m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Radziejowice to niewielka miejscowość położona w malowniczych okolicach wypiętrzenia Mszczonowskiego. Walory krajobrazowe, a także obronne spowodowały, że w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę właścicieli dóbr Radziejowskich. Przez  ok. 300 lat - od XV do początku XVIII wieku majątek należał do rodu Radziejowskich. Następnym właścicielem był hr. Aleksander Ossoliński, a później wraz z wianem jego córki dobra przeszły na własność rodu Krasińskich. Obecny kształt pałacu jest dziełem architekta Jakuba Kubickiego. Z polecenia oboźnego koronnego Kazimierza Krasińskiego przebudował on na przełomie XVIII i XIX w. starą barokową rezydencję Radziejowskich, nadając budowli klasycystyczny charakter.
Prace przy podnoszeniu rezydencji do stanu świetności kontynuował Józef Wawrzyniec Krasiński - szwoleżer, oficer wojsk Księstwa Warszawskiego. Z jego polecenia wnętrza pałacowe zostały pokryte dekoracją malarską a na poddaszu urządzono mały teatr. W sąsiedztwie pałacu wzniesiono neogotycki, romantyczny zameczek. Jest on połączony z pałacem pawilonem zaprojektowanym przez Jakuba Kubickiego. Można powiedzieć, że Kubicki był miłośnikiem arkad. To przecież on jest twórcą słynnych Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wokół pałacu i zameczku założony został park krajobrazowy. Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach, to obecnie klasycystyczny pałac, neogotycki zameczek, dworek modrzewiowy, domek szwajcarski, dawna kuźnia i park ze stawem. Ponadto we wsi znajduje się klasycystyczny kościół pw. Św. Kazimierza, zbudowany według projektu Jakuba Kubickiego w latach 1820-1823. Towarzyszy mu klasycystyczna dzwonnica i plebania z 1820 r. Przez wieś przebiegają także zabytkowe aleje lipowe chronione jako pomnik przyrody. Pałac mieści sale muzealne - w tym gabinety Józefa Chełmońskiego i Jerzego Waldorffa, a także galerię wystaw czasowych oraz apartamenty gościnne. Zameczek to najstarsza (w niektórych partiach murów pochodząca z XVI w.) część dawnego założenia rezydentów Radziejowskich. W końcu XVIII w. był on malowniczą ruiną. Obecną dziewiętnastowieczną formę Zameczek zawdzięcza architektowi Jakubowi Kubickiemu. Dziś w jego wnętrzach mieści się pałacowa kuchnia oraz dwa apartamenty historyczne, wyposażone w stylowe meble i obrazy.
Widoczna w głębi Willa Szwajcarska wybudowana została w latach 60-tych XX w. na miejscu nieistniejącego renesansowego pałacu. Obecnie mieści zaplecze administracyjne oraz pokoje gościnne. Dziewiętnastowieczna murowana kuźnia, stojąca na terenie dawnego folwarku, po rozbudowie zaadaptowana została na salę konferencyjną. W jej wnętrzu można się delektować kawą z szarlotką jednocześnie podziwiając wystawę malarstwa. Szkoda, że nie trafiliśmy tu przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Padający deszcz przechodzący chwilami w ulewę sprawił, że nie mogliśmy zasmakować w pełni uroku tego miejsca. Stoliki rozstawione wśród zieleni parku wyglądają bardzo zachęcająco.
Można stąd podziwiać nie tylko modrzewiowy dwór… … ale również piękny park i rzeźby wyeksponowane wśród zieleni. Na pierwszym planie „Mieczysław Karłowicz” popiersie wykonane w żeliwie przez Alfonsa Karnego w 1962 r. „Skakanka” to rzeźba tego samego autora wykonana z cementu angielskiego. Alfons Karny (1901-1989) portretował wybitne postacie polskie (M. Kopernik, A. Mickiewicz, J. Piłsudski) i obce. Jego granitowe i brązowe rzeźby otrzymały złote medale na wystawach w Paryżu i Brukseli.  W Białymstoku - rodzinnym mieście artysty znajduje się Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddany do użytku w lutym 2007 r. Nowy Dom Sztuki położony na terenie dawnego folwarku.  Jest on zrewitalizowanym, wedle projektu Bartłomieja Martensa, obiektem poprzemysłowym. Halę przemysłową zamieniono na nowoczesny obiekt wystawienniczo-konferencyjny.
O dostęp światła dbają szklane ściany wmontowane w zabytkową konstrukcję stalową. Wnętrze mieści dwie sale, zaplecze gastronomiczne oraz dwie garderoby. W holu możemy podziwiać rzeźbę Gustawa Zemły - Dawid Psalmista, która jest Depozytem Fundacji „Karta z dziejów”. Na terenie parku mieści się profesjonalny teren piknikowy, gdzie organizowane są duże imprezy plenerowe niezależnie od warunków pogodowych. Oryginalne drewniane werandy parkowe wkomponowane w teren tworzą piękny kompleks rekreacyjny. Przejdźmy nad staw w pobliżu terenu piknikowego.  Na przełomie 2006 i 2007 r. w warszawskiej Zachęcie prezentowana była niezwykła wystawa „Arka Wilkonia”, uświetniająca 50-lecie pracy twórczej znakomitego ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia.
Jednym z eksponatów była rzeźbiona Arka (10 x 5 m) wypełniona zwierzętami, które przez otwory w burcie wysuwają szyje, wypatrując suchego lądu. Po zakończeniu wystawy praca ta została zainstalowana w radziejowickim parku. Józef Wilkoń to polski ilustrator, malarz, rzeźbiarz i historyk sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się również scenografią i projektuje gobeliny. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Wilkoń zyskał międzynarodową sławę i był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Stworzył oprawę plastyczną do wielu książek dla dzieci i dla dorosłych, a przede wszystkim cały czas aktywnie działa na polu sztuki. Ostatnio najchętniej oddaje się tworzeniu „przestrzennych ilustracji czyli zwierzyńca z drewnianych bali i blachy. Tworzy swe rzeźby zachowując naturalne kształty i faktury materiału rzeźbiarskiego, malując je farbą, która częściowo wsiąka w drewno.
Dwór modrzewiowy o bardzo charakterystycznej, typowej dla szlacheckiej siedziby bryle klasycystycznej, powstał prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w. Stanowił on centralną budowlę folwarku i był siedzibą administratora majątku. Obecnie mieści 12 pokoi hotelowych i nieduży salonik z fortepianem, służący kameralnym spotkaniom. Radziejowice, tak dogodnie położone blisko Warszawy odwiedzali liczni goście.  Dawniej bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Później literaci, dziennikarze, m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz i mieszkający w pobliskiej Kuklówce Józef Chełmoński. Po II wojnie światowej zdewastowany zespół pałacowy gruntownie odremontowano ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Od roku 1965 r. pałac zaczął pełnić funkcję domu pracy twórczej dla twórców kultury. Przyjeżdżają tu pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Przez trzydzieści lat stałym rezydentem pałacu był Jerzy Waldorff. Odbywa się tu wiele imprez muzycznych. Między innymi Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa.

najbliższe galerie:

 
Pałac w Radziejowicach
1pix użytkownik thunder odległość 0 km 1pix
Radziejowice i Adamowizna i....
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Radziejowice
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
rowerem przez Polskę - Kuklówka Radziejowicka
1pix użytkownik alak odległość 5 km 1pix
Żyrardów
1pix użytkownik tereza odległość 8 km 1pix
ŻYRARDÓW - czerwone miasto
1pix użytkownik smorodina odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 12.05.2011 00:09

Tereza : Grzecznie poczekam, chociaż bardzo jestem ciekawa Twoich zdjęć z Guzowa. Oglądanie i fotografowanie spod parasola ma swój urok ale i wiele wad ;) Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 11.05.2011 15:38

Mgfoto...w Guzowie byłam niedawno,jeśli chodzi o zamek to się nic nie zmieniło,remont jest w planach.Zrobię galerię,ale musi poczekać na swoją kolej.Dziękuję za informację.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 10.05.2011 20:45

Mieczysaw : Mnóstwo!!! Obyśmy mogli zobaczyć jak najwięcej. Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 10.05.2011 15:17

Ile jeszcze takich ciekawych miejsc jest jeszcze w kraju i czeka na nasze odkrycie.Pięknie w Radziejowicach.Miejsce warte zwiedzenia.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.05.2011 21:06

Tereze : Oby CI się udało. Może znajdziesz czas by zajrzeć i do Guzowa? To nie tak daleko od Radziejowic. Mimo, że pałac popada w ruinę to robi duże wrażenie. Robiłam galerię z tego miejsca - niestety też deszczową ;) Mój prezent urodzinowy od przyjaciół (tzn. ta wycieczka) okazał się bardzo mokry :)) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.05.2011 21:01

Skuza, Anusia_osia : Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.05.2011 18:05

Swietnie poradzilas sobie z tym deszczem,piekny reportaz i opisy,Arka robi wrazenie,fajne miejsce na wypad za miasto:)Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 09.05.2011 16:09

Sympatyczny spacer,a miejsce na pewno warte odwiedzenia.Nawet chyba będę miała okazję w najbliższym czasie.Pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 09.05.2011 08:37

Czasami niestety pogoda kaprysi. Miejsce bardzo interesujące. Dobrze wiedzieć, gdzie jest arka. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.05.2011 22:38

MApo : To ja dziękuję! Sam wiesz jak miło jest prezentować miejsca, które przyciągają uwagę i cieszą się powodzeniem. Pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.05.2011 21:56

Witaj Surykatko : Jadąc w to miejsce wiedziałam tylko, że będziemy zwiedzać pałac. Byłam zdumiona gdy znalazłam się na miejscu. Nie tylko Arka robi wrażenie ale jest najbardziej baśniowym eksponatem w Radziejowicach. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7253) dodano 08.05.2011 21:45

Nieznane mi miejsce, a na pewno interesujące. Arka chyba najbardziej niezwykła :-) pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.05.2011 21:36

Anikm : Czarno widzę :( Artyści okupują... ;)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.05.2011 21:35

Romana : Dzięki! Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.05.2011 21:35

Mgfoto mówiłam o drugiej opcji:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 08.05.2011 21:33

Rzeczywiście bardzo ciekawe miejsce, nawet deszcz mi nie przeszkadzał.
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.05.2011 20:12

Cześć Konwalio! Na Ciebie liczyłam w 100 procentach bo zawsze zadowolona spacerujesz po moich deszczowych galeriach ;) Dzięki! Pozdrawiam :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.05.2011 19:50

Lubie deszcz i spacery w deszczu.
Bardzo fajny spacer po ciekawym miejscu.
Pozdrawiam-))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.05.2011 19:37

Witam deszczowych spacerowiczów ;)
Carmel : Ciekawe pełne życia. Warto je odwiedzić.
Pipol : Dzięki kiepskiej pogodzie mieliśmy ciszę i niespotykany spokój. Nie jestem pewna jak wygląda to miejsce gdy aura jest łaskawsza więc nie narzekam :)
Agra : Teraz to ja jestem ciekawa. Daj znać jak odnajdziesz swoje wspomnienia.
Anikm : Na kilka nocy czy na całe życie? Co do pierwszego to chyba brak mi informacji a na drugie to już całkiem nie mam wpływu ;)
Thunder : Może powinieneś zaplanować jeszcze jedną wycieczkę?
Watcher : Owszem Arka robi wrażenie. Szukając informacji o Wilkoniu natknęłam się na jego ilustracje. Oby więcej takich artystów. Może mniejszy szok przeżywaliby rodzice kupując książeczki swoim pociechom.
Miło, że spodobała się moja spacerowa propozycja. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.05.2011 19:13

Piękne miejsce pokazujesz.
Spodobał mi się dwór modrzewiowy.Chętnie bym w takim zamieszkała:)
Pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1321) dodano 08.05.2011 18:38

Ciekawe miejsce -trochę mnie zmyliła nazwa , dopiero na mapce musiałem zweryfikować że nie są te Radziejowice w których ja byłem ( zupełnie inne miejsca fotografowałem) Ale pamięć mnie już zawodzi ( muszę chyba jeść mniej mięska i wędliny) gdzie są moje Radziejowice -zadanie na wieczór do zlokalizowania.Pozdrawiam

thunder użytkownik thunder(wpisów:58) dodano 08.05.2011 17:45

fajnie że pokazałaś coś więcej o tym miejscu:) spodobała mi się ta arka:)
pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 08.05.2011 17:33

Arka jest niesamowita :-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 08.05.2011 17:16

miejsce bardzo ciekawe :) pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 08.05.2011 16:14

szkoda, ze pogoda tak kiepska. Ale to fajne miejsce.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!