m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Aby dostać się do miasta należy przejść przez Łuk Hadriana. Został zbudowany z okazji wizyty cesarza w mieście w 129 roku. Nieopodal Łuku Hadriana znajdują się stajnie i hipodrom, którego widownia mogła pomieścić do 20 tys. widzów. Do obecnych czasów przetrwało sześć rzędów widowni. Ma 245 metrów długości i 52 metry szerokości. W świecie rzymskim to jeden z najmniejszych hipodromów.
Podobnie jak Łuk Hadriana hipodrom usytuowany był poza murami miasta. Do właściwego miasta wchodziło się przez Bramę Południową /mało fotogeniczną/. Wiszące nisko druty przeszkadzają fotografującym.
Zaraz po jej przejściu znajduje się Forum. Bardzo charakterystyczne bo o owalnym kształcie. Był to centralny plac miasta otoczony 56 jońskimi kolumnami.
Od placu odchodzi długa ulica Kolumnowa, czyli Cardo Maximus. Cardo powstało około 100 roku i było sercem starożytnej Gerazy. 
Liczy 800 metrów długości i ma znakomicie zachowaną pierwotną nawierzchnię brukową. Ruch i gwar pewnie nie mniejszy niż przed wiekami. Świątynia Zeusa. Jej budowę rozpoczęto w I w. n.e. Ukończono za panowania cesarza Wespazjana.  To po świątyni Artemidy druga najważniejsza świątynia miasta.
Przy świątyni Zeusa położony jest teatr południowy.Powstał za rządów Domicjana i mógł pomieścić nawet 5 tys. osób. Zrekonstruowana ściana za sceną, proscenium. Pierwotnie składała się z dwóch kondygnacji. Odtworzono jedną. Grajek w mundurze jordańskiej straży pustynnej. Muzyka bardziej przypomina szkockie rytmy aniżeli arabskie. Drugi z teatrów Gerazy - teatr północny. Został zbudowany później niż Południowy, za rządów Marka Aureliusza.
Wiosna to chyba najlepsza pora na odwiedzenie Gerazy. Zieleń pięknie się komponuje z ruinami miasta. Jedna z bocznych ulic Gerazy. Miłośnicy historii albo po prostu dobrego jedzenia.   Miasto położone jest na brzegu doliny. Po drugiej stronie rozłożył się współczesny Jarash, zwykłe, 30-tysięczne miasto arabskie.
Mimo, że odkopano zaledwie 10% dawnego miasta stoi tu około 1000 kolumn. Świątynia Artemidy - patronki miasta. Podobno jeden z jej  filarów lekko drży. Widać to gdy położy się na nim jakiś przedmiot. Niestety nie wiem, który to filar. Przy głównej ulicy Cardo Maximus znajduje się nimfeum, miejsce kultu nimf. Była to wyposażona w ozdobne nisze i mozaiki wspaniała ogólnodostępna fontanna. Z tego miejsca rozprowadzano także akweduktami wodę. Ruiny starożytnej świątyni.
Tetrapylon to konstrukcja składająca się z kilkunastu kolumn. Podstawa tetrapylonu, czyli miejsca krzyżowania się głównych ulic. Geraza posiadała dwa Tetrapylony: Północny i Południowy. Z Południowego zachowały się jedynie bazy, z których wyrastały kolumny.
 Powoli opuszczamy mury miasta.
Ostatni rzut oka na hipodrom.
Na parkingu już czeka autokar.

najbliższe galerie:

 
Jordania.  Jerash
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 4 km 1pix
Jarash - Geraza
1pix użytkownik venturi odległość 5 km 1pix
Jordania - Jerash archeologicznie...
1pix użytkownik marucha odległość 14 km 1pix
Ajlun - Qala'at ar-Rabad - zamek na piniowym wzgórzu.
1pix użytkownik venturi odległość 16 km 1pix
Północno-zachodnia część Jordanii
1pix użytkownik venturi odległość 32 km 1pix
Północno-zachodnia część Jordanii cz. II
1pix użytkownik venturi odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 27.04.2011 20:15

Takie galerie zawsze chętnie oglądam.Wydaje się nam,że już te najstarsze miejsca znamy z historii,a Ty mi pokazujesz miejsce o którym nie miałem pojęcia.Dzięki podobało mi się ,a ze zdjęć najbardziej kadr 22.Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 25.04.2011 22:42

Z Twoich zdjęć można wnioskować, że to starożytne miasto całkiem dobrze (oczywiście w porównaniu do innych) zachowało się do naszych czasów.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!