m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Zamek książąt mazowieckich w Czersku. Ceglany zamek zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w miejscu pochodzącego z XI wieku grodu rezydencjonalnego o konstrukcji izbicowej Władysława Hermana. Wzniósł go w latach 1388-1410 książę mazowiecki Janusz I. Gdy tereny te zostały przyłączone do Królestwa Polskiego (1526), zamek stał się własnością królewską i podlegał królowej Bonie. Zamek w Czersku. Ceglana budowla została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku przez księcia mazowieckiego Janusza I. Po włączeniu Mazowsza do ziem polskich stała się własnością żony Zygmuna I Starego, Bony. W czasie licznych wojen zamek wielokrotnie był dewastowany. Do dziś zachowały się mury i trzy wieże. Udostępniony jest zwiedzającym. Zamek prezentował się bardzo okazale i miał duże znaczenie militarne. Mury zewnętrzne zamku miały grubość 2 m, a wysokość ok. 8 m. Szczytem murów biegły ganki strażnicze. W 1229 książę Konrad mazowiecki uwięził w tutejszym lochu księcia Henryka Brodatego. Wypuścił go dopiero po interwencji przybyłej ze Śląska księżnej Jadwigi. W 1239 Konrad uwięził tutaj Bolesława Wstydliwego. W czasie Potopu szwedzkiego, w 1656 roku, zamek w Czersku doznał bardzo poważnego uszczerbku. Wojska szwedzkie po doznaniu klęski od Stefana Czarnieckiego pod Warką, wycofując się, opanowały twierdzę czerską i doszczętnie ją zdewastowały. W latach 1762-1766 starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński podjął próbę odbudowy zamku (wtedy powstał most przez fosę), jednak po dostaniu się pod zabór pruski w XVIII wieku, mury zostały zburzone, co pozbawiło twierdzę resztek znaczenia militarnego. Od tego czasu zamek jest zrujnowany. Do dzisiaj zachowana jest większość murów zamku oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia), z których można podziwiać panoramę okolicy. W obrębie murów znajdują się fundamenty kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Piotra.
PANORAMA Z ZAMKU. W latach 70. ubiegłego wieku w otoczeniu zamku zespół Skaldowie z Łucją Prus nagrał teledysk do piosenki W żółtych płomieniach liści. PANORAMA Z ZAMKU. W latach 70. ubiegłego wieku w otoczeniu zamku zespół Skaldowie z Łucją Prus nagrał teledysk do piosenki W żółtych płomieniach liści. Turniej rycerski. Turniej rycerski. Turniej rycerski. Turniej rycerski.
Czersk znajduje się w odległości kilku kilometrów od Góry Kalwarii. Położony jest nad Jeziorem Czerskim, starorzeczem wiślanym. Kilkaset metrów dalej płynie Wisła. Najważniejszym zabytkiem w Czersku jest zamek. Prezentuje się on szczególnie imponująco od strony Wisły, zaś z jego wież roztacza się widok na okolicę. Zamek wpisany jest do rejestru zabytków W czasie potopu szwedzkiego Czersk doznał bardzo poważnego uszczerbku. Wojska szwedzkie po doznaniu klęski od Stefana Czarnieckiego pod Warką wycofując się opanowały twierdzę czerską i doszczętnie ją zdewastowały. Od tego czasu nastąpił dalszy, systematyczny regres miasta. Ponowny okres rozkwitu przeżył Czersk, gdy rządziła nim królowa Bona, żona Zygmunta Starego. Otrzymała ona Czersk jako odprawę wdowią po śmierci Zygmunta Starego. Królowa chętnie przebywała w tym mieście i z jej inicjatywy powstały wtedy browary (sławne piwo czerskie), rozwinął się handel, uprawa winorośli i ogrodnictwo. W latach 1762-1766 marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński podjął próbę odbudowy zamku (wtedy powstał most przez fosę), jednak po dostaniu się pod zabór pruski mury zostały zburzone, co pozbawiło twierdzę resztek znaczenia militarnego. W 1869 roku zostały Czerskowi odebrane przez władze rosyjskie prawa miejskie. Wewnątrz baszty.
Najważniejszym zabytkiem w Czersku jest zamek. Prezentuje się on szczególnie imponująco od strony Wisły, zaś z jego wież roztacza się widok na okolicę. Zamek wpisany jest do rejestru zabytków. Najważniejszym zabytkiem w Czersku jest zamek. Prezentuje się on szczególnie imponująco od strony Wisły, zaś z jego wież roztacza się widok na okolicę. Zamek wpisany jest do rejestru zabytków. Panorama z Zamku. Panorama z Zamku. Najważniejszym zabytkiem w Czersku jest zamek. Prezentuje się on szczególnie imponująco od strony Wisły, zaś z jego wież roztacza się widok na okolicę. Zamek wpisany jest do rejestru zabytków. Panorama z Zamku. Najważniejszym zabytkiem w Czersku jest zamek. Prezentuje się on szczególnie imponująco od strony Wisły, zaś z jego wież roztacza się widok na okolicę. Zamek wpisany jest do rejestru zabytków Panorama z Zamku.
Wewnątrz baszty. Panorama z Zamku. Panorama z Zamku. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego Kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Do dzisiaj zachowana jest większość murów zamku oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia), z których można podziwiać panoramę okolicy. W obrębie murów znajdują się fundamenty kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Piotra. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego Droga Krzyżowa na 
Mariankach. W 2009 w pobliżu zamku, na dnie pogłębianego stawu odnaleziono 500-letnią szkutę. TRZY ZACHOWANE WIEŻE ZAMKU W CZERSKU.

najbliższe galerie:

 
Czersk
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Czersk, Polska
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Polska - Czersk nad Wisłą
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Czersk - urokliwy cień historii
1pix użytkownik wujryszard odległość 0 km 1pix
Zamek książąt mazowieckich w Czersku
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Brzumin nad Wisłą
1pix użytkownik mgfoto odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.03.2017 17:19

byliśmy tam, chyba w 2010 r.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!