m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
W latach 1999-2002 wybudowano nowoczesną dwupoziomową, elipsoidalną bazylikę, nad którą góruje 77-metrowa wieża widokowa. Budowla może pomieścić 5.000 osób (około 1.800 miejsc siedzących). W dolnym poziomie kościoła znajduje się kaplica centralna, poświęcona św. siostrze Faustynie, i cztery kaplice boczne, natomiast obok górnej części bazyliki mieści się wolnostojąca postmodernistyczna kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
7 czerwca 1997 wbudowano kamień węgielny z Golgoty, pobłogosławiony przez Ojca Świętego. 27 maja 2006 roku, podczas pierwszej pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski, odsłonięto pomnik papieża Jana Pawła II, umieszczony na wieży widokowej przy bazylice. To już siódmy rzeźbiarski monument papieski w Krakowie.  Wieża widokowa o wysokości 77 m, licząca 315 schodów, z galerią widokową na poziomie 41,60 m. Wieża stanowi najwyższy punkt w Krakowie, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry. Wieża widokowa od wewnątrz. Na górę wiozą dwie windy, po obydwu stronach klatki schodowej. Widok z wieży. Wieża widokowa o wysokości 77 m, licząca 315 schodów, z galerią widokową na poziomie 41,60 m. Wieża stanowi najwyższy punkt w Krakowie, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry. Wieża widokowa w Łagiewnikach.
Widok z wieży na Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Wieża widokowa w Łagiewnikach. SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA  Wieża widokowa z fragmentem Sanktuarium. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie -  położone przy ul. św. Faustyny w Krakowie - Łagiewnikach. Związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny. Widok z wieży na Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Klasztor na łagiewnickim wzgórzu w Krakowie dobrze był znany Papieżowi Janowi Pawłowi II. Już w czasie okupacji idąc do pracy w Solvayu codziennie go mijał i wstępował do zakonnej kaplicy. Kroniki zakonne notują dopiero te wydarzenia, w których uczestniczył jako młody kapłan, a potem Pasterz diecezji krakowskiej zainteresowany dziełem apostolskim Zgromadzenia i rozwijającym się kultem Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez s. Faustynę. 7 czerwca 1997 roku przybył do tego miejsca - jak sam wyznał - z potrzeby serca, aby przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach s. Faustyny Miłosierdziu Bożemu zawierzyć losy ludzkości, Kościoła i swój pontyfikat.
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powstał jako fundacja księcia Aleksandra Lubomirskiego. Złożył on na ręce kard. Albina Dunajewskiego duży fundusz na cel dobroczynny, z którego w 1889 roku zakupiono kilkanaście hektarów pola we wsi Łagiewniki pod Krakowem, a następnie wybudowano zakład dla dziewcząt moralnie zaniedbanych, kaplicę i klasztor dla Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Całą posesję otoczono murowanym parkanem i nazwano Józefowem ku czci św. Józefa, któremu siostry przypisywały uproszenie tej fundacji dla prowadzenia swego dzieła apostolskiego. Droga krzyżowa. Centrum Jana Pawła II. W tym miejscu powstanie nowe. Centrum Jana Pawła II-Miejsce, na którym powstanie Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się!, to tzw. Białe Morza w Łagiewnikach. W pobliskim kamieniołomie pracował podczas wojny Karol Wojtyła. Z Centrum będzie można łatwo dojść do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Centrum Jana Pawła II
Ogień zapalony przez Ojca Świętego Jana Pawła II i przekazany Kustoszowi Sanktuarium ks. biskupowi Janowi Zającowi, nieustannie pali się pod obrazem Pana Jezusa Miłosiernego w Bazylice Bożego Miłosierdzia i jest przekazywany wiernym podczas Wieczorów Jana Pawła II.
Wnętrze Sanktuarium. Wszystko jest poświęcone Janowi Pawłowi II. Okno Faustyny Kowalskiej. Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym w kościele parafialnym w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Skarbem tej świątyni jest łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. Siostry Faustyny Kowalskiej przez artystę malarza Adolfa Hyłę. 16 kwietnia 1944 roku poświęcił go o. J. Andrasz SJ, jej krakowski spowiednik. Obraz ten odpowiadał wielkością i kształtem wnęce bocznego ołtarza i zastąpił pierwszy obraz pędzla Hyły ofiarowany w 1943 roku jako wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych. Obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Hyły szybko zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje rozeszły się po świecie. Jest to najbardziej znany wizerunek obrazu Jezusa Miłosiernego. Od 1959 roku na stałe pozostał w bocznym ołtarzu, przykrywając obraz Serca Jezusowego.

Ojciec Święty, 17 sierpnia 2002 r. dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata 
Bożemu Miłosierdziu oraz konsekracji bazyliki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 
w Krakowie - Łagiewnikach.
W 1985 Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Łagiewniki „stolicą kultu Miłosierdzia Bożego”, gdyż w tym miejscu wraz ze śmiercią Siostry Faustyny został złożony dar orędzia Miłosierdzia, który zapisała w swym „Dzienniczku”. 1 listopada 1992 kard. F. Macharski wydał dekret ustanawiający kaplicę klasztorną pw. św. Józefa Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
17 czerwca 1997 modlił się tu Jan Paweł II (wydarzenie upamiętnia płaskorzeźba przy wejściu do kaplicy), a 27 maja 2006 roku nawiedził to miejsce Ojciec Święty Benedykt XVI (to wydarzenie upamiętnia druga płaskorzeźba przy wejściu do kaplicy).


Główny projekt nowej części sanktuarium wykonał w latach 1997-1999 krakowski architekt Witold Cęckiewicz. W skład Sanktuarium wchodzą:
zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia,
nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia,
kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu,
Dom Duszpasterski,
Aula Jana Pawła II,
pasaże handlowe,
zaplecze duszpastersko-socjalne. W 1992 roku kaplicę św. Józefa przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia podniesiono do rangi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Bardzo dynamiczny rozwój Sanktuarium nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 roku, i jej kanonizacji - 30 kwietnia 2000 roku, a także dzięki pielgrzymkom papieża Jana Pawła II (1997 i 2002) oraz papieża Benedykta XVI (2006).

najbliższe galerie:

 
Kraków - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
KRAKÓW -  Szlakiem Jana Pawła II
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Polska_2016 - KOPIEC KRAKUSA/Święto Rękawki
1pix użytkownik charlie odległość 2 km 1pix
Jesienny Wawel.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
KRAKÓW - w świątecznej szacie
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Kraków 9 - Krzemionki
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 04.05.2011 15:10

Witamy - ładne zdjęcia ciekawego miejsca - też mamy zamiar tu kiedyś trafić. Pozdrawiamy

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1212) dodano 03.05.2011 23:20

Akurat mija rocznica jak byłem w Łagiewnikach- fajnie odświeżyć ,porównać spojrzenie na to miejsce.Bardzo ładnie go pokazałaś .Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!