m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
W tej świątecznej galerii pragnę zaprezentować Sanktuarium Kalwaryjskie i i okoliczne świątynie parafialne przeżywające Triduum Paschalne. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie Sanktuarium Kalwaryjskie jako pierwsza w historii - Polska Jerozolima, którą ufundował w XVII w. Wojewoda Krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Na zdj. Fronton Bazyliki i Plac Rajski. Kaplica z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, duchowej matki Papieża Jana Pawła II, oraz wielu Pielgrzymów Kalwaryjskich. W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego triduum rozumie się jako trzy etapy misterium Odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie. Ołtarz Soborowy od strony huru zakonnego w Bazylice Kalwaryjskiej z XVIII w. Sanktuarium Kalwaryjskie to zespół 44 kaplic w tym 6 kościołów rozłożonych na przestrzeni 6 km. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, widok od strony wzgórza Ukrzyżowania.
 Sanktuarium Kalwaryjskie nawiedził dwu krotnie Papież Jan Paweł II oraz obecny Benedykt XVI. Sanktuarium to również od 2000 roku jako światowe dziedzictwo kultury i przyrody UNESCO. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, dziedziniec przy klasztorny na którym trwa poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, dziedziniec przy klasztorny na którym trwa poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, dziedziniec przy klasztorny na którym trwa poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, dziedziniec przy klasztorny tzw.Krużganki. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, spowiedz wielkanocna.
Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne, był świętowany dopiero od IV wieku, a samo Triduum Paschalne zastąpiło Triduum Sacrum, obchodzone do 1929 roku.

Ostatnie trzy dni upamiętniające Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego przypominają trzy etapy jednego wydarzenia - zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, droga prowadząca na Wzgórze Ukrzyżowania gdzie znajduje się Grób Jezusa. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, Wzgórze Ukrzyżowania i Grób Jezusa przy którym trwa czuwanie i adoracja. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, Wzgórze Ukrzyżowania i Grób Jezusa przy którym trwa czuwanie i adoracja. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, Wzgórze Ukrzyżowania i Grób Jezusa przy którym czuwają straże. Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, wnętrze Grobu Jezusa .
Na zdj. Sanktuarium Kalwaryjskie, Wzgórze Ukrzyżowania i Grób Jezusa . Na zdj. Grób Jezusa . Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień, podczas niedzielnej Eucharystii. Później zaczęto bardziej akcentować doroczny obchód Paschy, który dokonywał się w liturgii Nocy Paschalnej. Kolejna świątynia to Kościół św. Anny w Zakrzowie nie daleko Kalwarii Zebrz. Grób Pański wewnątrz świątyni. Ciemnica
O trzech dniach mówił już św. Augustyn, opisując zwyczaje z przełomu IV i V wieku. Mówił o Świętym Triduum, a mianowicie o dniu śmierci Chrystusa (Wielki Piątek), jego odpoczynku w grobie (Wielka Sobota) i jego Zmartwychwstaniu w Noc i Dzień Niedzieli Paschalnej. Kolejna świątynia to Kościół pw. św. Jana z Kęt w Stryszowie. Grób Pański wewnątrz świątyni. W czasach Amalariusza z Mesu, w IX wieku, przyjęto rozpoczynanie Triduum Paschalnego już w Wielki Czwartek. Reforma posoborowa wróciła do pierwotnego zwyczaju obchodzenia Triduum Paschalnego, przywracając centralne miejsce Nocy Paschalnej. Kolejna świątynia to Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Barwałdzie Górnym. Grób Pański wewnątrz świątyni.
Widok Kościoła od strony południowej. Obecnie uroczystości wielkanocne rozpoczynają się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Punkt kulminacyjny osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Kolejna świątynia to Kościół pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrz. w Rynku Głównym Grób Pański wewnątrz świątyni w br. Grób Pański. Alleluja Alleluja Alleluja !!!

najbliższe galerie:

 
Kalwaria Zebrzydowska-śladem Dróżek Kalwaryjskich
1pix użytkownik piotr54 odległość 0 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZ. Szopka Betlejemska 2017r.
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-Klasztor OO. Bernardynów
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZYDOWSKA- Sanktuarium w zimowej szacie.
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Kalwaria - kilka obrazków
1pix użytkownik felix odległość 1 km 1pix
Miasto Kalwaria Zebrzydowska
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 24.04.2011 23:02

Bardzo świąteczna galeria :)
Czas zadumy, ale i wesołego Alleluja.
Pozdrawiam światecznie :)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!