m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
 Drewniany kościół parafialny świętego Bartłomieja mieści się w Krakowie-Mogile naprzeciw opactwa Cystersów w Mogile. Zbudowany został w 1466 roku w stylu gotyckim. Świątynia o konstrukcji zrębowej podzielona jest na nawę, prezbiterium oraz kaplice. Te pierwsze pokrywa wspólny dach, na którym umieszczona jest wieżyczka sygnaturowa z drugiej połowy XIX wieku. Z kolei kaplice przykryte są dachem dwuspadowym. Wnętrze zdobi rokokowa polichromia. Cystersów do Krakowa sprowadził w XIII wieku (czasy Leszka Białego) biskup Iwo Odrowąż.W 1222 roku ufundował on okazały kościół w ówcześnie podkrakowskiej wsi Mogiła, zbudowany w stylu przejściowym od romanizmu do gotyku. Kościół i zespół klasztory były wielokrotnie odnawiane i remontowane, m. in. XIV, XV, XVIII w. (nowe, barokowe sklepienie nawy głównej). Odnaleźć tu możemy ślady wielu różnych styli architektonicznych: romanizmu, gotyku, renesansu, baroku... Kościół zbudowany jest z cegły z elementami kamienia (co daje bardzo ciekawe efekty kolorystyczne), posiada wąskie, podłużne okna, charakterystyczne dla okresu przejściowego od romanizmu do gotyku. Generalnie dominują tu ostre łuki (ale dosyć przysadziste), chociaż nie brakuje też łuków półkolistych.
Kościół zdobi fryz z przenikających się arkadek. Fasada została przebudowana w okresie baroku. Klasztor jest otoczony pięknym parkiem, doskonale nadającym się na spacery. Bazylikę św. Wacława zbudowano według dobrze znanego cysterskiego schematu - bazylika z transeptem, prosto zamknięte prezbiterium, dwie pary kaplic bocznych otwierających się z transeptu równolegle do prezbiterium, sklepienie krzyżowo-żebrowe (nawa główna przekryta jest sklepieniem barokowym, które położono po pożarze kościoła w XVIII wieku).
 Na zdj. Dzwonnica na placu przy kościelnym.  Kościół zbudowany jest z cegły z elementami kamienia (co daje bardzo ciekawe efekty kolorystyczne). Wczesnogotycka świątynia została przebudowana na początku XVI wieku na styl barokowy. Fasadę dobudował Franciszek Moser z Opawy w latach 1779-1780. posiada wąskie, podłużne okna, charakterystyczne dla okresu przejściowego od romanizmu do gotyku (gotyckie okna są większe - szersze i ozdobione maswerkami). Generalnie dominują tu ostre łuki (ale dosyć przysadziste), chociaż nie brakuje też łuków półkolistych. Na zdj. Furta klasztorna.
Krużganki przy dziedzińcu klasztornym . Widok na z dziedzińca na fronton bazyliki . Wejście do kruchty Bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Wacława . Płyta pamiątkowa poświęcona pielgrzymce Jana Pawła II do Sanktuarium w Mogile. Nawy boczne zachowały oryginalne sklepienia krzyżowo-żebrowe.
Nawa główna, przekryta jest barokowym sklepieniem i pokryta barokowymi polichromiami. Transept i prezbiterium pokryte są tu freskami Stanisława Samostrzelnika - szesnastowiecznego malarza-zakonnika z Mogiły, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy renesansowych. Na zdj. Zabytkowe prezbiterium, opactwo cystersów w Mogile Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Wacława jest bazyliką trójnawową z transeptem oraz dwiema kaplicami po obu stronach. Na zdj. jedna z kaplic Chrystusa Ukrzyżowanego. Klasztor cystersów w Mogile jest jednym z najstarszych w Polsce ośrodków kultu ukrzyżowanego Chrystusa. Obiektem kultu jest krucyfiks, wykonany przez nieznanego artystę w wiązowym drewnie. Polichromowana figura Chrystusa ma 192 cm wysokości. Legenda głosi, że znajdowała się w Mogile już w XIII wieku i że modlili się przed nią polscy władcy: królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło i Kazimierz Wielki, który wspierał opactwo finansowo. Niestety nie zachowały się żadne wota z tamtych czasów. Najważniejszym wydarzeniem w najnowszej historii sanktuarium było nadanie w roku 1979 klasztornemu kościołowi tytułu bazyliki mniejszej i wizyta w dniu 9 czerwca tego roku papieża Jana Pawła II. Na zdj. Hur organowy.
Mogiła to miejsce niezwykle urokliwe. Z dala od hałaśliwego i pełnego niezmordowanie cykających zdjęcia turystów, wycieczek szkolnych i sprzedawców pamiątek, mimo sąsiedztwa socrealistycznego koszmarku Nowej Huty, można tutaj odnaleźć trochę spokoju. I przepiękną architekturę! Na zdj. Uliczka tuż przy murach opactwa, przenosi nasze zmysły jak by w inny świat zapominając że jesteśmy w Krakowie Stara drewniana architektura budownictwa mieszkalnego obok opactwa przypomina odległe czasy tworzącego się Krakowa Aż trudno uwierzyć że w Krakowie zachowały się do tej pory takie widoczki I to prawie w centrum z urbanizowanej dzielnicy Nowej Huty.
Dojazd MPK do Opactwa Cystersów z centrum Krakowa:
- tramwaj 15: kierunek PLESZÓW, przystanek KLASZTORNA
- autobus 123: kierunek MISTRZEJOWICE, przystanek KLASZTOR CYSTERSÓW
- autobus 174: kierunek KOMBINAT, przystanek KLASZTORNA

najbliższe galerie:

 
W pogoni za chlebem (POLSKA)
1pix użytkownik pypekk odległość 1 km 1pix
Kraków - moje miasto
1pix użytkownik pypekk odległość 1 km 1pix
Polska - Kraków - Nowa Huta
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Prefabet Kraków
1pix użytkownik pypekk odległość 3 km 1pix
Polska na weekend 1. Muzeum Lotnictwa
1pix użytkownik ogi odległość 4 km 1pix
Kraków- getto, obóz w Płaszowie
1pix użytkownik katia odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 03.05.2011 10:45

Bardzo ładny klasztor,również zwiedzałam przed laty.Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.04.2011 13:18

Ładne opactwo.Chałupa tuż obok faktycznie jakby obrazek z dawnej wsi polskiej,a nie widok z Krakowa.
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.04.2011 08:56

Miejsce z ciekawym klimatem. Poddałeś mi pomysł na nowe zwiedzanie przy kolejnej wizycie w Krakowie. Pozdrawiam :)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 30.04.2011 07:52

Bardzo ciekawe miejsce , zupełnie mi nieznane. Podobały mi się szczególnie polichromie.Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 29.04.2011 23:32

..interesująca galeria ;)Tyle razy byłam w Krakowie i tam nie trafiłam ,widzę ,że mam sporo do nadrobienia.
Pozdrawiam :))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 29.04.2011 17:35

Lubię zwiedzać takie miejsca.Ciekawie pokazany i opisany klasztor.Budownictwo drewniane zawsze mnie zachwyca.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!