m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Kotań
Dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem śś Kosmy i Damiana (obecnie kościół, filia parafii rzymsko-katolickiej w Krempnej) Cerkiew znajduje się 500 metrów od głównej drogi z Krempnej do Grabiu (na skrzyżowaniu są tablice informacyjne). Nie jest znana dokładna data powstania cerkwi, przypuszcza się że zbudowano ją na przełomie XVIII i XIX wieku ale też bardzo często jako datę budowy podaje się rok 1841 (taka data widnieje nad wejściem do babińca), ... nie wiadomo jednak czy jest to faktyczna data powstania czy być może pierwszy generalny remont. est to cerkiew orientowana (prezbiterium jest zwrócone w kierunku wschodnim) o konstrukcji zrębowej, w całości obita gontem. Posiada typową dla cerkwi łemkowskich konstrukcję trójdzielna z wyodrębnioną nawą, babińcem i prezbiterium.
Wieża o ścianach pochyłych z izbicą oraz pozorną latarnią. Wokół wieży zachata.
Nad nawą i prezbiterium dachy o konstrukcji namiotowej, łamane, kryte gontem. Wnętrze cerkwi poza kilkoma współczesnymi obrazkami, pozbawione jest wyposażenia oraz ikon. Zostały one wywiezione do muzeum w Łańcucie. Dzwon i żyrandol znajdują się w Desznicy. Cerkiew otacza drewniane ogrodzenie z kamienną podmurówką. Na teren cerkwi wchodzi się przez drewnianą bramkę z gontowym dachem. Po prawdopodobnym remoncie w 1841 roku, kolejne poważne prace wykonano pod koniec XIX wieku, w 1930 oraz w 1963 roku - wtedy to właśnie niszczejącą cerkiew rozebrano, a następnie po uzupełnieniu brakujących i zniszczonych elementów konstrukcyjnych na powrót złożono, zmieniając przy okazji poszycie dachu, z blachy na gont. Na czas remontu zabrano do konserwacji ikonostas i pozostałe wyposażenie cerkwi. Do dnia dzisiejszego znajdują się one w Muzeum w Łańcucie. Kolejny poważny remont trwa od kilku lat po dzień dzisiejszy. W 2001 roku zakupiono gont, który w 2003 roku został wykorzystany na naprawę wieży na przełomie sierpnia i września 2003 roku.
Kolejny etap remontu wykonano we wrześniu 2004 roku a mianowicie wyremontowano poszycie nawy i prezbiterium. Wykonawcą remontu był Józef Hronowski z Nowego Sącza. Po zakończeniu tego etapu prac, który zabezpieczył świątynię przed niszczącym działaniem wody, która przez wiele lat dostawała się do wnętrza pojawiły się plany dalszego remontu polegającego min. na remoncie ogrodzenia oraz zaplanowano bardzo ambitnie doprowadzenie do powrotu na należne miejsce ikonostasu. Nie będzie to łatwe gdyż nie jest złożony w jednym miejscu lecz jego części są rozparcelowane po wielu miejscach.  Na terenie wokół cerkwi od 1963 roku z inicjatywy konserwatora zabytków, Olgierda Łotoczki, zaczęto zbierać okoliczne, zniszczone krzyże, które stworzyły małe lapidarium okolicznej kamieniarki. W 2005 roku, staraniem NGK Magurycz i niestrudzonego Szymona Modrzejewskiego na jednym z kolejnych obozów kamieniarskich, wykonano remont stojących wokół cerkwi krzyży. Przed cerkwią stoi ogromna lipa, o której mówi się, że jest tak samo stara jak cerkiew. Pierwotnie przed cerkwią stały dwie lipy, jednak jedna za kadencji proboszcza Henryka Barcia, została ścięta, jako zagrażająca cerkwi. Msza święta: Niedziela, godzina 10.30

najbliższe galerie:

 
BESKID NISKI - ŚWIĄTYNIE DREWNIANE
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Cerkwie, kościoły i kaplice Beskidu Niskiego
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Łemkowskie Cerkwie Podkarpacie.
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Beskid Niski - Kotań
1pix użytkownik mirak odległość 3 km 1pix
Magurski Park Narodowy
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Nieznajowa i Czarne - zostały tylko krzyże
1pix użytkownik mirak odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.03.2011 22:06

Bardzo ładna cerkiew,dobrze że zadbano o remont obiektu.Widać które elementy zostały wymienione,bowiem różnią się barwą drewna.
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.03.2011 19:44

Oby remont i dalsze plany doczekały szczęśliwej realizacji. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!