m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Place st-Michel-w 1871 r. był centrum Komuny Paryskiej,a w maju 1968 r.odbyły się tu studenckie demonstracje. Dzielnica Łacińska została przejęta przez studentów i robotników.Protest początkowo skierowany przeciw wojnie w Wietnamie,przybrał charakter buntu wobec rządów de Gaulle'a.Prezydent stłumił rozruchy,ale już nie cieszył się uznaniem. Na Place St-Michel stoi fontanna projektu Daviouda.
Brązowa rzeżba Dureta przedstawia św.Michała zabijającego smoka. Stare uliczki w dzielnicy Dzielnicy Łacińskiej były podczas Komuny Paryskiej terenem najgorętszych walk ulicznych, później miejscem bohemy paryskiej. Dzisiaj to urocze, ciasne, wybrukowane uliczki,gdzie można natknąc się na niezliczone sklepiki etniczne, butiki,awangardowe teatry i kina. Wąskie uliczki wokół kościoła St-Severin zwane są ,,Małymi Atenami.Szczególnie wieczorami nabierają uroku,kiedy zaczyna się krzątanina w greckich restauracjach. Kościół St-Severin jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Paryżu.Doskonały przykład gotyku płomiennego.
Obiekt posiada typowe cechy późnego gotyku - bogate zdobnictwo zewnętrzne, w tym najbardziej znane gargulce, lekkość konstrukcji, przypory, sterczyny i wimpergi.
Jego patronem jest pustelnik który żyjący w VI wieku w kaplicy mieszczącej się na miejscu obecnego kościoła.Gdy zmarł, został w niej pochowany, jednak budynek zniszczyli Wikingowie. Został odbudowany w XI wieku, w zmienionej formie, co czyni z kościoła Św. Seweryna najstarszy tego typu obiekt na lewym brzegu Sekwany. Jego obecna forma została jednak w dużej mierze ukształtowana przez przebudowę w XV wieku, w stylu gotyku płomienistego.
Na uwagę zasługuje zespół witraży. W kościele znajdujaca sie kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, wykonana przez Walentego Wankowicza,  zawieszona przez Mickiewicza i Towiańskiego. W 1956 roku teren kościoła był areną protestów przeciw Wojnie w Algierii.

Wnętrze jest typowo gotyckie.
Nawy kościoła oparte są na filarach, z których niektóre mają formę palmowych pni. Sklepienie jest krzyżowo-żebrowe.
Cmentarz przykościelny,obecnie ogród był miejscem pierwszej operacji kamieni żółciowych-w 1474 roku,za czasów Ludwika XI.Pewnien łucznik,skazany na śmierć miał odzyskać wolność jeśli podda się operacji i przeżyje.Tak tez się stało-operacja się powiodła Niedaleko kościoła St-Severin znajduje się kościół Saint Julien-le-Pauvre (kościół św. Juliana Biednego).Gotycki kościół z XIII w., początkowo rzymskokatolicki, obecnie użytkowany przez społeczność melkicką.W czasie rewolucji przerobiony był na skład paszy. Tuż obok kościoła znajduje się  skwer René-Viviani.Tutaj rośnie najstarsze drzewo w Paryżu.
Widoczna na zdjęciu akacja.Drzewo jest mocno pochylone i zabezpieczone betonową przyporą. Ze skweru roztacza się wspaniały widok na znajdującą się po drugiej stronie Sekwany Katedrę Notre-Dame. Studnia cembrowana znajdowała się pierwotnie wewnatrz kościola, w 1927 umieszczona zostala za nim. W Dzielnicy łacińskiej jak w wielu innych w Paryżu możemy podziwiać wspaniałe kamienice z przepięknymi balkonami.
Tuż obok widocznej na zdjęciu znajduje się...
...zegar słoneczny Salvadora Dali.
Muszla św.Jakuba. Podziwiając dzieło możemy rozkoszować się smakiem muszli w takiej restauracji,gdzie owoce morza przygotowywane są na zewnątrz. Tuż za rogiem znajduje się Musée de Cluny (Narodowe Muzeum Wieków Średnich). Nazwę muzeum zawdzięcza pierwszemu właścicielowi, opatowi z Cluny w Burgundii, Pierre'owi de Chalus, który kupił ruiny łażni w 1330 roku. Muzeum mieści się w średniowiecznym pałacu przylegającym do ruin galorzymskich.Łażnie wybudowano ok.200 roku i istniały przez 100 lat, po czym zostały zniszczone przez barbarzyńców.
(Aby zrobić to zdjęcie szukałam dziury w płocie i się udało;) )
Budynek otoczony jest ogrodem,a
zbiory sztuki średniowiecznej w muzeum należą do najwspanialszych na świecie.
Średniowieczny pałac opacki został wzniesiony w latach 1485-1500 dla Jacques'a d'Amboise, opata Cluny. W 1833 r.budynek został zaadaptowany na muzeum, w którym kolekcjoner Alexandre Du Sommerard urządził zbiory dziedzictwa sztuki średniowiecznej, w tym dzieł ocalałych ze zniszczeń rewolucji.W 1842 r. po śmierci właściciela muzeum zostało zakupione przez państwo i w 1844 roku udostępniono muzeum dla zwiedzających.
Kolekcja rozmieszczona jest na dwu kondygnacjach.Prezentuje głównie eksponaty z okresu średniowiecza.Wśród nich znajdują się iluminowane manuskrypty, tkaniny, złotnictwo, ceramika, rzeżba i sprzęty kościelne.
Dzielnica jest bardzo przyjemna,a zwiedzać ją możemy na piechotę bądż korzystając z wypożyczonych rowerów,jakich wiele w całym Paryżu.Choć w Dzielnicy Łacińskiej jest tyle do zobaczenia na każdym kroku że rowerem lepiej się nie rozpędzać;) Możemy bowiem przegapić choćby tworzenie dzieła sztuki na naszych oczach. Urocze,wąskie uliczki sprawiają że mamy chęć zwolnić i chłonąć ten klimat.
Jak Dzielnica Łacińska to oczywiście Sorbona.Siedziba uniwersytetu Paryskiego,założonego w 1253 r. przez Roberta de Sorbon-spowiednika Ludwika IX-aby umożliwić 16 biednym żakom studiowanie teologii.W XVII wieku Richelieu wzniósł obecną siedzibę (z wyjątkiem kaplicy),przebudowaną w XIX wieku. Kościół Sorbony,projektu Lemerciera,wybudowany w latach 1635-42,jest w gruncie rzeczy pomnikiem kardynala Richelieu.Jego herb znajduje się na pendentywach kopuły,a w prezbiterium jego biały grobowiec (1694),dłuta Girardona.Ciekawa boczna elewacja kościoła wychodzi na główny dziedziniec.
Historyczny campus w Dzielnicy Łacińskiej został podzielony tak, aby mógł obsługiwać kilka uniwersytetów.
Pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie była Maria Skłodowska-Curie. ,,Wolność,Równość,Braterstwo głosi napis na budynku Wydziału Prawa. Panteon został wzniesiony na polecenie Ludwika XV w 1744r.w podzięce św.Genowefie za ocalenie życia,kiedy to ozdrowiał po ciężkiej chorobie.Od czasów Rewolucji (1791) Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: Woltera, Jana Jakuba Rousseau,Victora Hugo, Emila Zoli, wynalazcy pisma dla niewidomych Louisa Braille'a,  Piotra Curie i Marii Skłodowskiej-Curie, generała François Marceau, przywódcy ruchu oporu z czasów II wojny światowej Jeana Moulina. Za budynkiem Panteonu widoczny kościół St Etienne du Mont (Św. Stefana ze Wzgórza).
Miejsce przechowywania szczątków św. Genowefy, patronki Paryża,obok której spoczywają też wielcy ludzie pióra-Racine i Pascal. Powoli kończę już podróż po Dzielnicy Łacińskiej.Dotarłam do Ogrodów Luksemburskich.Co prawda leżą już w dzielnicy Luxembourg,ale dlaczego nie przekroczyć granicy dzielnic by przenieść się w tak uroczy zakątek Paryża;) Ogród i Pałac Luksemburski to oaza spokoju w mieście.Został on otwarty dla publiczności w XIX wieku,gdy jego właścicielem był hrabia Prowansji,póżniejszy Ludwik XVIII.
W XIX wieku za panowania Ludwika Filipa, w Ogrodzie Luksemburskim ustawiono wiele pięknych rzeżb. Jedna z nich przedstawia Św.Genowefę,patronkę Paryża,której szczątki spoczywają w kościele Św. Stefana ze Wzgórza.Żyła ona w Paryżu w V wieku i była zamożną właścicielką ziemską.Gdy w 451r.Hunowie pod wodzą Atylli maszerowali na Paryż,Genowefa modliła się o ocalenie miasta i jej prośba została wysłuchana.Na jej cześć postawione ten posąg dłuta Michel-Louisa Victora (1845) Pałac, dziś siedziba Senatu Republiki,miał przypominać Marii Medycejskiej,wdowie po Henryku IV,jej rodzinne miasto.Dlatego autor projektu Salomon de Brosse wzorował się na pałacu Pittich we Florencji.Marię Medycejską wygnano z kraju przed ukończeniem budowy,ale pałac pozostał rezydencją królewską do rewolucji. Ogrody są dziś miejscem odpoczynku paryżan,przyciągają swoją zielenią i atmosferą błogiego relaksu.
Tym miłym akcentem kończę opowieść o pięknej Dzielnicy Łacińskiej i zapraszam do moich kolejnych galerii z tego pięknego miasta:)

najbliższe galerie:

 
Paryż (cz.  V)  - Katedra Notre Dame
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Paryż da się lubić
1pix użytkownik migot odległość 0 km 1pix
Paryskie to i owo
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Musee  Grevin  -  Paryż
1pix użytkownik maja-maja odległość 0 km 1pix
Paryż (czyli bez penetracji)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
FRANCJA. Paryż
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (47):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.11.2011 11:12

Zibid dzięki że zajrzałeś do moich galerii.
Fajnie że rozbudziły Twoje wspomnienia.
Pozdrawiam serdecznie:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.11.2011 09:16

Znajome widoki - miło było powspominać
Pałac Luksemburski - nr 36 - naj jak dla mnie - mój ulubiony format
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.05.2011 22:09

Następna galeria będzie o Montmartre i tam będzie opowieść o tym co to za ,,smakołyk" jadłam;)
Nie wiem co to było to fioletowe, ale tak mi się skojarzyło jak napisałaś że była taka wielka. Może ktoś kto przeczyta tę naszą rozmowę będzie wiedział co to za dziwo było.

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 09.05.2011 21:58

Powiem Ci ze jednak fioletowej bezy w zyciu nie widzialam i bym nie zjadla, bo czort jeden wie ile barwnikow tam bylo. Co to wogole bylo?

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 09.05.2011 21:57

que te pasa? Chyba Cie bagietka nie zjadla lub zabie udko? bedzie jakis foto reportaz i opowiesc o kulinariach francuskich?
:)) Ja mialam faktycznie niebiansko, bo beza pochodzila z cukiernio-piekarni w ktorej pracowala znajoma Polka. Beza byla podarunkiem.
A wszystkie piekne zdjecia ciasteczek, bagietek i croissantow w mojej galerii francuskiej pochodza wlasnie z tej piekarenki.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.05.2011 21:50

No tak znęcaj się jeszcze nad człowiekiem zachwalając;)
Tamta, jeżeli to była beza musiała być sztucznie barwiona, bo była wręcz oślepiająco fioletowa.
Moje pierwsze zetknięcie z kuchnią francuską nie było takie przyjemne.
Ale o tym napiszę w kolejnej galerii;)
Pozdrawiam:)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 09.05.2011 21:42

to moze beza byla z dodatkami. moja byla z karmelem, orzeszkami, same pysznosci.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.05.2011 18:05

Agnieshka, wielkości i kształt pasuje, tylko barwa się nie zgadza. Tamto coś miało taki żywy kolorek jak Twoja bluzeczka.
Szkoda że nie skosztowałam takiej bezy, musiała być pyszna:)
Masz pretekst do powrotu do Paryża, aby zwiedzić wnętrza, ja również choćby dla takiej bezy:)
Pozdrawiam:)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 08.05.2011 23:49

Anikm mozna podejrzec, tej bezy juz byla polowa, reszte zjadlam:)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 08.05.2011 23:37

Anikm , po Towich galeriach widze ze zdecydowanie musze jeszcze Paryz odwiedzic i uzupełnic braki w wiedzy i zwiedzaniu. Ja niestety bardzo pobieznie go "obleciałam", bedac pod presja kolezanki ktora pol roku tam mieszkala i stwierdzila, ze do muzeów, katedr, Luwru wchodzic nei bedzie bo juz to widziala. Niestety przez to moj pobyt tam ucierpial, ale to pretekst zeby powrocic do Paryza.

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 08.05.2011 23:27

nieee, nie kolorowe. wstawie to zdjecie do swojej galerii, zobaczysz:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.05.2011 19:22

Agnieshka ja zrozumiałam Deszcza w ten sposób że wspomina takie tabliczki z Polski.
Słuchaj czy te wielkie bezy nie są takie bardzo kolorowe i nie przypominają wielkiej masy plasteliny z wyglądu. Widziałam w Paryżu chłopaka jedzącego coś takiego wielkiego fioletowego i zastanawiałam się co to jest. Może to taka beza była?

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 08.05.2011 13:19

ejze deszczu: Ty w Paryżu widziałes taką tabliczkę NIE DEPTAĆ TRAWNIKÓW????? Ja poczułam się tam jak na wolności, kiedy z mega bezą wielkości mojej głowy, bagietką w reku weszłam na przecudny trawnik, wokół mnóstow pieknych roślin, krzewów, kwiatów . Usadowiłam sie koło młodziezy paryskiej, by lec na trawie i rozłozyc kości.
Tam można deptać ile wlezie i nikt nawet nie brzdaknie. I to mi sie podoba:)
Oczywiście u nas zapewne ten trawnik tonąłby w smieciach, stąd napisy zeby nie wchodzić. Kwestia kultury nabytej.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.05.2011 19:09

Skuza dziękuję:) Wiedza rzecz nabyta. Jak się robi galerię to człowiek jeszcze sam się dokształci przy tym:)
Pozdrowienia ślę:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.05.2011 19:06

Bardzo udany wypad,duzo widzialas,masz duza wiedze na temat miasta,milo sie czytalo:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.05.2011 18:32

Afrodyta, Wielkopolanka dziękuję Wam za wizytę :)
Afrodyta nie wiem jaki kataklizm musiałby dotknąć Paryż, aby Ogród Luksemburski opustoszał z tłumów;) Każde zielone miejsce w Paryżu podczas słonecznych dni jest pełne ludzi:)

Pozdrawiam Panie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1948) dodano 04.05.2011 12:10

Dziękuję bardzo za pięknyny spacer. W Paryżu byłam dawno więc z przyjemnością oslądam Twoje galerie. Pozdrawiam serdzecznie:))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.05.2011 00:50

Ogród i Pałac Luksemburski...rewelacyjne miejsce do odpoczynku, pod warunkiem, że nie ma tłumów. Piękne masz galerie.:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2011 21:00

Margo dziękuje za wizytę w mojej galerii.
Ja w Rzymie jeszcze nie byłam, więc nie mam porównania.
Mam nadzieję że jeśli nie w tym to w przyszłym roku odwiedzę również Wieczne Miasto.
Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 02.05.2011 20:16

Ja, podobnie jak Madeleine, też zaczynałam od Paryża. Dawno to było.
I pamiętam, że zaraz potem pojechałam do Rzymu, który w zderzeniu z Paryżem wydał mi się taki mały i prowincjonalny.
Nasunęła mi się wówczas taka myśl, że na mojej liście miejsc do zobaczenia Paryż powinien być na jednym z ostatnich miejsc.
Teraz, gdy widział już zdecydowanie więcej zmieniłam jednak pogląd.
Nie widziałam jeszcze pozostałych części ale ta zachęca aby do nich zajrzeć.
Świetnie opisane. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.04.2011 13:02

Madeleine cieszę się bardzo że moja galeria sprawiła że wróciły miłe wspomnienia:)
Dziękuję i pozdrawiam Cię serdecznie:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 30.04.2011 12:57

Paryż ... moja pierwsza podróż za granicę, ale ten czas ucieka ... Galeria bardzo ciekawa, podobnie jak dispar wyróżniłabym 11 i 12. W Dzielnicy Łacińskiej poznałam bardzo sympatycznego Gujańczyka - nie miałam wówczas pojęcia, gdzie znajduje się Gujana, a on w życiu nie słyszał o Polsce !!! :)))))) Oj, wesoło było ;))) Czekam na ciąg dalszy paryskich opowieści i pozdrawiam serdecznie ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.04.2011 12:40

Deszcz,Travelan,Pesteczka,Surykatka wielkie dzięki :)

Deszcz-niestety polskie trawniki nie zachęcają nawet do tego by się na nich wylegiwać-ryzykujemy że przyklei się nam do pleców pamiątka psiej bytności;)
Zaintrygowałeś mnie książką, muszę poszukać i przeczytać.

Travelan-Paryż musi kojarzyć Ci się bardzo romantycznie:)

Pesteczka-tłok faktycznie jak na plaży w Chałupach, tylko mniej roznegliżowany ;)

Surykatka-życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia, nie daj się choróbsku!!!

Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 29.04.2011 17:44

Anikm, obejrzałam z przyjemnością, tym bardziej ,że nie byłam jeszcze w Paryżu.... i że siedzę w domu przygnieciona jakimś choróbskiem, wodotryskiem oczno-nosowo-gardłowym i mogę sobie pomarzyć o majowym weekendzie... :-( Czekam więc na dalsze relacje :-) pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 29.04.2011 14:52

Paryż zawsze będzie niepowtarzalny i dla każdego inny, dlatego z ciekawością zaglądam do zdjęć z tego miejsca i zawsze odkrywam coś nowego, jak w tej galerii.
Fotka 26 zupełnie jak z Krakowa, też można wypożyczyć identyczne rowery 
Na 40-stce tłok jak na plaży w Chałupach ;)
Pozdrawiam serdecznie

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 29.04.2011 14:38

Ach, Paryż... to dla mnie szczególne miejsce... tu przyjeżdżałam na... randki z mężem, gdy przez rok żyliśmy rozłączeni przez 'słuszne sprawy' przed wielu laty. Zeszłej wiosny wróciliśmy tam znów... na randkę:) Dziękuję za tę galerię i czekam na następne (moje zdjęcia czekają w długiej kolejce na opracowanie;)) Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 29.04.2011 13:04

.., pamiętam drewnianą tabliczkę wbitą w trawnik z napisem NIE DEPTAĆ TRAWNIKÓW. Pięknie tam jest, niestety. I żal, że mnie tam nie ma. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie. " Noc amerykańska " - Christophera Franka.., polecam dla kochajacych Paryż i nie tylko...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.04.2011 21:18

Marcowadziewczyna,Dispar,Mgfoto,Konwalia,Kordula,Tereza,dziękuję Wam serdecznie:)

Dispar cień był niesamowity, dlatego zrobiłam z 5 zdjęć ze stron wszelakich, to zdjęcie podobało mi się najbardziej.

Mgfoto jak na razie to nie mogę przestać myśleć o Paryżu, takie wielkie wrażenie na mnie wywarł, więc pewnie jeszcze tam wrócę:)
Dzięki za poparcie w sprawie kadrowania:)

Konwalia,Kordula już się męczę nad kolejną galerią ;)
Wieża Eiffla też będzie, ale nieco póżniej.

Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3902) dodano 28.04.2011 20:39

Anikm...ja również dziękuję za spacer po Paryżu.Byłam tam wieki temu,ale bardzo miło wspominam.Ładna galeria,oddany klimat tego miasta.Pozdrawiam serdecznie:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 28.04.2011 19:51

Dzięki za spacer po Paryzu:))) Byłam tam bardzo dawno temu i najbardziej miło rzeczywiście wspominam dzielnicę Łacińską i urocze kafejki z mozliwościa obserwowania przechodniów.Pozdrawiam i czekam na wieżę Eiffla, bo bardzo ja lubię, nie mogłam sie na nią napatrzeć.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.04.2011 19:34

Bardzo starannie przygotowana galeria.
Ciekawe spojrzenie na Paryz.Milo bylo sobie przypomniec moj pobyt w tym miescie.
Czekam na dalsze czesci i serdecznie pozdrawiam-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.04.2011 19:28

Ponieważ nie widziałaś Muzeum Orsay to masz powód by szybko wrócić do Paryża ;)
Gdy zaczęłam prezentować zdjęcia w internecie zaczęłam się pilnować i robić więcej zdjęć w poziomie. Tak się nie da. Nadal mam słabość do pionów a Ty masz rację, że pewne sceny można podkreślić tylko takimi kadrami. Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 28.04.2011 19:09

Bardzo solidna robota. W większości dobre kadry. 12- super, 11- robiona na wprost byłaby chyba jeszcze ciekawsza. Wykorzystałbym ten niesamowity cień.
Jesteś świetnym przewodnikiem. Podobająca wycieczka.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 28.04.2011 18:35

Podoba mi się Twoje spojrzenie :)
Pozdrawiam :))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.04.2011 18:17

Agra,Carmel,Trekker,Mieczysław dziękuję Wam za odwiedziny i komentarze :)

Carmel serdecznie dziękuję Ci za tak ciekawe uzupełnienie informacji do mojej galerii :)To jest właśnie fajne że dzięki komentarzom możemy podzielić się swoją wiedzą i poznać wiele wartościowych informacji.
Carmel masz całkowita rację że trzeba szukać ciekawych kadrów i próbować zarówno pionowego, jak i poziomego kadrowania. Ja zawsze robię kilka zdjęć danego obiektu, tak jak radzisz. Tutaj znalazło się wiele ,,pionów”, bowiem tak jak wyjaśniałam już obiekty były wysokie, a nie chciałam ucinać np.kamienic w połowie. Chciałam podkreślić wąskość uliczek i wysokość kamienic. Tak samo wnętrza kościołów. Smukłe filary i wysokość wnętrza można podkreślić pionowymi kadrami. Posągi także lepiej wyglądają w pionie,np.38 gdybym skadrowała w poziomie posąg zagubiłby się wśród drzew.
Zgadzam się również że przechodnie są ciekawym elementem zdjęć, jednak na zdjęciu z rzeżbiarzem chciałam skupić się na jego osobie, tym bardziej że przechodnie ściśle mnie otaczali i zdjęcie poziome prezentowałoby zapewne ich barki i głowy-mało korzystny kadr;)

Mieczysławie wiem że co do jakości zdjęć opublikowanych na Obieżyświacie można mieć zastrzeżenia, ale nie znaczy to że mam rezygnować z kadrów pionowych danego obiektu, jeżeli uważam że są lepsze od poziomych.

Agra,Trekker dziękuję i zapraszam do kolejnych galerii:)

W tej galerii znalazło się dużo pionowych kadrów, w kolejnych postaram się dać więcej poziomych, choć nie obiecuję, bo w następnej galerii będą prezentowane kolumny ;)

Pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 28.04.2011 17:29

Tak pokazanego Paryża to jeszcze tu nie widziałem.Większość galerii to wieża i pola.Zwróciłem uwagę na te balkony i zastanawiam się,czy to aby prawidłowa nazwa,bo dla mnie to raczej wietrzniki nóg.Na tym balkonie raczej nikt się nie zrelaksuje,ale wyglądają imponująco.Anikm stanę w obronie marioli,bo ma rację.Pion na OS to masakra.Przynajmniej ja staram się wstawiać ich jak najmniej.Czasami nie ma wyboru,tak jak w tej galerii.Architektura jest okrutna i nie mieści się w poziomie.Galeria podoba mi się.Pozdrawiam

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 28.04.2011 17:12

Piękna jest Quartier Latin :) Widzę Anikm , że bardzo rzetelnie opisałaś wszystkie miejsca :) podobało mi się :)

Co do kadrów.....po przeczytaniu Twojego komentarza I Marioli...nasuwa mi się pewien pomysł...może następnym razem spróbuj jednych i drugich kadrów , a potem spokojnie , patrząc na monitor komputera będziesz mogła wybrać. Rozumiem , że starałaś się pokazać 'czysty obiekt " bez przechodniów itd....czasem jednak w pionowych kadrach ( to nie dotyczy Twojej galerii tylko piszę ogólnie) na zdjęciu jest za ciasno...brakuje przestrzeni , ona nie "oddycha" ( to już taki mój osobisty slang ;) . Są też miejsca , gdzie przechodnie dodają "martwym " zabytkom uroku i ożywienia :) Po prostu warto eksperymentować i sprawdzać...

Jeśli chodzi o zegar...Mogę od siebie ciut napisać .... . Zegar jest na rogu domu przy ulicy Saint Jacques , jednej z najstarszych ulic w Paryżu , pamiętającej czasy Lutecji ( tak nazywało się miasto założone przez starożytnych Rzymian w miejscu gdzie jest dziś stolica Francji :) . Można nawet pokusić się i powiedzieć , że była jedną z głównych ulic , bo Rzymianie , tak jak Etruskowie wytyczali dwie główne arterie ( północ-południe i wschód -zachód). Ulica Saint Jacques , to właśnie droga północ-południe. Z czasem ( w średniowieczu) wiodła też tamtędy droga pielgrzymów do Santiago de Compostela....(czyli miejsca spoczynku św. Jakuba , jednego z dwunastu apostołów , uczniów Jezusa) ,przy tej ulicy zbudowano też Kaplicę Św. Jakuba . Piszę o tym , bo zegar nawiązuje właśnie do muszli św. Jakuba , którą pielgrzymi w czasach średniowiecza nosili jako znak rozpoznawczy :) Zegar S.Dali wykonał dla swoich przyjaciół , którzy mieli w tym budynku sklep. Sam sklep wielokrotnie już zmienił właścicieli . Niektórzy w linii ramion dopatrują się wąsów artysty , a w samych brwiach /włosach symboliki związanej ze słońcem :)
Pozdrawiam i czekam na kolejne galerie z Paryża

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 28.04.2011 17:08

Dobrze opracowana galeria - dzięki niej mogłem przypisać wiele rzeczy które oglądałem . Nie zawsze zwiedzając samemu korzystając tylko z książkowego przewodnika ,czy z wiedzy z internetu jestem stanie to zrobić .Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.04.2011 16:15

Przepytam dwie koleżanki, które mieszkają w Paryżu i dam znać, czy są tam nadal, czy gdzieś ich wywiało. Pozdrawiam:-)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 28.04.2011 15:57

Magdalena: ja też w Paryżu pejsatych nie widziałam, a jestem bacznym obserwatorem?:) to jak z tymi pejsatymi.....

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.04.2011 15:49

Mapa,no po takich słowach to muszę się bardzo starać:)
Dziękuję:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.04.2011 15:17

Mapa dziękuję za tak serdecznie słowa po powrocie z wojaży:)Mi też Was brakowało:) Zapraszam Cię do galerii które pojawią się wkrótce,mam nadzieję że również zdołam ciekawie je zaprezentować.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.04.2011 14:22

Dziękuję Dziewczyny za odwiedziny i Wasze komentarze.

Mgfoto masz doskonałą pamięć.Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana i naprawdę jestem bardzo zadowolona,choć nie udało mi się zobaczyć Muzeum Orsay.Co prawda w niedzielę Wielkanocną mieliśmy 6 godzin do własnej dyspozycji,które częściowo spędziłam w Luwrze,a do sąsiedzkiego Orsay nawet się nie wybierałam,bo przejeżdżaliśmy obok i widziałam że na placyku przed wejściem kłębi się tłum ludzi jakby co najmniej dzieła sztuki za darmo tam rozdawali;)

Agnieshka co do tego zegara to nie znalazłam o nim informacji ani w przewodniku,ani w internecie.Mieliśmy świetną przewodniczkę,która urodziła się w Paryżu i mieszkała tam od 30 lat,posiadała olbrzymią wiedzę i pasję.

Magdalena niestety nie widziałam ani jednego Żyda w Paryżu,a wierz mi że głowa mi mało nie odpadła,tak wszystko chciałam zobaczyć.Ukrywali się przede mną czy jak?;)

Marioli Paryż ma to do siebie że wszystko jest tam wręcz monumentalne,ciężo to objąć obiektywem kadrując w poziomie,chyba że z pewnej odległości.Wąskie uliczki i wysokie kamienice także proszą o kadry w pionie.To samo tyczy się wysoko sklepionych wnętrz kościołów.Wysokie,smukłe rzeżby wyglądają lepiej fotografowane w pionie.Ja nie jestem maniaczką poziomów.Jak coś jest wysokie to prosi się o pion:) Czasami jak chcemy pokazać jakiś konkretny obiekt to lepiej nie rozpraszać widza tym co po bokach nieistotne,a skupić się na przekazie zdjęcia,jak np.27.Po co kadrować tłum gapiów wokół rzeżbiarza,nie to chciałam pokazać na zdjęciu.
Jednak są różne gusta i możesz mieć inny od mojego:)

Pozdrawiam serdecznie:)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.04.2011 12:17

Niestety, przy obecnej prezentacji zdjęć, zdjęcia w pionie są małe, a przez to dużo tracą. W tej galerii przeważają zdjęcia w pionie i to jest na minus tej galerii. Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.04.2011 10:38

Zabrakło mi tylko stylowych Żydów z pejsami, których jest mnóstwo na jednej z ulic w pobliżu Ogrodów Luksemburskich;-) Przyjemny spacerek. Wyróżniam zdjęcia 8, 9 i 11 (czyli tak, jak Agnieshka). Pozdrawiam:-)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 28.04.2011 00:08

No i udało Ci sie pokazac cos innego, czego nie widzialam:) Wlasnie zastanawialam sie gdzie podziewa sie anikm, pewnie gdzies wyjechala, nie skojarzylam z Paryzem, a faktycznie pisalas cos:)
Podobaja mi sie Twoje dokładne opisy i zdjecia wnetrz gotyckich (bardzo lubie ten okres w architekturze). 8,9,11- w szczegolnosci zwracaja moja uwage. 19- ciekawotska dla mnie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.04.2011 23:03

Pamiętam, Że jesienią pisałaś o planowanym wyjeździe i o tym, że musisz zdać się na szczęście bo wycieczka będzie zorganizowana... Szczęście chyba dopisało? Miło powspominać i zobaczyć nowe zakątki. Czekam na dalszy ciąg. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!