Turbulencji nie było. Podwórko luksorskiego gospodarstwa.Nie mylić z luksusowym. W towarzystwie innych balonów. Kręgi na polach -czy aby na pewno nie zostawili je kosmici?
Tu pola uprawia się prymitywnymi narzędziami:kopaczką i radłem.
Traktora nie uświadczysz.
Tu na prawdę zatrzymał się czas. Wykopaliska trwają po dziś dzień.
Praca jest tu niezbędna,żeby przeżyć,a nowe zabytki dla turystów,to dla Egipcjan świeży dopływ gotówki.wszechobecny bakszysz. Żyzna Dolina Nilu w okolicach Luksoru. Charakterystyczna starożytna świątynia z pylonem,czyli bramą wejściową,dziedzińcem i kolumnami.Z lotu ptaka też piknie. Po drugiej stronie wzgórza ,a za nimi  Dolina Królów,Królowych,
Małp,dostojników i budowniczych tych skrzętnie ukrytych grobowców.Jedne obrabowane,inne w porę zabezpieczone,jeszcze inne nieodkryte. Lądowania nadszedł czas...
Czy to będzie pole,czy dach domu? Nie tylko nie na Kolosach Memnona.Grecy i Rzymianie myśleli,że to podobizny Memnona,zabitego w czasie wojny trojańskiej przez Achillesa.
Ja myślę,że to stanowczo złe miejsce na lądowanie. A jednak  znowu się unosimy! Osiedla w dole,niebo nade mną,a ja pomiędzy... Wyraźna linia pustynnego i rolniczego krajobrazu. Lądujemy.Zamykam oczy,niech się dzieje ,co musi...
Mieliśmy miękkie lądowanie na polu.Nie wiem,czy to się działo naprawdę ,czy to było wyreżyserowane?Nagle jak spod ziemi wyszła roszczeniowa  rodzina rolnika z dziećmi po bakszysz.Nic za darmo,ale warto było przeżyć ten pierwszy raz przelot balonem.Tylko trzy osoby z naszej grupy się zdecydowały,to o czymś świadczy?I to kobiety!

najbliższe galerie:

 
12 dni wczesniej
1pix użytkownik watcher odległość 21 km 1pix
Egipt cz.VII - Zachodni Brzeg
1pix użytkownik wmp57 odległość 22 km 1pix
Luksor cz.II. Dolina Królów
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 24 km 1pix
Dolina Królów
1pix użytkownik jo_ta odległość 24 km 1pix
Egipt - Teby Zachodnie
1pix użytkownik marucha odległość 25 km 1pix
Egipt - Misja Skalna w Deir el Bahari
1pix użytkownik marucha odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 10.02.2011 00:03

Fajna relacja z lotu balonem. Nie ma czego żałować, bo warto popatrzec sobie z góry na miejsca, po których się chodzi. Wyglądają zupełnie inaczej.
Znam ten smak:))))) Wrażenia niesamowite.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6773) dodano 09.02.2011 19:15

fajna relacja z podniebnej przygody:)))
mam nadzieję, że mi też uda się kiedyś polecieć balonem, bo widać po Twoich zdjęciach, że na pewno warto:)))
podrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.02.2011 21:54

Fajna relacja. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 07.02.2011 21:11

Dzidka bardzo fajną miałaś podniebną przygodę.Dodałaś bardzo ładny komentarz,także naprawdę ciekawie się ogląda i czyta Twoje przeżycia:)
Pozdrawiam serdecznie:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.02.2011 19:27

Dzidka55 zgadza się nasze wspomnienia zwłaszcza te miłe i piękne są trwalsze niż zapis na dysku czy wydruk na papierze :)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 07.02.2011 19:07

Witaj Romano,
Fajnie,że mamy to za sobą .Pamiętam mojego ojca,jak ustawiał nas do zdjęć ,po to ,by po powrocie oznajmić nam,że zapomniał założyć film.Ale co tam Romano- zdjęcia na pewno zrobiło Twoje serce.To trwalsze niż dysk?

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 07.02.2011 19:01

Witaj Margo,
W Egipcie w grudniu o 6 z minutami nie można mieć za dużych wymagań ,co do oświetlenia.Dobrze,że nie są prześwietlone,bo i takie przywiozłam,ale dla mnie są bezcenne.O 8 już płynęłam na wyspę bananową.To mają do siebie objazdówki.Też pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 07.02.2011 17:59

Ciekawa przygoda. Szkoda tylko, że powietrze takie mało przejrzyste. Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.02.2011 16:47

Fajnie, ja balonem leciałam tylko raz i do dzisiaj żałuję , że nie miałam wtedy aparatu ze sobą :)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 07.02.2011 16:40

Witaj Agra60,
Zdążyłam zwiedzić Egipt przed rozruchami i wcale się nie dziwię,że tam nastroje sięgnęły zenitu.Za dużo kontrastów.Wprawiam się w obsłudze komputera,trochę tu pomyszkowałam i zobaczę czy moje relacje znajdą zainteresowanie.Zdjęcia robię cyfrówką ,z automatu.Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa.Do usłyszenia.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 07.02.2011 14:54

Życie nie znosi próżni - na pewno ruch turystyczny w Egipcie wróci do normy - Twoja galerią pachnie nowością , do tego polana sosem ekstremalności -ładna.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!