m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Od swojego powstania w XIV w. aż do początków XIX w. Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego Wisłą. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Synagoga Kupa wybudowana w XVII w. urzeka każdego odwiedzającego swoim pięknym wnętrzem z niespotykanymi gdzie indziej malowidłami. Jej sufit pokryty jest zawiłym ornamentem i obrazami na których przedstawione są instrumenty muzyczne oraz obrazy znanych miejsc z Ziemi Izraela. W 1978 r. zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzący z drugiej połowy XVI w. cmentarz żydowski Remuh jest jednym  z najstarszych w Europie i w Polsce. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Zachowało się jednak wiele nagrobków, których stele ozdobione są szczególną symboliką - sięgają czasów staro-hebrajskich.
Cmentarz Remuh jest ważnym miejscem dla Żydów z całego świata. Przybywają tu oni by modlić się nad grobem rabina Mojżesza Isserlesa zwanego Remuh, autora religijno-prawnego dzieła Ha-mapa.  Pielgrzymi zostawiają na jego grobie karteczki z prośbami o wstawiennictwo do Boga. Synagoga Remuh została ufundowana w 1553 r. przez Izraela Isserlesa, ojca rabina Mojżesza. W ścianie wschodniej synagogi znajduje się święta arka, obramowana kamiennym portalem. Na środku sali modlitw znajduje się bima, ograniczona przez dokładną kopię przedwojennej, żelaznej kraty. U wejścia zawieszone są drewniane drzwi, dekorowane malowanymi płaskorzeźbami, pochodzące z nieznanej synagogi prawdopodobnie spoza Krakowa i wstawione do Remuh po wojnie. Do Białego Ariela  warto wstąpić na przepyszną zupkę berdyczowską. Gorąco polecam! Synagoga Stara jest najstarszą zachowaną synagogą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Data jej budowy nie jest dokładnie znana - przyjmuje się, że powstała w drugiej połowie XIV wieku. Wg legendy zgodę na budowę synagogi wydał  król Kazimierz Wielki. Przekazał też dwa srebrne miecze, które miały być przetopione na świeczniki. Z szacunku dla władcy miecze zawieszone zostały w przedsionku synagogi.
Sala modlitw, przykryta jest stropem o pięknym sześciopolowym sklepieniu żebrowym. Dawną świetność synagoga odzyskała w latach 1956-59 - przywrócono jej wtedy gotycko-renesansowy charakter. Po zakończeniu prac renowacyjnych krakowska Gmina Żydowska przekazała budynek Muzeum Historycznemu, z przeznaczeniem na Muzeum Historii i Kultury Żydów Krakowskich. Oprawiona wycinanka obrazuje „Pieśń nad pieśniami” Jej misterne wykonanie przyciąga wzrok. Na środku sali znajduje się zrekonstruowana, renesansowa bima, z której odczytywano fragmenty tory.
Przez wieki Stara Synagoga pełniła bardzo istotną rolę w żydowskiej społeczności. Ze względu na swój status gminnej synagogi była nie tylko miejscem kultu religijnego ale także ośrodkiem sprawowania władzy. Nie dziwi zatem fakt, iż to w tej synagodze w 1794 r. Tadeusz Kościuszko zachęcał Żydów do walki o niepodległość Polski. Wydarzenie to upamiętnia tablica przy wejściu. Stara Synagoga, a także Synagoga Remuch i inne ważne dla społeczności budynki umiejscowione były  tuż przy ulicy Szerokiej, która stanowiła centrum miasta żydowskiego. Na środku placu Nowego w 1900 r. wybudowano tzw. Okrąglak - pawilon, w którym w 1927 r. powstała rytualna rzeźnia drobiu Gminy Żydowskiej. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 2008 r. Synagoga Wysoka powstała ok. 1563 r. Jej nazwa wiąże się z niezwykłym faktem umieszczenia pokoju modlitewnego na pierwszym piętrze synagogi. Zniszczona w czasie II wojny światowej, została zrekonstruowana i obecnie wykorzystywana jest jako sala wystawowa. Synagoga Izaaka (Ajzyka) została wybudowana w XVII w. przez Izaaka Jakubowicza, jednego z najmajętniejszych Żydów w Krakowie. Jej otwarcie wywołało protesty mieszkańców chrześcijańskiej części Kazimierza, gdyż miała być największym budynkiem w okolicy.
Synagoga Tempel zbudowana w latach 1860 - 1862 w stylu neoromańskim, należała do Żydów postępowych. Inaczej niż w pozostałych synagogach na Kazimierzu, kazania były tu głoszone po hebrajsku i polsku, ale także po niemiecku, a modlitwom towarzyszyła muzyka organowa i śpiew chóru. Imponujące wnętrze zadziwia eksplozją kolorów i bogactwem ornamentów. Wrażenie potęgują witraże, żyrandole, mozaiki, malowidła i złocenia. W latach 90-tych XX w. synagoga ta odzyskała swoją świetność dzięki wysiłkom Światowego Funduszu Zabytków, miasta Krakowa i społeczności żydowskiej. Ta okazała budowla jest udostępniana co pewien czas na gościnne koncerty, między innymi co roku na koncert otwierający Festiwal Kultury Żydowskiej. Początki ratusza przy Placu Wolnica sięgają epoki gotyku. Wówczas to został wzniesiony jako siedziba najwyższych władz administracyjnych i sądowniczych miasta Kazimierza. W czasach powojennych gmach dawnego ratusza stał się siedzibą Muzeum Etnograficznego.
Gotycki Kościół Bożego Ciała, ufundowany został w 1340 r. przez Kazimierza Wielkiego. Budowę świątyni ukończono w drugiej połowie XV w. Pełnił on funkcję kościoła parafialnego Kazimierza, stąd też otaczany był opieką rady miejskiej i bogatego patrycjatu. Wnętrze kościoła posiada wspaniałe wyposażenie barokowe z XVII i XVIII w. Na zdjęciu : fragment ambony. Szczególnie godny uwagi jest bogato złocony, wielki ołtarz główny. Stanowi on jeden z cenniejszych przykładów krakowskiej snycerki z pierwszej połowy XVII w. Obok ołtarza na uwagę zasługują wczesnobarokowe stalle. Budynek mieszczący Szpital Bonifratrów zaprojektowano w stylu eklektycznym.
Kościół paulinów Na Skałce jest już trzecią z kolei świątynią wzniesioną na tym miejscu. Na początku była romańska rotunda, później kościół gotycki.  Budowę obecnej barokowej bazyliki św. Michała i Stanisława paulini ukończyli w 1751 r. Ołtarz główny kościoła zawiera obraz Tadeusza Kuntzego, wykonany około roku 1758 r.  Przedstawia on  św. Michała Archanioła. W podziemiach kościoła znajduje się krypta z sarkofagami zasłużonych. Spoczywają tu min. prochy: Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, Wincentego Pola, … … Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Adama Asnyka, Henryka Siemieradzkiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Ludwika Solskiego.
Otoczenie kościoła zdobi późnobarokowa sadzawka z kamiennym ogrodzeniem i figurą św. Stanisława ze Szczepanowa, który według tradycji w tym miejscu został zamordowany. Kościół Św. Katarzyny to wzorowana na kościele Mariackim, monumentalna ceglana budowla gotycka typowa dla tzw. gotyku krakowskiego. We wnętrzu na uwagę zasługuje przede wszystkim wspaniały barokowy ołtarz główny, będący wybitnym dziełem polskiej sztuki snycerskiej. Nowy cmentarz żydowski został założony w roku 1800 r.  W czasie II wojny światowej został on zamknięty i sprofanowany przez Niemców. Liczne nagrobki wywieziono i użyto do wybrukowania dróg w obozie w Płaszowie, a także sprzedawano je jako budulec. Pod koniec wojny niemal cały cmentarz był zdewastowany. Dopiero w  1957 r. został uporządkowany, a prace renowacyjne rozpoczęły się po 2000 r. Zaraz przy wejściu napotykamy na pomnik poświęcony pamięci ofiar Holocaustu. W jego ścianach umieszczono rozbite nagrobki oraz tablice upamiętniające krakowskich Żydów, zamordowanych podczas II wojny światowej.
Na cmentarzu sąsiadują ze sobą stare i nowe nagrobki. Pochowani tu są zasłużeni członkowie żydowskiej społeczności : rabini, politycy, artyści i naukowcy. Oprócz hebrajskich inskrypcji nagrobnych spotykamy również napisy w języku niemieckim i polskim. Wiele starszych nagrobków niszczeje i zapada się w ziemię.

najbliższe galerie:

 
Polskie miasta wojewódzkie - Kraków 3
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kraków 15 - Kazimierz
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Krakowska cepeliada
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Krakowski Kazimierz.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Kraków-Kazimierz
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Krakowski Kazimierz
1pix użytkownik barbara_31 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (98):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 13.05.2018 18:00

Też tam byłem - spacerowałem i podziwiałem - pozdrawiam http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=34776

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.07.2014 23:00

Euphoria : Miło mi, że się podoba a zdanie Krakowianki tym cenniejsze :) Pozdrawiam

euphoria użytkownik euphoria(wpisów:27) dodano 17.07.2014 15:10

Kapitalna galeria!! Ocena rodowitej Krakowianki :) pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 23:32

Dispar : Ja wybrałam już dość dawno i... przestałam oglądać telewizję ;)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 09.10.2011 22:54

No i jeszcze ten wieczór wyborczy.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 22:39

Dispar : Za dużo galerii, za dużo zdjęć, za mało czasu ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 22:39

Skuza : Moje fotki w tej galerii to skany - fotolab się nie spisał i dzięki temu zdjęcia nabrały klimatu pasującego do Kazimierza :)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 09.10.2011 22:20

Taki Kraków lubię. Jak mogłem przegapić taką fajną galerię?

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2011 22:15

Wpadłam porównać ,faktycznie różnica...tylko co stało sie z Twoimi fotkami,coś wyblakły, czyżby magia Obieżyświata zadziałała???W moich galeriach tez już zauważyłam zmiany w kolorach...ciekawe co się stało:))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.04.2011 22:52

Afrodyta : Widzę, że spacerujesz po moich galeriach. Cieszy mnie, że znalazłaś tu coś dla siebie. Zapraszam i pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.04.2011 22:44

MEGA GALERIA.
Piękne zdjęcia, znakomite kadry. Pysznie pokazane.
Kraków jest bardzo magicznym miastem, a Kazimierz zawsze mnie powalał na kolana.
To miasto bardzo bliskie memu sercu. Mam tam rodzinę i przyjaciół.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.02.2011 17:20

Skuza : Dzięki serdeczne!!! Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.02.2011 16:22

Lubie takie klimaty,stare uliczki ,obiekty sakralne...największe dzięki za cmentarz,on zajmie mi kiedyś dużo czasu,przy okazji spaceru po Kazimierzu:)))Jeszcze dodam ze świetna z Ciebie przewodniczka...dobrze się czytało:)Pozdrawiam:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.02.2011 15:28

Marcowadziewczyno : Z każdym takim wpisem jestem coraz bardziej zadziwiona, że ten Kazimierz nie taki kultowy jak mi się wydawało. Plener w Krakowie to niezła propozycja. Też chętnie bym dołączyła mimo, że to trochę daleko ;) Anikm ma się dobrze, więc spokojnie możesz korzystać z przepisu. Smaki podróży też warto przenosić do szarej codzienności. Pozdrawiam serdecznie :)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 20.02.2011 11:35

Mgfoto bardzo fajna ,interesujaca galeria .Tyle razy w Krakowie i ani raz na Kazimierzu no to mnie zawstydziłaś .
Koniecznie muszę to nadrobić ale widzę ,że więcej osób ma te zaległości to może jakiś wspólny wypad ??
Aaa i jeszcze dziewczyny dziękuje za przepis na zupę Berdyczowską
muszę wypróbować .Pozdrawiam wszystkie panie gotujące i te nie gotujące również nie zapominając o panach :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.02.2011 23:31

Mapa : Wspomnienia z dzieciństwa zawsze są wspaniałe. Miło było Cię gościć. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.02.2011 23:30

Mieczysaw : Myślałam, że ten kultowy Kazimierz kusi każdego, a okazało się, że pokazałam miejsca nieznane. I na dokładkę podobało się :) Dziękuję.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 19.02.2011 23:15

Tyle razy byłem w Krakowie,ale nigdy nie na Kazimierzu.Z przyjemnościa obejrzałem miejsce mi nieznane.Pozdrawiam

mapa użytkownik mapa(wpisów:59) - Użytkownik usunięty. dodano 19.02.2011 22:39

Rok temu byłem na Kazimierzu ale u Ciebie zobaczyłem więcej.Muszę to powtórzyć,bardzo lubię Kraków przypomina mi moje dzieciństwo.To były dobre czasy:)Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.02.2011 00:02

Oj to faktycznie mała wpadka Agatko ;) Cóż mogę dodać? Warto! Nie tylko na Kazimierz... Pozdrawiam :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 18.02.2011 23:54

Mówię, że wstyd, bo do Krakowa mam tylko 80 km:)))))) Muszę to przemyśleć!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 23:37

Agata : Wszystko przed Tobą. Na początek wirtualnie a później ... kto wie ? :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 18.02.2011 23:18

Fajny spacer, tym bardziej, że tam jeszcze nie byłam - aż wstyd się przyznać:)))
Dobrze, że jest OŚ i można chociaż wirtualnie i w dobrym towarzystwie pozwiedzać różne ciekawe zakątki.
Pozdrawiam serdecznie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 22:41

Obawiam się, że takie rarytasy to bym raczej poprzedziła wypiciem i na 200 ml by się nie skończyło! I nie wiem czy doszłabym do momentu konsumpcji bo z kolejnymi dolewkami rozsądniej myślę ;)))))

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.02.2011 22:38

Mgfoto jaskółki to jesze nic najgorsze były robaczki typu "karakan" w zalewie słodkokwaśnej .Po tym daniu musiałem wypić 200ml Jack Daniels aby dojść do siebie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 22:30

Tak i mi się zdawało, że jaskółkami to nawet ja bym się nie najadła a co dopiero facet...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 22:26

No tak nie ma jak to rodzimy,mięsisty schaboszczak:)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.02.2011 22:18

Nie polecam ,mało zębów nie złamałem ,same kości wprawdzie kruche ,ale ryzyko duże.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 22:16

Chwilę mnie nie było a tu wjechał schabowy z kapustą i ślinka mi leci. Już nie pamiętam kiedy jadłam tak "egzotyczne" danie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 22:09

I jak doznania smakowe? Polecasz?;)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.02.2011 22:02

Anikim poświęcam się w czasie podróży ,ostatnio w Hongkongu muiałem spożywać skrzydła jaskółek co przyznam było dużym wyzwaniem.Ale preferencje pozostają i ten schabowy chodzi za mną.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 21:57

Vivi ciężko musi być Twojej Żonie że nie może wykazać się inwencją twórczą.Jako dobry mąż mógłbyś się czasami poświęcić;)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.02.2011 21:45

Świątynia kulinarna jest mi mało znana bo lubię proste pożywienie typu schabowy z kapustą ku utrapieniu mojej żony .

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:39

O kurczę, nie przewidziałam, że wmeldujemy się pod pinezkę na pierwszej stronie... Upsssss...

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:38

W takim razie cieszę się, że eksperyment się udał a pacjenci cieszą się dobrym zdrowiem! :)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 21:36

Mgfoto nie da się ukryć tego faktu;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:34

Anikm : Rozumiem, że też jesteś moim eksperymentem... ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:34

Vivi : Zazdrościmy! Czy mówisz o świątyni... kulinarnej? Bo nam się tu smakowicie rozmawia z Kazimierzem w tle. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Kazimierz ;)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 18.02.2011 21:29

Dziewczyny proszę skończyć tą dyskusję kulinarną a jeżeli chodzi o spacer po Kazimierzu to robię to codziennie bo tam pracuję (może nie w świątyni ) ale mam dosyć blisko.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 21:28

No to zapraszaj gości i gotuj Berdyczowską kolejnym razem:)
Zauważ że już kilka godzin minęło i ja również nadal pozostaję przy życiu;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:25

Zdecydowanie masz rację. A nauka najlepiej wychodzi mi gdy zapraszam gości. Wtedy nie robię sprawdzonej potrawy tylko same eksperymenty. Spokojnie, jeszcze wszyscy żyją i chwalą sobie moje nowe potrawy ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 21:20

Uczymy się całe życie,także i w tej kwestii jeszcze wszystko przed Tobą:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:14

I to mnie najbardziej śmieszy, bo kucharka ze mnie specyficzna i mało praktykująca ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 21:07

Swoją drogą to już tu zrobiłyśmy u Ciebie forum porad kulinarnych;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 21:06

No u mnie jak się gotuje to cała kuchenka wewnątrz jest wypełniona parą,więc to musi być naczynie,bo nie mam specjalnego i w zwykłym żaroodpornym robię.
Świetny pomysł z durszlakiem-muszę wypróbować:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 21:03

Moje naczynie tworzy w małej przestrzeni obieg zamknięty. Może to przyspiesza gotowanie? A swoją drogą to naczynie chyba powinno mieć dziurki ze wszystkich stron, żeby para docierała do produktów równomiernie. Wypróbuj gotowanie na durszlaku ;) Może będzie szybciej. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:56

No to u mnie coś nie tak,może to kwestia naczynia,muszę zmienić na jakieś inne,aby para dochodziła także od dołu.
Dziękuję :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 20:49

No to u mnie 40-50 dkg. warzyw (np. brokuł - różyczki czy marchewka) gotuje się 10-12 minut. No chyba, że są zamrożone to dochodzi jeszcze ok. 5 minut na rozmrożenie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:43

No ta moja mikrofalówka fajna jest,bo para jest pod ciśnieniem wtłaczana do środka,ale np. główka brokułów (oczywiście podzielona na różyczki) gotuje się 25 minut
Także nie wiem czy to nie za długo?
Dodam jeszcze że jest ugotowana na lekko krucho,a nie rozdziamdziana;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 20:40

Ja mam zwykłą mikrofalówkę ale kupiłam kiedyś takie specjalne naczynie do gotowania na parze w mikrofali. Składa się z 3 części. Na dół lejesz wodę, na część z dziurkami układasz produkty a na to klosik z "wywietrznikiem". Porcja warzyw na jedną osobę gotuje się dość szybko .Nawet ziemniaki zamiast gotować w wodzie, kroję na plasterki wrzucam na parę. Ryby nie próbowałam. Warzywa mają trochę inny smak niż te z wody ale ja akurat takie lubię.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:36

Hehehe...Mąż dziekuje i również pozdrawia:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 20:35

Anikm : Podziękowanie za namowę przyjęte, a przepis sama znalazłaś, a ja może skorzystam więc też dziękuję. Pozdrowienia dla męża, który lubi takie udziwnione smaki ;)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:33

Mgfoto a w czym gotujesz na parze,bo ja ostatnio kupiłam sobie mikrofalówkę z funkcją gotowania na parze,ale w 15 minut to tylko ryba wychodzi.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 20:30

Konwalia : Szkoda, że daleko mieszkasz. Połączyłybyśmy siły, bo ja też kucharzę tylko dla siebie więc w sposób minimalistyczny. Preferuję gotowanie na parze. Obiad ma być gotowy góra w 15 minut. I jest! :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:28

Konwalia nie żałuj sobie i gotuj dla własnej przyjemności:)
U mnie już w garze resztki;)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.02.2011 20:26

Dziewczyny,nie mam dla kogo.
A samej przy garach nie chce mi się stać.
Nawet psa nie mam,żeby ją zjadł.
A może któraś w Was mnie zaprosi!;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:26

No właśnie Mgfoto a ja taka żle wychowana,ale Mąż mnie zganił i mówi abym podziękowała za namowę na tę zupę:)
Także dziękuję ślicznie,bo już zostanie w moim repertuarze kulinarnym na stałe:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 20:23

Nie dość, że zachęciłam niektórych do spacerów po Kazimierzu to jeszcze puściłam w obieg zupkę berdyczowską. Niezła galeria mi się zrobiła ;) Konwalia , może też spróbujesz pogotować ? :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:23

To gotuj Berdyczowską Konwalia!!!
Mgfoto jak ugotujesz to również czekam na szczegółowe sprawozdanie :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.02.2011 20:20

Ej ...kuchareczki,bo się głodna zrobiłam!!!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 20:17

Mgfoto jak tylko wróciłam z pracy do garów pobiegłam,ale wołowinka lubi się pogotować:)
Koniecznie gotuj i podczas gotowania próbuj.
Papryka i ogórek dodały nieco kwaskowego smaku,także oszczędnie lepiej,aby nie przedobrzyć.To samo miód,on tu jest przyprawą,więc dodawać najlepiej po trochu i próbować do momentu uzyskania zadowalającego smaku:)
Również życzę smacznego:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.02.2011 20:07

A już nie mogłam się doczekać informacji. Powiem szczerze że nie pamiętam jakie dokładnie warzywa w środku pływały ale na pewno nie była mdła. Ilość miodu zapewne trzeba dopasować do indywidualnych upodobań. Zaraz naniosę poprawki do przepisu, który ściągnęłam z podanej przez Ciebie strony. No nie wiem ale tak zachęciłaś, że może kupię to mięsko i zaszaleję póki zimno na dworze i póki pora na energetyczne potrawy. Życzę Wam smacznego! :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2011 19:55

Mgfoto właśnie Zupa Berdyczowska własnego wyrobu została skonsumowana:)
Teraz doznania;)
Zarówno wzrokowo jak i smakowo wyszło znakomicie.
Jak pisałam nie wiem jak smakuje pierwowzór z restauracji Ariel,ale robiłam z przepisu do którego podałam linka,z małymi zmianami.
Cały czas próbowałam podczas gotowania i według tego przepisu była nieco mdła,więc korzystając z innego przepisu dodałam do niej paprykę i ogórek-konserwowe.
Nie wiem czy tam miałaś takie dodatki,ale to był strzał w dziesiątkę!
Zupa nieco przypomina gulaszową,ale diabeł tkwi w szczegółach,czyli w przyprawach,to one dodają tej sycącej zupie charakteru,a wspaniały aromat roznosi się po całym domu:)
Miodu dodałam 2 łyżki,a nie jak w przepisie 3,bo to już mogłaby być przesada.
Zachęcam do gotowania.
P.S. Mąż już robi sobie dokładkę:)
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 17:26

Agra : Miło, że Ci się podobało. Pozdrawiam :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 17.02.2011 17:07

Dziękuję za pokazanie mojego ulubionego Kazimierza - przeważnie pobyt w Krakowie zaczynam od spacerku tutaj .Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 16:54

Jurasek co tak skromnie,ja takie coś to bym zjadła ale na kolację:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 16:37

Surykatka : Marsz na obiad bo jak widać temat się rozwija nadal w tym samym kierunku :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 16:35

Jurasek, czy Ty aby nie z Poznańskiego? Bo pyry z gzikiem to jedyne co mi się w tym temacie kojarzy!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 17.02.2011 16:33

Ależ ja tez jestem za smakowaniem w podróży i w domu zresztą też, bo głodna jestem, tylko przestańcie już , bo ślinotoku dostanę :-)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 17.02.2011 16:31

hahaha - a ja miałem dziś na obiad "gzikę". Więcej nie powiem, To jest zagadka dla OŚ-ców

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 16:30

Anikm : Nie strasz! Nie biorę odpowiedzialności za to czym zastąpisz pietruszkę! ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 16:29

Surykatko : Podróżowanie bez smakowania dużo traci na wartości. Wprawdzie w regulaminie strony nie ma nic o smakowaniu i gotowaniu ale to na pewno tylko drobne przeoczenie ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 16:25

Dziękuję i mam nadzieję że będę miała po zjedzeniu możliwość podzielenia się wrażeniami;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 17.02.2011 16:25

Dziewczyny, a Wy znowu o żarciu ! :-))))) Mgfoto - zachęciłaś mnie do odwiedzin Kazimierza, bo nigdy nie zahaczyłam o te rejony będą w Krakowie. Ta ostatnia synagoga ma piękne i bardzo bogate wnętrze. Pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 16:24

No to jednak życzę smacznego i czekam na wrażenia smakowe :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 16:22

Mgfoto właśnie podjęłam decyzję że jutro robię zakupy i gotuję tę zupę:)
Tylko moja wersja będzie bez korzenia pietruszki,bo tu u mnie takiego warzywa nie znają.
Jak jest mięso w składzie to mąż zje.Zresztą on niewybredny jest i zjada co gotuję (jeszcze żyje) ;)
Jak smakowała nie omieszkam napisać:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 16:16

Anikm : No proszę, albo nie umiałam szukać, albo wtedy jeszcze tego przepisu nie było w sieci. Porównując z zupką - wygląda znajomo. Co do mojego gotowania to może być mały problem bo mięsko to ja jadam tylko na gościnnych występach. A na co dzień to tylko warzywka (bez wkładki) ;) Próbuj sama, jak będzie smakowało - to w porządku. Boję się tylko co powie na taki obiad Twoja "druga połowa" bo doświadczenie podpowiada, że takie pomieszanie smaków to raczej nie na męskie podniebienie. :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 15:58

Mgfoto u mnie też dzisiaj będzie ogórkowa:)
Znalazłam taki przepis:
http://www.wielkiezarcie.com/recipe50272.html
jeszcze inne widziałam ale tam o miodzie nie ma mowy,za to jedna wersja z rodzynkami.
Tylko jak zrobię to skąd mogę wiedzieć że to ta jak nie próbowałam pierwowzoru.
Ty musisz zrobić i napisać czy ma ta zupa coś wspólnego z polecaną przez Ciebie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:53

I niestrudzona spacerowiczka ! :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.02.2011 15:52

Mgfoto...no nie dotarłam.
Wstyd!
Poprawię się,obiecuję.
Turystka to ja nie jestem,raczej niepoprawna podróżniczka;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:49

Konwalia : taka turystka jak Ty nie dotarła na Kazimierz? Niesłychane. Musisz się koniecznie poprawić. Jak dobrze się rozpędzisz na Kazimierzu to przeskoczysz Wisłę i dotrzesz na Podgórze, tam też jest klimatycznie tylko w trochę innym stylu. :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:44

Z tego wszystkiego to zrobiłam się głodna. Do ogórkowej chyba nie dodam miodu? ;))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:43

A wiesz, że nawet szukałam tego przepisu. W księgarniach zaglądałam do wszystkich pozycji z przepisami kuchni żydowskiej i nic... Wiem tylko, że zupka jest energetyczna, dość gęsta, warzywa pokrojone w dużą kostkę, do tego mięsko. Całość doprawiona miodem i imbirem. Reszta pozostaje tajemnicą mistrza kuchni.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 15:41

I niech przepis podwędzi;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:39

Ktoś miejscowy by się przydał, żeby rozwiać Arielowe wątpliwości. Może Watcher zajrzy i nas "oświeci" :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 15:38

Dzięki za smacznego jak ja teraz nie w Krakowie;) Nie mogłaś dać wcześniej namiarów?;)
Albo zapodaj przepis to sobie ugotuję sama:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:33

Na stronie, którą podałaś wygląda jakby to była jedna całość. W menu znalazłam : "Zupa berdyczowska z wołowiną, miodem i cynamonem - 16,00". Smacznego! :))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:31

Ariele są na pewno dwa. Już mi się rozjaśnia. Ten z lewej jest zielony, więc zupka berdyczowska była w białym - po prawej stronie. Pomyliłam się najwidoczniej w komentarzu do Twojej galerii. Nie mam pojęcia czy to jedna knajpa. Obsługa była osobna dla każdego. Pozostałe jedzenie w białym takie sobie, ale zupka - marzenie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 15:25

Pogubiłam się na tym Kazimierzu i napisałam u siebie,odpowiedż do Ciebie;)
Tu wklejam:
Choć jak patrzę na zdjęcie to markiza z Ariela,to chyba też.
Zobacz sama:
http://www.ariel.ceti.pl/?page=zd&lan=pl

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.02.2011 15:23

Galeria pełna uroku i historii.
Nigdy tam nie byłam.Chociaż w Krakowie wiele razy.
Bardzo interesująca galeria.
Pozdrawiam-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 15:22

Mgfoto a ta zielona restauracja po lewej to też Ariel? Bo mi się wydaje że to już inna.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:11

Anikm : Zajrzałam do komentarzy pod Twoim Kazimierzem i zauważyłam, że już nie wiem w którym Arielu jadam zupkę, w białym czy zielonym. Trafiam tam jak po sznurku : to ten z prawej stojąc naprzeciwko wejścia. Będę musiała sprawdzić następnym razem :)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 15:04

Anikm : A ja nie pamiętałam gdzie to było... Czyli podziękuj sama sobie, bo sprawiłaś, że powstała moja opowieść o Kazimierzu :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 14:57

Mgfoto,pamiętam bo w mojej galerii właśnie opisałaś swoją przygodę z Kazimierzem i dwoma ,,uroczymi" panami;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 14:51

Jurasek : Starałam się! ;))) Tylko wybierz odpowiednie miejsce i czas, żebyś poczuł ten prawdziwy smak Kazimierza. Nie zawsze jest to możliwe. Np. moja ostatnia wizyta, latem zeszłego roku była totalnym rozczarowaniem. Nie ta pora, ie ten czas... Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.02.2011 14:46

Anikm : Brałam tu kiedyś udział w rozmowie na temat Kazimierza. O tym, że ma swój klimat ale ... potrafi też skutecznie odstraszyć. To dlatego odgrzebałam stare fotki i spróbowałam pokazać to co warto ujrzeć i zapamiętać. Weź pod uwagę, że to zdjęcia z dwóch wypraw. Za drugim razem miałam okazję zajrzeć w miejsca, które przy pierwszej bytności, z różnych przyczyn, umknęły mojej uwadze ;) Miło, że spacer Ci się podobał.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2011 14:03

Krakowski Kazimierz mogę oglądać zawsze,wszędzie i w ilościach nieskończonych:)
Widzę że obeszłaś chyba wszystkie świątynie w obrębie Kazimierza.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ten miły spacerek:)

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 17.02.2011 13:37

Mgfoto - dziękuję Ci za tą galerię, która jest świetną lekcją krajoznawczo - historyczną. A tyyyyyyyyyyyle razy byłem w Krakowie, nigdy zaś na Kazimierzu. Nie wiem, kiedy to nadrobię. Mam nadzieję, że w tym roku. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!