m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Nieprzypadkowo zaczynam od fotografii przedstawiającej błotniste rozlewisko. Nazwa tej krainy pierwotnie brzmiała Mazow i stanowiła albo nazwę dzierżawczą od nazwy osobowej Maz oznaczającej człowieka mieszkającego w błotach ('umazanego'), albo nazwę topograficzną, oznaczającą 'błotnisty kraj'. Pojawiała się także forma Mazosze (od słowa Mazoch, którym nazywano mieszkańców Mazowsza). Mazowsze to kraina położona w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów. Historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, który prawa miejskie uzyskał w 1237 r. Jest on najstarszym miastem tego regionu. Na początek mały wypad do gminy Zatory. Malownicze położenie między Narwią a Puszczą Białą decyduje o jej agroturystycznym charakterze. Czysta woda i zdrowe powietrze to główne atuty tej gminy.
Większość lasów na terenie gminy zalicza się do I strefy atrakcyjności o najwyższych i wysokich walorach przyrodniczych. Gmina Zatory położona jest w obrębie obszaru funkcjonalnego Zielonych Płuc Polski , Natury 2000 oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Proponuję spacer nad Narwią w Holendrach.  Wieś została założona w końcu XVII wieku przez uchodźców z Fryzji prześladowanych tam za przekonania religijne. Dziś jest to serce turystyczne gminy. W pobliżu Holendrów i wioski Stawinoga znajduje się jeden z niewielu na Mazowszu rezerwatów ornitologicznych. Został on utworzony w 1981 r. Stawy nad Narwią wykopano w XVII w. W rezerwacie Stawinoga można obserwować ponad sto gatunków ptaków, np. jesienią kormorany, kaczki, czaple, łyski i kilka gatunków ptaków drapieżnych. Od kilku lat gniazdują tu gęsi gęgawy. Teren leśno-stawowy jest ostoją licznych gatunków ptaków lęgowych i przelotnych: łabędzia, krzyżówki, derkacza, perkoza, mewy, rybitwy, bekasa, brodźca, remiza, płaskonosa, czernicy i innych. „Błękit jeziora dokoła A tam w oddali gdzieś las. Słonce i przestrzeń nas woła Tutaj wiec spędź wolny czas. Hej Mazowsze jakie cudne Gdzie jest taki drugi kraj Tu przeżyjesz chwile cudne Tu przeżyjesz życia maj.”
Moją bazą wypadową jest położony wśród rozległych pól Suwin. Wycieczka rozpoczyna się w maju. To pora gdy rozkwita stary sad a ja otrzymuję informację, że przyszła pora by po raz kolejny uwiecznić ten magiczny moment. Przy okazji warto rozejrzeć się po okolicy. 
„Każdy kraj ma swoje charakterystyczne, wręcz mityczne, krajobrazy, architekturę, dzieła sztuki, bohaterów. Są to rozpoznawalne symbole, po których można szybko skojarzyć kraj i kulturę. „ „Trudno byłoby znaleźć bardziej charakterystyczny element polskiego krajobrazu, jak właśnie przysadzista, pokręcona, rosochata wierzba” „Nasze łąki, pobrzeża lasów, stawów i mokradeł, pobocza dróg i brzegi rzek, opłotki, miedze i rowy na polach są pełne takich wierzb o najprzeróżniejszych kształtach - arcydzieł sztuki natury.”
Cytaty pochodzą z artykułu Ks. Mariusza Pohla pt. „Wierzby - przydrożne arcydzieła” Znowu jesteśmy w gminie Zatory ale tym razem spacerujemy nad rzeką Bug w okolicach Barcic. Z uwag na niewielką odległość od stolicy w pobliskich ośrodkach wypoczynkowych i domkach weekendowych łatwo spotkać mieszkańców Warszawy. Malownicze tereny nad Bugiem sprzyjają spacerom i wycieczkom rowerowym. Na nadbużańskich wiosennych rozlewiskach kwitną słoneczne kaczeńce. Po łące trzeba stąpać ostrożnie bo w trawie kryją się ptasie gniazda.
Dzięki Mocarowi już wiem, że to jaja czajki pospolitej Nadal pozostaje pytanie czy te należą do świergotka? Może ktoś zweryfikuje moją informację? Teraz zajrzyjmy do Porządzia. To wieś położona na terenie gminy Rząśnik w dolinie Bugu i Narwi. Znajduje się tu Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Stefan Szyller, znakomity architekt (znany m.in. z przebudowy katedry płockiej), w latach 1928-1930 wzniósł w Porządziu świątynię nawiązującą stylem do budowli z Podhala. Do budowy wykorzystano stare deski z XVIII-wiecznego, bardzo zniszczonego, kościoła z Dzierżenina nad Narwią. Otoczona pierścieniem drzew budowla, wyróżnia się stromym dachem i masywną, czworoboczną wieżą. Ozdobą wnętrza jest drewniany ołtarz z obrazem przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem. Wieś Długosiodło położona jest w północno-wschodniej części Puszczy Białej. Nazwa miejscowości pochodzi od słów długie osiedle. To właśnie tu od 2003 r. odbywają się Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Aktorów w Grzybobraniu.
W rejonie Długosiodła szerokim echem odbiło się powstanie kościuszkowskie (1794 r.) . Wzięły w nim udział setki chłopów.  W 1977 r. na rynku odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki na koniu z szablą. Na cokole widnieje napis: „Tadeuszowi Kościuszce Naczelnikowi Narodu, Bojownikowi o postęp społeczny i wolność Ojczyzny - społeczeństwo Długosiodła”. Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1908- 1912  przetrwał dwie wojny światowe i nawałę bolszewicką. Obok znajduje się ponad 500-letni dąb Jan i zabytkowy budynek dawnej kostnicy. Na ścianie kościoła znajdziemy tablicę z 1993 r. poświęconą żołnierzom poległym w czasie operacji „Burza” w Puszczy Białej w 1944 r. Obok głównego wejścia do kościoła znajduje się „Krzyż Puszczy Białej”, ufundowany w hołdzie żołnierzom Polski Podziemnej walczącym w latach II wojny światowej i wszystkim, którzy polegli za Ojczyznę w 800 - letnich dziejach Długosiodła. Długosiodło otoczone jest pięknymi lasami, które stały się atrakcją wypoczynkową dla mieszkańców większych miast, lubiących spacery, zbieranie grzybów i jagód, których na tym terenie nie brakuje. Centrum wypoczynkowe znajduje się na obrzeżach gminy, w pięknej, gęsto otoczonej drzewami dolinie Narwi. Wiele działek letniskowych znajduje się w Ostrymkole Dworskim, Nowej Wsi i Grądach Zalewnych. Przedwojenną miejscowością letniskową było Bosewo, gdzie dawniej przebiegała kolej. Nad wpadającą do Narwi rzeką Ostrówek znajduje się Małaszek, słynący z potężnej osady ptactwa. Nowy Lubiel położony jest nad Narwią. Znajduje się tu przeprawa promowa na drugi brzeg rzeki do Łach Nowych w powiecie makowskim.
Teofil Lenartowicz tak opisywał urok Mazowsza : „Oj! Śliczna to ziemia to nasze Mazowsze! I czysta tam woda i powietrze zdrowsze, I sosny roślejsze i dźwięki kraśniejsze, I ludzie mocniejsi i niebo jaśniejsze. Gdzie mi tak na świecie kto zagra od ucha? Gdzie mi się rozśmieje tak raźno dziewucha? Gdzie mi pokażecie taką chatę lichą, Taki bór szumiący, taką łąkę cichą?” Na koniec naszej wycieczki zajrzyjmy do Serocka.  Miasto jest położone nad Jeziorem Zegrzyńskim w miejscu ujścia Bugu do Narwi. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem i ratuszem w centrum. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna i małomiasteczkowa.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1065 r. Miasto położone wówczas było na trasie szlaku handlowego wiodącego z Gdańska i Torunia na Ruś. Z wysokiego brzegu Narwi roztacza się piękny widok na okolicę. Właśnie na skarpie znajduje się późnogotycki, murowany, kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (dawniej św. Wojciecha). Ufundowali go książęta mazowieccy: Janusz III i Stanisław a inicjatorem budowy był pleban serocki Wojciech Popielski z Popielżyna. Kościół powstał pomiędzy 1 ćw. XVI wieku, a 1600 rokiem. Serock to miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Zlokalizowane są w nim ośrodki wczasowe i konferencyjno-szkoleniowe. Znajdziemy tu liczne trasy spacerowe a także przystań żeglugi pasażerskiej. W wyniku spiętrzenia wód Bugu i Narwi w Serocku powstały warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.
Naszą wycieczkę kończymy pewnego sierpniowego popołudnia. Pamiętacie słowa tej piosenki? 
„Piękna nasza Polska cała, Piękna, żyzna i niemała, Wiele krain, wiele ludów, Wiele stolic, wiele cudów. Lecz najmilsze i najzdrowsze Przecież, człeku, jest Mazowsze.”

najbliższe galerie:

 
Mazowsze - Ranek w starym sadzie
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
KULIGÓW i okolice
1pix użytkownik ogi odległość 9 km 1pix
Dzierżenin - miejsce na trasie
1pix użytkownik mgfoto odległość 10 km 1pix
Skansen w Kuligowie nad Bugiem
1pix użytkownik ogi odległość 10 km 1pix
Wyszków
1pix użytkownik ozzy odległość 14 km 1pix
ZALEW ZEGRZYŃSKI- SEROCK.  Słońce i Szkwał.
1pix użytkownik afrodyta odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
ogi użytkownik ogi(wpisów:130) dodano 21.07.2019 07:17

Ciekawa galeria. Tak blisko wielkiego miasta, a taki spokój.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.05.2011 22:41

Skuza : Nie mogę obiecać, że nie wybędę troszkę za granicę (w bardziej przyziemnym środku lokomocji) ale tylu jeszcze miejsc w Polsce nie widziałam. Właśnie dziś dostałam album o opolskich zamkach i pałacach. Niezliczone miejsca, którymi chciałabym się zachwycić. Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.05.2011 22:34

Piosenke znam,Mazowsza nie znam,wiesz moze dobrze ze nie latasz po swiecie,bo pieknie pokazujesz nasze polskie zakatki i tak trzymaj:))))

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 04.05.2011 17:36

Witamy - ale jaja i to w kropki (plamki) - my jednak obok kwiatków lubimy budowle np w Serocku. Pozdrawiamy

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 03.05.2011 23:13

Romana, Tereza, Doracz - bardzo się cieszę, że trafiłam w Wasze gusta i klimaty. Pozdrawiam serdecznie :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.05.2011 22:05

Bardzo lubię takie klimaty. Pięknie miejsca pokazujesz
Pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1194) dodano 03.05.2011 17:10

Bardzo miła galeria. Podoba mi się :-). pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 03.05.2011 15:00

Bardzo urokliwa galeria,lubię takie klimaty.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 21:11

Mieczysaw : Ładnie określiłeś, że "trzeba trochę więcej się naszukać". Dziękuję :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 02.05.2011 20:41

Wierzby rosochate są to drzewa,które bardzo lubię.W moim regionie też jest ich dużo i są fotogeniczne.Regiony płaskie są piękne,ale trzeba trochę więcej się naszukać niż w terenie pofałdowanym.Dałaś nam przykład w tej galerii.Dobrze,że zaprezentowałaś swój region tak mało doceniany w turystyce.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 20:21

Dzięki :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2011 19:56

O tak, też potrafisz uszczęśliwić człowieka:))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 19:51

Anikm : Myślałam, że tylko Trekker tu serwuje koncert spełnionych życzeń ale najwyraźniej i ja czasami mogę coś "wyczarować" ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2011 19:47

Mgfoto aleś trafiła:) Uwielbiam go!!!Mam go nagranego na mp3 i zawsze jak wracam do domu autobusem (wtorki i czwartki) słucham w drodze:)
No oczywiście nie tylko ten utwór,ale między innymi:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 19:42

Anilm : O muzyce zapomniałam. Może taka?
http://w374.wrzuta.pl/audio/10CMXat8X4e/fryderyk_chopin_mazurek_d-_dur

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2011 19:14

Mgfoto Mazowsze musi być piękne, skoro wywarło wpływ na twórczość Chopina i tak bardzo za nim tęsknił.
Słuchając jego mazurków zawsze mam przed oczyma pola i wierzby, takie jak na Twoich zdjęciach:)
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 15:18

Carmel : To coś na 43 rośnie sobie w Serocku gdzieś przy nadbrzeżnej promenadzie. Wszystkie fotki kwiatków z tej galerii robione były w miejscach, które odwiedzałam. Rodowód może i ma z Ameryki ale tego nie sprawdzę, bo jak już wszem i wobec nie raz ogłosiłam - nie latam :)

Konwalia : Jak widzisz natura ładnie maluje i jaja i malownicze Mazowsze :)

Mocar : Jeszcze raz dziękuję. Dobrze wiedzieć, że mamy tu eksperta od wodnych ptaszków, bo nawet internet wymięka przy dociekliwości Obieżyświatów ;)

Agnieshka : Widzę, że lubisz podobne klimaty jak Surykatka. Na 41 to oczywiście rynek w Serocku. Miasteczko nieduże ale faktycznie bardzo zadbane i przyjazne odwiedzającym.

Serdecznie pozdrawiam wycieczkowiczów :)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 02.05.2011 14:39

Bardzo, bardzo sie podobala ta galeria.
Lubie okolice Zegrza i w ostatni weekend tam wlasnie wedrowalismy. Liczne ptactwo, urokliwe krajobrazy.3, 16, 18- bardzo mi sie podoba.
41 to Serock prawda? Odnowili je kilka lat temu, miasto naprawde zadbane. Panowie odkurzaja, zamiataja Rynek tak ze papierka tam sie nie uswiadczy.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 02.05.2011 14:22

Malownicze to Mazowsze.
I te jaja jakby malowane.
Ladne okolice odwiedzilas.
Pozdrawiam.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 02.05.2011 12:59

Piękne wierzby karłowate :) i te wszystkie cuda natury :) Mgfoto...ale to na 43 to ja znam tylko z Ameryki Południowej ?
Mapa ... :D

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 02.05.2011 11:49

mgfoto - Tak jest że za młodych lat wychowywałem się nad rzeka Biebrzą i doskonale poznałem wiele gatunków ptactwa rzeczno-bagiennego :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 11:32

Mocar : Jak dla mnie, choć brzmi to może nieco żartobliwie, to jesteś całkiem niezłym znawcą jajek! Czajka nie wpadła mi nigdzie w oko a umaszczenie jaj różnych ptaków bywa podobne. Pięknie dziękuję za podpowiedź i lecę poprawić opis. Pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 11:28

Surykatka : Przepraszam! Nie wiedziałam, że jesteś tu "incoguto" jak to się mówi ;) Cicho, sza i buzia na kłódkę :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 02.05.2011 11:20

Mimo że nie jestem znawcą jajek ani ptaszków, to wiem z pewnością że na zdj. nr. 25 to są jajka czajki pospolitej która najwięcej bytuje w wschodnich rejonach naszego kraju w rejonie Biebrzy i Narwi.

Pozdrawiam .

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7293) dodano 02.05.2011 11:16

Mam nadzieję,że u mnie też idzie ku lepszemu, chociaż fazy przechodzę różne. W pracy jestem, ciiiiiii :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 11:12

Surykatka rozumiem Cię doskonale i cieszę się, że Ci się podoba. A tak przy okazji to jak zdrówko? Zwolnienie? Bo u mnie już chyba idzie ku lepszemu.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 11:10

Caprio72 : Też żałuję ale zdjęcia z kliszy - nie szalało się tak z ilością. Miejsce przyjemne i może jeszcze kiedyś tam zabłądzę. Opowiem ciekawostkę : we wnętrzu kościółka przeżyłam lekki szok gdy zobaczyłam, że w bocznej kapliczce ozdobą sufitu są powbijane dość gęsto sztuczne kwiatki na drucikach ;) Dziękuję i pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7293) dodano 02.05.2011 11:07

ale ja piszę - mam nadzieję,że mnie mimo wszystko rozumiesz :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7293) dodano 02.05.2011 11:06

Ale piękna galeria - uuwielbiam takie okolicznosci przyrody jak na 1-2, zreszta ażdo 24 wszystko mi się podoba, takie stawy, rozlewiska, mokradła mają sój niepowtarzalny urok, pozdrawiam :-)
A na jajkach w ciapki to ja się nie znam niestety :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2011 11:04

Mapa : Przywołuję Cię do porządku! Przestań sobie jaja robić z moich jaj ;)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 02.05.2011 10:44

Ciekawa galeria Mgfoto. Uwielbiam takie drewniane kościółki. Szkoda, że tylko dwie fotki. Nr.3 jest super! Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!