m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
...bladym świtem,z bardzo ambitnymi planami,wyruszyliśmy na podbój Cypru Północnego ...wybraliśmy drogę trochę okrężną,przez wieś Sotira...już z oddali widać było wieże cerkwi,a ze lubimy do nich zaglądać ,pojechaliśmy w tym kierunku...i to był strzał w dziesiątkę:) ...na małym placu,zobaczyliśmy aż dwie cerkwie,stara i nowa...i cmentarz.Takich miejsc jest na Cyprze więcej,jak się później przekonałam ... stara cerkiew była nietypowa,bez kopuły ale z łukowatym dachem ...wnętrze raczej w  nowoczesnym stylu,bez malowideł...ale z ładnym ikonostasem i żyrandolem..niestety żadnych informacji o historii obiektu ..przed nowa cerkwią szla procesja,tłumy ludzi w czerni....z zainteresowaniem obserwowałam ja z przyzwoitej odległości,tym bardziej ..ze to był drugi dzień świąt Bożego Narodzenia... ...niesiony obraz nie przypominał typowej ikony...za to księża byli bardzo oryginalni:)
...z boku cerkwi,stal stół z jakimiś smakołykami.Pani miała groźna minę,ale nie w moim kierunku patrzyła...prawdopodobnie była przejęta rola i powaga sytuacji... ...obraz umiejscowiono na przygotowanym stelażu,obok stół z koszykiem w którym znajdowały się kawałki białego chleba... ......wierni całowali obraz,następnie dłoń popa...on dzielił chlebem..
Mam nadzieje ,ze ktoś z was może na ten temat napisać więcej...ja mogę się tylko domyśleć ,ze to komunia...a może się mylę??? ...cala ta ceremonia kończyła się przy stole ze smakołykami....znaczy:,kawałek ciasta ,mieszanka orzechów z cukierkami i porcje chleba,pakowano w torebki i rozdawano wiernym ...nowa cerkiew z tradycyjnym ikonostasem ...chleb z pieczątką,można było kupić w cerkwi...następne pytanie na które nie znam odpowiedzi....może Ty wiesz?
...kobiety zawsze znajda czas na ploteczki ...po pracy,wyglądał na zmęczonego ...ten kościół znajduje się na terenie cmentarza,ledwo widoczny zza wysokich drzew ...swoje czasy świetności już przeszedł,teraz służy jako kostnica ...cmentarze przyciągają mnie jak magnez,szczególnie takie wśród zieleni, ze starymi nagrobkami...to chyba nie zboczenie??? ...trochę chaotycznie,a jak ciekawie...
znicz...kreatywne rozwiązanie,tanio i ekologicznie ...przejście graniczne przypominało raczej wjazd do hotelu,ale obecność mundurowych, rozwiała wątpliwości.Żeby przejechać na druga stronę potrzebna jest turecka polisa ubezpieczeniowa,można ja wykupić tuz przed granicy w jednym z pawilonów... koszt 30 euro ,ważna miesiąc... ...ważne rondo,trzeba bardzo uważać na szyldy,bo inaczej wylądujecie jak my..prawie w Australii:) ...co się gapicie,strusia nie widzieliście...pewnie usłyszelibyśmy,gdyby umiał mówić....tak zdziwione mieliśmy miny:) ...tu trafiliśmy przez gapiostwo i nie żałowaliśmy,nigdy nie widziałam strusiej farmy,szkoda tylko ze nikt nam nie mógł coś więcej powiedzieć,pan którego pytaliśmy o zgodę,mówił tylko po turecku.... ...tak witają gości strusie...tańcem z przytupem:)
...wiadomo,płeć żeńska.....wiedziała jak się ustawić do zdjęcia:) ...pan struś ,tez okazał się niezłym modelem:) Okolice Salamis (Salamina)...klasztor św.Barnaby.
W Salamis urodził się święty Barnaba, który około 45 roku wraz z apostołem Pawłem zaczął głosić chrześcijaństwo na Cyprze.Tu znajduje się tez jego domniemane miejsce pochowku...wg legendy grób znaleziono dopiero w V w. po wizjonerskim śnie arcybiskupa Antheminosa... ...kompleks klasztorny to: kościół,budynki klasztorne(1756r.) i nowo wybudowana kapela nad grobem św Barnaby...obecnie Muzeum Ikon i Archeologii ...na dziedzińcu klasztoru..rósł ten interesujący kaktus:) ...w kościele można obejrzeć wystawę ikon i zachowany oryginalny ikonostas,w części archeologicznej muzeum ,skromna ekspozycja ceramiki z  pobliskiego Salamis,większa ekspozycja znajduje się w Muzeum Narodowym w Nikozji lub Muzeum Brytyjskim w Londynie
...niedaleko klasztoru kaplica z grobem św.Barnaby,który zmarł śmiercią męczeńską ,przez ukamieniowanie.. ...miejsce spoczynku św.Barnaby,narodowego świętego Cypryjczyków... ... na zachodnim krańcu nekropolii z Salamis, zaczęliśmy zwiedzanie ruin antycznego miasta Salamis... Salamis  to jedno z najstarszych państw-miast Cypru. Począwszy od roku 1000 przed Chrystusem, miasto rozkwitało kolejno pod greckim i rzymskim panowaniem, ale późniejsze trzęsienia ziemi zniszczyły port, a po arabskich najazdach w VII wieku zostało opuszczone. ...ruiny gimnazjum ...łaźnia,fragment mozaiki
...fragmenty łaźni,z częściowo zachowanymi mozaikami ...chcąc dokładnie obejrzeć ruiny miasta trzeba poświecić około 3 godzin,do nekropoli można dojechać samochodem... ...jeszcze jeden fragment mozaiki w lazni ....ruiny leżą w bardzo romantycznym miejscu, tuż obok pełnej miękkiego piasku plaży. ...ogrzewanie o jakim marzymy...podłogowe,już Rzymianie znali się na luksusie...dosyć dobrze zachowane kanały grzewcze... ...sala posiedzeń dla 40 mędrców z tamtych czasów,z panorama na kolumny otaczające gimnazjum....latryny:))))))))
...miejsce obrad i spotkań towarzyskich:) ...do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty brukowanych dróg... ... starych kamieni jest tam sporo,ale tylko bardzo ambitny ich miłośnik ogląda wszystkie...ja do nich nie należę....a jeszcze jedno miejsce mieliśmy w planie:))) ...miasto oprócz amfiteatru na 15 tys osób, posiadało również teatr...obudowano 15 stopni widowni,w czasach świetności było ich 80...przy odrobinie wyobraźni...zobaczysz kolos:)) ...gdzieś nad morzem zostawiliśmy Salamis,a nas czekała przeprawa przez góry...o tym następnym razem:)))

najbliższe galerie:

 
Famagusta
1pix użytkownik imod odległość 3 km 1pix
Cypr - wyspa Afrodyty odsłona 3
1pix użytkownik patryk odległość 4 km 1pix
Po  tureckiej stronie Cypru. . . II Famagusta
1pix użytkownik skuza odległość 6 km 1pix
Starożytna Salamina
1pix użytkownik imod odległość 6 km 1pix
Okolice Larnaki i Agia Napy
1pix użytkownik pimo odległość 17 km 1pix
Cypruss
1pix użytkownik szprotka odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
patryk użytkownik patryk(wpisów:72) dodano 16.07.2014 20:34

Przyjemna galeria, pokazane fajne miejsca i ludzie :) no i strusie ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.02.2011 00:11

Bardzo ciekawa wycieczka! Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.02.2011 20:16

Bardzo ciekawa galeria.Naprawdę dużo pokazałaś.
Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 23.02.2011 06:47

Witamy - podobała się nam ta strona Cypru na Twojej galerii - ale byliśmy po Cypryjskiej stronie tylko w Nikozji. Pozdrawiamy

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!