m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Cuzco - starożytna stolica imperium Inków, położona na wysokości 3300 m n.p.m. to klejnot inkaskiej i kolonialnej architektury. Miasto zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Copaca w XII w. Obecnie stolica regionu Cusco, liczba mieszkańców ok. 300 tys. Miasto zdobyte w 1533 przez oddziały Francisco Pizarra, w 1536 spalone, na jego zgliszczach Hiszpanie budują swoje miasto. Dla Inków Qosqo znaczyło pępek świata. Wierzyli, że ich piękne miasto było źródłem życia.
Obrazek dla Peru wielce charakterystyczny. Zwiedzania zaczynamy od okolic Cusco. Zwiedzamy to co pozostało z  zabudowań Tambomachay. Jest to budowla złożona z dwóch brył w kształcie tarasów wykonanych z wygładzonych ciosów kamiennych. Po nich nieustannie przepływa woda o właściwościach leczniczych. Miejsce to najprawdopodobniej związane z kultem wody, nazywane jest Kąpieliskiem Inki. Gdzie turyści, tam i pamiątki.
Imperium Inków ukształtowało się za panowania Pachacutiego, dziewiątego Inki. To on rozpoczął wielką ekspansję, podbił inne narody indiańskie, wprowadził państwową religię i przekształcił Cusco w błyszczącą złotem stolicę, dorównującą rozmiarami ośrodkom europejskim. W II połowie XV w. miasto z gliny i trawy stało się tętniącą życiem metropolią ze wspaniałymi budowlami z kamienia. Kolejne miejsce archeologiczne - ruiny twierdzy Puca Pucara. W czasie świetności Cusco było miastem wyposażonym w wysokiej klasy system kanalizacyjny, a jego mieszkańcy nie cierpieli nędzy. Niestety, jako imponujący ośrodek miejski funkcjonowało zaledwie ok.70 lat, do czasu przybycia Hiszpanów.
Konkwistadorzy byli pod wrażeniem organizacji miasta i przepychu panującego w Cusco. W swoich sprawozdaniach wysyłanych do Hiszpanii pisali, że jest to najcudowniejsze miasto Nowego Świata. W pobliży Cusco, na zboczach Sacsayhuaman, około 1438 roku, za panowania Pachacuteca, została zbudowana potężna twierdza o potrójnej, zygzakowatej linii murów obronnych. Plan twierdzy przypomina paszczę pumy, a 22 zygzaki murów to jej zęby. Mury obronne zbudowane zostały bez użycia zaprawy z wielokątnych bloków kamiennych różnej wielkości, z których największy waży około 300 ton. Bloki zostały ściśle do siebie dopasowane w celu zapewnienia stabilności konstrukcji.
Na trzech tarasach w obrębie murów obronnych pobudowano pomieszczenia mieszkalne, magazyny, zbiornik na wodę zasilany podziemnym systemem kanałów. W twierdzy, przez 5 miesięcy bronił się Manco Inka w 1536 roku podczas antyhiszpańskiego powstania. Wracamy do Cusco. Jesteśmy w najważniejszym miejscu kultu religijnego imperium Inków, gdzie stała Świątynia Słońca (Coricancha ), najwspanialszy kompleks architektoniczny miasta. Jego ściany były pokryte 700 taflami złota wysadzanymi szmaragdami i turkusami, o okna skunstruowano tak, że promienie słońca przenikające do wewnątrz i odbijające się od szlachetnego kruszcu niemal oślepiały. Na zdj. można sobie porównać mur inkaski bez żadnego spoiwa i mur hiszpański. Przechowywano tam ubrane w cenne szaty, zmumifikowane ciała inkaskich wodzów, siedzące na złotych tronach i obsługiwane przez wybrane do tej zaszczytnej funkcji kobiety W tym samym pomieszczeniu całą ścianę zajmował złoty krąg symbolizujący Słońce, a drugą - krąg ze srebra, symbol Księżyca.
Hiszpanie splądrowali świątynię, zrabowane złoto wywieźli do Hiszpanii, a następnie zbudowali tu kościół i klasztor św. Dominika. Na zdj. - dziedziniec klasztorny. Klasztor ten uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1950, jednocześnie jednak odsłonięte zostały mury dawnej świątyni - Inkaskie budowle, w przeciwieństwie do hiszpańskich, są odporne na trzęsienia ziemi. W hiszpańskich kronikach odnotowano zdumienie Europejczyków na widok dziedzińca Coricanchy, wypełnionego odlanymi ze złota i srebra naturalnej wielkości lam, rzeźbami drzew, kwiatów i łanu pszenicy, a nawet delikatnych, ręcznie wykonanych motyli. Idziemy w kierunku głównego placu Cusco - Plaza de Armas. W czasach Inków plac był dwukrotnie większy niż teraz, otoczony pałacami, a pokrywający go piasek zawierał maleńkie muszle, drobinki złota, srebra i koralu. Centralny plac miasta był jednocześnie symbolicznym środkiem środkiem imperium.
Budowę katedry rozpoczęto 1559 r, a jej budowa trwała wiek. Możemy tu zobaczyć obraz Marcosa Zapaty z XVIII w Ostatnia wieczerza z Chrystusem i apostołami raczącymi się pieczoną świnką morską, ostrą papryką i andyjskim serem. W innym rogu placu możemy zobaczyć jezuicką świątynię La Compania de Jesus budowaną przez całe 100 lat na przełomie XVI/XVII w. Plaza de Armas najpiękniej prezentuje się o zmroku. I to by było na tyle.

najbliższe galerie:

 
Peru - Cuzco
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Peru (07) Cuzco
1pix użytkownik raul odległość 1 km 1pix
12 DNI W PERU
1pix użytkownik madeleine odległość 2 km 1pix
Cuzco i okolice - czyli o ruinach i festiwalach. . .
1pix użytkownik migot odległość 2 km 1pix
Targ w Pisac
1pix użytkownik provo odległość 5 km 1pix
    PERU - z wizytą u syna słońca
1pix użytkownik kordula157 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 03.05.2017 17:48

cieszę się, że odnalazłam te niesamowite miejsca wędrując przez Twoją galerię...pozdrawiam serdecznie....

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 02.11.2011 22:11

Bardzo fajna galeria/zdjecia.
Miejsce-Bajka.
POZDRAWIAM

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 02.11.2011 21:39

Jak śpiewał Shakin Dudi nie ma brzydkich kobiet, tylko wina czasem brak. Pipol, widocznie Ty Peru zwiedzałeś zbyt trzeźwy;)
Bardzo fajna wycieczka:)
Pozdrawiam.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 02.11.2011 11:47

Pipol: Nie ma brzydkich kobiet!!! Są piękne inaczej ;)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 02.11.2011 11:46

Przydałoby się więcej tych trzęsień, żeby wydobyć to co inkaskie :)
Ciekawa galeria i komentarz. Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie!

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.11.2011 12:06

Ciekawa relacja,mnie trochę położenie miasta przeraza,zastanawiam się już od paru lat...jak zareaguje moje wysokie ciśnienie ,na ta wysoko sc,na pewno nie spadanie:)))Gratulacje wyprawy:)))Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 31.10.2011 21:05

pokazujesz niezwykłe miejsca :) pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 31.10.2011 16:45

Dobrze ponad rok a nie 2 godziny, zajęło Ci poskładanie tej galerii.
Widoki z góry podobające.
Umiejętność składania tych głazów imponująca.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 31.10.2011 14:39

Piękne dzięki za odwiedziny.
To nagroda za 2 godziny spędzone przy komputerze.
pipol - faktycznie misek tam byo niewiele.
d-b - Popieram. Birma i Kambodża to jest to.
mgfoto - zwierzaki Andów są na prawdę super.
raul - masz rację, pomyślałem, że czas skończyć Peru, od powrotu minęło już 1,5 roku.
anikm - bardzo Ci dziękuję za komentarze, których mi nie skąpisz, to miłe.
grace - nie tak daleko, do Nowej Zelandii duuużo dalej, miło, że wpadłaś.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.10.2011 02:55

Bardzo interesujaca galeria, do Peru straaaasznie daleko, dzieki, ze moglam odbyc wycieczke z Toba, pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.10.2011 21:04

Interesująca galeria. Bardzo ciekawy historyczny komentarz.
Oryginalny pomysł na peruwiańską interpretację ,,Ostatniej Wieczerzy”.
Pozdrawiam serdecznie:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 30.10.2011 19:58

Cuzco wspominam bardzo miło i nie tylko dla tego, że stanowiło bazę wypadową do Machu Picchu i Doliny Inków. Plaza de Armaz chyba najładniejszy z wszystkich peruwiańskich miast, samo miasto również bardzo przyjemne i wreszcie to tam właśnie miałem okazję skosztować ten kontrowersyjny peruwiański przysmak narodowy :)
Galeria bardzo fajna - z przyjemnością wróciłem do Cuzco raz jeszcze.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.10.2011 19:32

Panie może niezbyt piękne ale za to lamy mają sympatyczne pyszczki :) Wycieczka mi się podobała. Pozdrawiam :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 30.10.2011 18:54

Nie wiemy czy kiedykolwiek zawitamy w Peru, pewno wcześniej Indochiny, dlatego bardzo się cieszymy, że możemy je zwiedzać z Tobą ( nie ukrywając, iż w bardzo doborowym towarzystwie ). Podoba nam się galeria :-)
Pozdrawiamy serdecznie.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 30.10.2011 17:54

Tylu brzydkich kobiet na raz ile widziałem w Peru to chyba nigdzie na świecie nie ma ;) fajnie powspominać (widoki oczywiście )

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!