m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Prawie wszystkie interesujące budziejowickie obiekty historyczne  są usytuowane na samym rynku bądź w niewielkiej odległości od niego. Główny rynek (nazwany imieniem  założyciela miasta- króla Przemysła Otokara II) ma powierzchnię ponad 17 tys. m2  i kształt kwadratu o długości boku 133 m. Náměsti ze wszystkich jego stron otaczają gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice. W samym środku stoi barokowa fontanna Samsona, wybudowana w latach dwudziestych XVIII stulecia. Wcześniej w tym miejscu stał pręgierz. Przy południowo-zachodniej części rynku znajduje się piętrowy, renesansowy nowy Ratusz z 1555 r., pobudowany w miejscu starego gotyckiego ratusza z 1387 r. Patrząc z placu w kierunku północno-wschodnim widzimy barokowy obecnie kościół św. Mikołaja i zaraz obok Czarną Wieżę.
Ta niegdysiejsza dzwonnica i miejska przeciwpożarowa wieża strażnicza ma 72 metry wysokości i została zbudowana w latach 1549-77. Ma interesujące drzwi wejściowe, z tego co widać pochodzące z 1553 r. U podnóża wieży, od jej południowej strony stoi pomnik Jana Valeriana Jirsíka - czwartego biskupa Czeskich Budziejowic, pisarza, patrioty i założyciela pierwszej czeskojęzycznej szkoły w mieście. Z kilku miejsc Starówki, w tym także z pierzei północnej placu Przemysła Otokara II widoczna jest inna monumentalna budziejowicka budowla, tzw. Biała Wieża, zbudowana  w 1498r. jako klasztorna dzwonnica.  Biała Wieża stoi przy placu Pijarskim obok klasztoru dominikanów. A wracając do ratusza: warto przyjrzeć się detalom architektonicznym jego fasady. Na przykład na poddaszu znajdują się cztery alegoryczne posągi przedstawiające mieszczańskie cnoty: sprawiedliwość, odwagę, mądrość i ostrożność. Posąg na zdjęciu uosabia chyba mądrość. Ciekawy jest też rząd miedzianych rzygaczy w kształcie smoków.
Od kwietnia do października można wejść na Czarną Wieżę. Widać z niej Rynek Główny jak na dłoni, Białą Wieżę, klasztor z kościołem Poświęcenia Marii Panny i ciąg ulicy Hroznovej, wieże kościoła św. Mikołaja, a w oddali nawet  Góry Szumawa. Panorama jest przepyszna na 360°, zwłaszcza przy dobrej pogodzie.
Po zejściu jeszcze mały spacer po okolicznych uliczkach. Miasto jak miasto. Domy, ludzie, reklamy, auta, jak tu na skrzyżowaniu ulic: Przy Czarnej Wieży i Hroznovej. Albo arkady;  jest ich sporo w mieście. Oplatają cały rynek, widziałem je też na ul. Kraijnskiej. Zegarów także niemało. Ten,  słoneczny, mierzy czas na południowej ścianie kościoła św. Mikołaja. Po zachodniej stronie Starówki można jeszcze zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów i zachowanych czterech baszt obronnych. Baszta na zdjęciu nazywana  jest Żelazną Panną. Całość pochodzi z początków XIV w. Nieraz można przejść nie zauważywszy pewnych osobliwych drobiazgów, jak np. tych ciekawie rzeźbionych drzwi jednego z domów po zachodniej stronie ulicy Biskupiej.
Przedłużeniem biegnącej od Starówki do dworca kolejowego ulicy Kanovnickiej jest ul. Lannova, stanowiąca reprezentacyjny deptak miasta. Można tu posiedzieć, pospacerować lub pojeździć rowerem jak ktoś woli. I tutaj spotkać możemy interesującą i zadbaną architekturę, łączącą starsze rozwiązania z nowocześniejszymi trendami, a nawet sztukę współczesną w wydaniu plenerowym. Po raz ostatni cofamy się na Starówkę. Po drodze mijamy odnogę rzeki Malše, która po opłynięciu Starego Miasta i Wyspy Sokolskiej wpada tu do Wełtawy, a także park miejski z pomnikiem Adalberta Lanna - żyjącego w XIX w. czeskiego przemysłowca i mecenasa sztuki, urodzonego w Budziejowicach
i jeszcze raz ulicę Biskupską. Na rynku panna młoda pozuje do fotografii z mamą i teściami, a potem sama, bo w końcu zegar tyka wskazując na ratuszu kwadrans po dwunastej. Za to starsi panowie czterej czasu nie liczą i nie przejmując się niczym zbytnio siedzą na ławce, gdy na zegarze Czarnej Wieży jest już po trzynastej.

najbliższe galerie:

 
Czechy-Czeskie Budziejowice
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
České Budějovice
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Czechy - CZESKIE BUDZIEJOWICE
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Czechy-Hluboka nad Wełtawą
1pix użytkownik tereza odległość 9 km 1pix
Hluboka nad Vltavou
1pix użytkownik surykatka odległość 9 km 1pix
Holašovice
1pix użytkownik szarykot odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.08.2012 11:38

Sympatyczna galeria,z przyjemnością odbyłam spacer po czeskich Budziejowicach:)
Czeskie miasteczka są śliczne,kolorowe i czyste,byłam w kilku i na pewno wrócę do Czech:)

andzal użytkownik andzal(wpisów:30) dodano 09.06.2011 11:02

extra fotki ciekawy komentarz
pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 11.05.2011 15:13

Nie Surykatko, jestem dumny i b.się cieszę ;-), naprawdę. Gdyby było inaczej nie miałbym żadnego komentarza, a komentarze i miłe i nawet te krytyczne, co by nie mówić cieszą. Pozdrawiam Cię serdecznie. D.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 11.05.2011 09:25

Doracz - a nie jesteś wkurzony,że znowu same baby Cię odwiedzają? :-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 10.05.2011 08:02

Dziękuję za komentarze i oceny. Pozdrawiam serdecznie ;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.05.2011 20:32

Fakt! Czeskie miasteczka mają to "coś" a Panowie mają niezłą fantazję. Całkiem fajnie to wyszło (biorąc pod uwagę wcześniejszą depionizację) :))) Pozdrawiam

lala użytkownik lala(wpisów:172) dodano 09.05.2011 20:02

piękne miasto i świetna galeria

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.05.2011 19:03

Bardzo ładna galeria i ciekawy opis.
Zdjęcia fajne, a 24 naj.
Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 09.05.2011 18:07

Mi też wstęp bardzo sie podobał.Poza tym drzwi...niesamowite , niebieska kamienica i rzygacze....super. zastanawia mnie...gdzie "zgubiłeś" pana młodego ? ;) Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 09.05.2011 17:41

Miasto jak miasto ;-) - ale jaka fajna galeria :-) Czeskie miasteczka mają to "coś".Oczywiście oprócz piwa :-)
Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 09.05.2011 16:44

Ciekawy wstęp,ładne zdjęcia dobrze opisane,urocze miasteczko.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!