m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwszym ludem, który zamieszkiwał te tereny byli Edomici. Miało to miejsce około 1000 r. p.n.e. Byli oni potomkami Ezawa. Występujące w Księdze Rodzaju miejsce zwane Sela podobno należy kojarzyć właśnie z 
Petrą. Edomici zostali zgładzeni przez króla judejskiego Amaziaha, który zgładził 10 tys. jeńców zrzuxcając ich ze skały. W IV w. p.n.e. przybyli ty z Półwyspu Arabskiego Nabatejczycy. Byli ludem koczowniczym. zamieszkiwali w jaskiniach rozrzuconych po całej okolicy. Krzyżowały się tu ważne trasy handlowe. Jedna ze wschodu na zachód, łączyła Morze Śródziemne z Zatoką Perską a druga z północy na południe. Ta z kolei prowadziła znad Morza Martwego do Damaszku. Od wieków nic się nie zmieniło. Dziś także można się tu dostać wyłącznie konno lub pieszo. Konie wliczone są nawet w cenę biletu. Należy jedynie dać właścicielowi tzw. tipa.
Miejscowy folklor. Wchodzimy do wąskiej krętej rozpadliny. Wąwóz prowadzi wprost do Skarbca. Ale zanim tam dotrzemy naszym oczom ukaże się cała gama kolorów.  Policja turystyczna. Można ją spotkać wszędzie tam gdzie docierają turyści. Zależnie od pory dnia skały mienią się kolorami czerwonymi, karmazynowymi, brązowymi, pomarańczowymi i jeszcze wieloma innymi. Sami Nabatejczycy nazywali miasto Rakmu, co oznacza wielobarwne.
Sami popatrzcie. Z tym miejscem wiąże się ciekawa opowieść. Jednak tak byłam zajęta robieniem zdjęć, że usłyszałam jedynie końcówkę opowieści. Szperałam w necie, ale nic nie znalazłam. Chodzi o postać bez głowy, ale co było powodem utraty tej głowy nie wiem. Może ktoś z Was zna ę historię... Sik jest wysoki i bardzo wąski, miejscami jego szerokość to raptem 2 metry.
Wizytówka Petry - skarbiec faraona, a właściwie Kasr Firaun. Według pradawnego podania w urnie został ukryty skarb faraona Ramzesa III, który posiadał tu swoje kopalnie. Tubylcy chcieli ten skarb wydobyć strzelając do urny. Pozostała ona jednak nietknięta. Policjant pilnujący wejścia z tradycyjną kefiją na głowie. Jednak nie bardzo jest co pilnować, gdyż wnętrze jest puste. U szczytu potęgi Petra zamieszkiwana była przez 40 tys. mieszkańców. Dziś także jest tu gwarno. Tłumy turystów, mnóstwo handlarzy handlujących czym się da, kamieniami także.
Są oczywiście i dzieci. Przewodnicy proszą aby nic od nich nie kupować, chcąc w ten sposób zmusić ich do chodzenia do szkoły. Widok na na tzw, ulicę Fasad i amfiteatr. To samo ale już znacznie bliżej.
Teraz już będzie tylko wyżej. Tras turystycznych jest mnóstwo. My wybieramy tę prowadzącą do Monastyru. Monastyr od Skarbca dzieli 6 km., 2 godziny marszu cały czas pod górę. Po długiej wędrówce przerywanej non stop na zdjęcia docieramy w końcu do Monastyru. Sądzi się, że był to grobowiec nabatejskiego króla Rabbela II.
Żeby zobaczyć Monastyr z góry należy wspiąć się na punkt widokowy, oczywiście obowiązkowo z napisem the best wiew in Petra. Później okazało się, że takich tabliczek było zdecydowanie więcej. Mimo, że to początek kwietnia upał daje znać o sobie. nie tylko my szukamy cienia, zwierzęta także. Zbudowany przez Nabatejczyków system kanałów i wodociągów, podobno najdoskonalszy na świecie, chyba się sprawdza skoro w takiej szczelinie rośnie drzewo. Nie da się przejść obojętnie wobec takich widoków.
Na tej wysokości można jedynie iść pieszo lub wjechać na osiołku. Raz jeden skusiłam się ta taką przejażdżkę w Lindos, ale kiedy zobaczyłam jak bardzo umęczone są te zwierzęta obiecałam sobie, że już nigdy tego nie zrobię.  Grobowce królewskie położone na wschód od centrum miasta. Do dziś odkryto podobno jedynie około 5% dawnej metropolii, czyli 800 budowli, z czego 500 to grobowce.
W 1985 roku wpisano Petrę na Listę UNESCO. Zdecydowanie na to zasługuje. Czas opuścić to niezwykłe miejsce. Dla mnie wizyta tu to spełnienie moich odwiecznych marzeń. Niewiele brakowało a sytuacja polityczna w tym regionie pokrzyżowałaby moje plany. Jednak udało się. Poleciałam pierwszym wznowionym lotem i badzo się z tego cieszę.

najbliższe galerie:

 
Petra tradycyjnie i troche inaczej
1pix użytkownik asica odległość 11 km 1pix
 Jordania Petra  na skraju Pustyni Arabskiej
1pix użytkownik marcowadziewczyna odległość 17 km 1pix
Jordania.  Petra-perła Królestwa Jordanii
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 18 km 1pix
Petrę opanowały zwierzęta!!!
1pix użytkownik atropacz odległość 21 km 1pix
Jordania Petra
1pix użytkownik pedro1912 odległość 21 km 1pix
Różowo-czerwone Miasto - Nabateńska stolica.
1pix użytkownik venturi odległość 21 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 28.03.2012 20:28

Marafi, super miejsce to i o fajny album nie trudno.
Pozdrawiam cię serdecznie.

marafi użytkownik marafi(wpisów:61) dodano 27.03.2012 13:40

Super album!!! Tak po prostu... :-)))

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 05.11.2011 10:29

Zibi, masz rację - tereny są rewelacyjne. Chętnie jeszcze kiedyś bym tam wróciła.
Dzięki za wizytę.

zibi11111 użytkownik zibi11111(wpisów:100) dodano 04.11.2011 18:16

No cóż, można tylko podziwiać tak wspaniałe tereny,a galeria pod względem jakości -na najwyższym poziomie.-POZDRAWIAM

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 20.04.2011 21:47

Dzięki Nola za wizytę. Tak pamiętam, rzeczywiście martwiłam się o pogodę. Tylko, że później sytuacja nieco się skomplikowała i już martwiłam się o to czy w ogóle pojadę.
Pojechałam, zobaczyłam i spełniłam marzenie.

Konwalio, skuzo i madeleine Wam też bardzo dziękuję za miłe słowa. Do Filipin wrócę w święta, bo chyba coś mi umknęło.
Też pozdrawiam świątecznie

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 20.04.2011 21:29

Cieszę się, że udało Ci się dotrzeć do Petry i spełniłaś swoje marzenie:), wyprawa chyba udana?:) pamiętam jak pisałaś o tym wyjeździe przy okazji mojej galerii z Jordanii;) i jak martwiłaś się o pogodę, chyba niepotrzebnie?;) bardzo fajna galeria, jak i cała Petra zresztą:) ehh fajnie było sobie powspominać to niesamowite miejsce:)
pozdrawiam:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 20.04.2011 21:23

Bliski Wschód to część świata, której najbardziej nie lubię. Wrócę tam jednak kiedyś, specjalnie po to, by zobaczyć Petrę :) Bardzo ciekawa relacja, mocno się podobało :) pozdrawiam świątecznie :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.04.2011 13:55

Z przyjemnością obejrzałam.
Zazdroszczę Margo wycieczki.Faktycznie niezwykłe miejsce.
Pozdrawiam-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.04.2011 08:17

Interesująco pokazane i opisane,gratuluje wyprawy:))

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.04.2011 19:50

Marcowa: Dziękuje i pozdrawiam. Przed wyjazdem obejrzałam twoją galerię tak dla rozbudzenia zmysłów. Żeby wiedzieć, w których miejscach należało mieć szeroko otwarte oczy.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 19.04.2011 19:02

Bardzo mi się podoba ta galeria i fajnie było sobie przypomnieć to niezwykłem miejsce .

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.04.2011 18:57

Mgfoto, Agnieshko, Terezo, Agato, Wielkopolanko, Carmel, Agra Was również bardzo było mi miło gościć. Fajnie, że zajrzeliście i że się podobało. Pozdrawiam serdecznie.

Surykatko: ty to powinnaś zmykać do Petry. Miałabyś gdzie brykać. Skałek tam pod dostatkiem.

Mieczysławie: nie wiem jak to się stało, że ja tej głowy nie zauważyłam. Mam kłopoty ze wzrokiem, ale żeby aż tak.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.04.2011 18:51

Kordulo ty i Trekker sprawiliście mi olbrzymią niespodziankę swoją opinią. Sami pokazujecie piękne miejsca i jeszcze do tego świetnie sfotografowane.
Ja nie posiadam takich umiejętności, o sprzęcie nie wspomnę, bo to ludzie robią zdjęcia a nie aparat.
Rzeczywiście Petrę nie łatwo się fotografuje. Na dole kadru cienie, na górze oślepiające słońce. Kontrasty są olbrzymie. Kiedy wychodziłam przed południem z wąwozu słońce tak oświetlało skarbiec, że nie dało się na niego patrzeć, a co dopiero robić zdjęcia. Kiedy jednak znalazłam się tam ponownie w późnych godzinach popołudniowych skarbiec wyglądał pięknie i do tego jeszcze nie było tam nikogo. Miałyśmy cały skarbiec tylko dla siebie, mogłyśmy cykać zdjęcia do woli. Marek50 ma rację, że w niektórych miejscach trzeba znaleźć się o właściwej porze.
A to że udaje mi się robić coraz lepsze zdjęcia /chyba?/ to efekt obcowania z Wami na portalu. Staram się korzystać z uwag lepszych ode mnie.
Pozdrawiam Was serdecznie

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.04.2011 18:42

Magdo tobie szczególnie chcę podziękować za miłe słowa. Wiem, że trzymałaś kciuki aby ten mój wyjazd doszedł do skutku.
Rzeczywiście wróciłam cała i zdrowa i raczej nie odczułam tam na miejscu, ze coś wisi w powietrzu. Jedynie w Egipcie pustki i na plaży i przy hotelowym basenie. Jednak to w ogóle mi nie przeszkadzało.

Irolek: ty widziałeś zdecydowanie więcej ode mnie i skoro też twierdzisz, że Petra ma to coś to znaczy że tak jest.

Anikm: pewnie będą następne galerie, ale to już nie będzie to. Tak naprawdę Jordania to Petra, Wadi Rum, Wadi Mujib /nie wiem czy dobrze napisałam/ i koniec. Reszta to tylko takie wypełniacze czasu.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 19.04.2011 13:34

Ciekawe twoje spojrzenie na to miejsce.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 19.04.2011 12:38

Świetna galeria z fajnego miejsca, przyjemnie się zwiedzało z Tobą:-) pozdrawiam

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 19.04.2011 12:02

Margo, super galeria:) Podobnie jak Agnieshka poczułam się jak w cudownym filmie przygodowym.
Skały i ich kolory niesamowicie piękne, a Ty odważna. Widać było warto....
Pozdrawiam.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 19.04.2011 10:38

Pięknie pokazałaś i opowiedziałaś o Petrze :) pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.04.2011 10:11

Ależ jestem zaskoczona. Bardzo Wam wszystkim dziękuję.
Wrócę tu wieczorem, napiszę wówczas więcej.
Wszystkich pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 19.04.2011 07:29

Margo pięknie pokazałaś Petrę. Wróciły wspomnienia . Ja bylam w Petrze pod koniec czerwca i były takie upały, że nie miałam sił aby dotrzeć do Monastyru. Mogę dodać tylko , że skały miały jeszcze inne odcienie. Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 19.04.2011 07:20

Wyjątkowe miejsce,ładnie zaprezentowane,skały robią wrażenie.Serdecznie pozdrawiam:)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 18.04.2011 23:24

Ciekawe zdjęcia, kadry jak z filmu przygodowego:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 18.04.2011 23:07

Wspaniałe miejsce.Skały robią wrażenie.Na zdjęciu 42 znalazłem brakującą głowę.Jak się dobrze przyjrzysz widać głowę opartą o ścianę skalną.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.04.2011 22:46

Pięknie pokazałaś to wspaniałe miejsce! Bardzo dobre zdjęcia! Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 18.04.2011 22:40

Bardzo ciekawa galeria, miejsce jest wyjatkowe, choc trudne do sfotografowania. Tobie sie to swietnie udało.Gratuluje:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.04.2011 22:26

Margo wspaniale że spełniłaś swoje marzenie, po to właśnie są by je realizować:)
Zdjęcia bardzo ładne,jak i miejsce które na nich prezentujesz.
Czekam na kolejne galerie i pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 18.04.2011 22:17

Dobre zdjęcia:-) Podobało się bardzo:-)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 18.04.2011 22:07

"Petra to miejsce niezwykłe"-w pelni podzielam te opinie.
Fajne zdjecia...takie swierzutkie :)))
POZDRAWIAM

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 18.04.2011 22:06

Witaj Margo! Widzę, że wyjazd wypalił i wróciłaś cała i zdrowa. Bardzo się cieszę! Biorę się za oglądanie Twojej Petry:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!