m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
London Borough of Greenwich - gmina (borough) Wielkiego Londynu, położona w jego południowo-wschodniej części, na południowym (prawym) brzegu Tamizy.
Najbardziej znaną częścią dzielnicy jest Greenwich, które niegdyś było osobnym miastem.
Wejście do Parku Greenwich W Greenwich znajduje się dawne Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (The Royal Greenwich Astronomical Observatory). Zostało ono zbudowane przez króla Karola II w 1675w celu poszerzania wiedzy geograficznej, mającej służyć dalszym kolonialnym podbojom. Obserwatorium astronomiczne, najsłynniejszy zabytek Greenwich W Greenwich znajduje się dawne Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (The Royal Greenwich Astronomical Observatory). Zostało ono zbudowane przez króla Karola II w 1675w celu poszerzania wiedzy geograficznej, mającej służyć dalszym kolonialnym podbojom.
 Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Zegar Millennium - Greenwich w Wielkiej Brytanii [opis] Zegar Millennium - Greenwich w Wielkiej Brytanii Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Można również obejrzeć panoramę Londynu ze wzgórza Obserwatorium.
Greenwich to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie południk został oznaczony w terenie. Przebieg południka zerowego oznaczono m.in. na ścianie ówczesnego obserwatorium. Miasta, przez które przebiega Południk ZERO
Greenwich to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie południk został oznaczony w terenie. Przebieg południka zerowego oznaczono m.in. na ścianie ówczesnego obserwatorium. Miasta, przez które przebiega Południk ZERO.
Greenwich to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie południk został oznaczony w terenie. Przebieg południka zerowego oznaczono m.in. na ścianie ówczesnego obserwatorium. To jedyne miejsce, gdzie można stanąć na obu półkulach jednocześnie . Miasta, przez które przebiega Południk ZERO To jedyne miejsce, gdzie można stanąć na obu półkulach jednocześnie .
Na ścianie obserwatorium oznaczono przebieg południka zerowego, nazywanego także południkiem Greenwich (The Greenwich Meridian). Czas południka zerowego - Greenwich Mean Time (GMT) - do 1986 uznawano za standardowy czas uniwersalny. Później został zastąpiony przez Coordinated Universal Time (UTC). Na ścianie obserwatorium oznaczono przebieg południka zerowego, nazywanego także południkiem Greenwich (The Greenwich Meridian). Czas południka zerowego - Greenwich Mean Time (GMT) - do 1986 uznawano za standardowy czas uniwersalny. Później został zastąpiony przez Coordinated Universal Time (UTC). Na ścianie obserwatorium oznaczono przebieg południka zerowego, nazywanego także południkiem Greenwich (The Greenwich Meridian). Czas południka zerowego - Greenwich Mean Time (GMT) - do 1986 uznawano za standardowy czas uniwersalny. Później został zastąpiony przez Coordinated Universal Time (UTC). Obserwatorium zostało później przeniesione (ze względu na utrudniającą obserwacje bliskość centrum Londynu), zaś w jego budynku mieści się obecnie muzeum astronomiczne. Obserwatorium znajduje się w Parku Greenwich (The Greenwich Park).
W roku 1997 Greenwich zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego W roku 1997 Greenwich zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego W roku 1997 Greenwich zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego Canary Wharf to kompleks biurowy we wschodnim Londynie (Wielka Brytania) w dzielnicy Tower Hamlets. Obecnie rywalizuje z City of London o miano centrum biznesowego miasta. W Canary Wharf umiejscowione są trzy najwyższe budynki Wielkiej Brytanii: mierzący 235 metrów One Canada Square (również zwany Canary Wharf), 25 Canada Square oraz 8 Canada Square.
Obecnie biura Canary Wharf zajmują duże banki, np. Credit Suisse, HSBC, Citigroup, Lehman Brothers, Morgan Stanley, Bank of America, oraz Barclays, a także firmy medialne, np. The Telegraph, The Independent, Reuters, oraz Daily Mirror. Znajduje się tutaj także brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (Financial Services Authority - FSA) - agenda rządowa regulująca i nadzorująca instytucje i firmy finansowe. ). W Greenwich znajduje się także Królewska Szkoła Morska (The Royal Naval College) z budynkiem nazywanym the Queen's House. Początkowo znajdował się tam tudorowski pałac Placentia; później - w XVII wieku - na tym terenie rozpoczęto budowę potężnego pałacu królewskiego. Budynki były projektowane przez słynnych architektów: Sir Christophera Wrena, Hawksmoora i Vanbrugha.
W ciągu budowy ciągnącej się blisko wiek plany uległy zmianie i dużą część budynków przeznaczono na szpital dla marynarzy (The Royal Greenwich Hospital). W 1873 budynki przejęła Królewska Szkoła Morska, a w 1983została ona przeobrażona w szkołę wojskową. Natomiast w Domu Królowej w 1937utworzono Narodowe Muzeum Morskie (The National Maritime Museum). Część budynków zajmują uniwersytet i konserwatorium muzyczne.
Widok ze wzgórza Obserwatorium, na Muzeum Marynarki. Millennium Dome - budynek w Londynie, w dzielnicy Greenwich, zbudowany w 1999 by uczcić nowe tysiąclecie na podstawie projektu biur Richard Rogers Partnership (architektura) i Buro Happold (konstrukcja) . Jest jednym z największych budynków jaki kiedykolwiek zbudowano, a także charakterystycznym symbolem współczesnej architektury Londynu. Millenium Dome ma największy na świecie dach i mieści 30 różnych sal o komecyjnym wykorzystaniu. Największą z nich jest O2 Arena, która wraz z pojemnością do 24 tysięcy osób jest także największą halą widowiskową w Europie. Budynek został otwarty 31 stycznia 2000. Od 31 maja 2005, po wykupieniu praw do nazwy przez brytyjskiego operatora o2 (za 6 milionów funtów rocznie) nosi nazwę The O2.
Z zewnątrz dach budynku przypomina ogromny biały namiot z dwunastoma stumetrowymi żółtymi masztami podtrzymującymi. Każda wieża symbolizuje jeden miesiąc roku lub jedną godzinę tarczy zegara, reprezentując rolę, jaką odgrywa GMT. Średnica Millenium Dome wynosi 365 m - po jednym metrze na każdy dzień roku.
Budynek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra North Greenwich. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na Muzeum Marynarki James Wolfe (ur. 2 stycznia 1727 w Westerham, Kent, Wielka Brytania, zm. 13 września 1759 w Quebecu, Nowa Francja) - generał brytyjski, brał udział w bitwie pod Culloden. Gdy rozgorzała wojna siedmioletnia, minister William Pitt, 1. hrabia Chatham wysłał Wolfe'a by zdobył dla Brytyjczyków posiadłości francuskie w Ameryce Północnej (Nowa Francja). Towarzyszył mu inny oficer brytyjski William Howe, który walczył później w stopniu generała przeciw Jerzemu Waszyngtonowi). 13 września 1759 roku wywiązała sie walka o Quebec (tak zwana: bitwa na Równinie Abrahama. Dowódca francuski Louis-Joseph de Montcalm nie zdołał obronić miasta. W bitwie zginęli i Wolfe i Montcalm. James Wolfe (ur. 2 stycznia 1727 w Westerham, Kent, Wielka Brytania, zm. 13 września 1759 w Quebecu, Nowa Francja) - generał brytyjski, brał udział w bitwie pod Culloden. Gdy rozgorzała wojna siedmioletnia, minister William Pitt, 1. hrabia Chatham wysłał Wolfe'a by zdobył dla Brytyjczyków posiadłości francuskie w Ameryce Północnej (Nowa Francja). Towarzyszył mu inny oficer brytyjski William Howe, który walczył później w stopniu generała przeciw Jerzemu Waszyngtonowi). 13 września 1759 roku wywiązała sie walka o Quebec (tak zwana: bitwa na Równinie Abrahama. Dowódca francuski Louis-Joseph de Montcalm nie zdołał obronić miasta. W bitwie zginęli i Wolfe i Montcalm.
James Wolfe Muzeum Royal Obserwatory Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza
Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Muzeum Royal Obserwatory - wnętrza Greenwich Park  Greenwich Park - jeden spośród królewskich parków w Londynie, pierwszy, który został ogrodzony (w 1433). Zajmuje 74 hektary (183 akrów).
W 1427 ziemie te stały się własnością Humphreya Lancastera, księcia Gloucester. Humphrey ogrodził park, zbudował nad rzeką pałacyk Bella Court, a na wzgórzu zamek zwany wieżą księcia Humphreya. Ten pierwszy przekształcono później w Pałac Placentia, a następnie w Queen's House i Greenwich Hospital. Na miejscu zamku od 1675 stoi Królewskie Obserwatorium Astronomiczne zbudowane przez Christophera Wrena. Park służył królom jako teren do polowań z sokołami. Henryk VIII wprowadził tu także jelenie. Jakub I postawił wokół parku nowy ceglany mur wysoki na cztery metry i długi na dwie mile, którego część nadal wyznacza granice Greenwich Park. W XVII wieku park przerobiono według projektu André Le Nôtre. Maria, córka Jakuba II, podarowała pałac na szpital dla marynarzy, i na początku XVIII w park otworzono dla jego pensjonariuszy, a następnie dla wszystkich zwiedzających.
Według planów komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012, w Greenwich Park mają odbyć się zawody jeździeckie.
Devonport House  - Położony w zabytkowej londyńskiej dzielnicy Greenwich i oferujący wspaniałe widoki na Greenwich Park i Tamizę, ten piękny budynek w georgiańskim stylu mieści czterogwiazdkowy hotel z bezpłatnym, bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz parkingiem.
Hotel usytuowany jest tuż przy Uniwersytecie Greenwich oraz Narodowym Muzeum Morskim, zaledwie 600 metrów od stacji Greenwich. W niecałe 20 minut można dojechać metrem bądź koleją do centrum Londynu Dom Devonport, Greenwich- Położony w zabytkowej londyńskiej dzielnicy Greenwich i oferujący wspaniałe widoki na Greenwich Park i Tamizę, ten piękny budynek w georgiańskim stylu mieści czterogwiazdkowy hotel z bezpłatnym, bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz parkingiem.

najbliższe galerie:

 
Londyn
1pix użytkownik elle odległość 4 km 1pix
LONDON - the EMIRATES AIR LINE
1pix użytkownik przemyslaw odległość 5 km 1pix
 LONDON - looking for the meridian in GREENWICH
1pix użytkownik przemyslaw odległość 5 km 1pix
2 x Greenwich
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 5 km 1pix
Londyn.Tamiza.
1pix użytkownik jotwu odległość 6 km 1pix
Londyn 4.00 PM czasu Greenwich
1pix użytkownik knfred odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.03.2011 20:06

Czyli najlepiej szukać tam południka zerowego z nawigacją GPS w ręku.Obecnie zakres błędu takich urządzeń to zdaje się ok.kilku do kilkunastu metrów.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4120) dodano 19.03.2011 19:54

Witaj. Oczywiście, że na Ziemi jest mnóstwo takich miejsc i jestem tego świadoma. Będąc W Londynie, możesz to zrobić tylko w Greenwich, ale jak by się uparł, to trzeba stanąć tam, gdzie rzeczywiście południk przebiega.
Obecnie siatka WGS 84 jest jedyną obowiązującą siatką geograficzną na świecie. Na niej wzorowany jest system nawigacji satelitarnej GPS, czas UTC oraz wszystkie mapy. Południk zerowy nadal przechodzi przez park Greenwich, ale już nie przez historyczne obserwatorium astronomiczne. Jednak poprzedni południk zerowy jest nadal nakreślony na dziedzińcu obserwatorium, chociaż stracił swoje znaczenie pomiarowe. Swoją magią podziału globu na półkulę wschodnią i zachodnią przyciąga tysiące turystów zupełnie niezorientowanych, że obowiązujący południk zerowy znajduje się ponad 100 metrów dalej.
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.03.2011 13:57

W 1984 roku Ministerstwo Obrony USA opracowało siatkę Ziemi,która jest dokładniejsza.Zastąpiła ona dawną siatke geograficzną i niestety zmieniło się położenie południka zerowego.Obecnie południk Ziemi leży ponad 100 metrów na wschód od zaznaczonego miejsca.Znajduje się w parku,a nie na terenie obserwatorium.
Oczywiście na Ziemi istnieje wiele miejsc gdzie można stanąć na obydwu półkulach jednocześnie,a nie jak piszesz tylko w Greenwich:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!