m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Zanim znajdziemy się w Meczecie Haga Sophia - Kościół Mądrości Bożej - przespacerujemy sie przez Hipodrom. Sercem turystyki w Stambule jest starożytny Hipodrom, nazywany dziś Placem Sułtana Ahmeda. Antyczne budowle, zajmujące centralne miejsce placu, należą do najważniejszych skarbów Stambułu. 
Po drodze mijamy Fontannę Niemiecką z roku 1898. Obelisk Egipski - jest to nie tylko najstarsze dzieło sztuki na Hipodromie, ale i w całym Stambule. Datuje się go na XV w. przed Chrystusem, zatem obelisk ma już 3500 lat. Faraon Totmes II kazał go wybudować na pamiatkę swego zwycięstwa w Mezopotamii. Na rozkaz Cesarza Bizancjum Teodozjusza I przywieziono obelisk w 390 r. ze Światyni Boga Amona w Karnaku i postawiono na Hipodromie. Wykonany jest z różowego granitu asuańskiego i waży ok.300 ton. Początkow miał 32,5m długości lecz podczas transportu odpadło ok.40% i dziś mierzy on 20m. Pod obeliskiem znajduje sie cokół. Dookoła wyrzeźbiono w marmurze  sceny z życia na Hipodromie. Drugim pod względem wieku zabytkiem Hipodromu jest Wężowa Kolumna, odlana w 479 r. p.n.e i przywieziona tu przez Konstantyna Wielkiego ze Światyni Apolla w Delfach. Początkowo miała kształt trzech węży splecionych ze sobą, trzymających na głowach złotą urnę o średnicy 2m. Zanim jeszcze to dzieło trafiło do Stambułu, zniknęła urna, zaś w czasach osmańskich zniszczono głowy węży. Jedna z nich jest wystawiona w Muzeum Archeologicznym w Stambule, druga - w British Museum w Londynie. Murowana Kolumna. Ostatnią kolumnę wybudował Cesarz Konstantyn VII Porfirogeneta na cześć swojego ojca, Bazylego. Budowla pochodzi z X w. ma 32m. wysokości. Kolumna bardzo ucierpiała podczas trzęsienia ziemi  w 1894r. i została wtedy odrestaurowana.
No, ale czas już na zwiedzanie .... Fontanna. A to już wnętrze pięknego dziś Muzeum. 
Marmurowe płyty, którymi wyłożono wnętrze, pochodzą przeważnie z kamieniołomów anatolijskich, lecz ich część przywieziono z krajów śróziemnomorskich. Olbrzymia kopuła musiała być zbudowana z lekkiego materiału, ściągnięto zatem specjalne cegły i dachówki esówki z Rodos. Dookoła niej znajduje się 40 okien. Zielone granitowe kolumny przyjechały z gimnazjonu w porcie Efez, zaś kolumny z czerwonego porfiru pochodzą ze Świątyni Apolla w Baalbek w Libanie.
Do budowy wykorzystano 107 kolumn: 40 stoi w głównej sali, a 67 na galeriach. Nawa główna. Mirhab w miejscu dawnego ołtarza. W pendentywach znajdują się, pozbawione obecnie twarzy, wizerunki serafów. Zostały one odnowione w 1849 przez braci Fossati. Oni też zamalowali twarze aniołów. Obecnie w kościele znajdują się cztery wyobrażenia serafów. Jednakże dwa z nich to namalowane przez braci Fossati rekonstrukcje, gdyż oryginalne mozaiki nie zachowały się prawie wcale.
A to widok z piętra. Jakość zdjęć  nie budzi zachwytu w przeciwieństwie do tego, co zobaczyłam na własne oczy. A teraz przyszedł czas na upragniony relaks w przecudnym parku znajdującym się przy Haga Sophia. Jestem pod wrażeniem:) Zieleń, mimo panującego tu upału jest świeża i kolorowa.
Siedząc podziwiałam tę piękną budowlę, no i z uporem maniaka robiłam zdjęcia. Na odpoczynek przychodzą tu również całe rodziny tureckie. Jeszcze chwila i czar pryśnie. Trzeba ruszać dalej na podbój Stambułu. Haga Sophia zrobiła na mnie wielkie wrażenie i cieszę się, że mogłam ją zobaczyć. 
Dziękuję za wspólne zwiedzanie......

najbliższe galerie:

 
Stambuł baaaardzo spontanicznie. . .  Cz. II
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Turcja , Istambuł  cz. 1 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet - Topkapi
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
TURCJA - Wiosenny spacer po Stambule - cz.  I
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix
Stambuł
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Stambuł (Turcja)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 12.03.2011 00:03

Mapo, Mieczysawie, Deszczu dziękuję za odwiedziny i miłe komentarze!
Mapo miło mi, że zainteresowała Cię moja galeria.
Mieczysawie Ty to wiesz jak mnie rozbawić:))) To jest super mina????? nie powiedziałabym, ale to napewno wina przeróbki zdjęcia do odpowiednich rozmiarów, ha ha:)))) Mam nadzieję, że Twoją minę też kiedyś zobaczę i nie wierzę, że jest nieciekawa......
Deszczu dziękuję za gratulacje. Nie wypowiem publicznie co czułam, ale co tam, to tylko zdjęcia, które można przecież odtworzyć. Jedyne czego mi szkoda, to zarwanych nocek na tworzenie tych galerii i Waszych komentarzy. Jednak odbiłam się od dna i tworzę na nowo z pomocą Waszych miłych słów.
Pozdrawiam Was serdecznie-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.03.2011 23:42

... pozdrawiam serdecznie. Gratuluję pogody ducha i wyrozumiałości, choć ja nie wiem co bym zrobił jak by mi skasowali galerie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 11.03.2011 22:54

Agatko pokazujesz kolejne ciekawe miejsce.Z przyjemnością obejrzałem galerię.Na dłużej zatrzymało mnie jedno zdjęcie -23. Podpis bardzo mnie ubawił. Masz super wyraz twarzy jak jesteś pod wrażeniem. Nie chciałabyś widzieć mojej miny jak jestem pod wrażeniem,hi,hi.Pozdrawiam

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 11.03.2011 22:24

Konwalio i Anikm postaram się Was nie zawieść i na bank będą dalsze galerie!
Konwalio friz to podstawa, a sukienka.......chyba też:)))))))))
Dziękuję za wizytę i komentarze.
Pozdrawiam Was serdecznie-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.03.2011 19:01

Agatko dziękuję za kolejny powrót tureckiej galerii.Z przyjemnością obejrzałam i wiesz że czekam na kolejne:)
Pozdrawiam serdecznie:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.03.2011 18:41

Agatko,też mam nadzieję,że będzie ciąg dalszy Twojej Turcji.
Piękny meczet.Robi wrażenie.
Piękna sukienka i fryz-)
Pozdrawiam-)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 11.03.2011 17:56

Witajcie!
Cieszę się, że podoba Wam się "moja" Haga Sophia.
Zuzka, mnie mimo wszystko bardziej podobał się Błękitny Meczet i jako budowla i jego wnętrze, ale ten również zrobił na mnie wrażenie.
Jurasku, ha ha, "fachowe określenia elementów", no jasne, że z książki!! Kto by to wszystko zapamiętał?? Ja napewno nie-((( Jest mi również bardzo miło, że i moja sukienka robi na Tobie wrażenie:)))))) Dzięki....
Beato-Zbychu dziękuję za zrozumienie co do jakości moich zdjęć. Co tam zdjęcia, wspomnienia ważniejsze czyż nie? Co do usuniętych galerii też mi szkoda, ale myślę, że jakoś powoli je odrobię. Tylko powtórki jakoś ciężko się produkuje......
Terezo, dziekuję Ci za odwiedziny.
Pozdrawiam Was serdecznie i myślę, że będzie jeszcze ciąg dalszy "mojej" Turcji-)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 11.03.2011 17:21

Z przyjemnością obejrzałam,Haga Sofia robi wrażenie.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 11.03.2011 12:58

Witamy - ciężko zrobić z ręki dobre zdjęcia w takim ciemnym wnętrzu ale opisy wyszły bardzo dobre. Trochę powspominaliśmy dzięki Tobie pobyt w tym wspaniałym miejscu. Szkoda że skasowano Ci tyle dobrych galerii. Pozdrawiamy

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 11.03.2011 12:54

Agata - świetnie pokazałaś ten obiekt. Bardzo ciekawy architektonicznie. Interesujące opisy, nawet określenia elementów - fachowe !
Ale najładniejsza jest Twoja sukienka - naprawdę. Pozdrawiam z uśmiechem

zuzka użytkownik zuzka(wpisów:143) dodano 11.03.2011 12:40

Cudne miejsce, na mnie robi większe wrażenie niż Błękitny Meczet. pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!