m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Mała spokojna miejscowość, śródgórskiemu położeniu zawdzięcza odpowiedni klimat i dobre warunki do turystki i uprawiania sportów zimowych. Dobrze rozbudowana jest  sieć szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych. Gromadzyń i Kamienna Laworta, to dwa ośrodki narciarskie w południowej i północnej część Ustrzyk. Centralna część miejscowości. Po ilości pomników można się domyślać, że nie zawsze było tu spokojne. Od czasów najazdów czambułów tatarskich, ze względu na swoje położenie, Ustrzyki Dolne przeważnie były najeżdżane, grabione i palone, a mieszkańcy uprowadzani. Nie ominęły też tej miejscowości walki konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi.
W czasie  I wojny światowej przez Ustrzyki front przechodził dwukrotnie, niszcząc miasto.
Rok 1918 - atak Ukraińców, który miał odciąć załogę Lwowa od wsparcia wojskowego.
Druga wojna światowa - walki z wojskami hitlerowskimi w kampanii wrześniowej. Pod koniec września miasto zajmuje Armia Czerwona -  do czerwca 1941r. -  wkraczają Słowacy. We wrześniu 1944 ponownie wkraczają oddziały sowieckie, przeprowadzają aresztowania i wywożą na Syberię polskich partyzantów. Czerwiec 1946r., to wysiedlenie mieszkańców polskiego pochodzenia do Polski. Spotykamy tu różnorodną zabudowę. Wieża kościoła pw. NMP. Kościół wzniesiony na początku XX w. Przetrwał obydwie wojny światowe, zniszczono wnętrze wskutek zamiany świątyni na magazyny zbożowe w 1944r.
Zbudowany jest w stylu neogotyckim, z zewnątrz posiada surową elewację zdobioną ciosanym kamieniem. Nie można było dostać się do wnętrza i zobaczyć zabytkowego obrazów i wyposażenia. 12:00 Ustrzyki Dolne - Jasień. Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Obecny kościół murowany został wybudowany w 1743r. -  w stylu barokowym. Ściany wnętrza podzielone są pilastrami. W ołtarzu głównym, ikona Matki Boskiej Bieszczadzkiej.
Ciekawe dzieje tej ikony opisane są na http://www.twojebieszczady.pl/warto/jasien.php Ołtarze boczne. W kościele zwraca uwagę także barokowa ambona z końca XVII w. z baldachimem w stylu rokokowym. Sanktuarium opiekują się księża Michaelici. Dach kościoła jest dwuspadowy o różnych kalenicach, kryty blachą.
Do dziś, na przykościelnym cmentarzu, dotrwało jeszcze kilka kamiennych nagrobków powstańców listopadowych i styczniowych. Nagrobek powstańca styczniowego, inżyniera dróg i mostów. Na terenie kościelnym usytuowano, w ciekawy sposób wykonane, stacje drogi krzyżowej. Prawie w centrum Ustrzyk Dolnych znajduje się greckokatolicka cerkiew pw. Michała Archanioła.
Przeważnie cerkwie, kościoły są zamknięte, niekiedy więc można wykonać zdjęcie tylko przez przysłowiową szparę. Przy cerkwi znajduje się parawanowa dzwonnica z trzema arkadami. Zbudowana razem z cerkwią w 1847r. Kościół pw. św. Józefa Robotnika zbudowany w latach 80. XX w. Kościół jest budowlą dwupoziomową o wymiarach 40 m x 30 m.
Dzwony kościelne.
Pięćdziesięciometrowa wieża góruje na miastem i okolicą. Zarówno kościół jak i jego otoczenie miały dawać uczucie przebywania w środowisku zbliżonym do naturalnego.
Wieże „biegnące” od ziemi ku niebu mają symbolizować modlitwę wiernych. Wycieczka po Ustrzykach Dolnych była bardzo wyczerpująca - aż do zachodu ;-)

najbliższe galerie:

 
Bieszczadzkie krajobrazy II/2- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/1- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Bieszczadzki tryptyk (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/6:  Ustrzyki Dolne  - młyn
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
Ustrzyki - Tatry 1956.
1pix użytkownik jotwu odległość 2 km 1pix
Orelcowe opowieści- Historia chlebusia
1pix użytkownik agnieshka odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 30.03.2011 20:19

No i teraz żałuję,że byłem w tym mieście tylko godzinę i tylko po to żeby sie posilić.Tak mi się spieszyło do Polańczyka,że nie zrobiłem ani jednego zdjęcia.Zamknięte kościoły to zmora dzisiejszych czasów.Nie jestem do tego przyzwyczajony,bo w moim mieście są wszystkie pootwierane do późnych godzin wieczornych.Całowanie klamek bardzo mnie denerwuje,hi,hi.Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 23.03.2011 09:38

Bardzo przyjemny letni spacerek :)
Pozdrawiam :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.03.2011 17:25

Galeria pełna ciepła i bieszczadzkich klimatów.
Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 21.03.2011 13:52

Bardzo lubię Bieszczady.Dzięki za galerię.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 20.03.2011 23:26

Jeszcze trochę mi zostało do pokazania ale to tylko Beskidy. Za to moja przyjaciółka dokumentowała bieszczadzkie cerkwie więc wiem o czym mówisz. Taka zabawa wymaga poświęcenia czasu i ... samochodu by dotrzeć w te odludne rejony. Nie jestem zmotoryzowana więc mogę tylko liczyć, że kiedyś uda się znaleźć towarzystwo i zdobyć bieszczadzkie cerkiewki. Dziękuję za zachętę. Pozdrawiam serdecznie :)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 20.03.2011 23:10

Ale byłaś już blisko – oglądałem Twoje galerie cerkwie I i II. Namawiam do przedłużenia szlaku. W Bieszczadach zostało jeszcze parę cerkwi do pokazania na OŚ ;-)
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 20.03.2011 22:52

Bieszczady to dla mnie ziemia nieznana. Ciekawie się z Tobą wędrowało :) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!