m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Car wyobrażał sobie Peterhof nie tylko jako miejsce wypoczynku, lecz również jako miejsce przyjęć gości, dlatego miał być pomnikiem przemian w Rosji, namacalnym dowodem rozkwitu sztuk i wielką, reprezentacyjną nadmorską rezydencją. Teren zielony został podzielony na części. Tu Dolny Park. Przed północna fasadą Wielkiego Pałacu widowiskowa Wielka Kaskada schodzi do Ogrodu Dolnego. Wielka Kaskada dzieli Dolny Park na część wschodnia i zachodnią. W okresie kiedy Peterhof jest dostępny dla zwiedzających, każdego dnia następuje uroczyste uruchomienie wszystkich fontann. Tłumy ludzi oczekują w napięciu aż ożyją pozłacane postacie i kaskady.
Centrum zespołu Wielkiej Kaskady stanowi fontanna „Samson rozdzierający paszczę lwa”. 
Z paszczy lwa niby salwa artyleryjska tryska 20-metrowy słup wody.
Rzeźba to alegoria zwycięstwa państwa rosyjskiego nad Szwecją w 1709 roku. Fontanna robi na prawdę niezwykłe wrażenie. Wielka Kaskada jest otoczona rzeźbami z brązu i ołowiu pokrytymi w całości złotem. Woda do fontann doprowadzana jest ze źródeł odległych o 20 km. Cerkiew w Peterhofie.
Prace nad realizacją założeń ogrodowych trwały ponad 10 lat. Projektami zajęli się artyści z różnych krajów europejskich. M.in. Jean-Baptiste Aleksandre Leblond ekspert od stylu francuskiego... .. oraz Włoch Niccolo Michetti uczeń słynnego Carla Fontany. Car Piotr I pasjonował się roślinami i sprowadził do swych nowych ogrodów ponad 40 tysięcy drzew... ... wiązy i klony z głębi Rosji, lipy, buki i drzewa owocowe z Europy Zachodniej.
Miś uformowany z ciętego bukszpanu. Turyści nie szanują nawet syna Posejdona Trytona ;) W wodach jego fontanny bawią się nawet ptaki ;) Kaskada Smoków zwana też Szachownicą. Pobyt turystom umilany jest przez miejscowy folklor. Jak ktoś wie na czym oni grają to proszę o info.
Chociaż przez Peterhof przewijają się setki tysięcy zwiedzających, jak widać wiewiórki nic sobie z ich obecności nie robią. Fontanna Piramida. Jej podstawę stanowi granitowy postument z trzema marmurowymi stopniami a niesamowity kształt nadaje siedem poziomów pienistych strug, tryskających z 500 niewidocznych dla oka turysty otworów. Z daleka wygląda jak przecinka wśród drzew. Zatoka Fińska. Pałac Mon Plaisir. Jeden z architektów to B.-K. Rastrelli, ten sam, który projektował część Ermitażu. Projekt ogrodu wokół Pałacu Mon Plaisir naszkicował sam Piotr I. Zatoka Fińska.
Zatoka Fińska. Fontanna Snop również wykonana wg szkicu Piotra I. Altanka wśród drzew. Fontanna w kształcie drzewa, które tryska ze zmienna intensywnością przysparzając wiele radości i zabawy nie tylko dzieciom ;)
Wielki Pałac i Wielka Kaskada, którą  zdobi 37 złoconych posągów z brązu, 64 fontanny i 142 wodotryski. Woda do nich doprowadzana jest z oddalonych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich, spływa ona potem do Kanału Morskiego i dalej do Zatoki Fińskiej.

najbliższe galerie:

 
Rosja - Peterhof
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
St.Petersburg
1pix użytkownik whitewhale odległość 2 km 1pix
Rejs po Newie
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
PETERSBURG.  Sobór św.  Izaaka
1pix użytkownik wo odległość 4 km 1pix
Rosja - Sankt Petersburg - Sobór Zbawiciela na Krwi
1pix użytkownik kryjan odległość 5 km 1pix
St.  Petersburg by Night
1pix użytkownik robertno1 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.03.2011 17:41

Ten car wiedział co wybrać.
Miejsce robi wrażenie.
Pozdrawiam.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 21.03.2011 11:52

anikm, niestety we wnętrzach jest całkowity zakaz fotografowania. Rosjanie w tym względzie byli bardzo stanowczy. Nawet luzem wnoszone aparaty chcieli nam "zarekwirować".

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.03.2011 21:34

Piękny park i fontanny.Warto jeszcze wspomnieć że fontanny nie są uruchamiane mechanicznie,a działają dzięki wykorzystaniu praw fizyki.
Będzie jeszcze część prezentująca piękne wnętrza?
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!